Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον προφανως δεν υπαρχει κατι ετσι εξπρες αυλωνας χωρις φαινομενα αλλα για να μην λετε θα σας δωσω το πρωτο διαστημα που δειχνει υποπτο για χαρες 4-11 δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Καλησπέρα παίδες, στις 120 ώρες παιου βρέχει παντού από τα 1500μ και κάτω..τι πανηγυρίζουμε ακριβώς, μήπως μας βάρεσα τα 27ρια στην αρχή του μήνα ? 😆

Για δες καλυτερα ...κατω απο τα 3000 μετρα στις 120

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας με κανει καποιος το νικ νειμ βροχαντο να τελιεωνουμε ...αφου νικησε το ουκμο και τρώμε μόνο βροχη 🤣🤣🤣

Κι άλλη βροχη οι 216 του ευρωαπιου 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τον απόλυτο εφιάλτη μέχρι προχθές το βράδυ από ευρωπαϊκό, πλέον πάνε σε πολύ δυνατή κυκλοφορία.

20-54-54-ECM1-240.GIF

20-55-00-ECM1-192.GIF

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πεδινο χιονι δεν νομιζω οτι ειναι αυτοσκοπος ακομα τουλαχιστον για τους περισσοτερους..Εχουμε χρονο...Μπορει ομως επιτελους να χειμωνιασει..Θερμοκρασιες στα κανονικα επιπεδα η και πιο κατω απο αυτα και φαινομενα..Με χιονια σε ορεινα,υπο προυποθεσεις και πιο χαμηλα και βροχες...

Μετα απο ενα φθινοπωρο παρωδια,καμια μερα απο δω και περα να μην παει χαμενη...Ο καιρος δε χρωστα σε κανεναν και οτι θελει κανει αλλα φτανει πια η βαρετοκαιρια..Απλα φτανει!!!

Εχουμε σημαντικη βελτιωση απο τα προγνωστικα μοντελα και οχι σε ωρες απλησιαστες..Καθε αλλο...Το ουκμο επεμεινε και δικαιωθηκε..Τραβηξε ολα τα μοντελα...Δικαιως ειναι στη δευτερη θεση αξιολογησης...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περα τον 120 ωρών θα αλλάξουν αρκετά πράγματα, το βασικό είναι ότι άλλαξε η κυκλοφορία και μπορεί μέχρι τέλος του μήνα ή αρχή Δεκεμβρίου πολλές περιοχές στη χώρα μας να δούνε πραγματική είσοδο χειμώνα.

πολύ γκρίνια ενώ διαφαινεται καλη κυκλοφορία, αν είχαμε τον μπάστακα που λεει και Βαγγελης και μας ετρωγε και το μισο Δεκεμβρη ειμαι περιεργος τι θα γραφατε...

με τον καιρο χρειαζεται υπομονη, από τα σεναρια που παιζαν μεχρι εχθες (υποτροπικο, ηλιοθεραπια και τετοια ωραια πραγματα) πηγαμε στο μεγιστο απο την κυκλοφορια που μπορουσαμε να έχουμε τη δεδομενη χρονική στιγμη.

οποιος θελει ας γκρινιαζει, εγω οχι και ειμαι πολυ χαρουμενος που έχουμε τη διαφαινομενη κυκλοφορια από τη συνεχεια του εκτρωματος που ζουμε 2 μηνες τωρα.

παμε για ανσαμπλ ευρωπαιου σε λίγο...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το πεδινο χιονι δεν νομιζω οτι ειναι αυτοσκοπος ακομα τουλαχιστον για τους περισσοτερους..Εχουμε χρονο...Μπορει ομως επιτελους να χειμωνιασει..Θερμοκρασιες στα κανονικα επιπεδα η και πιο κατω απο αυτα και φαινομενα..Με χιονια σε ορεινα,υπο προυποθεσεις και πιο χαμηλα και βροχες...

