Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα μας ενδιαφερει το μετωπο του Σαββατου...Μπορει να δωσει πολυ ισχυρα φαινομενα...Μη ξεχναμε οτι ακομα το Ιονιο διατηρει παρα πολυ υψηλες θερμοκρασιες...Και το ευρωπαικο βελτιωμενο το βλεπω για το Σαββατο..

Για τη συνεχεια ειναι ολα ρευστα και οριακα..Φαινεται ομως οτι ο αζορικος θα κανει προσπαθεια αναδιπλωσης και ανασυνταξης..Εαν σηκωθει υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να εχουμε κι αλλα περασματα μετωπων απο την περιοχη μας η την ελευση οργανωμενων χαμηλων...Ο τζιφος βγαζει αλλο ενα περασμα.Σε ωρες απογορευτικες μεν αλλα το βλεπουμε σαν ταση...

gfs-2-276.png

gfs-2-282.png

gfs-0-276.png

Μ αρεσει η προοπτικη του Ευρωπαιου...

ECM1-240.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 4/11 δίνει 29 βαθμούς δυτικά προάστια ο Ευρωπαίος με 0.1 mm.

Μας τρολάρουν τα μοντέλα όλους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να σας δωσουμε μια νοτα αισιοδοξιας απο λαρισα και την ομαδα μας ο νοεμβρης δειχνει να εχει βροχουλες να υπαρχει και μια ταση και πτωσης θερμοκρασιας μετα τις 15 ενω σε πιο μακροπροθεσμο επιπεδο υπαρχει ταση για ασθ μεσα στον δεκεμβρη να δουμε αν συμβει πως θα συμβει κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νοεμβρη σε παρακαλω να μπεις σαν το λιονταρι γιατι με τον Οκτωβριο επηρα το παπ@ρι.  

Θελω βροχες απλοχερα στη χωρα να χαρισεις και τα βουνα τα ομορφα μεμιας να τα ασπρισεις...

Θελω να φερεις χαμηλα να καθονται τρεις μερες να φυγουνε κουνουπια και ολες οι χολερες...

Συννεφα φερε μπολικα μαζι και τις βροχες να καταλαβουμε επιτελους ποιες ειναι οι εποχες..

Ο Γιωργος απο την Δροσοπηγη εκοψε τ αλκοολ κι ο Μητσος μας ξεκινησε να πινει αεροζολ..

Ο Μιχαηλ τρελαθηκε και κυνηγα σαλουφες κι ο Dimitris σιχτιριζει για τις απανωτες τις μουφες...

Ο Βαγγελακης αλλαξε παει το vorios polos με τετοιους χαρτες ετσουξε και ο δικος του κ@λος...

Ο Γιωργος απο τον Κορυδαλλο που λεγεται πωγωνι το μπαιρακι εκλεισε και εγινε κλεφτρονι....

Ο berdon ο πιτσιρικας αρχισε τις κοπανες καλο παιδι και σοβαρος και πεταξε τις πανες...

Ο Παπλαμουδας χαθηκε κι ο Θοδωρης δε γραφει κι ο Σωτος απ την Βεροια στον Ολυμπο εχαθει...

Πηγε να βρει το κρυο του τον ομορφο τον Δια και γυρισε ο Κακαλος και του πε παρε τρια...

Οσο για μενα το χασα κι ειναι μεγαλο κριμα φερε νοεμβρη τις βροχες να κοψω πια το ποιημα..

Δε φτανουνε τα Βασανα εχουμε και τον καυσωνακια να θελει τα χριστουγεννα να  παει για μπανακια...

Κι ο Θεσπρωτος ο φιλος μου αφησε την ιατρικη και εμπλεξε μαθαινω με τη ζωγραφικη..

Νοεμβρη σε παρακαλω σκεψου τα παραπανω και δωσε τ αυτονοητα αρχιζω και τα χανω.

Προστατεψε τον φιλο μου απο την Μακρακωμη,τον Θανο που χει το κορμι και τη γ@ματη κομη..

 

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Νοεμβρη σε παρακαλω να μπεις σαν το λιονταρι γιατι με τον Οκτωβριο επηρα το παπ@ρι.  

