Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντω πλέον ο τζίφος δίνει την  μεγαλύτερη λίμνη, από ότι αντιλαμβάνομαι, άρα αν στο 6αρι αποκτήσει την ίδια λίμνη με ούκμο, θα κόψει τελείως τα φαινόμενεα. Έχω μπερδευτεί με την φάση του.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Πάντω πλέον ο τζίφος δίνει την  μεγαλύτερη λίμνη, από ότι αντιλαμβάνομαι, άρα αν στο 6αρι αποκτίσει την ίδια λίμνη με ούκμο, θα κόψει τελείως τα φαινόμενεα. Έχω μπερδευτεί με την φάση του.

Εγώ βλέπω εμμονή του καιρού και εστίαση πάλι στα κεντρονοτια... Τώρα τι μου λες εσύ που θα φας πάλι τα καλά νερα🤔😢

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ βλέπω εμμονή του καιρού και εστίαση πάλι στα κεντρονοτια... Τώρα τι μου λες εσύ που θα φας πάλι τα καλά νερα🤔😢

Χαχα πάλι? Η Ήπειρος όλο το Ιούνιο είχε φοβερές αστάθειες, παραπάνω από τον μέσο όρος της [καθε μερα], ειδικά Γιάννενα. Χίλιες φορές να ζούσα στα Γιάννενα τον καλοκαίρι, και σου έδινα 5 Ντάνιελ... 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εύχομαι οι περιοχές που επλήγησαν πολύ από την Κακοκαιρια ντανιελ να μην δουν τόσα χιλιοστά ξανά. Καταλαβαίνω ότι εδώ μέσα πρώτα είμαστε καιρικά άρρωστοι,(με την καλή έννοια) αλλά ο κόσμος αρκετά ταλαιπωρηθηκε σε αυτες τις περιοχές. Τουλάχιστον  να είναι σε ποιο ήπια επίπεδα τα χιλιόστα που θα πέσουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και άλλο νότια το 6αρι αικον.... και ανατολικά όμως.

 

θέλω να δω τι θα γίνει στο νάουκαστ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Εγω θελω να έχουμε εμμονή και νυφίτσες με χιονοκαιριες στη Θεσσαλία!!

Όχι νυφίτσες, κανονικό χιονιά θέλουμε! Οι νυφίτσες είναι για πρόγευμα με τόσες χειμωνομουφες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όχι νυφίτσες, κανονικό χιονιά θέλουμε! Οι νυφίτσες είναι για πρόγευμα με τόσες χειμωνομουφες!

Και για πρόγευμα και για επιδόρπιο 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

SSakiiiiiii Tis kampanes sto koriooooo akomaaaa??🚨☢️🧿🆘

Screenshot_2023-09-23-12-06-20-143.jpg

Λάρσα Λάρσα σε είδα και δεν λαχταρησα!

 

Έπρεπε να ήταν αντίστροφη η κατανομή στο βόρεια νότια : (

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λάρσα Λάρσα σε είδα και δεν λαχταρησα!

 

Έπρεπε να ήταν αντίστροφη η κατανομή στο βόρεια νότια : (

 σύγκλιση πέριξ Όρθρυς πάλι όπως και στον Ντάνιελ εκεί θα κάτσει και άδειαζε σε κάμπο Δομοκού ζημιές πολλές και χτύπησε Λαμία την Τετάρτη όταν άλλαξε το στριμ από ν.α.

 

Κλόουν Τζιφός παπαντζης επανήρθε δριμύτερος....πιο βόρεια πιο νότια ουκμο αναμενόμενο το είχε τερματίσει σύγκλιση σε Αιγαίο μέσα...

 

Screenshot_2023-09-23-12-03-26-011.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mιλησα εγω για κλιμα....???..

Ναι στα κβ δεν εχει κανει εναν καλο χιονια απ το 19....

Και εννοω για την κυκλοφορια οτι τετοιες λιμνες με αντικυκλωνες απ πανω καλο θα ηταν να ερθουν με ψυχρη εισβολη.....

Και για να ξερεις (φιλε) ειμαι προεδρος στην κοινοτητα μου εχω καμπο με 15000 στρεμματα και 8 αντλιοστασια (γεωτεησεις)υδρευσης και αρδευσης...που ολα αυτα εχουν τηλεμετρια και βλεπω τι γινεται με τα υδατα.....τουλαχιστον ασε για τον τοπο μου να ξερω καλυτερα....δεν εχω ενα σταθμο μονο και να λεω οτι να ναι....

