Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Για να μαθαινεις τι σημαινει bolam..

Β Βροχες

Ο Ονειρευομαι

L Λεω

Α Ασυστολες

Μ Μακακιες..😜

Ευχαριστώ είμαι καινούριος εδώ και δεν ξέρω τα κατατόπια 🤣

G Γελοίος 

F Φαίνομαι 

S ( και ) Σήμερα 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ευχαριστώ είμαι καινούριος εδώ και δεν ξέρω τα κατατόπια 🤣

G Γελοίος 

F Φαίνομαι 

S ( και ) Σήμερα 

 

Είσαι αλήθεια γεννημένος το 2008 μικρέ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Είσαι αλήθεια γεννημένος το 2008 μικρέ? 

Εγώ είναι σαν να βλέπω το γιο του σακη13 χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά τα 12αρια μπορούμε με ευκολία να πούμε ότι μέχρι το πρώτο 5ημερο του Νοέμβρη ,πέρα απ'τη δυτική Ελλάδα, δύσκολα θα σπασει ο υποτροπικός για να τσιμπήσουμε και οι υπόλοιποι κάτι σοβαρό... Καλή χώνεψη να έχουμε αδέρφια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ναι το 08

20 χρόνια διαφορά έχουμε... Θα μπορούσες να, είσαι και γιος μου... Οπότε όπως καταλαβαίνεις εδώ μέσα είμαστε και 40αρηδες και βάλε... Άρα θέλει πολύ προσοχή στα γραφόμενα των μικρότερων.. Και σεβασμος😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

20 χρόνια διαφορά έχουμε... Θα μπορούσες να, είσαι και γιος μου... Οπότε όπως καταλαβαίνεις εδώ μέσα είμαστε και 40αρηδες και βάλε... Άρα θέλει πολύ προσοχή στα γραφόμενα των μικρότερων.. Και σεβασμος😃

Ναι ας πούμε ότι είμαι το "νέο αίμα" του φόρουμ... Ήρθε καιρός εξάλλου να μάθω από εσάς τους παλιότερους και πιο έμπειρους σε αυτόν τον τομέα... Για  να μάθετε ύστερα και εσείς κάτι από εμένα και ούτω καθεξής...

Και φυσικά πάντα σεβασμός στα γραφόμενα των μικρότερων και των μεγαλύτερων...🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο υποτροπικος σε λίγο θα φτάσει Φιλανδία... Καληνύχτα παιδιά δεν θα δω τη συνέχεια του τζιφου... Πάμε να ονειρευτούμε καταιγίδες... Αύριο παλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καύσωνας για την εποχή που ξεκινάει από την Πέμπτη, και με τ στα 850 από 18 έως 22 !  Ακόμα και να δημιουργηθούν ομίχλες, τα ορεινά θα νιώσουν καλοκαίρι 

01-52-52-210-7GR.GIF

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καύσωνας για την εποχή που ξεκινάει από την Πέμπτη, και με τ στα 850 από 18 έως 22 !  Ακόμα και να δημιουργηθούν ομίχλες, τα ορεινά θα νιώσουν καλοκαίρι 

01-52-52-210-7GR.GIF

Το τελευταίο (;) τανγκό με τον Ιάπωνα για εμάς τους νότιους. Νοέμβριο δεν έχω ανάψει ποτέ, αλλά οι παραδόσεις είναι για να σπάνε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Το τελευταίο (;) τανγκό με τον Ιάπωνα για εμάς τους νότιους. Νοέμβριο δεν έχω ανάψει ποτέ, αλλά οι παραδόσεις είναι για να σπάνε.

Τόση ζέστη έχει μέσα στο σπίτι ακόμα? Εγώ πάντως επί τι ευκαιρία θα κάνω τα πάντα να ανεβάσω την εσωτερική, κανένα 22αρι Μαξ να εχω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τόση ζέστη έχει μέσα στο σπίτι ακόμα? Εγώ πάντως επί τι ευκαιρία θα κάνω τα πάντα να ανεβάσω την εσωτερική, κανένα 22αρι Μαξ να εχω

Με ελάχιστες 18-20 τι περιμένεις. Καμία σύγκριση με επαρχία η ζέστη που κρατάει. Φυσικά ο Ιάπωνας είναι μόνο για λίγη ώρα το μεσημέρι.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1ον: ευτυχώς που ειμαι καπως απασχολημενος και ξεχνιέμαι να κοιτάω μοντέλα τακτικά αυτές τις μέρες 

2ον: Η αναφορά/πληροφοριες που έδωσε ο kapelos πάρα πολύ ωραία και χρήσιμη

3ον: ο φίλος που είναι γεννημένος το 08 παίζει να είναι το μικρότερο μέλος που έχει γραφτεί στο φόρουμ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, galatsioths είπε:

1ον: ευτυχώς που ειμαι καπως απασχολημενος και ξεχνιέμαι να κοιτάω μοντέλα τακτικά αυτές τις μέρες 

2ον: Η αναφορά/πληροφοριες που έδωσε ο kapelos πάρα πολύ ωραία και χρήσιμη

3ον: ο φίλος που είναι γεννημένος το 08 παίζει να είναι το μικρότερο μέλος που έχει γραφτεί στο φόρουμ!