Θελω βροχες απλοχερα στη χωρα να χαρισεις και τα βουνα τα ομορφα μεμιας να τα ασπρισεις...

Θελω να φερεις χαμηλα να καθονται τρεις μερες να φυγουνε κουνουπια και ολες οι χολερες...

Συννεφα φερε μπολικα μαζι και τις βροχες να καταλαβουμε επιτελους ποιες ειναι οι εποχες..

Ο Γιωργος απο την Δροσοπηγη εκοψε τ αλκοολ κι ο Μητσος μας ξεκινησε να πινει αεροζολ..

Ο Μιχαηλ τρελαθηκε και κυνηγα σαλουφες κι ο Dimitris σιχτιριζει για τις απανωτες τις μουφες...

Ο Βαγγελακης αλλαξε παει το vorios polos με τετοιους χαρτες ετσουξε και ο δικος του κ@λος...

Ο Γιωργος απο τον Κορυδαλλο που λεγεται πωγωνι το μπαιρακι εκλεισε και εγινε κλεφτρονι....

Ο berdon ο πιτσιρικας αρχισε τις κοπανες καλο παιδι και σοβαρος και πεταξε τις πανες...

Ο Παπλαμουδας χαθηκε κι ο Θοδωρης δε γραφει κι ο Σωτος απ την Βεροια στον Ολυμπο εχαθει...

Πηγε να βρει το κρυο του τον ομορφο τον Δια και γυρισε ο Κακαλος και του πε παρε τρια...

Οσο για μενα το χασα κι ειναι μεγαλο κριμα φερε νοεμβρη τις βροχες να κοψω πια το ποιημα..

Δε φτανουνε τα Βασανα εχουμε και τον καυσωνακια να θελει τα χριστουγεννα να  παει για μπανακια...

 

 

Δύο χαμηλακια σηκωμένα.. Και άλλα δύο γονατισμενα...μια σκάφη βάρα την άλλη... Γίνεται χαρά μεγάλη... Και ο ξεσκουφωτος στη μέση... Κάνει το Χριστός Ανεστη!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μοντέλα όντως είναι ότι να ναι. Βλεπετε τελικά πως ακόμα και στις κοντινές ώρες τα πράγματα μπορεί να στραβώσουν. Και ο τζίφος χάλασε λίγο για τα πιο μακρινά. Όλα διορθώνονται απλώς τα λέω αυτά για να καταλάβουμε πως το να βλέπεις χάρτες σε αυτές τις ώρες είναι σαν να προσπαθείς να κερδίσεις το τζόκερ ( το δεύτερο είναι πιο πιθανό χεχεχε)

Σηκώνομαι πρωί πρωί κοιτάζω όλους τους χάρτες και λέω να ετοιμάζομαι για λυπες και χαρές μεγάλες

Άλλος μας πνίγει για μετά και ο άλλος μου βρωμάει να πέσει η Τ θα ήθελα ο ήλιος με χαλάει

Με συννεφιά θα μείνουμε το νιώθω πως θα γίνει, το μπολαμ αγαπώ πολύ το χαμηλό με καταπίνει 

Όπως τα θέλει ο καθένας μας όμως τα ερμηνεύει αρκεί να γίνει ύστερα  αυτό που του αρέσει

Ο καυσωνακιας βλέπει Κλέωνα να χτυπά τα δυτικά ο Σάκης ήδη στόλισε για την Πρωτοχρονιά

Ο Θεσπρωτός εντόπισε βροχές και τρίβει όλο τα χέρια κάνει πως μας συμπονά και έχει πέσει τεζα

Μα εγώ κρατάω πάντα χαμηλό προφίλ, για αυτό μετακομίζω στην όμορφη Ανταρκτική

Χαμούλης θα γίνεται σχεδόν καθημερινά δεν ξέρουν από σκόνη εκεί ούτε από νοτιά

Τα λέμε εκεί!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευρωπάιος και τζίφος στις 90 ώρες, ο ένας είχε το ατλαντικό χαμηλό πιο δυτικά από όλους στο 0αρι, και ο τζίφος πιο ανατολικά από όλους. Στις 90 ώρες ο τζίφος πήγε πιο ανατολικά στο 6αρι, και ο ευρωπαίος πιο δυτικά στο 6αρι, και γίνεται σχεδόν πλήρης διαχωρισμός. ¨Αντε μετά να κάνεις πρόβλεψη

gfs-0-90.png?6ecmwf-0-90.png?0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς ευρωπαικό ο αικον. ϊσως αυτό να μην έχιε τεράστια σημασία στο μέτωπο για εμάς πέρα από την καθυστέρησή του.

