Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Με εξαφανισμένο Ατλαντικό και 3 εμποδισμους σε ιδανικό σημείο καταφέραμε πάλι να τριπλαρουμε το χιόνι...καλημέρα😥😥😥😡😡😡

Αυτό είναι καλό η κακο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονιας δυτικοκεντρικης ευρωπης...

Καπου εδω τελειωνουν τα ονειρα και ελπιδες..συμφωνω απολυτα  με τον βαγγελη...

Συνεχιζουμε στα κιτρινακια εμεις.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω και αισιόδοξες φωνές στο forum και ανησυχώ 😄 . Εγώ πιστεύω παιδιά ότι όταν σου έρχεται η μπάλα στα πόδια πρέπει να την κάνεις γκολ. Καλό είναι ότι έχει ακόμη 90 λεπτά αγώνα , καλό είναι ότι ήρθε νωρίς η πρώτη ευκαιρία, καλή η κυκλοφορία αλλά χάθηκε κακοκαιρία για καλό χιόνι στην Δυτική Μακεδονία και για τον νομό Ιωαννίνων.

Νομίζω θα υπάρξει και δεύτερη ευκαιρία για τις παραπάνω περιοχές σύντομα .

*Μην ξεχνάμε ,άμα χάσεις 1-2  ευκαιρίες ακόμη θα έρθει ο προσήνεμος συμπαίκτης σου, θα πάρει την μπάλα από το κέντρο και θα το καρφώσει στο "Γ". Εγώ το λέω και ο καθένας ας πράξει ότι πιστεύει .

Καλημέρα σε όλους και καλά φαινόμενα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η ψυχολογια δεν υπαρχει! Βασικος παραγοντας ειναι αυτο που ανεφεραν πολλα παιδια μεχρι τωρα. Εχει χαθει το ποτε θα χιονισει μεσα στο χειμωνα και πλεον εμεινε το ΑΝ! και οταν το χομπι δεν σου κανει κ το χατηρι συχνα πυκνα η ξενερα μεγαλωνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Gary είπε:

Τι έγινε παιδιά πήρε πίσω το χιόνι που μου έταζε? 

δεν εταξε ποτε χιονι Γκαρυ κανενα μοντελο κατα τις 8-9 παρε το αμαξι για ομαλο και θα το δεις λογικα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

 

*Μην ξεχνάμε ,άμα χάσεις 1-2  ευκαιρίες ακόμη θα έρθει ο προσήνεμος συμπαίκτης σου, θα πάρει την μπάλα από το κέντρο και θα το καρφώσει στο "Γ". Εγώ το λέω και ο καθένας ας πράξει ότι πιστεύει .

Καλημέρα σε όλους και καλά φαινόμενα !

Ακολουθεί καιρικό Abaluben

Μας λείπει η κάθετη διαγώνια πάσα (Αυλώνας από ΒΑ που σκάει ιονιο) άσε και που η διαιτησία (ecmwf ,gfs.κτλπ) δεν μας ευνοεί . Οι γιομες και οι μακρινές πάσες (λίμνες , ψυχρόμπάλες) εξουδετερώνονται γρήγορα από την αμυντική γραμμή του αντιπάλου .

Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, freeze είπε:

Ακολουθεί καιρικό Abaluben

Μας λείπει η κάθετη διαγώνια πάσα (Αυλώνας από ΒΑ που σκάει ιονιο) άσε και που η διαιτησία (ecmwf ,gfs.κτλπ) δεν μας ευνοεί . Οι γιομες και οι μακρινές πάσες (λίμνες , ψυχρόμπάλες) εξουδετερώνονται γρήγορα από την αμυντική γραμμή του αντιπάλου .

Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο .

να στο πω και αλλιως ο καιρος για ΚΒ μου θυμιζει την Αρειαναρα καθε χρονο και περισσοτερο! 

υγ συγγνωμη εαν θιχτηκε καποιος συνοπαδος😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Gary είπε:

Τι έγινε παιδιά πήρε πίσω το χιόνι που μου έταζε? 

Εχει μέρες που σε λέω για φασολάδα αργειςςςς έπρεπε να βράζει ήδη να είναι έτοιμη .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανηφοριες από ενς Ευρωπαίου.μεχρι τις 2 Δεκ ...δεν έχω κουράγιο να δω την συνέχεια 1774225300_ens_image(3).png.6702d349dbd8a0c6be1e2755982b7de3.png . άντε να δούμε αν θα γίνει καμία ευχάριστη αλλαγή γιατί μας κουράζει το πράγμα 

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, φοβάμαι ότι έτσι όπως στήνεται η κυκλοφορία άνετα χάνεται το 1ο δεκαήμερο του Δεκέμβρη. Δε λέω ότι σίγουρα θα γίνει έτσι αλλά οι περισσότερες πιθανότητες γέρνουν προς εκεί κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Λίγες μέρες πριν είχα βάσιμες ελπίδες, βάσει συνολικών τρεξιμάτων για κάποιες μέρες, ότι η κυκλοφορία αλλάζει και το ενδιαφέρον μετατοπίζεται προς κέντρο-ανατολική Ευρώπη, με ότι αυτό συνεπάγεται για τη χώρα μας...