Ειπα και πιο πανω αν καταλαβες ολα τα χιλιοστα πανε χαμενα και μονο με χιονια αποθηκευεται νερο.....

Τι αλλα στοιχεια πρεπει να χω...

Εσυ τι εχεις???? @Spyros Snowstorm

Επεξεργάστηκε από Delsnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Mιλησα εγω για κλιμα....???..

Ναι στα κβ δεν εχει κανει εναν καλο χιονια απ το 19....

Και εννοω για την κυκλοφορια οτι τετοιες λιμνες με αντικυκλωνες απ πανω καλο θα ηταν να ερθουν με ψυχρη εισβολη.....

Και για να ξερεις (φιλε) ειμαι προεδρος στην κοινοτητα μου εχω καμπο με 15000 στρεμματα και 8 αντλιοστασια (γεωτεησεις)υδρευσης και αρδευσης...που ολα αυτα εχουν τηλεμετρια και βλεπω τι γινεται με τα υδατα.....τουλαχιστον ασε για τον τοπο μου να ξερω καλυτερα....δεν εχω ενα σταθμο μονο και να λεω οτι να ναι....

Ειπα και πιο πανω αν καταλαβες ολα τα χιλιοστα πανε χαμενα και μονο με χιονια αποθηκευεται νερο.....

Τι αλλα στοιχεια πρεπει να χω...

Εσυ τι εχεις????

Τα έργα του Σπανού  και κανένα φράγμα δυτικά εκεί όπου θα τον ξαναβγάλουν πάλι όσο ΔΕΝ θα διαμαρτύρεται κανεξςομην γκρινιάζεις Ζέτε ΟΛΟΙ σας κάντε πράξεις βγείτε εξω και όχι γκρίνια!! ΜΕΤαΝΟΕΙΤΕ χανόμαστε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Mιλησα εγω για κλιμα....???..

Ναι στα κβ δεν εχει κανει εναν καλο χιονια απ το 19....

Και εννοω για την κυκλοφορια οτι τετοιες λιμνες με αντικυκλωνες απ πανω καλο θα ηταν να ερθουν με ψυχρη εισβολη.....

Και για να ξερεις (φιλε) ειμαι προεδρος στην κοινοτητα μου εχω καμπο με 15000 στρεμματα και 8 αντλιοστασια (γεωτεησεις)υδρευσης και αρδευσης...που ολα αυτα εχουν τηλεμετρια και βλεπω τι γινεται με τα υδατα.....τουλαχιστον ασε για τον τοπο μου να ξερω καλυτερα....δεν εχω ενα σταθμο μονο και να λεω οτι να ναι....

Ειπα και πιο πανω αν καταλαβες ολα τα χιλιοστα πανε χαμενα και μονο με χιονια αποθηκευεται νερο.....

Τι αλλα στοιχεια πρεπει να χω...

Εσυ τι εχεις???? @Spyros Snowstorm

Ρε άνθρωπε τι σχέση έχει από τώρα ο χειμώνας με την κυκλοφορία που έχουμε τώρα? Πες  στην τελικη ότι αυτά που γράφεις εδώ μέσα είναι απόκλειστικα και μόνο για την δική σου περιοχή, για να ξέρουμε ότι μιλάς εντελώς τοπιστικα και μόνο. 

Οπωτε αυτά που αναφέρεις περί εξαφάνισης του χειμώνα εδώ και μιας πενταετίας  είναι μόνο και μόνο για την πόρτα σου 

Α και  επειδή το τελευταίο διάστημα σε βλέπω να  γράφεις συνεχώς για την Αφρική εδώ μέσα 

Σαν καλός πρόεδρος της κοινότητας στην οποία είσαι, (και στο γράφω εντελώς φιλικά αυτό) θα πρέπει να ξέρεις ότι οι  θερμές εισβολές πιά δεν κοιτάνε γεωγραφικά εδάφη.

