Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Berdon είπε:

χαχαχα αυτό θα ανέβαζα τώρα! Άμα ήταν να συμβεί κάτι τέτοιο θα θυσίαζα μια Μήδεια!

Πσσσσ σκληρός χεχεχε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πσσσσ σκληρός χεχεχε

Ναι αρκεί τα μαυρακια να είναι από  πάνω μου ... έτσι κι αλλιώς στα προσηνεμα από εδώ και πέρα βλέπουμε χιοναδες ανά έναν χρόνο... είναι ας πούμε το ορεκτικό 🥱😁

αυτό το σενάριο θα έβγαζε πολύ χαλαρά πραγματάκια 

258-111GR.gif

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=18&date=2023-11-04&model=gfs&member=ENS&bw=1

Δεν λεει  να πεσει η θερμοκρασια στα κανονικα της εποχης με τιποτα.Εδω κοιτατε χαλι

Και οσο παει τα ενσεμπλς  θερμοκρασιακα  ζεσταινονται και περισσοτερο

Θα φτασουμε μεσα νοεμβριου και η κατασταση  δυστυχως θα παραμεινει ετσι.Ζεστη και ανομβρη

 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε καλό  δρόμο για μετά τις 10 του μήνα ωστε να Φθινοπωριάσει .Μασίφ το κρύο στον Β.Π , με ευκολία πιστεύω επιβεβαιώνεται ότι θα πιάσουμε Δεκέμβρη μήπως σπάσει και αρχίσουν οι κατεβασιές.

Καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.στο 00 ο τζιφος κανει το καλυτερο δυνατο τρεξιμο στο βασικο του....  σε λογικες ωρες χαμηλο και "κρυο  

gfs-2-150.png?0

gfs-1-162.png?0

θα τσιμπησουμε λιγο γαλαζακι ακομη , και θα γινει ζωγραφια !!! μιλαμε για το αλλο ΣΚ  ,,καλημερα ..καλημερα !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέραα,επιτέλους πρασινακια!Άντε να έρθουν και τα πρώτα χιόνια στις αετοφωλιες από τα μέσα,και μαζί με αυτά και τα χειμερινά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες. Να έρθει λέει μια κακοκαιρία τύπου Δανιήλ και στη Σαλονίκη αλλά με -3 επιφανείας. Να έλεγαν οι ειδήσεις, "καλούνται οι κάτοικοι να κάνουν τις προμήθειες άμεσα γιατί όλα  θα είναι κλειστά  λόγω του χιονιου. Η κακοκαιρία θα διαρκέσει όλη την εβδομάδα με καταιγιστικες χιονοπτώσεις." 

Αντε να πιούμε ένα καφεδάκι τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 21/10/2023 at 1:57 ΜΜ, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Η πρώτη ημέρα σήμερα για το φετινό φθινόπωρο που έχουμε χιόνι. Μετά και από έξι μήνες καλοκαίρι επιτέλους η Τ κατρακύλησε 7 κάτω απο τα κανονικά και μας κάνει τη χάρη εδω στο Lillestrøm! 

Περιττά τα λόγια και τα αισθήματα!

ΜΑΓΕΙΑ!!!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε όχι και ανομβρία. Τουλάχιστον εδώ Θεσσαλία ακούμε βροχή και μας πιάνει τρόμος. Νομίζω η αίσθηση ότι είμαστε στα μέσα Σεπτεμβρίου είναι το χειρότερο και όχι τόσο ότι δεν έχει βρέξει. Μακάρι να εναρμονιστεί η θερμοκρασία με την εποχή σιγά σιγά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρ' όλα τα θετικά σενάρια των μοντέλων, εγώ βλέπω να συνεχίζεται η εμμονή της θερμοκρασίας σε πολύ υψηλά επίπεδα για την εποχή μέχρι και την Τετάρτη.

Για μετά φαίνονται κάποιες αλλαγές (εμφάνιση βορείων ανέμων) αλλά η επίπτωση τους στη θερμοκρασία μάλλον θα είναι μικρή μέχρι το Σάββατο.

Από εκεί και πέρα, σύμφωνα με τους χάρτες πάντα, φαίνονται σημαντικές αλλαγές αλλά και πάλι με αυτά τα χάλια που ζούμε τις τελευταίες 20-25 μέρες δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τελευταια ραν του τζιφου μου αρεσουν. Κραταμε το γεγονος πως κατα τις 11 του μηνος βγαζει μια ωραια διαταραχη που αναλογα με τις Τ στα 850 καποια βουνα ίσως να δουν και το χιονάκι τους...

