Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως και τα ενσεμπλες του Ευρωπαικού τα φοβάμαι στις βροχές. Στην αρχή δείχνουν τουμπανιασμένα και σιγά σιγά όταν φτάνουν οι μέρες εξαφανίζονται. Για 4 του μήνα δεν έχουν σχεδόν τίποτα πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για χειμώνα χάνεται σε 5 μέρες, δείτε τι δίνει Ευρωπαίος στις 4/12 με εξαιρετικά πολύ συσσωρευμένο ψύχος ανατολικά 

2112546723_ECM1-96(3).gif.f04b90f28e22d2c2021afcd82a9455da.gif

ECM0-96.gif.7d6d75d89ec88931802f7d1de8a4ec4d.gif

Με την έλλειψη κατάλληλων εμποδισμων όμως και αντί στην Αγγλία να χεις 1030 έχεις χαμηλό 990 δεν κατέρχεται ποτέ η ψυχρή αέρια μάζα και περνάει ξυστά, κρίμα γιατί είναι η πρώτη ουσιαστική κατεβασιά (πολύ ανώτερη απ' αυτή στις 26/11 που κουβαλουσε λιγότερο ψύχος, με το ζόρι βορειότερα ήταν -8 στα 850)

Το αποτέλεσμα αυτό

1907618350_ECM1-120(1).gif.ae7e0a49b01694a8ca137b152e12da7e.gifECM0-120.gif.862862042d8816aca61b595b8c52b5e8.gif

Στην καλύτερη περίοδο όπου ανατολικά οι αποθήκες ψύχους είναι γεμάτες γεγονός που σπανιζε τελευταία χρονια, έχεις ατλαντική ροή!

Γι'αυτό σιχενομαι βαθύτατα όταν έχουμε υψηλές πιέσεις στη Γροιλανδία. 

Πιέζουν συνεχώς τις οποίες κυκλογεννεσεις νοτιότερα με τα αποτελέσματα που βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Λογικά χάνεται το πρώτο μισό του μήνα για κάτω των 1000μ. Ε εντάξει συνηθισμένοι είμαστε, αλλά έχουμε χρόνο.

Εγώ για Χριστούγεννα θα είμαι Παρίσι. Ρίχνει κάνα χιόνι εκεί ή είναι μουφόπολη; 😛

μούφα ολκής..θέλει ιστορικές εισβολές για να δει χιονια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με ισχυρούς ζωνικούς ανεμους είχαμε κατεβασιά, η οποία ελάαχιστο ήθελε για να μας χιονίσει, ενω με χαλαρούς ζωνικούς ανεμους εχουμε ατλαντική κυκλοφορία... Χαλαρή μεν, κυκλωνική δε..

Για χιόνια πρεπει να γινουν τρομερές αλλαγες, οι οποίες ειναι πολύ δυσκολο να συμβουν, σε αντιθεση με την αποκοπή στην προηγούμενη κατεβασιά.

τελευταίο καλό τρεξιμο ευρωπάιου:

 

ECM1-144.GIF?12

 

 

τι δείχνει τωρα:

ecmwf-0-84.png?0

 

 

και ο τζίφος σε εκείνο το 12αρι του:

gfs-0-144.png?12

καμια πιθανότητα για σωστο ριτζ πλεον

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

μούφα ολκής..θέλει ιστορικές εισβολές για να δει χιονια...

Μακάρι να έχει Αζορικό τότε εκεί μήπως έχει χιόνια στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και παλι στα φιλαρακια...Δεν ξερω απο που  πηγαζει η αισιοδοξια ορισμενων...Το σεβομαι αλλα δεν μπορω να το αποδεχτω...Με ολο το συμπαθειο...Δεν υπαρχει καμια προοπτικη..Δεν φαινεται πουθενα πεδινο χιονι για οποιοδηποτε μερος της χωρας...

Σεβομαι τη θετικη σκεψη και την αισιοδοξια ως σταση ζωης...Αλλα στον καιρο οφειλουμε και πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι..Υπαρχει ταση για νοτιαδοχαμηλα και βροχες..Και χιονια σε πολυ μεγαλα υψομετρα..Αλλα ταση για ψυχρη εισβολη δεν υφισταται..Λυπαμαι εαν δεν γινομαι αρεστος αλλα μπαινει και κοσμος που δε γνωριζει...Και αν μην τι αλλο οι περισσοτεροι εδω μεσα λιγο πολυ σκαμπαζουμε απο καιρο...Δε γινεται να παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας..

