Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ελπίζω να βοηθησα...και έχει και φιλοδώρημα 7,5 νιφάδες στην πόρτα σου🤣🤣🤣

Screenshot_2023-10-28-22-06-32-439_com.mi.globalbrowser.jpg

Πες πως έγινε αφεντικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, [weathermaniac] said:

Άντε και καλά μπάνια από ευρωπαϊκό. Βέβαια εγώ δεν μπαίνω με τέτοια παγωμένη θάλασσα, μόνο Ιούλιο αυγουστο-μεσα Σεπτεμβρίου να είναι ζεστή. Χαχαχα. 

Οι θάλασσες είναι πολύ πολύ ζεστές τουλάχιστον εδώ στη νότια Ελλάδα. Χθες έκανα μπάνιο express στον Άλιμο και η Τ του νερού ήταν σουπερ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Οι θάλασσες είναι πολύ πολύ ζεστές τουλάχιστον εδώ στη νότια Ελλάδα. Χθες έκανα μπάνιο express στον Άλιμο και η Τ του νερού ήταν σουπερ. 

Και εγώ σήμερα στη Σαλαμίνα.. Δεν έχεις να πεις... Ακολουθώ τα βήματα σου😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Berdon said:

Και εγώ σήμερα στη Σαλαμίνα.. Δεν έχεις να πεις... Ακολουθώ τα βήματα σου😁

Μπράβο μικρέ. Ένας εκκολαπτόμενος καυσωνάκιας. Άξιος 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Οι θάλασσες είναι πολύ πολύ ζεστές τουλάχιστον εδώ στη νότια Ελλάδα. Χθες έκανα μπάνιο express στον Άλιμο και η Τ του νερού ήταν σουπερ. 

Τι Τ έχει τώρα? Εγώ πάντως όταν μπαίνω για μπάνιο η πρόβλεψη είναι πάντα 27+ για Τ νερου και μόνο τότε νιώθω άνετα να μπω. Αν έχει κάτω από 25 με τίποτα, αφού και μικρός θυμάμαι να πηγαίνουμε Ιούνιο και να λέω στους γονείς μου ότι δεν θα μπω μέσα μην πάθω καρδιά από το κρύο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 minutes ago, [weathermaniac] said:

Τι Τ έχει τώρα? Εγώ πάντως όταν μπαίνω για μπάνιο η πρόβλεψη είναι πάντα 27+ για Τ νερου και μόνο τότε νιώθω άνετα να μπω. Αν έχει κάτω από 25 με τίποτα, αφού και μικρός θυμάμαι να πηγαίνουμε Ιούνιο και να λέω στους γονείς μου ότι δεν θα μπω μέσα μην πάθω καρδιά από το κρύο

Έχω την αίσθηση οτι ο τρόπος που αντιμετωπίζεις κάποια πράγματα είναι κομματάκι φοβικός. Όλο φοβάσαι μην αρρωστήσεις, κρυώσεις κτλ. Δε βγαίνει έτσι η ζωή μικρέ. Φιλικά στο λέω 🥰

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει πόσα τρεξίματα που προσπαθούν τα ανσαμπλ να πέσουν έστω και σε βάθος χρόνου θερμοκρασιακά...αλλά όσο και να πέσουν πάλι 2-3 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά βρίσκονται στο μέσο όρο τους στο διάγραμα ακόμα και για τις 11-12 του Νοέμβρη..... μακάρι τουλάχιστον να βγουν οι βροχούλες που φαίνονται και οι συννεφιές που λογικά θα προυπάρξουν ......ειδικά μετά τις 5-10 του μήνα να μπαίνουμε σταδιακά στο κλίμα και να νιώσουμε για λίγες μέρες λίγο από φθινόπωρο....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-10-28&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Τι Τ έχει τώρα? Εγώ πάντως όταν μπαίνω για μπάνιο η πρόβλεψη είναι πάντα 27+ για Τ νερου και μόνο τότε νιώθω άνετα να μπω. Αν έχει κάτω από 25 με τίποτα, αφού και μικρός θυμάμαι να πηγαίνουμε Ιούνιο και να λέω στους γονείς μου ότι δεν θα μπω μέσα μην πάθω καρδιά από το κρύο