animiqd4.gif

 

τουμπάρει ο τζίφος:

animazg7.gif

 

 

και το αποτέλεσμα.

animepg0.gif

 

 

animskl9.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Berdon είπε:

Τα μοντέλα όντως είναι ότι να ναι. Βλεπετε τελικά πως ακόμα και στις κοντινές ώρες τα πράγματα μπορεί να στραβώσουν. Και ο τζίφος χάλασε λίγο για τα πιο μακρινά. Όλα διορθώνονται απλώς τα λέω αυτά για να καταλάβουμε πως το να βλέπεις χάρτες σε αυτές τις ώρες είναι σαν να προσπαθείς να κερδίσεις το τζόκερ ( το δεύτερο είναι πιο πιθανό χεχεχε)

Σηκώνομαι πρωί πρωί κοιτάζω όλους τους χάρτες και λέω να ετοιμάζομαι για λυπες και χαρές μεγάλες

Άλλος μας πνίγει για μετά και ο άλλος μου βρωμάει να πέσει η Τ θα ήθελα ο ήλιος με χαλάει

Με συννεφιά θα μείνουμε το νιώθω πως θα γίνει, το μπολαμ αγαπώ πολύ το χαμηλό με καταπίνει 

Όπως τα θέλει ο καθένας μας όμως τα ερμηνεύει αρκεί να γίνει ύστερα  αυτό που του αρέσει

Ο καυσωνακιας βλέπει Κλέωνα να χτυπά τα δυτικά ο Σάκης ήδη στόλισε για την Πρωτοχρονιά

Ο Θεσπρωτός εντόπισε βροχές και τρίβει όλο τα χέρια κάνει πως μας συμπονά και έχει πέσει τεζα

Μα εγώ κρατάω πάντα χαμηλό προφίλ, για αυτό μετακομίζω στην όμορφη Ανταρκτική

Χαμούλης θα γίνεται σχεδόν καθημερινά δεν ξέρουν από σκόνη εκεί ούτε από νοτιά

Τα λέμε εκεί!

 

 

Ρε μπαγασα...Εισαι ωραιος...Αλλα...Μην αντιγραφεις κανεναν..Εισαι πανεξυπνος,εχεις γνωσεις και ολο το μελλον μπροστα σου...Αλλα δεν κανουν ολοι για ολα...

Βασισου στο εγω σου,στο μυαλο σου και προχωρα..Για να ξεχωρισεις σε μια ομαδα ανθρωπων πρεπει να εισαι ο ευατος σου και ΜΟΝΟ!!

Ειμαι σχεδον στα τριπλασια χρονια σου..Θα μπορουσε καλλιστα να ησουν παιδι μου...Δεν εχεις αναγκη την αντιγραφη για να ξεχωρισεις....Ειναι κακος οιωνος...Θα μπορουσα να στα γραφα πριβε αλλα δεν ηξερα πως θα το παρεις.. 

Χαιρομαι ειλικρινα να βλεπω νεα παιδα εδω μεσα...Μου θυμιζουν τα χρονια μου που δεν ειχαμε καν τον τροπο να εκφρασουμε την καιρικη μας τρελα..Ειμαι μαζι σου!!!Αλλα κανε το με τροπο που να ξεχωριζει ο Berdon..Ο μιμητισμος δεν βοηθησε ποτε κανεναν...Στα γραφω 200% με αγαπη... Εγω ειμαι κατι αλλο,εσυ κατι διαφορετικο...Στηριξε το μεχρι τελους..Και το φορουμ ειναι μαζι σου...Και γω ακομα περισσοτερο..Εισαι η συνεχεια μου...😘

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ρε μπαγασα...Εισαι ωραιος...Αλλα...Μην αντιγραφεις κανεναν..Εισαι πανεξυπνος,εχεις γνωσεις και ολο το μελλον μπροστα σου...Αλλα δεν κανουν ολοι για ολα...

