Jump to content
sakis13

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''DANIEL'' 4-7/09/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένταση της βροχής τώρα εδώ, ενώ βλέπω έχουμε διακοπές ρεύματος σε τμήματα της πόλης. Στην Χάλκη, ένα χωριό στο οποίο είμαι μέσα σε μισή ώρα με το ποδήλατο, έκανε 165.8 χιλιοστά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Βέβαια.Αν είχε πνίγει η Αττική θα μας είχαν πρήξει τα π@@ρι@.Τωρα γιατί να ασχοληθούν τα βρωμοκαναλα.

Παιδιά το έχουμε ξαναπεί ...καλώς κακώς εδώ ζούνε τα 5 από τα 10 εκατομμύρια της πατρίδας μας ....οπότε είναι λογικό να ασχολούνται πολύ περισσότερο από τις υπόλοιπες περιοχές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω βαρεθεί να κοιτάω δορυφορική, μπας και κάποιος αξιόλογος πυρήνας καταφέρει αξιόλογα να περάσει ατόφιος, πανω από την κουλαρα μας 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Παιδιά το έχουμε ξαναπεί ...καλώς κακώς εδώ ζούνε τα 5 από τα 10 εκατομμύρια της πατρίδας μας ....οπότε είναι λογικό να ασχολούνται πολύ περισσότερο από τις υπόλοιπες περιοχές 

Το λογικό θα ήταν να ασχολούνταν με το ίδιο ενδιαφέρον ακόμα και για το πιο απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδας, αλλά εκεί δεν "πουλάει" δεν έχει τα ίδια φράγκα με εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από το αμιγώς πληθυσμιακό, ένας από τους λόγους που γίνεται χαμός στα κανάλια με τις κακοκαιρίες στην Αττική είναι το πολύ ήπιο κλίμα της και η σπανιότητα σοβαρών καταιγίδων/χιονιάδων. Ένας χιονιάς 10 εκατοστών δεν είναι είδηση για την Φλώρινα, ακόμα και για τον Βόλο, αλλά κοσμοϊστορικό γεγονός για τα Πατήσια ή την Γλυφάδα. Βροχές των 100+ μμ επίσης στο Κέντρο της Αθήνας συμβαίνουν μια φορά την δεκαετία και αν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Έχω βαρεθεί να κοιτάω δορυφορική, μπας και κάποιος αξιόλογος πυρήνας καταφέρει αξιόλογα να περάσει ατόφιος, πανω από την κουλαρα μας 

 

Τι νέα έχουμε απο Αργολικό κόλπο Σπύρο??😂

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιονοσκεπής said:

Πέρα από το αμιγώς πληθυσμιακό, ένας από τους λόγους που γίνεται χαμός στα κανάλια με τις κακοκαιρίες στην Αττική είναι το πολύ ήπιο κλίμα της και η σπανιότητα σοβαρών καταιγίδων/χιονιάδων. Ένας χιονιάς 10 εκατοστών δεν είναι είδηση για την Φλώρινα, ακόμα και για τον Βόλο, αλλά κοσμοϊστορικό γεγονός για τα Πατήσια ή την Γλυφάδα. Βροχές των 100+ μμ επίσης στο Κέντρο της Αθήνας συμβαίνουν μια φορά την δεκαετία και αν.

μπα οι βροχες πιο συχνα πλεον...μια φορα το χρονο θα ελεγα καπου στην αθηνα το πιανει το 100μμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο βολος απο το 1958-1983 ειχε μεγιστο ημερησιο υψος βροχης 173,5mm. Σημερα επεσαν πανω απο 400, αυτο που εγινε ξεπερναει την στατιστικη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι τρομερο αυτο που συμβαινει Βολο και Μαγνησια....ρε σεις, πιανει τον ΕΤΗΣΙΟ υετο της σε ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ, το διανοειστε ???? τρομακτικη εμμονη, και ουσιαστικα δεν εχει σταματησει να ριχνει, βρεχει ακαταπαυστα και θα παει ετσι αλλο ενα 24ωρο κατα πως φαινεται....

Ειναι μεγαλο κριμα που δεν μπορουσε να εχει πιο απλωμενα φαινομενα...

