Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μόλις 10 βαθμοί πιο πάνω από το προηγούμενο τρέξιμο ο τζιφος για 10 του μηνός. Χαχαα

Εδώ στην ίδια μέρα τη σύγκλιση την είχε Φωκίδα Οίτη για Τετάρτη και βγήκε η μέγιστη βόρεια Εύβοια Μαλιακός Βόλος με τον κλοουν ασχολείστε ΑΚΟΜΑ......όχι ότι τα άλλα είναι και καλύτερα....αικον μπέικον τα πήγε σχετικά καλά σε Τετάρτη ανήμερα....

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μου μυρίζει πρόωρος γροιλανδικος όχι βέβαια σκέτος μιας και ο αζορ φαίνεται ζωηρός.Μιχαηλ λες αυτό το πρώτο διαφαινόμενο σκίρτημα κυκλοφορίας να είναι προμήνυμα?

Αν είναι σαν πέρσι να τον βρασω τον γροιλανδικο. Θέλουμε πάνω από όλα αζορικο, και με τον γροιλανδικο αγκαλιά για να βοηθήσει για μεγάλους αγκώνες δυτικά μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν είναι σαν πέρσι να τον βρασω τον γροιλανδικο. Θέλουμε πάνω από όλα αζορικο, και με τον γροιλανδικο αγκαλιά για να βοηθήσει για μεγάλους αγκώνες δυτικά μας.

Ε ναι ρε το έχουμε εξηγήσει 100 φορές.  Όταν λέμε γροιλανδικος τα εύκολος εννοούμενα παραλείπονται...προφανος και θέλει δυνατό αζορικο πακέτο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν υπήρχε χειμώνας 2022-2023 στην Αθήνα ούτε κανένα 3/3. Το Κέντρο είδε μια πέτσα στα χόρτα και στα αυτοκίνητα τον Φεβρουάριο, κατώτερη από πολλά χιονοεπεισόδια των 10s, εκτός αν θεωρείται Κέντρο η Πανεπιστημιούπολη του Ζωγράφου ή ο περιφερειακός στο Αττικό Άλσος στα 200+ μέτρα. Ο δε Δεκέμβριος και Ιανουάριος ήταν εμετικοί. Μην χρυσώνουμε το χάπι, παιδιά. Το γεγονός ότι τα κεντροβόρεια έμειναν με γυαλιά ηλίου δεν σημαίνει ότι έκανε χειμώνα στην Αθήνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει για να είμαστε ειλικρινείς ο χειμώνας 2022-2023 ήταν αδιάφορος... η Μπάρμπαρα είχε μεγαλύτερες τοπικότητες και οριακά κάτι έγινε στο κέντρο... το μόνο ωραίο ήταν πως για αρκετές μέρες μετά τα βόρεια και ανατολικά προάστια βλέπανε χιόνι έστω και σε κάποιες εξάρσεις... ύστερα ωστόσο όπως και τον Μάρτη έπεσε η θερμοκρασία αρκετά χωρίς να σημαίνει πως άλλαξε κάτι στον αδιάφορο χειμώνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η Βαρβάρα ήταν ιστορική για το ΝΔ άκρο του λεκανοπεδίου...το όρος Αιγάλεω έχω να το δω τόσο κατάλευκο για τόσες μέρες από το 2008...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Μουφοχειμωνες υπάρχουν τα 2 τελευταία χρόνια και αυτό αφορά και τα Γιάννενα αλλά κυρίως την κεντροανατολικη Μακεδονία και Θράκη και την Θεσσαλία πλην Βόλου...οι υπόλοιποι μια χαρά χειμωνες είχαν και ειδικά πέρυσι που ήταν το απόλυτο τίποτα πήραν σχεδόν μια βδομάδα σερί με χιόνι....

Καλα περυσι μας εδωσε το τελειωτικο χτυπημα σε εμας στα ποιο βορεια αφου μεχρι και στην φλωρινα κοντα στα 700 μετρα υψομετρο μονο ενα πασπαλισμα μικρης διαρκειας καταφερε να κανει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ήλιος/βαρετοκαιρια και ζεστη για την εποχή δείχνουν τα πρωινά μοντέλα.

 

11-42-30-ECM100-168.GIF

Κλασικός ωμέγα μπλοκ αντικυκλώνας. Συνήθης τα τελευταία χρόνια... Η Δυτική Ευρώπη θα δει πολλά ρεκόρ προς τα πανω

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διάγραμμα τζίφου και ευρωπαίου. Ο ευρωπαίος έχει πάρει χαμπάρι ότι δεν παίζει ψυχρή εισβολή και δεν έχει σενάριο σε αντίθεση με τον τζίφο για 8-10

graphe3_10000___22.1698113208_39.7165991903_.gifgrapheens0_0001_0_0_22.1698113208_39.7165991903_.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα πάντως, μέχρι στιγμής, όσοι μίλαγαν για καλοκαίρια, θάλασσες και 30αρια πήγαν κανονικά κουβά.