Βασισου στο εγω σου,στο μυαλο σου και προχωρα..Για να ξεχωρισεις σε μια ομαδα ανθρωπων πρεπει να εισαι ο ευατος σου και ΜΟΝΟ!!

Ειμαι σχεδον στα τριπλασια χρονια σου..Θα μπορουσε καλλιστα να ησουν παιδι μου...Δεν εχεις αναγκη την αντιγραφη για να ξεχωρισεις....Ειναι κακος οιωνος...Θα μπορουσα να στα γραφα πριβε αλλα δεν ηξερα πως θα το παρεις.. 

Χαιρομαι ειλικρινα να βλεπω νεα παιδα εδω μεσα...Μου θυμιζουν τα χρονια μου που δεν ειχαμε καν τον τροπο να εκφρασουμε την καιρικη μας τρελα..Ειμαι μαζι σου!!!Αλλα κανε το με τροπο που να ξεχωριζει ο Berdon..Ο μιμητισμος δεν βοηθησε ποτε κανεναν...Στα γραφω 200% με αγαπη... Εγω ειμαι κατι αλλο,εσυ κατι διαφορετικο...Στηριξε το μεχρι τελους..Και το φορουμ ειναι μαζι σου...Και γω ακομα περισσοτερο..Εισαι η συνεχεια μου...😘

Γεια σου βρε Σάκη με τα ωραία σου! Σε ευχαριστώ μεσα από την καρδια μου για τα καλά σου λόγια... Δεν σε έχω γνωρίσει προσωπικά ( ποιος ξέρει οταν μεγαλώσω να μαστε ολοι καλά για να συναντηθούμε για κανένα καφεδάκι😋) αλλά φαίνεται ή μάλλον είμαι σίγουρος πως είσαι ένας υπέροχος άνθρωπος όπως και ο κάθε ένας από εδώ μέσα... Μην αγχώνεσαι δεν παρεξηγούμαι εύκολα και καταλαβαίνω απόλυτα αυτά που λες...  Βασίζομαι στον εαυτό μου αφου ετσι κι αλλιως δεν μπορω να βασιστω στο φθινοπωρο χεχεχε.  Ίσως να τα κάνω αυτά γιατί σε θαυμάζω κιολας - μετά τον καυσωνάκια φυσικά😇. Ή ίσως να με έχουν επηρεάσει και τα λάικ... Φυσικό είναι θα μου πεις για την ηλικία μου αλλά ας επικεντρωθούμε στα του καιρού... Θα το διορθώσουμε αυτό... Άντε και σε λίγο καιρό θα βλέπουμε τα σελφ κλαουντ να καταπίνουν την αττικη... Έχεις κλείσει από ότι έμαθα και συμβόλαιο με δισκογραφική εταιρία για να μελοποιήσουν τα ποιήματά σου. Μου το ειπαν τηλεφωνικα για να στο μεταφερω😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω σε αυτά που είπε ο Σάκης, να πω και εγώ ότι μπράβο μας που είμαστε φιλικοί σε νέα μέλη, όσο νέα και να είναι και να παρασύρονται. Και μιλάω εκ πήρας. Θυμάμαι στο προηγούμενο φόρουμ, ότι ειδικά στην αρχή ένιωθα στον σχολιασμό χαρτών ότι αν έλεγα κάτι θα έτρωγα τουφεκιές.. Και γενικά δεν υπήρχε τόσο ελευθερία. Ναι δεν λέω να γίνει τσατ, αλλά αν κάποιος παρατηρεί συνέχεια έναν μικρό, και νέο μέλος, αυτός ο μικρός θα νιώσει άσχημα. Θυμάμαι τότε το 2015 να λέω ξέρω εγώ ότι αν δεν χιονίσει θα αυτομπαναριστώ, και  να μου λέει ένας άλλος και πολύ καλά θα κάνεις. Δεν φαντάζεστε τι απογοήτευση είχα φάει τότε. Και πόσο μάλλον όταν είχα κάνει εγγραφή στο φόρουμ άλλες 2 φορές και γκλίτσαρε και δεν μπορούσα να γράψω, και στην τρίτη να τα καταφέρνω επειδή το ήθελα τόσο πολύ! Και μετά να σου λέει ένας φύγε και στα $$$$$ τι θα κάνεις...

