Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απίστευτη βαρετοκαιρία σχεδόν σε όλη την Ευρώπη με αυτόν τον αντικυκλώναρο...οι Τ δεν είναι πολύ μακριά από το φυσιολογικό αλλά σίγουρα δεν είναι συνηθισμένες τέτοιες συνθήκες αρχή Οκτωβρίου! 

Κατά μέσο όρο είναι πιο μεταβλητός ο καιρός τέτοια εποχή με κινήσεις χαμηλών που είτε μας επηρεάζουν κανονικά ή έστω ξώφαλτσα...αλλά εντάξει μετά από τις 2 λιμνάρες του Σεπτεμβρίου μην είμαστε και αχάριστοι!

Η μίνι ψυχρή εισβολή φαίνεται τζούφια χωρίς κάποια ουσία..οπότε τα λέμε σε καμία βδομάδα πάλι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνύχτα από εμένα παιδιά... Τα μοντέλα μου αφήνουν αισιοδοξία και ικανοποίηση όχι τόσο για αυτές τις τύπου εισβολές που διαφαίνονται αλλά πιο πολύ για το γενικότερο στήσιμο που πάει να γίνει.. θα φάμε λίγο(;) αντικυκλωνας στη μάπα αλλά θέλει υπομονή.... Ώρα για την ανάληση χαρτών Οκτωβρίου 2024...

Άντε και με την νίκη! Η πλατεία ταχυδρομείου στην Λάρισα αύριο μεθαύριο...

 

giphy.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Την έβγαλε την κακοκαιρία του ο τζιφος στα μακρινά.

τα κλασσικά υετικά χρώματα που περιμένει η Ήπειρος τέτοια εποχή

306-779GR.GIF?05-18312-779GR.GIF?05-18

 

Βόλος. noooooooo

360-779GR.GIF?05-18366-779GR.GIF?05-18

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας...Αυτος ο αυλωναρος που φαινεται να κατεβαινει στην δυτικοκεντρικη Ευρωπη στα μεσα του μηνα θα ανακατεψει την καιρικη τραπουλα..Λογικα εκει καπου θα σπασει και ο αντικυκλωνας...Πιθανο μαλιστα ειναι το σεναριο ο αυλωνας να κατεβει τοσο νοτια ωστε να βγαλει σοβαρη διαταραχη στη Μεσογειο....

Οπως και να χει φαινεται ο αντικυκλωνας να εχει ημερομηνια ληξης...Και παλι καλα να λεμε..Αλλες χρονιες στογγυλοκαθοταν απο 30 εως 50 μερες και χαναμε ολο το Φθινοπωρο!!!Αυτο μαλλον δεν θα συμβει φετος και ευτυχως!!!

Την καλημερα μου!!!

gfs-0-282.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά. Στο 18αρι οκ προσωπικά πιστεύω πως είναι μια καλή κακοκαιρία αλλά δύσκολο να βγει τουλάχιστον με αυτή την μορφή...

Τώρα στο νέο ραν και πάλι προσπαθεί να σκάσει Αυλώνας κάπου Ιόνιο, Αδριατική ΝΔ Πελοπόννησο κτλ..

Μια χαρά, βλέπουμε κάτι διαφορετικό ενώ πέρσι τέτοια εποχή είχαμε μόνιμο αντικυκλωνα... Και όπως είπα εχθές το βράδυ το στήσιμο μου αρέσει πάρα πολύ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Την έβγαλε την κακοκαιρία του ο τζιφος στα μακρινά.

τα κλασσικά υετικά χρώματα που περιμένει η Ήπειρος τέτοια εποχή

306-779GR.GIF?05-18312-779GR.GIF?05-18

 

Βόλος. noooooooo

360-779GR.GIF?05-18366-779GR.GIF?05-18

Νοτιοδυτικό ρεύμα και άγιος ο Θεός.... Ουτε Ντανιελ.. Ούτε Ηλιας😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξελίσσεται σε πολύ βαρετός ο Οκτώβριος, αυτά που βγάζει στις 300+ προς το παρόν τα ακούω βερεσέ. Λογικό, μετά από έναν  ακραίο Σεπτέμβριο για πολλές περιοχές της χώρας.