Εγώ το 2008 στο παλιό μου σπίτι έβγαινα ξημερώματα καθοδηγούμενος από εσάς εδώ τι ώρα αρχίζουν τα φαινόμενα. Και 3 με 4 αρχιζε πυκνό χιόνι και σας μετέφερα εικόνες. Επικά ξενύχτια. Και ήμουν μόλις 19 χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η 24ωρη πτωση ,εγινε ενα ωραο  φθινοπωρινο τριημερο  με βροχουλες σε μεγαλο μερος της χωρας και η κεντρικη μακεδονια στο παιχνιδι !!

..κατι αρχιζει να αλλαζει στο 18αρι του τζιφου.......οαση μεσα στη μοντελικη ερημο των τελευταιων ημερων !!!  αντε να δουμε ,ο χειμωνας ειναι μπροστα μας !!!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Γι αυτο λεμε υπομονη...Ο τζιφος στο 0αρι σχεδον εξαφανισε τον καυσωνα...Εχουμε πολλα να δουμε ακομα...Ασφαλη συμπερασματα αυστηρα και μονο κατω των 120 ωρων..Ολα τ αλλα ειναι υποθεσεις και σεναρια επιστημονικης φαντασιας!!Καλη Κυριακη σε ολους!

Το τζεμ απο την αλλη φερνει τις πυλες της κολασεως με γεωδυναμικα που θυμιζουν Ιουλιο...Αλλα δε νομιζω να βγει...Οσο κοντοζυγωνουν οι ωρες θ αρχισουν οι εκπτωσεις και στην επικειμενη ζεστη..Και εφοσον ερθει...

Καλου κακου,ενημερωστε τον Δεσποτα να κανει αγιασμο...Να ξορκισουμε το κακο...Ο Δαιμονας του υποτροπικου θελει να μας βγαλει απο τον δρομο του Φθινοπωρου,της δροσιας και της καταιγιδας...

agiasmos 2021 (75).jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, INUIT είπε:

η 24ωρη πτωση ,εγινε ενα ωραο  φθινοπωρινο τριημερο  με βροχουλες σε μεγαλο μερος της χωρας και η κεντρικη μακεδονια στο παιχνιδι !!

..κατι αρχιζει να αλλαζει στο 18αρι του τζιφου.......οαση μεσα στη μοντελικη ερημο των τελευταιων ημερων !!!  αντε να δουμε ,ο χειμωνας ειναι μπροστα μας !!!

Α τώρα χαίρεστε... Στο 6αρι θα κλαίτε πάλι.... 😃Από σταθερότητα χαρακτήρα άλλο τίποτα!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευρωπαίος για δυτικά προάστια.

30άρια τέλη Οκτώβρη 

1659174867_Screenshot2023-10-15at10_28_24AM.png.c5a37101974a83c2cbfa2237800e4a47.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Gary είπε:

Εγώ το 2008 στο παλιό μου σπίτι έβγαινα ξημερώματα καθοδηγούμενος από εσάς εδώ τι ώρα αρχίζουν τα φαινόμενα. Και 3 με 4 αρχιζε πυκνό χιόνι και σας μετέφερα εικόνες. Επικά ξενύχτια. Και ήμουν μόλις 19 χαχα

Όταν άρχισα να σας παρακολουθώ είχα μάθει τον καθένα σας για μια διαφορετική " λειτουργία".

Ο losAlimos για όταν μπουκαρε καταιγίδα από Σαρωνικό, ενώ ο sakis13 μου έδινε την ελπίδα πως δεν είχε ψοφήσει στον δρόμο και έσκαγα στα γέλια με τις αναρτήσεις του. Ο Σάκης είχε διπλό ρόλο και για τις καταιγίδες που ερχόντουσαν από Ασπρόπυργο. Και έβγαινα μετά στην ταράτσα και έβλεπα την βροχοκουρτινα να τα καταπίνει όλα...

Με τον weathermaniac " αγναντεύαμε " τις καταιγιδάρες του κάμπου  κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού αν και συνήθως επηραζομουν μόνο εγώ από αυτές και εκείνος έμενε με γουρλωμενα μάτια πιάνοντας τον εαυτό του να σκέφτεται τι έφταιξε... Ίσως ή μάλλον σίγουρα αυτός χαιρόταν τους καυσωνες πιο πολύ από εμένα μέσα στην Λάρισα...

Ο menidi και ο george snowman είναι για τις χειμερινές μπούκες... ενώ ο galasthiotis για τα μέτωπα που ξεκινούσαν από Ιόνιο περνούσαν την Πελοπόννησο και ερχόντουσαν καρφί προς τα εμάς. 

Και φυσικά ο south καυσωνακιας που ήταν από τους λίγους που έδιναν μια αισιόδοξη νότα στους καύσωνες διαρκειας.. Πάντα εκεί στην πρώτη γραμμή για να δίνει καυσωνικες αναφορές από όλη την Ελλάδα.

Και πολλοί άλλοι...