Με καταδυτικό ρολόι Κορινθιακος-Αλεποχωρι 23-25 βαθμους. Ανετα εκανες μπανιο, και οντως με εξωτερικη θερμοκρασια 26-27 αρκετος κοσμος κολυμπούσε. Η όποια σοβαρή αλλαγή του καιρού πάει για μετά τις 10 νοεμβρίου δηλαδή 10+ μερες μακριά. Φαγαμε τα 2/3 του φθινοπώρου χωρις ποτε αυτό να έρθει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Μικρός ημιορεινός χιονοντάνιελ από τζίφο. Κατέβασε τις Τ 5-6 βαθμούς, φούσκωσε το μέγεθος της λίμνης να μην φύγει τόσο νότια γρήγορα, πήγαινέ την λίγο δυτικά και κλείσαμε το δίμετρο.😝

παρολίγο μαύρος χιονουετός.

Modele GFS - Carte prévisions

Θαφτηκε ο πανουργιας🥳

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχω την αίσθηση οτι ο τρόπος που αντιμετωπίζεις κάποια πράγματα είναι κομματάκι φοβικός. Όλο φοβάσαι μην αρρωστήσεις, κρυώσεις κτλ. Δε βγαίνει έτσι η ζωή μικρέ. Φιλικά στο λέω 🥰

Θα χει τους λόγους του οι οποίοι δεν είναι προς δημόσια "διαβούλευση" προφανώς.Είναι δικό του θέμα.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Θα χει τους λόγους του οι οποίοι δεν είναι προς δημόσια "διαβούλευση" προφανώς.Είναι δικό του θέμα.😉

Ναι, ναι προφάνως. Δεν τον εγκαλώ. Φιλικά τον προσεγγίζω καθώς μου είναι πολύ συμπαθής. 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι, ναι προφάνως. Δεν τον εγκαλώ. Φιλικά τον προσεγγίζω καθώς μου είναι πολύ συμπαθής. 😇

Το καταλαβαίνω,αλλά οφείλω να το ξεκαθαρίσω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι κάνει και στο 18αρι ο τζίφος. Εντωμεταξύ ο ευρωπαίος βγάζει θερμική αστάθεια για Τετάρτη

image.png.2d7b3ebb08206452b6218a4cf8bab9aa.pngecmwfgr-2-102.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταθερά πιο ενδιαφέροντες ο Μάιος και ο Ιούνιος μοντελικά και καιρικά τα τελευταία χρόνια σε σχέση με το μουφο-φθινόπωρο, ακόμη και για την Αττική που δεν φημίζεται για τις αστάθειές της

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Σταθερά πιο ενδιαφέροντες ο Μάιος και ο Ιούνιος μοντελικά και καιρικά τα τελευταία χρόνια σε σχέση με το μουφο-φθινόπωρο, ακόμη και για την Αττική που δεν φημίζεται για τις αστάθειές της

Αυτό ξαναπεστο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ απο 18αρι Τζιφο, που φερνει μια πτωσουλα στα ΚΑΝΟΝΙΚΑ για την εποχη επιπεδα και λιγα νερακια.....το αλλο Σαββατο προς Κυριακη.....στην Κουλα μας....αντε να δουμε, θα αλλαξει 100000 φορες βεβαια μεχρι τοτε, αλλα κατι ειναι κι αυτο, η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 εχει πεσει ο σχολιασμος χαρτων και αυτο απο μονο του ειναι καλο σημαδι !!!!🙂 προσθετουμε και το 00 , ακομη καλυτερα !!!

καλημερα..καλημερα !!!

image.jpeg.847a14094f4db84113da473c9cb8d5b8.jpeg

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

November rain Κυριοι...Συντομα θα το διασκευασω....Τελειωνουμε με τις αηδιες..Χαθηκε αρκετο διαστημα αλλα οχι το καλυτερο...Και μην αγχωνεστε εγω θα μαι δω να σας τραγουδω...Τελειωνω και την ποιητικη συλλογη μου,η οποια θα γινει και σε ροκ εκτελεση...Λεγεται..Οι π@παριες του Φθινοπωρου...🤟Guest star,ποιητης Φανφαρας.!!

