Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Galanto said:

Για δες καλυτερα ...κατω απο τα 3000 μετρα στις 120

Νταξει ακραίο... με 6/850 στα βδ ορεινά νομίζω το έχει και λίγο κάτω από 2000μ να χιονίσει έστω και οριακά !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

σεναριο 12 ιοτορικός κεντροβόρειος... αχχ και ξυπνάω στα γενεθλια μου με μισό μέτρο χιόνι λαρισα... ονειρο!

-Μιχαηλ παραδωσου...Δεν ερχεται χιονι...

nagdl6.gif

-Παιοοοοοοοοοο

tumblr_nzh514XjAz1slj55oo1_400.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πολυ καλη δεν το συζηταω,ως και 7μμ δινουν τα μοντελα εδω ως το τελος του μηνα.Συγγνωμη που γκρινιαζω εγω προσωπικα με τα 2-3 υπεροχα 20λεπτα περασματα που μου ταζουν τα μοντελα μετα απο 2 μηνες ανομβριας.

Γιώργο εξήγησα αναλυτικά, τουλάχιστον σε 2 μηνύματα σήμερα, γιατί μου αρέσει η κυκλοφορία που διαφαίνεται. Αν κάνω λάθος και δεν πάρουμε τίποτα (ως χώρα) θα φανεί σε λίγες μέρες και θα το γράψω πρώτος ότι λάθος υπολόγιζα σε αυτή την κυκλοφορία. Αλλά αυτή τη στιγμή από τη ζωνική και την ηλιοφάνεια που έταζαν κάποια σενάρια αυτό που φαίνεται μοίαζει σαν όαση για μένα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύντροφοι επειδή το θεωρώ υποχρέωση μου....δείτε επί λέξη τι εγραψε ο Κύριος Ζιακόπουλος την 27 Οκτωμβρίου.....,η δικιά μου ερμηνεια ( το τονίζω δικιά μου)...είναι ότι τουλάχιστον στην αρχή του χειμώνα αν όχι στο σύνολο του,Αζορικός η Σκανδιναβικός....θα μονοπωλούν...το καιρικό ενδιαφέρον στην Ευρώπη οπότε ανάλογα με το ριτζ θα εχει χαμηλό στην καντροδυτική μεσόγειο η την ΝΑ.Μην σκατε και μην στεναχωριέστε ερχετε.Μιλάμε....για έναν ανθρωπο που περιέγραψε..με ακρίβεια  ενα μήνα πριν ότι βλέπουμε τώρα....το θεωρώ χρέος μου να το μεταφέρω και εδώ.

"Τη φετινή χρονιά εξελίσσεται ένα αξιόλογης έντασης Ελ Νίνιο που αναμένεται να κορυφωθεί τον Φεβρουάριο του 2024. Αναμφίβολα, οι αλλαγές στη θερμοκρασία του ανατολικού τροπικού Ειρηνικού επηρεάζουν την ατμοσφαιρική κυκλοφορία μεγάλου μέρους του πλανήτη. Σε ό,τι αφορά την Ευρώπη, το κλειδί βρίσκεται στην ισορροπία μεταξύ των υψηλών πιέσεων στην περιοχή των Αζορών και των χαμηλών πιέσεων στην περιοχή της Ισλανδίας. Σύμφωνα με την επικρατούσα θεωρία, σε περιόδους Ελ Νίνιο και τα δύο κέντρα πιέσεων χάνουν την ισχύ τους και ο αεροχείμαρρος φέρνει πιο υγρές συνθήκες στη Ν, Ευρώπη. Με άλλα λόγια, το Ελ Νίνιο μπορεί να οδηγήσει σε ψυχρότερους και ξηρότερους χειμώνες στο βορρά και σε υγρότερους χειμώνες στο νότο της ηπείρου μας. Η θέση αυτή βρίσκεται σε συμφωνία με όσα αναφέρθηκαν στις προηγούμενες παραγράφους για επικράτηση υψηλών πιέσεων στις Β-ΒΔ περιοχές της Ευρώπης τους τρεις πρώτους χειμώνες του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου.

Αναφορικά με τα αποτελέσματα της σύνδεσης του επικείμενου χειμώνα με το Ελ Νίνιο, ας είμαστε λίγο επιφυλακτικοί. Στις εποχικές προγνώσεις που γίνονται με βάση τον «πυρετό» του ανατολικού τροπικού Ειρηνικού τα πράγματα πολλές φορές δεν εξελίσσονται όπως ακριβώς τα περιμένουμε. Το κλίμα είναι γεμάτο εκπλήξεις και στη συγκεκριμένη περίπτωση ας μην ξεχνάμε ότι το Ελ Νίνιο είναι μόνο μία από τις πολλές επιρροές στα καιρικά μοτίβα της Ευρώπης. "

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως, μέχρι το ΣΚ που έχουμε μια σαφή εικόνα, εδώ στο Κέντρο περιμένουμε ένα - δυο περασματάκια με 5-6 μμ και 20+ μέγιστες. Από εκει και μετά είναι αιώνας. Για βόρεια Ελλάδα φαινεται να πέφτει η Τ κάτω από τα κλιματικά, αλλά όχι κατι ακραίο για τα κυβικά της.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Γιώργο εξήγησα αναλυτικά, τουλάχιστον σε 2 μηνύματα σήμερα, γιατί μου αρέσει η κυκλοφορία που διαφαίνεται

Μα εγω Μητσο δεν εγκάλεσα κανέναν γιατι χαίρεται.Οχι ομως να κληθω να απολογηθώ γιατι γκρινιαζω. 

