Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Αυριο φευγω για διακοπες τωρα που τελειωσα τις δουλειες....

Καλο καλοκαιρι για παντα αδερφια....

Screenshot_20230712_140538_Instagram.jpg

Ετσι ακριβως ήταν πολλοί τα Χριστούγεννα που πέρασαν στις παραλίες.Ελπίζω να μην έχουμε πάλι τα ίδια τα Χριστούγεννα που θα έρθουν.Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ βαρετό και κουραστικό να βλέπουμε τις ατελείωτες αναφορες καλοκαιρινού τυπου στο φόρουμ και εδώ που φτάσαμε τελικά μόνο αν είσαι καυσωνάκιας έχει μεγάλο ενδιαφέρον η ασχολία με τον καιρό.Ουτε πίστη ούτε νηστείες ούτε προσευχές και έχεις τους καυσωνες και τις ατελείωτες καλοκαιρινές μέρες στο τσεπάκι σου. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να σκεφτει κανεις σαν σημερα πριν 12 χρονια ειχαμε μια απο τις πρωιμοτερες ψυχρες εισβολες στην καιρικη ιστορια της χωρας...Ακολουθησε ενας πολυ ψυχρος χειμωνας τη σεζον 2011-12 αλλα οχι ιδιαιτερα υετοφορος...Θυμαμαι ομως τον Υμηττο να εχει ασπρισει τουλαχιστον 8 φορες...Πραγμα σπανιο για το βουνο...Βραδυ 16/10,πρωι 17/10,εστρωσε Παρνηθα,Κιθαιρωνα αλλα και σε πολλα ακομα βουνα..

Ηταν η πρωιμοτερη χιονοστρωση στην ιστορια των Αττικων βουνων..

Βεβαια και αυτο ηταν κατι ακραιο αλλα ηταν η αρχη γι αυτο που ακολουθησε εκεινη την χρονια...Αν και το μεγαλο χιονι δεν ηρθε ποτε στην Αθηνα...

Σημεια των καιρων απλα...Επισημαινω ομως οτι το συνηθες και το λογικο για την εποχη ειναι νοτιαδες και βροχες...Αλλα εχω την αισθηση οτι πλεον δεν υπαρχει καμια λογικη στον καιρο...

17/10/2011..

Κιθαιρωνας..

298343_1565989647163_1758087429_800097_696592443_n.jpg

Διρφυ..

100_7337.jpg

Ολυμπος.

olympus171011.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ααααα ρε Σακαρε, τη θυμαμαι πολυ καλα εκεινη τη χιονοκαιρια, πρεπει να ψαξω να βρω μηνυματα στο παλιο φορουμ και σιγουρα φωτογραφιες, ειχα ανεβει στα 1330 μ της Παρνηθαρας, Live αναμεταδοση νιφαδοπτωση, μετα κανονικη χιονοπτωση και πασπαλο.....16/10 απογευμα προς 17/10.....και Μπαφι φωτος με χιονακι, το πιο πρωιμο οπως σωστα λες...ΧΕΙΜΩΝΑΡΟΣ το 2011-2012, προσωπικα τον περασα Αλεξανδρουπολη φανταρος, αλλα και Αττικη ηταν παγωμενος και χιονοβολος, χωρις το μεγαλο χιονι καρακεντρο, αλλα με πολλες πολλες διαταραχες, πολυ κρυο και τα βουνα να χιονιζονται καθε βδομαδα που λεει ο λογος....

Ζωγραφου ηπια βραδια, αρκετη συννεφια παραμενει και γι` αυτο η θερμοκρασια σκαρφαλωμενη 20,3 ακομα τετοια ωρα....

Ομως αυριο και μεθαυριο θα ειναι ημερες με πτωση, προς πιο φθινοπωρινα επιπεδα, και ισως και μακαρι τοπικες μπορες - βροχουλες, οπως το σημερινο ΘΑΥΜΑ σε διαφορες περιοχες του λεκανοπεδιου.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Διημερο καιρικο ενδιαφερον υπομονη βροχες θα ερθουν και δειχνουν να ειναι αρκετες και νοεμβρη και δεκεμβρη 

Nα σαι καλά φίλε τουλάχιστον δίνεις ελπίδα και έχεις αποδείξει..ότι μελετάς....κάτι παραπάνω...βαρέθηκα να μπαίνω και να ακούω μόνο γκρίνιες...πρόταση είναι το άνοιγμα ενός πιο πιασάρικου θέματος...από το ηδη υπάρχον..(βγάλτε τα εσώψυχα σας κλπ)...για να καταθέτει ..οτι θέλεις ο καθένας για εμμονές καιρού,καύσωνες κλπ..να αφήσουμε την ανάλυση ήσυχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bardaris είπε:

Nα σαι καλά φίλε τουλάχιστον δίνεις ελπίδα και έχεις αποδείξει..ότι μελετάς....κάτι παραπάνω...βαρέθηκα να μπαίνω και να ακούω μόνο γκρίνιες...πρόταση είναι το άνοιγμα ενός πιο πιασάρικου θέματος...από το ηδη υπάρχον..(βγάλτε τα εσώψυχα σας κλπ)...για να καταθέτει ..οτι θέλεις ο καθένας για εμμονές καιρού,καύσωνες κλπ..να αφήσουμε την ανάλυση ήσυχη.