Μόνη λύση στη βαρεμάρα τα βιντεάκια της Ελπίδας 😅 Τα βλέπω και τα ξαναβλέπω, ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω πόσο χιόνι έριξε εκείνη τη μέρα. Για να δούμε φέτος, αν και οι προσδοκίες είναι μηδαμινές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εξελίσσεται σε πολύ βαρετός ο Οκτώβριος, αυτά που βγάζει στις 300+ προς το παρόν τα ακούω βερεσέ. Λογικό, μετά από έναν  ακραίο Σεπτέμβριο για πολλές περιοχές της χώρας.

Μόνη λύση στη βαρεμάρα τα βιντεάκια της Ελπίδας 😅 Τα βλέπω και τα ξαναβλέπω, ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω πόσο χιόνι έριξε εκείνη τη μέρα. Για να δούμε φέτος, αν και οι προσδοκίες είναι μηδαμινές.

φέτος πραγματικά μετά τους 3 τελευταίους χειμώνες με τις δυνατές ή ιστορικές φωτοβολίδες δεν ξέρω εάν μπορούμε να περιμένουμε κάτι στα προσήνεμα...τουλάχιστον κάτι δυνατό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον καιρο δεν υπαρχουν στατιστικες....Οτι θελει μπορει να κανει...Ανετα η Αττικη μπορει να κανει και το 4/4 και το 5/5 και παει λεγοντας....Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο...

Αλλα να κανει πανελλαδικες κακοκαιριες η εστω να επηρεαζονται ανα τακτα διαστηματα αρκετες περιοχες...Χρειαζομαστε και τα νερα και τα χιονια...Φετος εχω πολυ καλο προαισθημα..Απο τις λιγες φορες..Οτι θα εχουμε διαδοχικα χαμηλα με ισχυρες διαταραχες...Και χιονια και βροχες....

Η Ελλαδα απο χιονοχαμηλο ειναι δυσκολο αντικειμενικα να επηρεαστει ταυτοχρονα ολοκληρη...Αλλα μπορει εστω και σε διαφορετικα χρονικα σημεια να δει αξιολογο χιονι ολη η εκταση της...

Δεδομενο ειναι οτι πλεον ολα εχουν αλλαξει...Ο καιρος ποτε δεν εμπαινε σε καλουπια ποσο μαλλον τωρα..Αλλα καποια στιγμη θα σκασει μια δυνατη σεζον...Προσωπικα θεωρω οτι φετος υπαρχουν οι προοπτικες.. Θα το δουμε μερα με τη μερα...Καλα να μαστε πρωτα ο θεος και βλεπουμε...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Στον καιρο δεν υπαρχουν στατιστικες....Οτι θελει μπορει να κανει...Ανετα η Αττικη μπορει να κανει και το 4/4 και το 5/5 και παει λεγοντας....Το θεμα ομως δεν ειναι αυτο...

Αλλα να κανει πανελλαδικες κακοκαιριες η εστω να επηρεαζονται ανα τακτα διαστηματα αρκετες περιοχες...Χρειαζομαστε και τα νερα και τα χιονια...Φετος εχω πολυ καλο προαισθημα..Απο τις λιγες φορες..Οτι θα εχουμε διαδοχικα χαμηλα με ισχυρες διαταραχες...Και χιονια και βροχες....

Η Ελλαδα απο χιονοχαμηλο ειναι δυσκολο αντικειμενικα να επηρεαστει ταυτοχρονα ολοκληρη...Αλλα μπορει εστω και σε διαφορετικα χρονικα σημεια να δει αξιολογο χιονι ολη η εκταση της...