Δυστυχώς υπάρχει χαμηλή προγνωσιμότητα αυτή την περίοδο με αποτέλεσμα οι 100 ώρες στα προγνωστικά μοντέλα να μοιάζουν σαν 200+ σε άλλες περιόδους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα ανσάμπλ του ευρωπαϊκού προχθές που από το πρωί μέχρι το βράδυ άλλαξαν ριζικά μετά τις 100 ώρες με αποτέλεσμα εντελώς διαφορετική κυκλοφορία στις 100+ ώρες από το μ.ο. του μέσα σε δύο τρεξίματα μόνο...

Εμείς εδώ κάτω δεν χάσαμε κάτι, γιατί βασικά δεν έδειξε και κάτι άξιο λόγου ποτέ, αλλά ήλπιζα ότι η κυκλοφορία αλλάζει και σε δεύτερο χρόνο θα μπορούσαμε να έχουμε μια καλή κακοκαιρία. Περιοχές όμως στη βόρεια χώρα (ειδικά ΒΔ) για λεπτομέρειες έχασαν κάτι αξιομνημόνευτο για Νοέμβρη το ερχόμενο σ/κ, πραγματικά κρίμα!

Πάμε για άλλα με την ελπίδα να αλλάξει (για ικανό χρονικό διάστημα) η κυκλοφορία από τα μέσα Δεκεμβρίου. Τουλάχιστον να δούμε χειμώνα δεδομένου ότι φθινόπωρο δεν υπήρξε ποτέ (εδώ τουλάχιστον) και οι 2 προηγούμενοι χειμώνες ήταν (συνολικά) κακοί για την χώρα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με στολισα...Καλες γιορτες ρε φιλαρακια...Υγεια να χουμε...Και αν θελει ας μας κατσουν τα χιονια..Εχουμε και πιο σημαντικα θεματα..Για αρχη ας απολαυσουμε οτι ερθει..

20231124_104044.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Με στολισα...Καλες γιορτες ρε φιλαρακια...Υγεια να χουμε...Και αν θελει ας μας κατσουν τα χιονια..Εχουμε και πιο σημαντικα θεματα..Για αρχη ας απολαυσουμε οτι ερθει..

20231124_104044.jpg

Καλές γιορτές με υγεία φιλαράκι!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα, φοβάμαι ότι έτσι όπως στήνεται η κυκλοφορία άνετα χάνεται το 1ο δεκαήμερο του Δεκέμβρη. Δε λέω ότι σίγουρα θα γίνει έτσι αλλά οι περισσότερες πιθανότητες γέρνουν προς εκεί κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Λίγες μέρες πριν είχα βάσιμες ελπίδες, βάσει συνολικών τρεξιμάτων για κάποιες μέρες, ότι η κυκλοφορία αλλάζει και το ενδιαφέρον μετατοπίζεται προς κέντρο-ανατολική Ευρώπη, με ότι αυτό συνεπάγεται για τη χώρα μας...

Δυστυχώς υπάρχει χαμηλή προγνωσιμότητα αυτή την περίοδο με αποτέλεσμα οι 100 ώρες στα προγνωστικά μοντέλα να μοιάζουν σαν 200+ σε άλλες περιόδους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα ανσάμπλ του ευρωπαϊκού προχθές που από το πρωί μέχρι το βράδυ άλλαξαν ριζικά μετά τις 100 ώρες με αποτέλεσμα εντελώς διαφορετική κυκλοφορία στις 100+ ώρες από το μ.ο. του μέσα σε δύο τρεξίματα μόνο...

Εμείς εδώ κάτω δεν χάσαμε κάτι, γιατί βασικά δεν έδειξε και κάτι άξιο λόγου ποτέ, αλλά ήλπιζα ότι η κυκλοφορία αλλάζει και σε δεύτερο χρόνο θα μπορούσαμε να έχουμε μια καλή κακοκαιρία. Περιοχές όμως στη βόρεια χώρα (ειδικά ΒΔ) για λεπτομέρειες έχασαν κάτι αξιομνημόνευτο για Νοέμβρη το ερχόμενο σ/κ, πραγματικά κρίμα!