Ενα κανονικο χαμηλο ολοκληρο το φθινοπωρο δεν βγηκε.Ούτε ενα.Οκτωβρης-Νοεμβρης θα βγουν με 25μμ εδω.Οπως ξαναειπα βεβαια τη φανταζομαι τη συνεχεια με τη νεα κανονικοτητα και να δεις τοτε γκρινια που εχει να πεσει.Οχι απο εμενα.Εγω κλεινω εδω.Συνεχιζω μονο με σχολιασμο αν δω κατι πραγματικα ενδιαφερον ειτε για εδω ειτε για αλλη περιοχη της χωρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα εγω Μητσο δεν εγκάλεσα κανέναν γιατι χαίρεται.Οχι ομως να κληθω να απολογηθώ γιατι γκρινιαζω. 

Ενα κανονικο χαμηλο ολοκληρο το φθινοπωρο δεν βγηκε.Ούτε ενα.Οκτωβρης-Νοεμβρης θα βγουν με 25μμ εδω.Οπως ξαναειπα βεβαια τη φανταζομαι τη συνεχεια με τη νεα κανονικοτητα και να δεις τοτε γκρινια που εχει να πεσει.Οχι απο εμενα.Εγω κλεινω εδω.Συνεχιζω μονο με σχολιασμο αν δω κατι πραγματικα ενδιαφερον ειτε για εδω ειτε για αλλη περιοχη της χωρας.

Θα το κάνει το μπαμ η Κούλα πριν βγει ο μήνας φίλε. Θα ρίξει και κανένα χιονάκι στην Δυτική Μακεδονία .Για την συνέχεια συμφωνώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φονικό τρέξιμο απο κυριο και μεσο ορο ευρωπαιου...δε θυμαμαι αλλη χρονια τελευταια 15 χρονια τετοιες διαταξεις τελη Νοεμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε να το φέρουμε παιδιά είμαι πολύ αισιόδοξος για την συνέχεια! Και συνεχείς κατεβασιές άμα βγει αυτό. 

Οι τούμπες των μοντέλων πολλές φορές είναι και για καλό σκοπό!😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowparty είπε:

Οπως μπορει να παρουμε και το απολυτο τπτ και να φυγουν ολα ανατολικα...και να αλλαξουν προς το χειροτερο τα τρεξιματα βασιλη....

Κώστας ειπαμε😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Σημερα γινανε πολλες αλλαγες στους μεσοπροθεσμους δεικτες stay calm μαγκες

Πρώτη φορά σε βλέπω τόσο αισιόδοξο... Γκρεμίστηκε κάνας φούρνος.?? 😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα εγω Μητσο δεν εγκάλεσα κανέναν γιατι χαίρεται.Οχι ομως να κληθω να απολογηθώ γιατι γκρινιαζω. 

Ενα κανονικο χαμηλο ολοκληρο το φθινοπωρο δεν βγηκε.Ούτε ενα.Οκτωβρης-Νοεμβρης θα βγουν με 25μμ εδω.Οπως ξαναειπα βεβαια τη φανταζομαι τη συνεχεια με τη νεα κανονικοτητα και να δεις τοτε γκρινια που εχει να πεσει.Οχι απο εμενα.Εγω κλεινω εδω.Συνεχιζω μονο με σχολιασμο αν δω κατι πραγματικα ενδιαφερον ειτε για εδω ειτε για αλλη περιοχη της χωρας.

Φαντάσου να φανταστεί ο φαντάρος φανταροφαντασμα...🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Σημερα γινανε πολλες αλλαγες στους μεσοπροθεσμους δεικτες stay calm μαγκες

ΟΧΙ!!!!!Μη μου πεις ότι ο παιος μεσοπροθεσμα άλλαξε τους ζωνικους και άλλαξε γενικά την πρόβλεψη του...πλζ πες ότι δεν είναι αυτό🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Πρώτη φορά σε βλέπω τόσο αισιόδοξο... Γκρεμίστηκε κάνας φούρνος.?? 😃

μήπως το αντίθετο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

ΟΧΙ!!!!!Μη μου πεις ότι ο παιος μεσοπροθεσμα άλλαξε τους ζωνικους και άλλαξε γενικά την πρόβλεψη του...πλζ πες ότι δεν είναι αυτό🤣🤣🤣

Μπες fb ρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου άρεσε το 18αρι αικον για άλλους λόγους πάλι, πάνε για τζιφο.

Βασικα καλύτερα να πω δεν ξετρελαθηκα, γιατί σε σχέση με το το έβγαζε μέχρι το πρωί κι χαρά είναι ασΒαΒ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα εγω Μητσο δεν εγκάλεσα κανέναν γιατι χαίρεται.Οχι ομως να κληθω να απολογηθώ γιατι γκρινιαζω. 

Ενα κανονικο χαμηλο ολοκληρο το φθινοπωρο δεν βγηκε.Ούτε ενα.Οκτωβρης-Νοεμβρης θα βγουν με 25μμ εδω.Οπως ξαναειπα βεβαια τη φανταζομαι τη συνεχεια με τη νεα κανονικοτητα και να δεις τοτε γκρινια που εχει να πεσει.Οχι απο εμενα.Εγω κλεινω εδω.Συνεχιζω μονο με σχολιασμο αν δω κατι πραγματικα ενδιαφερον ειτε για εδω ειτε για αλλη περιοχη της χωρας.

Μονο εγώ σε καταλαβαίνω και συμπάσχω μαζί σου γιατί δεν είμαι φαταουλας.. Έχεις δίκιο.. Και ας με βολεύει αυτή η κυκλοφορια με τους αυλωνες στο Ιόνιο.. Αργότερα θα βρίζουμε την Κούλα.. Και όλα αυτά γιατί έχω έντονο το αίσθημα της αλληλεγγύης καθότι είμαι και αριστερός.!!!! 😉😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...