Δεδομενο ειναι οτι πλεον ολα εχουν αλλαξει...Ο καιρος ποτε δεν εμπαινε σε καλουπια ποσο μαλλον τωρα..Αλλα καποια στιγμη θα σκασει μια δυνατη σεζον...Προσωπικα θεωρω οτι φετος υπαρχουν οι προοπτικες.. Θα το δουμε μερα με τη μερα...Καλα να μαστε πρωτα ο θεος και βλεπουμε...

Είσαι σοφός... Τελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Την έβγαλε την κακοκαιρία του ο τζιφος στα μακρινά.

τα κλασσικά υετικά χρώματα που περιμένει η Ήπειρος τέτοια εποχή

306-779GR.GIF?05-18312-779GR.GIF?05-18

 

Βόλος. noooooooo

360-779GR.GIF?05-18366-779GR.GIF?05-18

Αυτοί οι χάρτες ισχύουν?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Αυτοί οι χάρτες ισχύουν?

οχι βέβαια είναι πολύ μακριά

 

 

κατά τα άλλα η "ψυχρή εισβολή θα αφορά μόνο την Θράκη εν τέλη, για μια μέρα. Βέβαια μην κοροιδευόμαστε από τα 16αρια στα 850, αμέσως μετά την ψυχρή εισβολλή θα μπουν οι ομίχλες στο σκηνικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να μην ξεχνάμε την αυριανή ασταθειούλα. Θα επηρεαστεί και η Θεσσαλία, και λογικά και ο Βόλος [λογικά νύχτα προς Σάββατο] από καταιγίδες μικρής δυναμικής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά πήγε αυτό. Αυλώνας θα έρθει ο κόσμος να χαλάσει... Εκτός και αν πάω εγώ σε αυτόν δεν είναι μακρυά με το αυτοκίνητο...

342-777GR.gif.538327634366077f0ea1ac9175205cfb.gif

384-777GR.gif.9beba45694e8f95b5370a7d20e41c214.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα από τα πιο όμορφα σενάρια που έχω δει τώρα τελευταία αυτό του τζιφου( οκ είναι στις 300+ ώρες ).

Με αυτό βρέχεται ολόκληρη η χώρα από τη Θράκη μέχρι το Καστελλόριζο... ( οριακά αλλά κάτι γίνεται)

 

754283568_384-777GR(1).gif.e09c064935a3c4baeaeab9d3812dfafe.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν νομιζω να πιστευει καποιος οτι θα χουμε χειμωνα ????εχει τελειωσει αυτη η εποχη για την χωρα μας....

Τροπικο κλιμα πλεον και συνεχιζουμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε μην κλαίτε από τώρα τον Χειμώνα που ακόμα δεν ήρθε! Οκτώβρη μήνα έχουμε! Κάντε υπομονή και να είστε αισιόδοξοι!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλα θα γίνουν παιδιά μην αγχώνεστε. Εγώ βροχές θέλω στην παρούσα φάση και μετά έχει ο Θεός...

Κι εδώ ταιριάζει το τραγούδι... Don't worry, be happy... 

Έλαααα φερτο Μεσόγειο να γίνει ο χαμόςςςςςς!!!!  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.αλλη μερα ξημερωσε σημερα!!!

Diagramme GEFS

ευκαιρια να τεσταρουμε τη "συμπεριφορα" του μοντελου εν οψι σεζον   (  τα χει παει  αρκετα καλα μεχρι τωρα )

.......που ειστε ρε αλανια και με χετε να παραμιλαω μονος μου???? 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, INUIT είπε:

.αλλη μερα ξημερωσε σημερα!!!

Diagramme GEFS

ευκαιρια να τεσταρουμε τη "συμπεριφορα" του μοντελου εν οψι σεζον   (  τα χει παει  αρκετα καλα μεχρι τωρα )

.......που ειστε ρε αλανια και με χετε να παραμιλαω μονος μου???? 😂

Ναι ο τζίφος καλός είναι... Βγάζει ψυχρή εισβολή... Ο παιος όχι καλος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...