Jump to content
sakis13

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''DANIEL'' 4-7/09/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ κ λίγη ωρα έχει κόψει.

Ακούγονται συνεχώς μπουμπουνητα από μακριά. Αν το σύστημα ήταν λίγα χιλιόμετρα πιο δυτικά, θα κλαιγαμε κόσμο...

Ας ελπίσουμε αυτό το τέρας να μείνει εκεί κ εμείς τριγύρω να παίρνουμε ψίχουλα. Ας λουστούν τα ψάρια.

Ευτυχώς στο Πήλιο που το πιάνει κ εκεί δεν έχει καμμένα όπως στην Εύβοια. Τώρα στην ευρύτερη περιοχή της Αγχιάλου τι ρίχνει κ τι θα γίνει, δεν ξέρω. Τουλάχιστον εκεί δεν έχει μεγάλους ορεινούς όγκους να κατεβάσει με ορμή ο,τι καμμένο υπάρχει.

Δροσιά ρε παιδιά! Δροσιά ολημερίς επιτέλους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ο μεγάλος χαμός στον Βόλο θα γίνει όταν σπάσει το ποτάμι περνάει την πόλη αν έχει σπάσει ηδη

3 ποτάμια έχουμε βασικά. Ευτυχώς εδώ και ώρα έχει κόψει πολύ η βροχή οπότε όσο να 'ναι θα έχει πέσει λίγο η στάθμη. Αλλά αν συνεχίσει και βγουν αυτά που φαίνονται στα μοντέλα θα υπάρχει μεγάλο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά. Πολύ ευχάριστο για τα γούστα μου καιρό έχουμε εδώ στη Θεσσαλονίκη με 20-21 βαθμούς και ποτιστική βροχή με λίγο αέρα. Το μυαλό όμως είναι συνεχώς κάτω και στις ενδεχόμενες άσχημες πλημμύρες. Γιατί εμπιστοσύνη στην κρατική προστασία δεν .... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16β Λάρισα και δινει. Μολις χτύπησε παλι 112..ακομη κι εγω που δεν με τρελαίνει η βροχή ποτέ μου φαίνεται κάτι σπάνιο..

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ το 2020 όταν έβρεχε ασταμάτητα με ραγδαιοτητα 100++, δεν ξέρω γιατί, αλλά μετά την έκτη ώρα έγινε το ξαφνικό μπαμ με απότομο φούσκωμα του ήδη υπάρχοντος χειμάρρου, σχεδόν διπλασιασμός ύψους νερού για άλλες 2-3 ώρες. Από μισό μέτρο το πήγε στο ένα. Κ μιλάμε γιαι ένα πλάτος 5 χιλιομέτρων με βάθος από την κατάληξη των λόφων έως την θάλασσα που κατέληγε 1 έως 3 χιλιόμετρα κ με δύο ρέματα να φέρνουν από τα από πάνω βουνά. Δηλαδή δεν είναι επικίνδυνος ο χείμαρρος μόνο στο ξεκίνημα του. Έχει απρόσμενη εξέλιξη.

Το Πήλιο σαν πιο ψηλό βουνό κ μαζεύοντας για τόσες ώρες νερό κ με προοπτική για σχεδόν άλλες δύο μέρες, αν το σύστημα μείνει καρφωμένο εκεί δεν ξέρω που θα φτάσει. Όσο πιο ψηλά, τόσο πιο ασφαλές.

Ο Βόλος δεν θα αντέξει. Προσέχετε όλοι εκεί!

 

Μόλις μου ήρθε 112

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Αθηνα πυτε για φτύσιμο ειμαστε

Εγώ τα έχω πει πολλές φορές. Δυστυχώς έτσι όπως είναι το ανάγλυφο της χώρας μας, οι πρωταγωνιστές είναι πάντα συγκεκριμένοι. Ή θα είναι η Μαγνησία ή η Έυβοια ή η Χαλκιδική ή η Ήπειρος ή η Κρήτη ή η Κέρκυρα ή η Ζάκυνθος.