Εδω δεν γραφει σημερα ο Βαγγελης που τραβαει καθε σεναριο απο τα μαλλια για κεντροβορειο..Τι να λεμε..Οσα γραφω δεν τα αναφερω για να θιξω κανεναν..Καθε αλλο απλα 1+1 θα κανουν παντα 2....Απλα πραγματα...Τελειως φιλικα και χωρις κανενα ιχνος αντιπαραθεσης...

Και γω αλλα περιμενα για Νοεμβρη-Δεκεμβρη αλλα για την ωρα,εχω φαει τα μουτρα μου...Γιατι να το κρυψω..Καιρικα κατα διαολου παμε...Ακομα και τα χιονια στα βουνα ο καιρος τα σηκωνει σε χρονο dt,λες και εχουμε αρχες Απριλη..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα και παλι στα φιλαρακια...Δεν ξερω απο που  πηγαζει η αισιοδοξια ορισμενων...Το σεβομαι αλλα δεν μπορω να το αποδεχτω...Με ολο το συμπαθειο...Δεν υπαρχει καμια προοπτικη..Δεν φαινεται πουθενα πεδινο χιονι για οποιοδηποτε μερος της χωρας...

Σεβομαι τη θετικη σκεψη και την αισιοδοξια ως σταση ζωης...Αλλα στον καιρο οφειλουμε και πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι..Υπαρχει ταση για νοτιαδοχαμηλα και βροχες..Και χιονια σε πολυ μεγαλα υψομετρα..Αλλα ταση για ψυχρη εισβολη δεν υφισταται..Λυπαμαι εαν δεν γινομαι αρεστος αλλα μπαινει και κοσμος που δε γνωριζει...Και αν μην τι αλλο οι περισσοτεροι εδω μεσα λιγο πολυ σκαμπαζουμε απο καιρο...Δε γινεται να παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας..

Εδω δεν γραφει σημερα ο Βαγγελης που τραβαει καθε σεναριο απο τα μαλλια για κεντροβορειο..Τι να λεμε..Οσα γραφω δεν τα αναφερω για να θιξω κανεναν..Καθε αλλο απλα 1+1 θα κανουν παντα 2....Απλα πραγματα...Τελειως φιλικα και χωρις κανενα ιχνος αντιπαραθεσης...

Άρε Σακαρε μου αρέσεις γιατί είσαι διακριτικός και διπλωμάτης... Ενώ εγώ.... 😃😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Γρι'αυτό σιχενομαι βαθύτατα όταν έχουμε υψηλές πιέσεις στη Γροιλανδία. 

Πιέζουν συνεχώς τις οποίες κυκλογεννεσεις νοτιότερα με τα αποτελέσματα που βλεπουμε

Θερμος χειμωνας..Ελνινιο ενισχυμενο-Γροιλανδικος ημιμονιμος-ατλαντικη ροη- χαμηλα απο δυτικα-βροχες  δυτικη ελλαδα και πλουσια χιονια σε μεγαλα υψομετρα.το μοτο του φετινου χειμωνα!!

περιστασιακα οτι αρπαξουν οι πεδινοι-μακαρι με εναν κεντροβορειο και μια φωτοβολιδα για κλεισιμο σε μας..

Ρωτησα πριν κανα μηνα αν ειμαστε ικανοποιημενοι με βροχες και χιονια ανω των 700-800 μ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά,για να ξέρω... εδώ γράφουμε αν χιονίσει μόνο στο σπίτι μας; Ορεινά ημιορεινά αυτό το διάστημα είναι αποτυχία;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αυτή που βιώνουμε στα βόρεια.Πολυ γρήγορες κακοκαιρίες που δεν συνδυάζονται ποτέ με χιόνι και 1-2 κατεβασιες τον Γενάρη Φλεβάρη που αφορούν τα προσηνεμα.Ο μήνας Δεκέμβριος που κάποτε μας προσέφερε σαν παιδιά άπλετα συγκινήσεις,απλά δεν υφίσταται.

Η πραγματικότητα,ότι τα χιόνια στα πεδινά και η έννοια χειμώνας στα βόρεια απουσιάζουν,είναι πέρα για πέρα αληθινή.