Έξω συννεφιασε και παρατηρείται ήπια πτώση της θερμοκρασίας εδώ στο κέντρο των Αθηνών.

Κανονικός φθινοπωρινός καιρός.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, INUIT είπε:

καλημερα .....περσι !!

gfsnh-1-180.png?18

φετος......  !!!

gfsnh-1-192.png?0

...και εχω μια αισθηση οτι καπου στις 20 του μηνα θα μπουμε στο χειμωνα με τη μια !!!

Έχω την εντύπωση πως φέτος η Ευρώπη και η Ελλάδα θα ζήσουν λίγο πολύ τον χειμώνα που είχε πέρυσι ο Καναδάς και οι ΗΠΑ.

Με μόνη εξαίρεση ίσως την Μ.Βρετανια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τον Daniel και τον Λιακο θα τους πληρωσουμε πανακριβα...Και αν ειχε επηρεασει ολη την χωρα θα λεγα χαλαλι....Πολυ φοβαμαι οτι θα χαθει μεγαλο μερος του μηνα....Ο αντικυκλωνας βγαζει ματι οτι ειναι μπετον αρμε...

Ευχομαι τουλαχιστον μετα τις 15-20 του μηνα,να ερθουν μαζικα βροχες και τα πρωτα χιονια στα ορεινα μας...Χρονια το γραφω...Η κλιματικη αλλαγη ξεπαστρεψε πρωτα το Φθινοπωρο...!!!Βγαζει ματι...Την αλλη βδομαδα η δυτικοκεντρικη ευρωπη παει για θερμοκρασιες ρεκορ στα 850...

Βοηθα Παναγια και μη χειροτερα...Μαλλον θ ασχοληθω με τα υφαντα...Σιγουρο χομπι και μπορει να εχω και τα τυχερα μου..

Θα πλεκω σπανιο ειδος προς εξαφανιση τον χειμωνα...Το χιονι..Χαλακια και φλοκατες με νιφαδες..Και θα το πουλαω σε καιροφιλους ανα την Ελλαδα....Μονο εκει θα βλεπουμε τα χιονια...🤣Αχαστα κερδη λεμε..

εικόνα_Viber_2021-10-09_10-32-28-813.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει συσσώρευση ψύχους στα βόρεια και σε μας ο κοκκινιαρης αντικυκλωνας... Έχουμε ένα πλεονέκτημα σε σχέση με πέρσι ελπίζω να φανεί αργότερα και να μην μείνει ανεκμετάλλευτο... Πάντως ο Οκτώβρης για αρχή δεν μου γεμίζει το μάτι ίσως να γίνει κάτι στη συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Έχω την εντύπωση πως φέτος η Ευρώπη και η Ελλάδα θα ζήσουν λίγο πολύ τον χειμώνα που είχε πέρυσι ο Καναδάς και οι ΗΠΑ.

Με μόνη εξαίρεση ίσως την Μ.Βρετανια.

Δηλαδή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασικός οκτώμβρης βαρετοκαιρια όσο πάει το μάτι αν κάνει κάτι μετά τις 15 αυτό που φαγαμε τόσα χιλιοστά σε δυο κακοκαιρίες θα το πληρώσουμε αποτι φενεται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, agnostos είπε:

Έχω την εντύπωση πως φέτος η Ευρώπη και η Ελλάδα θα ζήσουν λίγο πολύ τον χειμώνα που είχε πέρυσι ο Καναδάς και οι ΗΠΑ.

Με μόνη εξαίρεση ίσως την Μ.Βρετανια.

 λογικα....βορεια και ανατολικη ευρωπη , φετος πρεπει να παγωσουν !!! βαλκανια και Ελλαδιτσα, εχει πολυ "αντικυκλωνικο σασπενς " !!   ας συμβει το πρωτο και βλεπουμε 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, INUIT είπε:

καλημερα .....περσι !!

gfsnh-1-180.png?18

φετος......  !!!

gfsnh-1-192.png?0

...και εχω μια αισθηση οτι καπου στις 20 του μηνα θα μπουμε στο χειμωνα με τη μια !!!

Ωραίες οι συγκρίσεις αλλά δεν παίζουν ρόλο στο πώς θα εξελιχθεί ο χειμώνας, να θυμίσω πέρσι αρχές Δεκέμβρη ο βόρειος πόλος είχε ρεκόρ παγοκαλυψης και ο χειμώνας είχε μπει φουριοζος στην βόρεια Ευρώπη, η συνέχεια βέβαια γνωστή, ήλιος παραλία και 25αρακια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...