Οπότε μπράβο για το επιπεδό μας.!

Αγραβάνης: Πρώτη φορά θα πω ΜΠΡΑΒΟ στον εαυτό μου | Luben TV - YouTube

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάνω σε αυτά που είπε ο Σάκης, να πω και εγώ ότι μπράβο μας που είμαστε φιλικοί σε νέα μέλη, όσο νέα και να είναι και να παρασύρονται. Και μιλάω εκ πήρας. Θυμάμαι στο προηγούμενο φόρουμ, ότι ειδικά στην αρχή ένιωθα στον σχολιασμό χαρτών ότι αν έλεγα κάτι θα έτρωγα τουφεκιές.. Και γενικά δεν υπήρχε τόσο ελευθυερία. Ναι δεν λέω να γίνει τσατ, αλλά αν κάποιος παρατηρεί συνέχεια έναν μικρό, και νέο μέλος, αυτός ο μικρός θα νιώσει άσχημα. Θυμάμαι τότε το 15 να λέω ξέρω εγώ ότι αν δεν χιονίσει θα αυτομπαναριστώ, και  να μου λέει ένας άλλος και πολύ καλά θα κάνεις. Δεν φαντάζεστε τι απογοήτευση είχα φάει τότε. Και πόσο μάλλον όταν είχα κάνει εγγραφή στο φόρουμ άλλες 2 φορές και γκλίτσαρε και δεν μπορούσα να γράψω, και στην τρίτη να τα καταφέρνω επειδή το ήθελα τόσο πολύ! Και μετά να σου λέει ένας φύγε και στα $$$$$ τι θα κάνεις...

Οπότε μπράβο για το επιπεδό μας.!

Να πω και εγω με τη σειρα μου ευχαριστω που με καλωσορίσατε με αυτο τον τροπο!

Υ.γ. Υπηρχε παλιο φόρουμ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Berdon είπε:

Να πω και εγω με τη σειρα μου ευχαριστω που με καλωσορίσατε με αυτο τον τροπο!

Υ.γ. Υπηρχε παλιο φόρουμ; 

Υπήρχε φίλε, μεγάλη πονεμένη ιστορία, αλλά κατέληξε στην δημιουργία αυτού του φόρουμ που μόνο σε καλό βγήκε, οπότε μια χαρά. Έτσι και αλλιώς το 80% των μελών του παλιού φόρουμ εδώ είναι. χεχεχε.

 

 

τζίφος μεγάλη αύξηση υετού εδώ. Έχει και λίγο cape.. για να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχιζω και προβληματίζομαι για την αττικη... Ο τζιφος εχει μειωσει τραγικα τα χιλιοστα... 

Modele GFS - Carte prévisions

Μας εχει σε υετοτρυπα δεν το πιστευω χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Αρχιζω και προβληματίζομαι για την αττικη... Ο τζιφος εχει μειωσει τραγικα τα χιλιοστα... 

Modele GFS - Carte prévisions

Μας εχει σε υετοτρυπα δεν το πιστευω χαχαχα

Μη μασας..Κανε οτι και γω στα δυσκολα...Πινω χυμο αγγουριου..Αλλοι δροσιζονται αλλοι ζοριζονται...Εγω δροσιζομαι🤣

150686.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο χαμηλο στις.... 300+ ωρες αλλα αμα μεινει στασημο σε αυτο το σημειο η χωρα θα μπει σε κανονικο φθινοπωρο με ποτιστικες βροχες μεγαλης διαρκειας και πτωση της θερμοκρασιας. 

animkgm7.gif

Πωπω οι κεραυνοι θα πεφτανε βροχη...

Modele GFS - Carte prévisions

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ξεπεταξαμε και τον Οκτωβρη χωρις το παραμικρο δειγμα για ευνοικοτερη κυκλοφορια στη συνεχεια.........μονο την ελπιδα εχουμε και συνηθως δεν φτανει........

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...