 

Καλή συνέχεια σε όλους,θα ξανασχολιασουμε αν εμφανιστεί κάτι ενδιαφέρον, δύσκολο φαίνεται αυτό βέβαια και ο αγαπημένος μας μήνας δε θα μας δώσει αυτά που θέλουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Συγνώμη ρε παιδιά,για να ξέρω... εδώ γράφουμε αν χιονίσει μόνο στο σπίτι μας; Ορεινά ημιορεινά αυτό το διάστημα είναι αποτυχία;

Ορεινά είναι το αυτονόητο. Ημιορεινά ήταν ο στόχος μου για το πρώτο δεκαήμερο, αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Πεδινά ήταν και είναι πάντα η εξαίρεση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Συγνώμη ρε παιδιά,για να ξέρω... εδώ γράφουμε αν χιονίσει μόνο στο σπίτι μας; Ορεινά ημιορεινά αυτό το διάστημα είναι αποτυχία;

Γιανναρε εννοειται οτι δεν ειναι αποτυχια...Αλιμονο...Απλα μετα απο ενα κακιστο φθινοπωρο θα θελαμε κατι παραπανω..Και μη ξεχνας οτι εχει πολλα χρονια να κανει δυνατο Δεκεμβρη ειδικα για σας πανω...Εγω ειμαι αυτος που γραφω οτι ολες οι κακοκαιριες ειναι δεκτες αλλα πλεον δεν εχουνε κακοκαιριες..Χαμηλα μετωπα της μισης μερας...Υποτονικη κατασταση...Αυτη ειναι η αληθεια...Ανομβροι και θερμοι οχι για ολους αλλα για τους περισσοτερους τοσο ο Οκτωβρης οσο και ο Νοεμβρης...Οποτε περιμεναμε να ρεφαρουμε αλλα δεν μπορεις να ρεφαρεις...Οι χαρτες ειναι κακοι...Ξεκαθαρα..Και οχι γιατι το λεω εγω αλλα γιατι ετσι ειναι...Το να χιονιζει ορεινα τετοια εποχη με συγχωρεις αλλα δεν θα χαρω.Ειναι δεδομενο..Αυτο ελειπε να μην χιονιζε ουτε στα βουνα μας..Το κακο ομως ειναι οτι ακομα και στις βουνοκορφες ανω των 2000μ,το σηκωνει σε χρονο μηδεν λες και ειναι Μαιος..Τελειως φιλικα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Ορεινά είναι το αυτονόητο. Ημιορεινά ήταν ο στόχος μου για το πρώτο δεκαήμερο, αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Πεδινά ήταν και είναι πάντα η εξαίρεση.

Προς το παρών φαίνεται στην Βορειο Ελλάδα ότι θα πέσουν χιόνια στα ημιορεινά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Θερμος χειμωνας..Ελνινιο ενισχυμενο-Γροιλανδικος ημιμονιμος-ατλαντικη ροη- χαμηλα απο δυτικα-βροχες  δυτικη ελλαδα και πλουσια χιονια σε μεγαλα υψομετρα.το μοτο του φετινου χειμωνα!!

περιστασιακα οτι αρπαξουν οι πεδινοι-μακαρι με εναν κεντροβορειο και μια φωτοβολιδα για κλεισιμο σε μας..

Ρωτησα πριν κανα μηνα αν ειμαστε ικανοποιημενοι με βροχες και χιονια ανω των 700-800 μ...

Ναι ρώτησες.. Και εγώ συμφωνησα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Γιανναρε εννοειται οτι δεν ειναι αποτυχια...Αλιμονο...Απλα μετα απο ενα κακιστο φθινοπωρο θα θελαμε κατι παραπανω..Και μη ξεχνας οτι εχει πολλα χρονια να κανει δυνατο Δεκεμβρη ειδικα για σας πανω...Εγω ειμαι αυτος που γραφω οτι ολες οι κακοκαιριες ειναι δεκτες αλλα πλεον δεν εχουνε κακοκαιριες..Χαμηλα μετωπα της μισης μερας...Υποτονικη κατασταση...Αυτη ειναι η αληθεια...Ανομβροι και θερμοι οχι για αλλους αλλα για τους περισσοτερους τοσο ο Οκτωβρης οσο και ο Νοεμβρης...Οποτε περιμεναμε να ρεφαρουμε αλλα δεν μπορεις να ρεφαρεις...Οι χαρτες ειναι κακοι...Ξεκαθαρα..Και οχι γιατι το λεω εγω αλλα γιατι ετσι ειναι...

Εντάξει Σάκη μου... συμφωνώ για το φθινόπωρο μας που ήταν ζεστό..