Οι υπόλοιποι πάντα στο ότι αρπάξουμε. Άντε 1 φορά στα 10 χρόνια να βιώσουμε κάτι παρόμοιο.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει χαλαρώσει και εδώ, 50 mmο σταθμός της χαραυγής. Δυστυχώς έπρεπε να κατεβάσω τον γενικό επειδή έκανε φασαρία και μύριζε καμμένο.. σήμερα βρήκε?? Έχω τόσες δορυφορικές να αποθηκεύσω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Μεσσαπός said:

Εδώ το 2020 όταν έβρεχε ασταμάτητα με ραγδαιοτητα 100++, δεν ξέρω γιατί, αλλά μετά την έκτη ώρα έγινε το ξαφνικό μπαμ με απότομο φούσκωμα του ήδη υπάρχοντος χειμάρρου, σχεδόν διπλασιασμός ύψους νερού για άλλες 2-3 ώρες. Από μισό μέτρο το πήγε στο ένα. Κ μιλάμε γιαι ένα πλάτος 5 χιλιομέτρων με βάθος από την κατάληξη των λόφων έως την θάλασσα που κατέληγε 1 έως 3 χιλιόμετρα κ με δύο ρέματα να φέρνουν από τα από πάνω βουνά. Δηλαδή δεν είναι επικίνδυνος ο χείμαρρος μόνο στο ξεκίνημα του. Έχει απρόσμενη εξέλιξη.

Το Πήλιο σαν πιο ψηλό βουνό κ μαζεύοντας για τόσες ώρες νερό κ με προοπτική για σχεδόν άλλες δύο μέρες, αν το σύστημα μείνει καρφωμένο εκεί δεν ξέρω που θα φτάσει. Όσο πιο ψηλά, τόσο πιο ασφαλές.

Ο Βόλος δεν θα αντέξει. Προσέχετε όλοι εκεί!

 

Μόλις μου ήρθε 112

Όποιος δεν ξέρει την περιοχή ώστε να καταλάβει για τι ποσότητα νερού μιλάμε θα θεωρεί ότι υπερβάλεις. Και όμως ήταν ακραίο με όλη τη σημασία της λέξης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το συγκεκριμένο σύστημα είναι ο Μπάλλος της Θεσσαλίας. Άντε να έρθει και η Ελπίδα της Θεσσαλίας τον χειμώνα.

😍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Το συγκεκριμένο σύστημα είναι ο Μπάλλος της Θεσσαλίας. Άντε να έρθει και η Ελπίδα της Θεσσαλίας τον χειμώνα.

😍

Μιχαήλ το περιορίζεις πολύ γεωγραφικά τελευταία ...σε βλέπω😎😎😎😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ εγωιστές έχετε γίνει,φέτος πάμε για την ελπίδα της Πάτρας,μισό μέτρο στο λιμανιι,θα κλείσει η γέφυρα

Πάτρα συννεφιά και αεράκι,φοβερό φθινοπωρινό σκηνικό

@Delsnow ναι φίλε μου,για αυτό βγήκαμε εκτός,βεβεια ποτιστιξες βροχές θα έχουμε μέχρι την Πέμπτη σίγουρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Όποιος δεν ξέρει την περιοχή ώστε να καταλάβει για τι ποσότητα νερού μιλάμε θα θεωρεί ότι υπερβάλεις. Και όμως ήταν ακραίο με όλη τη σημασία της λέξης.

Γι'αυτό φωνάζω να προσέχουν πολύ!

Αν δεν το βιώσεις αυτό, δεν το πιστεύεις πως σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα δημιουργήθηκε τέτοιος χείμαρρος παντού! Κ μάλιστα χωρίς κανένα προγνωστικό να λέει για μεγάλα ύψη βροχής. Ούτε 112, ούτε τίποτα.

Δεν ξέρω τι ρίχνει μέσα στην θάλασσα, που αγνάντευα μάλιστα τις προηγούμενες μέρες, λίγα χιλιόμετρα ανατολικά από τις ακτές της Κεντρικής κ Βόρειας Εύβοιας, πάντως αν ήταν λίγο πιο δυτικά θα τα είχε διαλύσει όλα! Κ ιδίως τα καμμένα.

Προσοχή όλοι μας, να έχουμε το νου μας μην αλλάξει ξαφνικά σημείο κ έρθει προς το μέρος μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ το περιορίζεις πολύ γεωγραφικά τελευταία ...σε βλέπω😎😎😎😋

Χαχαχα. Προφανώς η ελπίδα της Θεσσαλίας είναι διάταξη τύπου Δεκεμβρίου 88 χεχεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από τα Τρίκαλα Θεσσαλίας! Βρέχει από χθες το απόγευμα με storm total  70mm. Από το πρωί έχουμε πολύ ισχυρούς κεραυνούς κατά διαστήματα και η βροχή είναι σταθερή με αμείωτη ένταση. Ελπίζουμε να μην υπάρξουν περεταίρω προβλήματα πουθενά στην ελληνικό χώρο από τις βροχές και τα πλημμυρικά φαινόμενα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο έτερος ελβετός (με αρχές ευρωπαϊκού) μετατοπίζει το υπερβολικό νερό (πάλι γύρω στα 2000mm) λίγο δυτικότερα στη νότια Λάρισα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...