Μια παυση θα υπηρχε μετα απο δυο πρωτογνορες σε χιλιοστα κακοκαιριες..απλα η ζεστη ηταν αρκετη ως τωρα..παρακατω παραθετω μια αναλυση μας  του ευρωπαικου καθως και του μο ολων των μοντελων για τους επομενους μηνες https://weathergroup.gr/2023/10/14/η-τάση-του-καιρού-για-τον-χειμώνα-2023-24-στη-2/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μια παυση θα υπηρχε μετα απο δυο πρωτογνορες σε χιλιοστα κακοκαιριες..απλα η ζεστη ηταν αρκετη ως τωρα..παρακατω παραθετω μια αναλυση μας  του ευρωπαικου καθως και του μο ολων των μοντελων για τους επομενους μηνες https://weathergroup.gr/2023/10/14/η-τάση-του-καιρού-για-τον-χειμώνα-2023-24-στη-2/

Tην έχω διαβάσει..από εσάς .και μου άρεσε..απλά νομίζω ότι εστιάζει πολύ στον Αντλαντικό..και δείχνει ισχυρό χαμηλό εκεί....νομίζω ότι η Ρωσσία και η Σκανδιναβία δεν πρέπει να μας είναι φέτος αδιάφορες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Tην έχω διαβάσει..από εσάς .και μου άρεσε..απλά νομίζω ότι εστιάζει πολύ στον Αντλαντικό..και δείχνει ισχυρό χαμηλό εκεί....νομίζω ότι η Ρωσσία και η Σκανδιναβία δεν πρέπει να μας είναι φέτος αδιάφορες

Βαση τι δινουν τα μακροπροθεσμα των μοντελων παντα εμεις μονο μηνα μηνα θα βγαζουμε οπως παντα την δικια μας..γενικα το θεμα οπως δειχνει ειναι αν κατσει υετικος χειμωνας με θερμοκρασιες σχετικα ανεβασμενες η πιο ψυχρος υετικα δειχνει σιγουρα να ειναι αξιολογος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνύχτα παιδιά από τώρα φαίνεται η αλλαγή του καιρού... Αύριο πιστεύω πως τοπικά θα δώσει πολύ καλά πράγματα. Πελοπόννησος και δυτική Ελλάδα στο επίκεντρο πάμε επιτέλους για εικόνες με άρωμα φθινοπώρου ... 

Και υπομονή... πρέπει να χαίρεσαι και να απολαμβάνεις την κάθε στιγμή ακόμα και την παραμικρή ψιχαλα, συννεφιά ή μυρωδιά βρεγμένου χώματος...

Άντε και πιο μετα ας πάμε για κανενα μπάνιο όταν ζεστάνει ο καιρός χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Αυριο φευγω για διακοπες τωρα που τελειωσα τις δουλειες....

Καλο καλοκαιρι για παντα αδερφια....

Screenshot_20230712_140538_Instagram.jpg

Δεν πιστεύουμε να παίρνεις πρωτεινες και τέτοια  να πιστεύεις χιόνια στα.καμπανΑρια με κλιματική αλλαγή κρίση.....?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, sakis13 said:

Το πηρα αποφαση..Θα γινω καυσωνακιας...8 μηνες τον χρονο θα χω το κεφαλι μου ησυχο...

Σακαρ Αλ Καυσωνι...

IMG-4b49b153918a8d487e49b1213fb201f3-V.jpg

Δίνουμε κάτι εξετάσεις για πιστοποίηση καυσωνάκια πλέον. Όχι κάτι σημαντικό. Απλά λέμε 3 φορές τη φράση

'' 30άρια το χειμώνα 50άρια καλοκαίρι''

Στείλε πμ και θα σου κάνω ιδιαίτερα να περάσεις. 😂

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, Delsnow said:

Αυριο φευγω για διακοπες τωρα που τελειωσα τις δουλειες....

Καλο καλοκαιρι για παντα αδερφια....

Screenshot_20230712_140538_Instagram.jpg

Μπορείτε να μπανάρετε λίγο το παλικάρι? Με αποσυντονίζουν οι κοιλιακοί του πρωινιάτικο.