Καλύτερος ο τζίφος για να δούμε!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 hours ago, sakis13 said:

Ο τζιφος χαλασε,τα ανσαμπλ στεγνωσαν..Τα μοντελα εκαναν τη ψυχρη εισβολη,καυσωνα...Οι βροχες χαθηκαν...Οι ζεστες επιστρεφουν..Ο Μιχαηλ εχει παραισθησεις...Ο Βαγγελης ονειρευεται χιονια στην παρελαση...Ο Θανος delsnow,βλεπει παντου καλοκαιρι,ο αγνωστος προσπαθει να κρατησει τα προσχηματα..Ο Γιωργαρος ο kapelos πηρε φωτια με τα στατιστικα..Το νεο μας μελος berdon αρχισε τις κοπανες στο σχολειο..Η αφεντια μου στα 43 θελει να γινει ροκ σταρ...Τα τζιτζικια τραγουδανε ακομα...Ο Ιαπωνας θα ξαναναψει...Ερχονται 18αρια στα 850 και σε μενα 20 πιεση...

Τι κανετε μωρε...??Σταματηστε το καλοκαιρι,οχι αλλο καλοκαιριιιι..

hqdefault.jpg

Και το κερασάκι στην τούρτα. Ο καυσωνάκιας θέλει 40.1 κάπου στην Ελλάδα τέλη Οκτωβρίου. Ευχαριστώ 😇😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Αν θελετε να το κανουμε πιο λιανο αυτο που συμβαινει σας εχω τα εξης πινακακια απο 1960-2023 Σεπτεμβριο

Σε μια προσπαθεια μου να ερευνησω τον Ελλαδικο χωρο χρησιμοποιησα τις μεσες μηνιαιες τιμες του αρχειου ΕRA5 (ECMWF 0,25 μοιρων) για 35-41.5Ν γεωγραφικο πλατος και 20-26.5Ε μοιρες γεωγραφικο μηκος, δηλαδη αυτη την περιοχη

image.png.d609e80717da9b4537331427594de191.png

Η θερμανση της ατμοσφαιρας απ την επιφανεια ως τα 500hpa ειναι εμφανης σχεδον σε καθε μηνα

image.png.d0ef6c94eb796fc423427759240a617e.png

image.png.582e8b75f2cdd7591f9e70b2beae6a22.png

Συγχρονως η ατμοσφαιρικη πιεση στον Ελλαδικο χωρο δεν εχει μεταβληθει στατιστικα σημαντικα 

image.png.d21f03fa59771d67e8cf14bb96c8a29b.png

Η διαδικασια της εξατμισης σε χιλιοστα ανα μερα εχει αυξηθει ελαχιστα απόρροια της θερμανσης στην επιφανεια

image.png.82b381368f0c5baf00cd6e497429bbc0.png

Και ετσι θα περιμενε κανεις μια γενικοτερη αυξηση των βροχοπτωσεων στον Ελλαδικο χωρο. Ομως κατι τετοιο δεν ισχυει απολυτα γιατι η θερμανση καθ ύψος επιτρεπει την μεγαλυτερη κατακρατηση υδρατμων απ την ατμοσφαιρα, καθυστερόντας την διαδικασια της συμπυκνωσης των υδρατμων σε νεφη και συνεπως την υπαρξη βροχοπτωσεων. Παρατηρηστε την αυξηση της τιμης της κατακορυφης ολικης στήλης υδρατμων (απο την επιφανεια ως την τροποπαυση) σε κιλα ανα τετραγωνικο μέτρο ειδικα απο 2010 και μετα.

image.png.2b38c3285ed3d240e32f5804ab9140f2.png

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι η ατμοσφαιρα περιεχει περισσοτερους υδρατμους μεσα της, αλλα εχει και μεγαλυτερη δυνατοτητα να τους κατακρατησει λογω θερμνασης χωρις να του συμπυκνωσει αδυνατώντας να δημιουργησει νεφη και συνεπως βροχοπτωση. Ετσι οταν υπαρχουν οι καταλληλες θερμοδυναμικες συνθηκες για βροχοπτωσεις αυτες εχουν πιο εντονο χαρακτηρα απο παλιοτερα (λογω περισσοτερων υδρατμων στην ατμοσφαιρα), αλλα οι μερες αυτες ειναι σταθερα μειουμενες

Εξου και παρατηρουνται περισσοτερες ώρες ηλιοφανειας συνολικα στον Ελλαδικο χωρο! Η διαφορα μεταξύ προσπιπτουσας ηλιακης ακτινοβολιας στην επιφανεια της Γης μείον της ανακλωμενης ηλιακης ακτινοβολιας (σε βατ ανα τετραγωνικο μετρο) ειναι συνεχως αυξανομενη, γεγονος που απορρέει και απ ολα αυτα. Πιο βιαια αλλαγη στους μηνες Δεκεμβριο, Ιανουαριο, Φεβρουαριο

image.png.2b226564c6fba42ba701fbf50c892177.png

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα ταιριαζε στην ευρυτερη συζητηση που εχει ανοιξει

Τα λόγια είναι περιττά. Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε πολύ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...