Βρεχεται ολη η Ελλαδα, Δυτικα Μεσσηνια-Ηλεια, Νοτια, Ανατολικα, πανω κατω δεξια αριστερα ΕΚΤΟΣ απο την Αττικη

Προσωπικα δεν με πειραζει να εχουμε την αντιστροφη εμμονη στην παραδοσιακη χιονοκαιρια τελος Γεναρη....να εχει λιακαδα και παγωνια παντου και Αττικη να συνεχιζει επι 3ημερο ασταματητη χιονοπτωση, 300 mm χιονουετου....αντε μπραβο χαχα

21,4 παντως εχει δροσουλα σχετικα, τα ειχα φοβηθει τα "καυτα μπετα" αλλα πραγματικα στο παρατσακ, μολις επεστρεψα, δροσισε

Ειμαι περιεργος ποσο ζεστο μπορει να βγει το Β μισο του Σεπτεμβρη μετα απο τοσο εντονη και μεγαλης διαρκειας βροχοκατασταση....εδω θα ειμαστε....μακαρι να μην ξαναδουμε πανω απο 32-33 για καιρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowjohn είπε:

μπα οι βροχες πιο συχνα πλεον...μια φορα το χρονο θα ελεγα καπου στην αθηνα το πιανει το 100μμ

Στα υπερβόρεια και 100αρες βαράει και μεγάλα χιόνια σχεδόν κάθε χρόνο. Μιλάμε για εκεί που μένουν τα 4,5 από τα 5 εκατομμύρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, Kibo said:

Αγαπητέ συνφορουμιτη Κωστα ευχαριστώ γαι την πάσα!! Και καπου στο Πακισταν πνιγηκαν 500 ατομα. Αρα καλα παμε εμεις. Στα ακραια καιρικά φαινομενα ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν ζημιες και ισως και νεκροι. Αλλά πχ στην Ισπανια ενημερωσαν 3 μερες πιο νωρις, ακυρωσαν αγωνες ποδοσφαιρου (Ατλετικο) και στην τελική εαν οι Ισπανοι ηταν μ@%$#ες και δεν εκαναν τιποτα και πνιγηκε μια ντουζινα και το μετρο γεμισε νερο εμεις θα δωσουμε συγχωροχάρτι και στους δικους μας? Στα ψεματα της πυροσβεστικης και την ανικανοτητα της ΕΜΥ? Τι είδους λογική ειναι αυτη?  Απο το σαββατο μην πω απο την πεμπτη ξεραμε οτι ερχεται κατι ακραιο . Το 112 εστειλε μνμ δευτερα απογευμα  8 ωρες μετα την εναρξη των φαινομενων. Η τουρίστρια στο πηλιο που εγκυμονεί και παρακαλαεί να πανε να την μαζεψουν  ισως και να ειχε φυγει εαν απο Σαββατο-κυριακη ειχε υπάρξει ενημερωση. Δηλαδη διαφωνουμε σε αυτο? Στην τελική αφού ολα ειναι τοσο λαμπρά και τα  εργασιακά στην Ελλαδα ειναι τοσο τέλεια γιατι σηκωθηκες και εφυγες για UK? Εγώ κριτική στην Κυβερνηση κανω ανεξαρτήτως χρωματος. Πχ περισυ ο Χαρδαλιας στις φωτιες στα Καλυβια και στην Σταματα εδωσε ρεστα οργανωτικοτητας και ληψεων αποφασεων. Ειπα μπραβο. Φετος η ΕΜΥ ισως στην πιο εντονη βροχόπτωση ever εβγαλε εκτακτο αφου ξεκινησε η κακοκαιρια. Θα το στηλιτεύσω. Εσυ εισαι  οπαδος της αποπψης σου εγω φιλαθλος. 

Και ο Ιησούς Χριστός να ήταν κυβέρνηση πάλι τα ίδια θα γίνονταν. Ακριβώς τα ίδια. 

Μπροστά σε 500mm απλά βγάζουμε το σκασμό και τελείωσε η υπόθεση. Δεν υπάρχει κριτικη για τίποτα μπροστά σε 500μμ σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χώρα, σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κυβέρνηση. 

 

Απλά το βουλωνουμε και υποκλινόμαστε στη φύση . Αυτό εμείς εδώ στο φορουμ που ξέρουμε τι σημαίνει 500 χιλιοστά μπορούμε να το καταλάβουμε. 

Άσχετοι με το καιρό δεν μπορούν να καταλαβουν τι θα πει 500 χιλιοστά και λενε εβρεξε .

Δεν υπάρχει κανένα σχέδιο, καμία δράση μπροστά σε 500mm. 

Και ΚΑΜΙΑ απαίτηση .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, kouvanos είπε:

Ειναι τρομερο αυτο που συμβαινει Βολο και Μαγνησια....ρε σεις, πιανει τον ΕΤΗΣΙΟ υετο της σε ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ, το διανοειστε ???? τρομακτικη εμμονη, και ουσιαστικα δεν εχει σταματησει να ριχνει, βρεχει ακαταπαυστα και θα παει ετσι αλλο ενα 24ωρο κατα πως φαινεται....

Ειναι μεγαλο κριμα που δεν μπορουσε να εχει πιο απλωμενα φαινομενα...