Αλλά να σου πω κάτι..είναι πως το βλέπει ο καθένας μας.. Εννοείται ότι όλοι μας θέλουμε χιόνια στο σπίτι μας, αλλά εμένα μου αρέσει αυτή η κυκλοφορία φέτος.. και φυσικά επειδή αρέσει σε εμένα,δεν σημαίνει ότι αρέσει σε όλους..εγώ παραμένω αισιόδοξος με αυτά που βλέπω,και ας χάσουμε ένας μέρος του Δεκέμβρη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Προς το παρών φαίνεται στην Βορειο Ελλάδα ότι θα πέσουν χιόνια στα ημιορεινά 

με το ζόρι όμως κάτι -1 βλέπω στα 850 και πενιχρός υετός. τέλος πάντων, ότι γίνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ περιμένω και τα επόμενα τρεξίματα για να δω αν θα εξαφανιστούν τις βροχές που δείχνουν από τις 4/12 και μετά, γιατί προς τα κει πάει η τάση...

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Diagramme GEFS

Diagramme ENS CMC/GEM

Εάν συμβεί αυτό (για ακόμη μια φορά) θα στραβώσω πολύ άσχημα, δεν ξέρω με τι κουράγιο θα ασχοληθώ πάλι με πρόβλεψη πέρα των 2-3 ημερών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως ακόμα και για τη Βόρεια Ελλάδα το δυνατό διάστημα είναι 10 Δεκέμβρη - 20 Γενάρη. Είμαστε πάνω από 10 μέρες πίσω ακόμα, 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εάν τα μοντέλα δεν έχουν πάθει κάποιου τύπου χανγκοβερ τότε μέχρι τις 15 χοντρικά πεδινό χιόνι δεν υπάρχει...μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση που βιώνουν ειδικά τα κεντροβορεια σε σχέση με το χιόνι υπάρχει ένα πολύ θετικό σημάδι το οποίο είναι ο ψυχρός μπαστακας η ας τον πούμε σιβηρικό που φαίνεται να εγκαθίσταται στα β.ανατολικα...τωρα εάν αυτός μπορέσει να συνδυαστεί σωστά και ευνοϊκά για την περιοχή μας εάν ο αζορικος που είναι απαραίτητος μπορέσει να ριτζαρει σωστά εάν η ατλαντική ροη διακοπεί και άλλα πολλά είναι αδύνατον να τα ξέρουμε και προς το παρόν ούτε καν να τα φανταστούμε γιατί δεν μας δίνουν το δικαίωμα τα σενάρια των μοντέλων να το κάνουμε ,άρα ούτε χοπκαστιγκ δεν μπορούμε να κάνουμε...ο καιρός όμως είναι και δυναμικός και χαοτικος και μας έχει εκπλήξει είτε θετικά είτε αρνητικά (κυρίως τα τελευταία χρόνια εδώ πάνω)πολλές φορές οπότε κοιτάμε τα μοντέλα βλέπουμε τις αλλαγές σχολιάζουμε και ελπίζουμε ..μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow_Cover είπε:

Παραδόξως το 6αρι του αικον εφτιαξε καλα

Ναι αυτό κοιτούσα τώρα, μεγάλη αλλαγη στις 120 ώρες

icon-0-120.png?6

πρωινό τρέξιμο

icon-0-126.png?0

δεν ξέρω εάν έχει κανένα νόημα βέβαια...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow_Cover είπε:

Παραδόξως το 6αρι του αικον εφτιαξε καλα

Επανήλθε στα πρίν 2-3 ημερών τρεξίματα του Ευρωπαίου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Συγνώμη ρε παιδιά,για να ξέρω... εδώ γράφουμε αν χιονίσει μόνο στο σπίτι μας; Ορεινά ημιορεινά αυτό το διάστημα είναι αποτυχία;

Αν εννοεις πανω απ τα 1500μ υψομετρο ναι φαινετε οτι θα χουν δυνατες πουδρες φετος..για τα υψομετρα 700-1500 πιθανον να ναι καλυτερος απο αλλες χρονιες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να το σικον που έτρεξε φάνηκε ότι σε κοντινές σχετικά ώρες ένα χανγκοβερ το είχε....ας ευχηθούμε σήμερα όλα τα μοντέλα να το χουν τσούξει  γερά χτες το βράδυ και να βγάλουν μεθυσμένα τρεξίματα και να πέφτουν οι σελίδες σύννεφο από μηνύματα χαράς και αλαλαγμούς 😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...