Ειδικά όταν τεραστιες ηπειρωτικες περιοχές όπως πχ η Σιβηρία, ειδικά προς τους Καλοκαιρινους μήνες  γλειφονται για πλάκα πια από πολύ θερμές αέριες μάζες. 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι καλύτερο. Να έχεις 3ημερη κακοκαιρία μπροστά σου κλειδωμένη και καπάκι να διαμορφώνεται τάση για βαθύ φθινοπωρινό σκηνικό. Άλλες φορές επιστρέφσμε σε 30άρια. Φέτος θα μας φανεί παράδεισος παιδιά. Αυτόν τον καιρό λατρέψαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Ρε άνθρωπε τι σχέση έχει από τώρα ο χειμώνας με την κυκλοφορία που έχουμε τώρα? Πες  στην τελικη ότι αυτά που γράφεις εδώ μέσα είναι απόκλειστικα και μόνο για την δική σου περιοχή, για να ξέρουμε ότι μιλάς εντελώς τοπιστικα και μόνο. 

Οπωτε αυτά που αναφέρεις περί εξαφάνισης του χειμώνα εδώ και μιας πενταετίας  είναι μόνο και μόνο για την πόρτα σου 

Α και που είσαι επειδή το τελευταίο διάστημα σε βλέπω να  γράφεις συνεχώς για την Αφρική εδώ μέσα 

Σαν καλός πρόεδρος της κοινότητας στην οποία είσαι, θα πρέπει να ξέρεις ότι οι  θερμές εισβολές πιά δεν κοιτάνε γεωγραφικά εδάφη.

Ειδικά όταν τεραστιες ηπειρωτικες περιοχές όπως πχ η Σιβηρία, ειδικά προς τους Καλοκαιρινους μήνες  γλειφονται για πλάκα πια από πολύ θερμές αέριες μάζες. 

 

Δεν  μπορω να ξερω για τις υπολοιπες περοχες...απλα τυχαινει και γνωριζω τι γινετε στην περιοχη μου και πιο πολυ στον υδροφορο οριζοντα...οπως εξηγησα πριν...

Οσον αφορα.γι αυτο που λεω για την αφρικη σαφεστα επιρεαζομαστε πιο πολυ και σε συχνοτητα και σε ημερες....

Δεν νομιζω να εχουμε ισες θερμες και ψυχρες εισβολες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Δεν  μπορω να ξερω για τις υπολοιπες περοχες...απλα τυχαινει και γνωριζω τι γινετε στην περιοχη μου και πιο πολυ στον υδροφορο οριζοντα...οπως εξηγησα πριν...

Οσον αφορα.γι αυτο που λεω για την αφρικη σαφεστα επιρεαζομαστε πιο πολυ και σε συχνοτητα και σε ημερες....

Δεν νομιζω να εχουμε ισες θερμες και ψυχρες εισβολες...

Οκ. Τεσπα απλά δεν χρειάζεται να γκρινιάζεις από τώρα 😂

Είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε σε τι κυκλοφορία θα πέσουμε 

Για το περσινό χειμώνα θα συμφωνούσα πάντως αν επέμενες

Άθλιος που απλά έδωσε την σκυτάλη του σε μια ψυχρή άνοιξη 

Τεσπα τα νερά χρειάζονται αυτή την εποχή αλλά σε νορμάλ επίπεδα κάνεις δεν θέλει πνιγμόυς και καταποντισμους. Βροχουλες και αρκετα χαμηλα σταδιακά. 

Όχι άλλο καλοκαίρι με λίγα λόγια 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά θα είναι κρίμα να χάσουμε καταιγιδάρα την Δευτέρα πάλι λίγα χιλιόμετρα!! Μια καταιγίδα ρεεε, δεν έχω υπομονή για 9 μήνες!

 

αυτή η ψυχρή μάζα που μπάινει εδώ στην Θεσσαλία κάνει ζημιά στο Cape.

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πετσόκομα και ο ευρωπαίος...

ukmo βελτίωση...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάγκες ελπίζω να καταλαβαίνετε τι έρχεται. Καρδίτσα/Τρίκαλα/Μαγνησια θα ξαναβουλιαξουν αν επαληθευτούν αυτά τα 200-300 χιλιοστά. Δεδομένου επίσης πως το έδαφος είναι τελείως κατεστραμμένο και δεν απορροφά ούτε τον παραμικρό όγκο νερού.

Αν δεν υπήρχαν Ιανός και Ντάνιελ, η επερχόμενη κακοκαιρια θα ήταν η μεγαλύτερη των τελευταίων 25 ετών για την Θεσσαλία.

Πραγματικο ανατριχιασμα, καλό κουράγιο σε όσους μένουν εκει

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...