Βρεχεται ολη η Ελλαδα, Δυτικα Μεσσηνια-Ηλεια, Νοτια, Ανατολικα, πανω κατω δεξια αριστερα ΕΚΤΟΣ απο την Αττικη

Προσωπικα δεν με πειραζει να εχουμε την αντιστροφη εμμονη στην παραδοσιακη χιονοκαιρια τελος Γεναρη....να εχει λιακαδα και παγωνια παντου και Αττικη να συνεχιζει επι 3ημερο ασταματητη χιονοπτωση, 300 mm χιονουετου....αντε μπραβο χαχα

21,4 παντως εχει δροσουλα σχετικα, τα ειχα φοβηθει τα "καυτα μπετα" αλλα πραγματικα στο παρατσακ, μολις επεστρεψα, δροσισε

Ειμαι περιεργος ποσο ζεστο μπορει να βγει το Β μισο του Σεπτεμβρη μετα απο τοσο εντονη και μεγαλης διαρκειας βροχοκατασταση....εδω θα ειμαστε....μακαρι να μην ξαναδουμε πανω απο 32-33 για καιρο

Μπα εγω λεω θα ανταμειφθειτε με άπειρα χιλιοστά βροχής την ωρα που τα κβ θα έχουν αλυσίδες 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα από Χαλκίδα,

Το εκπληκτικό 0,9 χιλιοστά βροχής κατέργαψε ο σταθμός μου σήμερα. Επική κακοκαιρία αλλά όχι για εμάς...

image.png.758d32ed698e010a82a02c6cb77cc305.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα..40mm total storm μεχρις στιγμης στον πανουργια και 12β..εσκασε η τζακαρα του ηλια στο χωριο η πρωτη της σαιζον🥳

FB_IMG_1693935959976.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει χαμηλές νεφώσεις  ,φωτίζονται απο τις αστραπες,εχω πιάσει και τα τσίπουρα στην πλατεία....Δεν πάει να μην ριξει σταγονα !

Τελικά δεν ειμαι σίγουρος ότι είμαι καιρόφιλος.😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστεύω στην μαγική ικανότητα της Αθήνας να βγάλει όλη την κακοκαιρία με <1mm, ειλικρινά θεωρώ ότι δεν πρόκειται να πέσει σταγόνα, παρά μόνο κάτι ανεπαίσθητα ψιχαλίδια ίσα να μας σπάνε τα νεύρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλησπέρα από Χαλκίδα,

Το εκπληκτικό 0,9 χιλιοστά βροχής κατέργαψε ο σταθμός μου σήμερα. Επική κακοκαιρία αλλά όχι για εμάς...

image.png.758d32ed698e010a82a02c6cb77cc305.png

Πςςςς καλά είσαι!! Double score και παραπάνω!!! 

Παραθέτω τα δικά μου (απο meteoacharnes)

Αααα είχαμε και εχθές κάτι. Storm total 0.5mm

Today's Rain
Σημερινός Υετός
0.4 mm

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης δεν ξερω αν ειναι ρεκορ που εχει καταρριφθει στην μετα 2000 εποχη αλλα απο 1900-1999 το ρεκορ ετησιου υετου σε πολη το κατεχει η Αρτα με 1975,6mm απο το 1962. Για εγκυκλοπαιδικους λογους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Πιστεύω στην μαγική ικανότητα της Αθήνας να βγάλει όλη την κακοκαιρία με <1mm, ειλικρινά θεωρώ ότι δεν πρόκειται να πέσει σταγόνα, παρά μόνο κάτι ανεπαίσθητα ψιχαλίδια ίσα να μας σπάνε τα νεύρα

Εδώ δεν έχει ούτε μισό χιλιοστό η Χαλκίδα, τι συζητάμε. Πάμε για άλλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Μπα εγω λεω θα ανταμειφθειτε με άπειρα χιλιοστά βροχής την ωρα που τα κβ θα έχουν αλυσίδες 😉

Ακριβώς για να αναπληρωθούν τα χιλιοστά που λείπουν...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Παλικη Κεφαλονιας ειχε το ημερησιο ρεκορ υετου με 644.7mm αππ το 2006..Σημερα η Ζαγορα το εσπασε κατα 100mm και βαλε!!!Συμφωνα με το μετεο..Μερα που θα γραφτει στην καιρικη ιστορια της χωρας αλλα και της Ευρωπης!!!

Και αλλη μια ληψη απο τον απιστευτο σε ομορφια υδροστροβιλο στον Λιμνιωνα...

79fe34d45c871c8db426b778e51873ae.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ο βολος απο το 1958-1983 ειχε μεγιστο ημερησιο υψος βροχης 173,5mm. Σημερα επεσαν πανω απο 400, αυτο που εγινε ξεπερναει την στατιστικη!

Εδώ κολλάει αυτό που λέει ο Ζιακόπουλος ότι τα συστήματα από εδώ και πέρα θα γεννιούνται σε όλο και πιο θερμό περιβάλλον με ό,τι αυτό συνεπάγεται ως προς την ένταση και τις συνέπειες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...