Για να μη χρησιμοποιήσω κανένα πιο σοκινγκ ρήμα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά! Εν αναμονή δυνατής μέρας για την Πάτρα. Όλα τα μοντέλα αύξησαν τα φαινόμενα. Ακομη και το bolam του meteo που δεν έδινε τίποτα μας έβαλε στο παιχνίδι. Το τσέκαρα από περιέργεια χαχαχ. Ο Ευρωπαίος στο τελευταίο του δείχνει 40+μμ. Αντε να δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Βαση τι δινουν τα μακροπροθεσμα των μοντελων παντα εμεις μονο μηνα μηνα θα βγαζουμε οπως παντα την δικια μας..γενικα το θεμα οπως δειχνει ειναι αν κατσει υετικος χειμωνας με θερμοκρασιες σχετικα ανεβασμενες η πιο ψυχρος υετικα δειχνει σιγουρα να ειναι αξιολογος

μονο αν ειναι βροχερος ο χειμωνας εχουν ελπιδες για αξιολογες χιονοπτωσεις τα κβ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Βαση τι δινουν τα μακροπροθεσμα των μοντελων παντα εμεις μονο μηνα μηνα θα βγαζουμε οπως παντα την δικια μας..γενικα το θεμα οπως δειχνει ειναι αν κατσει υετικος χειμωνας με θερμοκρασιες σχετικα ανεβασμενες η πιο ψυχρος υετικα δειχνει σιγουρα να ειναι αξιολογος

Εγώ προσωπικά θέλω ένα χειμώνα όπως του 21-22 απλά να χιονίσει και μέσα στη Λάρισα, γιατί τότε στο τσακ δεν έριξε ενώ τα γύρω ορεινά θάφτηκαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τετοιους χαρτες θ αλλαξω χομπι...Θα γινω ζωγραφος...Θα ζωγραφιζω shelf cloud,χιονια σε βουνα και αστικα κεντρα..Ειδος προς εξαφανιση ειναι οποτε θα οικονομισω χοντρα..😂

saki axioni de anomvri..Το ψευδωνυμο μου.

IMG-0cb674fb1de51163d105eb0af0d8d8f8-V.jpg

Πλακιτσα κανουμε..Φετος θα πανε ολα μια χαρα...Υπομονη και απλα προσαρμογη στα νεα δεδομενα!!Καλημερα σας!!

Μετα απο τετοιο Σεπτεμβρη ηταν αναμενομενο οτι θα καιγοταν ο Οκτωβρης..Και οι βροχες σημερα και αυριο οπου πεσουν,κερδος θα ναι!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Με τετοιους χαρτες θ αλλαξω χομπι...Θα γινω ζωγραφος...Θα ζωγραφιζω shelf cloud,χιονια σε βουνα και αστικα κεντρα..Ειδος προς εξαφανιση ειναι οποτε θα οικονομισω χοντρα..😂

saki axioni de anomvri..Το ψευδωνυμο μου.

IMG-0cb674fb1de51163d105eb0af0d8d8f8-V.jpg

Πλακιτσα κανουμε..Φετος θα πανε ολα μια χαρα...Υπομονη και απλα προσαρμογη στα νεα δεδομενα!!Καλημερα σας!!

Μετα απο τετοιο Σεπτεμβρη ηταν αναμενομενο οτι θα καιγοταν ο Οκτωβρης..Και οι βροχες σημερα και αυριο οπου πεσουν,κερδος θα ναι!

Πάντως αν δεις τρεξίματα μόνο Για ΉΠΕΙΡΟ ΕΊΝΑΙ ΕΛΠΙΔΟΦΌΡΑ.. και αυτό γιατί θα έρχονται ξωφαλτσα κάποια συστήματα... Εσείς μπορεί να πάτε για Νοέμβρη φίλε δυστυχώς.. Το ξαναλέω .. Ο Ντάνιελ σας έκανε κακό... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος πάντως για 23 Οκτωβρίου δίνει και τοπικά 31+ βαθμούς στην Αττική

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ο Ευρωπαίος πάντως για 23 Οκτωβρίου δίνει και τοπικά 31+ βαθμούς στην Αττική

Αθανατο ελληνικό καλοκαίρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ εχει ένα σχετικά καλό σενάριο για τις πιο μακρινές ώρες. Αλλά οκ είναι κάπως περίεργο και κουραστικό να παρακαλάμε για να κάνει λίγες βροχές τέτοια εποχή. Δεν ξέρω αν είναι η νέα κανονικότητα αλλά το καλοκαίρι τρωει κυριολεκτικά μηνες του φθινοπώρου... Θα δείξει.

 gem-0-216.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Το τζεμ εχει ένα σχετικά καλό σενάριο για τις πιο μακρινές ώρες. Αλλά οκ είναι κάπως περίεργο και κουραστικό να παρακαλάμε για να κάνει λίγες βροχές τέτοια εποχή. Δεν ξέρω αν είναι η νέα κανονικότητα αλλά το καλοκαίρι τρωει κυριολεκτικά μηνες του φθινοπώρου... Θα δείξει.

 gem-0-216.png?0

Και ο χειμώνας τρώει μέρες της Ανοιξης... Να είμαστε δίκαιοι.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...