Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ δεν ψάχνω πεδινό χιόνι αλλά να φύγει αυτό το σίχαμα με τα 20αρια!

Σε αυτο μαζι σου θα φυγει εστω προσωρινα ολα τα αλλα ειναι ιστοριες που δεν υπαρχουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ δεν ψάχνω πεδινό χιόνι αλλά να φύγει αυτό το σίχαμα με τα 20αρια!

Νομίζω πως ήδη έχουμε ξεπεράσει λίγο αυτήν την κατάσταση από αργά το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

Τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα.

Σ/κ έκανε αξιόλογο κρύο και σήμερα, αν και με ήλιο, δεν είχε την υγρασία των προηγουμένων 5-6 εβδομάδων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

   

14 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Μιλάμε βέβαια για πραγματικό αχταρμά.

Άλλο μοντέλο δείχνει δυνατό χειμώνα, άλλο ήπιο χειμώνα, άλλος λέει για πιο κρύο Δεκέμβρη από Ιανουάριο, άλλος το αρνείται. Εχθές τα μοντέλα έδειχναν άλλα το ένα άλλα το άλλο και μετά κωλοτούμπα.

Αν μπορεί κανείς να βγάλει έστω και ελάχιστη εκτίμηση για το τι μέλλει γενέσθαι, να μου σφυρίξει κλέφτικα.

 Αέναη επΑνάσταση: Χριστουγεννιάτικες Ιστορίες με τη Μηχανή του Χρόνου  (videos αφιέρωμα) | Αέναη επΑνάσταση   ΤΟΥΤ  ΤΟΥΟΥΟΥΤ  !!!!!

...δεν ξερω αν σε καλυπτω !!!! 🙃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, freeze είπε:

Μετανόησε μπρο μου.... Όλοι αυτό ψάχνουν εδώ μέσα ... Οι χάρτες του δέσποτα προδιαθέτουν τα μελλούμενα

@Severe_Lover φέρε τον Σάκη πίσω ...?!!

 

Μετανοω τέκνο μου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το μόνο κακό με τον ευρωπαίο είναι ότι η αποκοπή παραμένει πιο μέσα στον Ατλαντικό από ότι θα θέλαμε:

ecmwf-0-90.png?0

 

τζίφος

gfs-0-90.png?6

Ρε φίλε.. Να ρωτήσω.. Που μπορώ να βρω το 6αρι του παιου? Υπάρχει στο meteociel? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ρε φίλε.. Να ρωτήσω.. Που μπορώ να βρω το 6αρι του παιου? Υπάρχει στο meteociel? 

βρεεεεε δεν ξέρεις ότι είναι εκεί? χαχαχα

https://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf_hres.php

απλά ανανεώνει στο 0.4 μίρες μόνο, και ανανεώνει 2:45 με 3:10, μέχρι τις 90 μόνο ώρες. Τα ενσέμπλς ανανεώνουν και αυτά τώρα μέχρι τα επόμενα 10-15 λεπτά μέχρι τις 144 ώρες

 

βελτίωση στο ριτζ

animhwv1.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, freeze είπε:

Μετανόησε μπρο μου.... Όλοι αυτό ψάχνουν εδώ μέσα ... Οι χάρτες του δέσποτα προδιαθέτουν τα μελλούμενα

@Severe_Lover φέρε τον Σάκη πίσω ...?!!

 

Στεφανε με εχασες?????ειμαι παραλια διακοπες ακομα και για πολυ καιρο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, south coast said:

Επίσης ειπε οτι ο Γενάρης θα ειναι λιγοτερο χειμωνιάτικος σε σχεση με Δεκεμβριο.

Πυθία, πραγματικά ότι να ναι. Εδώ δεν μπορούμε να προβλέψουμε τι θα συμβεί σε 2 ημέρες και κάποιοι που θέλουν να λέγονται μετεωρολόγοι ξέρουν τι θα γίνει τον Δεκέμβρη και τον Ιανουάριο. Μάστορα, πιάσε μία και τα νούμερα του τζόκερ για να δούμε ΑΣΠΡΗ μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Πυθία, πραγματικά ότι να ναι. Εδώ δεν μπορούμε να προβλέψουμε τι θα συμβεί σε 2 ημέρες και κάποιοι που θέλουν να λέγονται μετεωρολόγοι ξέρουν τι θα γίνει τον Δεκέμβρη και τον Ιανουάριο. Μάστορα, πιάσε μία και τα νούμερα του τζόκερ για να δούμε ΑΣΠΡΗ μέρα.

  18 , 19, 26. 27 , 30,   τζοκερ το 25......και παω να τα παιξω !!!!!!😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To άλλο σ/κ θα είμαι (εκτός απροόπτου) Στενη, θέλω να βγει ένα σενάριο σαν το παρακάτω και να αννέβω στο βουνό και να πιασω το τιμημένο για πρωτη φορά φέτος...

gens-46-1-144.png

gens-46-0-144.png

gens-46-2-144.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα παρακάτω σενάρια του ευρωπαίου είναι αυτά που μου άρεσαν περισσότερο, κυρίως επειδή έχουν την τάση να αποκοψουν σημαντικό μέρος ή όλον τον αυλώνα:

gens-2-1-144.pnggens-14-1-144.pnggens-17-1-144.pnggens-25-1-144.pnggens-16-1-144.png

gens-35-1-144.pnggens-44-1-144.pnggens-47-1-144.pnggens-48-1-144.pnggens-49-1-144.pnggens-25-1-144.png

 

 

και το αγαπημένο μου, κατευθείαν στο ψητό:

gens-43-1-144.png

 

 

βέβαια δείτε τι αζορικαραρο και αποκοπή κάνει δυστυχώς είναι αδύνατο να βγει:

gens-43-1-84.png

η παραπάνω εικονα είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ του Αζορικο-γροιλανδικού που ψάχνω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Στεφανε με εχασες?????ειμαι παραλια διακοπες ακομα και για πολυ καιρο....

Σακηηηηη ... Ηρέμησα τώρα ...πονηρή σαρανταποδαρούσα ...εχω χάσει επεισόδια

Πάμε να χτυπήσουμε τις καμπάνες ...!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, freeze είπε:

Σακηηηηη ... Ηρέμησα τώρα ...πονηρή σαρανταποδαρούσα ...εχω χάσει επεισόδια

Πάμε να χτυπήσουμε τις καμπάνες ...!!

Ξύπνα εσύ!!!να κάνουμε καμιά συνάντηση...😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα και απο μένα...Μια φορά να κάνουν τετοια τούμπα οταν πηγαίνουμε και για χιονι καλα είναι, γιατί τωρα ετσι κι αλλιως και που τουμπαρουν ανούσιο είναι προς το παρων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για βόρεια Ελλάδα επιμένω ότι πριν το 2ο 10μερο δεν έχει κάτι για χαμηλά, αλλά καλό είναι να βγει κάτι από αυτά που δείχνουν γιατί συνήθως, όχι πάντα, βγαίνουν 2-3 κακοκαιρίας με τέτοιους χοντρους αυλωνες. Το σημαντικό είναι να μην καταρρεύσει ο αζορικος προς κεντρική Ευρώπη. Σε πρώτη φάση φαίνεται ότι θα σηκωθεί, σημαντικό είναι να μην καταρρεύσει γιατί μετά ή σε ζωτική θα πάμε ή σε πολύ ανατολικά συστηματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Καμία αλλαγή για το εγγύς μέλλον στους χάρτες?

Βγάλε κάρβουνα Γκάρυ αλλά έχε σε ετοιμότητα και τα φασόλια...😋😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...