IMG-95c10528a57a86145cef64e3eb197c4a-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα για την περιοχή μου πάντα... Μου αρέσουν πολύ τα πρωινά... Και βροχες θα, έχω και πτώση Τ... Για τα ανατολικά και νότια όμως δεν είναι και τόσο καλά τα νέα... Διότι οι διαταραχές θα κινούνται πολύ βόρεια... Μόνο αυτή η διαταραχη του επόμενου σκ... Θα επηρεάσει όλη την Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχιζουν κι αποκτουν ενα ενδιαφερον τα ανσαμπλ...

ens_image (2).png

Τα δυτικα αρχικα και σιγα σιγα και η υπολοιπη χωρα θα βιωσουν επιτελους Φθινοπωρο..Πτωση της Τ και νερα!!!Αντε να δουμε...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αρχιζουν κι αποκτουν ενα ενδιαφερον τα ανσαμπλ...

ens_image (2).png

Τα δυτικα αρχικα και σιγα σιγα και η υπολοιπη χωρα θα βιωσουν επιτελους Φθινοπωρο..Πτωση της Τ και νερα!!!Αντε να δουμε...

Άντε να δούμε... Μπας και κόψεις τη μιρλα😈

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά! Ας κάνουμε επιτέλους ένα " ρεζουμέ " τώρα που σιγά σιγά οι χάρτες αρχίζουν να μας φέρνουν πιο κοντά σε επικείμενες διαταραχές... 

Ο Νοέμβρης φαίνεται πως θα έχει αρκετό ενδιαφέρον σαν μήνας...

- Η όποια αλλαγή θα αρχίσει φυσικά από τα δυτικά, τα νησιά του βορειοανατολικού Αιγαίου και τμήματα της Μακεδονίας και της Θράκης. Δεν θα υπάρξουν ακραία φαινόμενα αλλά θα είναι αρκετά για να θυμίσουν φθινόπωρο. Μιλάω για τη διαταραχή της 2ας Νοεμβρίου. Υπάρχει συμφωνία στα περισσότερα μοντέλα.

- Ύστερα από αυτό το αρκετά θερμό διάστημα θα πέσουμε σύμφωνα με τα ενσεμπλς σε πιο φυσιολογικές θερμοκρασίες, ενώ προχωρώντας στα μέσα του Νοεμβρίου ίσως δούμε εκπλήξεις με χιόνια ακόμα και στα βουνά... Μακρυά ακόμα αλλά κρατάμε την πτώση της Τ.

IMG_20231029_094328.png.bdb7d8e16f99fe9d28743c0d130950d3.png

- Από Ευρωπαίο και τζίφο έχει βγει μια αρκετά καλή διαταραχή για τις 4ης του μηνός. Ο τζίφος μαλιστα φαίνεται πως βγάζει ακόμα και και κάποιου είδους γραμμή λαίλαπας που θα αρχίζει από δυτική Ελλάδα και θα τελειώνει στα παράλια της Τουρκίας. Αυτό εξάλλου θα έπρεπε να είναι κάτι το συνηθισμένο για αυτούς τους μήνες. Το ιδιο δείχνει με πολύ μεγαλύτερη ένταση για τις 10 του μηνός 

animngj7.gif.63a6a07be52fe47a1f206d496d2d5597.gif

animwvy3.gif.6b767e12af6837ef5421db2c5590011e.gif

Τα ενσεμπλς από Πάτρα και Ηγουμενίτσα είναι ενθαρρυντικά όπως και να το πάρει κανείς. Και από Ευρωπαίο και από τζίφο και από Τζεμ.1146182045_ens_image(15).png.19baae08975b195a794d03beb4b6c92e.png529983927_ens_image(12).png.5309c4a766accefe0a4c97089fec0d72.png

6576016_ens_image(14).png.1ef7e8ad61b18e8061315135bdebb55a.png

997146458_ens_image(13).png.40db965114b7dbe891ab8cc11dc76205.png

Και όπως πάει να διαμορφωθεί η κυκλοφορία ανοίγει ο δρόμος για πολλές συνεχόμενες διαταραχές που θα επηρεάζουν τη χώρα μας. Τα δυτικά και τα νησιά του βορειοανατολικού Αιγαίου (;) θα πάρουν το μεγαλύτερο μερίδιο... 

810087629_384-777GR(5).gif.6b620d02cc576c409b240a1c7e619ecc.gif

Αισιόδοξα μηνύματα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...