Πάμε για άλλα με την ελπίδα να αλλάξει (για ικανό χρονικό διάστημα) η κυκλοφορία από τα μέσα Δεκεμβρίου. Τουλάχιστον να δούμε χειμώνα δεδομένου ότι φθινόπωρο δεν υπήρξε ποτέ (εδώ τουλάχιστον) και οι 2 προηγούμενοι χειμώνες ήταν (συνολικά) κακοί για την χώρα μας.

Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο δυσοίωνη η κυκλοφορία για αρχές Δεκεμβρίου, σίγουρα θα αλλάξουν κάποια δεδομένα αλλά ακόμα και έτσι η ζωνικη που διαφαίνεται δεν είναι ισχυρή με δυνατά χαμηλά στον Ατλαντικό αλλά με κάτι χαμηλά της πλάκας με 1000 πίεση. Το κρύο παράλληλα στην Ρωσία θα επανέλθει αφού θα ενωθεί μέρος της λίμνης με το ψύχος στην Σιβηρία. Λίγο ένα πέταγμα να κάνει ο αζορικος και θα γίνει πανικός εδώ μεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο δυσοίωνη η κυκλοφορία για αρχές Δεκεμβρίου, σίγουρα θα αλλάξουν κάποια δεδομένα αλλά ακόμα και έτσι η ζωνικη που διαφαίνεται δεν είναι ισχυρή με δυνατά χαμηλά στον Ατλαντικό αλλά με κάτι χαμηλά της πλάκας με 1000 πίεση. Το κρύο παράλληλα στην Ρωσία θα επανέλθει αφού θα ενωθεί μέρος της λίμνης με το ψύχος στην Σιβηρία. Λίγο ένα πέταγμα να κάνει ο αζορικος και θα γίνει πανικός εδώ μεσα

Μακάρι αλλά δεν πιστέυω τίποτα από αυτά που δείχνουν όλα τα μοντέλα πέρα των 5 ημερών (και πολύ λέω) όλα αλλάζουν εύκολα (ευτυχώς και δυστυχώς).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά μην σβήνεται ολόκληρα δεκαήμερα από τώρα 24 Νοέμβρη..... υπάρχει μεγάλη κινητικότητα στην ευρώπη πολλά χαμηλά και πολλοί αντικυκλώνες .... πέραν των 120-144 θα αλλάζουν συνέχεια τα μοντέλα....υπάρχει αβεβαιότητα....σν έχουμε κανέναν αντικυκλώνα μπάστακα και δεν έχουμε ζωνική που θα μας διέλυε όχι 10ήμερο αλλά 15ημερο.....

για μένα είναι βασικότατο να χιονίσει επιτέλους καλά στην κεντρική και ανατολική ευρώπη και τα κεντροβόρεια Βαλκάνια .... και η κυκλοφορία ειναι επιτέλους μετά από άπειρα χρόνια πολύ καλή για την ευρώπη .....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=0&date=2023-11-24&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να ανοίξω σχολιασμό χαρτών Δεκεμβρίου, αν δεν το έχει ζητήσει ήδη κάποιος άλλος ή κάτι άλλο που δε γνωρίζω.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Παιδιά μην σβήνεται ολόκληρα δεκαήμερα από τώρα 24 Νοέμβρη..... υπάρχει μεγάλη κινητικότητα στην ευρώπη πολλά χαμηλά και πολλοί αντικυκλώνες .... πέραν των 120-144 θα αλλάζουν συνέχεια τα μοντέλα....υπάρχει αβεβαιότητα....δεν έχουμε κανέναν αντικυκλώνα μπάστακα και δεν έχουμε ζωνική που θα μας διέλυε όχι 10ήμερο αλλά 15 και 20ημερο και βάλε.....

για μένα είναι βασικότατο να χιονίσει επιτέλους καλά στην κεντρική και ανατολική ευρώπη και τα κεντροβόρεια Βαλκάνια .... και η κυκλοφορία ειναι επιτέλους μετά από άπειρα χρόνια πολύ καλή για την ευρώπη .....

Μακάρι Σώτο, από το στόμα σου και στου καιρού το αυτί...😉εγω προσωπικά τα πηρα κρανίο σήμερα με την προοπτική που φαίνεται πάλι και γι αυτό γράφω αυτά που γράφω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

Θέλω να ανοίξω σχολιασμό χαρτών Δεκεμβρίου, αν δεν το έχει ζητήση ήδη κάποιος άλλος ή κάτι άλλο που δε γνωρίζω.

Ειναι ακόμα νωρίς και δεν γνωρίζω αν το έχει ζητήσε κανένας άλλος εως τώρα και αν το ζητήσει από εδω και πέρα αλλά όπως και να έχει είσαι πολύ δυνατός υποψήφιος γι αυτό......😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...