Μετα απο ενα φθινοπωρο παρωδια,καμια μερα απο δω και περα να μην παει χαμενη...Ο καιρος δε χρωστα σε κανεναν και οτι θελει κανει αλλα φτανει πια η βαρετοκαιρια..Απλα φτανει!!!

Εχουμε σημαντικη βελτιωση απο τα προγνωστικα μοντελα και οχι σε ωρες απλησιαστες..Καθε αλλο...Το ουκμο επεμεινε και δικαιωθηκε..Τραβηξε ολα τα μοντελα...Δικαιως ειναι στη δευτερη θεση αξιολογησης...

Λες και ακουω τον καλλιανο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερή κυκλοφορία πάει να διαμορφωθεί. Πραγματικά με αφήνει παγερά αδιάφορο το γεγονός ότι σήμερα δεν δείχνουν το ιδανικό σενάριο και δείχνουν +8 και βροχή και έπειτα βοριάδες 10 μποφόρ και λιακάδα. Ο σωστός, ο αληθινός, ο παλαιός, ο ορθόδοξος ο κεντροβόρειος ποτέ δεν κάνει εμφάνιση σε τέτοιες ώρες.

Βέβαια, δεν πιστεύω υπάρχουν περιθώρια με εξελιχθεί η όλη φάση σε κβ χιόνια, αλλά αλλαγές σοβαρές θα υπάρξουν σίγουρα σχετικά με την θέση του αυλωνα-χαμηλού μέχρι και το ναουκαστ. Και στο κάτω κάτω και να μην βγει το καλύτερο σενάριο, προσωπικά χαίρομαι μόνο και μόνο που γίνεται σοβαρότατη προσπάθεια να αλλάξει πλήρως η κυκλοφορία ακόμη και αν δεν ευνοηθούμε 100% σε πρώτη φάση. Από την κουφόβραση των ξηρών (κατά κύριο λόγο) νοτιάδων που έχουμε εδώ και 5-6 βδομαδες, προτιμώ οτιδήποτε άλλο υπάρχει στο μενού.
 

Και μην ξεχνάμε, θα υπάρξει και συνέχεια όπως φαίνεται, για την οποία δεν γνωρίζουμε τίποτα ακόμη γιατί είναι εξαιρετικά νωρίς…

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Κατα τη γνώμη μου δικαιως πανηγυρίζουν καποια παιδιά.Η νίκη του ουκμο και η στροφή όλων των μοντέλων προς αυτο το σεναριο, μπορεί να μην επιφέρει χιονιά στα πεδινά απτη πρωτη κατάβαση αλλα σίγουρα οπως φαίνεται, στρώνει και προετοιμάζει το έδαφος για παρα πολύ ενδιαφέρουσες καταστάσεις απο τέλη Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη.Και μονο που τετοια εφιαλτικά σενάρια οπως το προχθεσινο του παιου που ποσταρε ο Μιχαήλ φαίνεται να αποτελούν παρελθόν, είναι νικη..τεράστια νικη...Συνεχίζουμε αισιόδοξα λοιπόν..

.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το πεδινο χιονι δεν νομιζω οτι ειναι αυτοσκοπος ακομα τουλαχιστον για τους περισσοτερους..Εχουμε χρονο...Μπορει ομως επιτελους να χειμωνιασει..Θερμοκρασιες στα κανονικα επιπεδα η και πιο κατω απο αυτα και φαινομενα..Με χιονια σε ορεινα,υπο προυποθεσεις και πιο χαμηλα και βροχες...

Μετα απο ενα φθινοπωρο παρωδια,καμια μερα απο δω και περα να μην παει χαμενη...Ο καιρος δε χρωστα σε κανεναν και οτι θελει κανει αλλα φτανει πια η βαρετοκαιρια..Απλα φτανει!!!

Εχουμε σημαντικη βελτιωση απο τα προγνωστικα μοντελα και οχι σε ωρες απλησιαστες..Καθε αλλο...Το ουκμο επεμεινε και δικαιωθηκε..Τραβηξε ολα τα μοντελα...Δικαιως ειναι στη δευτερη θεση αξιολογησης...