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

gfs-1-174.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπω, τελειώνει εδώ από ότι φαίνεται το κρεσέντο με τις υψηλές, αλλά όπως και να το κάνουμε ανεκτές για τον άνθρωπο θερμοκρασίες και πάμε μάλλον σε κρύα μετά την Πέμπτη.. Εφόσον μπαίνουμε λοιπόν σε αυτή την σαιζόν, εγώ θα ευχηθώ στους φίλους μου τους Ισλανδούς να έχουν όσο πιο ζεστό και άνυδρο χειμώνα γίνεται, και στους φίλους μου τους άγγλους άνυδρο μεν, αλλά ψυχρό δε χειμώνα. χεχεχεχε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πωπω, τελειώνει εδώ από ότι φαίνεται το κρεσέντο με τις υψηλές, αλλά όπως και να το κάνουμε ανεκτές για τον άνθρωπο θερμοκρασίες και πάμε μάλλον σε κρύα μετά την Πέμπτη.. Εφόσον μπαίνουμε λοιπόν σε αυτή την σαιζόν, εγώ θα ευχηθώ στους φίλους μου τους Ισλανδούς να έχουν όσο πιο ζεστό και άνυδρο χειμώνα γίνεται, και στους φίλους μου τους άγγλους άνυδρο μεν, αλλά ψυχρό δε χειμώνα. χεχεχεχε.

That's the spirit 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλα αυτο θα έβγαινε 17 φορες δυνατότερο από τον Μπάλλο.... και τον ντανιελ μαζί για την περιοχη της αττικης χαχαχα

animlsg6.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω κάτι παλιούς χάρτες προ αριαδνης από ευρωπαίο.. Νομίζω ότι αν συνδυαστούν αυτά τα 2 και βγει ο μέσος όρος, θα είναι ότι πρέπει για να κεπλυθεί και η δικιά μας χειμερινή ντροπή στα κ.β

 

ECM1-240.GIF?00

ECM1-240.GIF?12

 

 

Άντε έχουν περάσει 7 χρόνια από το τελευταίο σωστό χιόνι και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Καλα αυτο θα έβγαινε 17 φορες δυνατότερο από τον Μπάλλο.... και τον ντανιελ μαζί για την περιοχη της αττικης χαχαχα

animlsg6.gif

Αν βγει κατι τετοιο τοτε ειχαμε Αττικη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γοργοπόδαρος είπε:

Αν βγει κατι τετοιο τοτε ειχαμε Αττικη...

Η μάλλον πιο σωστά αν γινόταν αυτο θα ψάχναμε τη δεύτερη Ατλαντίδα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βλέπω κάτι παλιούς χάρτες προ αριαδνης από ευρωπαίο.. Νομίζω ότι αν συνδυαστούν αυτά τα 2 και βγει ο μέσος όρος, θα είναι ότι πρέπει για να κεπλυθεί και η δικιά μας χειμερινή ντροπή στα κ.β

 

ECM1-240.GIF?00

ECM1-240.GIF?12

 

 

Άντε έχουν περάσει 7 χρόνια από το τελευταίο σωστό χιόνι και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι...

Απο το 17 και πέρα το απόλυτο τίποτα και εδώ πρέπει να ξανά έρθει μια κακοκαιρία τύπου Αριάδνη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερχεται βαρυς Χειμωνας και ο καιρος αλλαζει αμεσα..george snoman,oldboy 332 και η αφεντια μου βρεθηκαμε μετα των συζυγων για μια αμεση και κατεπειγουσα συναντηση για τα επικειμενα....Παμε με θετικη σκεψη....

Ειμαστε μια ομορφη παρεα ολοι μαζι Βαρναβα,γ...μω το καλοκαιρι μα και τον Καλατραβα..

20231105_153559.jpg

20231105_153602.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντε και παμε να πετυχουμε τον πρωτο στοχο για φετος 🙂 δευτερο 10ημερο του Νοεμβρη να πιασουμε κλιματικες τιμες !

δευτερος στοχος να βαλουν  συντομα  τα ορεινα μας λιγο ή πολυ χιονακι 

τριτος στοχος............να πιασουμε τον δευτερο 🙂!!! και ολα θα γινουν

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...