παρακαλω τους διαχειριστες.... δυνατοτητα για μουλτι λάικ  !!!!!👍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ας με κανει καποιος το νικ νειμ βροχαντο να τελιεωνουμε ...αφου νικησε το ουκμο και τρώμε μόνο βροχη 🤣🤣🤣

Κι άλλη βροχη οι 216 του ευρωαπιου 

Μονό κλαψαντο φίλε. Αλλιώς χιονια δεν βλέπεις φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν θελω να πω τιποτα ακομα γιατι με αυτο το στησιμο που εκανε ο ευρωπαιος πχ μιλαμε για τρελη διαταξη για τετοια εποχη ...βλεπουμε στην συνεχεια

Αυτό είναι το κακό ότι το έδειξε ο παιος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

πολύ γκρίνια ενώ διαφαινεται καλη κυκλοφορία

Πολυ καλη δεν το συζηταω,ως και 7μμ δινουν τα μοντελα εδω ως το τελος του μηνα.Συγγνωμη που γκρινιαζω εγω προσωπικα με τα 2-3 υπεροχα 20λεπτα περασματα που μου ταζουν τα μοντελα μετα απο 2 μηνες ανομβριας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

973 mb Βουλγαρία! Υετός με -2 στα 850 στα Γιάννενα!

 

21-24-21-ecmwfgr-0-129.pnganimpbn0.gifanimhwa8.gifimage.png.c5ec463f1647655228aeeee398c3c792.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πολυ καλη δεν το συζηταω,ως και 7μμ δινουν τα μοντελα εδω ως το τελος του μηνα.Συγγνωμη που γκρινιαζω εγω προσωπικα με τα 2-3 υπεροχα 20λεπτα περασματα που μου ταζουν τα μοντελα μετα απο 2 μηνες ανομβριας.

Μα δεν υπαρχει και κατι θετικο με τα αν ζουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν θελω να πω τιποτα ακομα γιατι με αυτο το στησιμο που εκανε ο ευρωπαιος πχ μιλαμε για τρελη διαταξη για τετοια εποχη ...βλεπουμε στην συνεχεια

Οπως μπορει να παρουμε και το απολυτο τπτ και να φυγουν ολα ανατολικα...και να αλλαξουν προς το χειροτερο τα τρεξιματα βασιλη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει καποια σεναρια ο τζιφος που ειναι αρκετα καλα για διαφορετικους λογους...Καλο βραδυ σε ολους...Και μην αγχωνεστε...Στο τελος παλι ο καυσωνακιας θα κανει παρτυ..😜

gens-5-1-162.png

gens-12-1-192.png

gens-17-1-192.png

gens-25-1-144.png

gens-27-1-192.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως ετσι οπως στεινετε η κυκλοφορια ο πρωτος που θα χιονιστει φετος ειναι ο γκαρυ....ειμαι απολυτααα σιγουρος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εχει καποια σεναρια ο τζιφος που ειναι αρκετα καλα για διαφορετικους λογους...Καλο βραδυ σε ολους...Και μην αγχωνεστε...Στο τελος παλι ο καυσωνακιας θα κανει παρτυ..😜

gens-5-1-162.png

gens-12-1-192.png

gens-17-1-192.png

gens-25-1-144.png

gens-27-1-192.png

σεναριο 12 ιοτορικός κεντροβόρειος... αχχ και ξυπνάω στα γενεθλια μου με μισό μέτρο χιόνι λαρισα... ονειρο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέσος όρος 6αρι

gens-51-1-126.png

12αρi

EDM1-120.GIF?20-0

 

animfxa8.gif

 

ο ευρωπαίος στο 12αρι τώρα που έκανα τις συγκρίσεις μου.. έχει την καλύτερη αποκοπή όλων..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Παντως ετσι οπως στεινετε η κυκλοφορια ο πρωτος που θα χιονιστει φετος ειναι ο γκαρυ....ειμαι απολυτααα σιγουρος....

Για να φτάσεις στην Ρώμη πρέπει να διασχίσεις τον Ρουβίκωνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...