Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

δεν ξέρω εάν το ζήσουμε σε όλο του το μεγαλείο εάν θελήσουμε να το ξαναζήσουμε Γιώργο...

Εγω θα θελω,εσεις δεν ξερω που δεν ειστε μαθημενοι σε θαψιματα,χωρις ρευμα,θερμανση κλπ.🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω θα θελω,εσεις δεν ξερω που δεν ειστε μαθημενοι σε θαψιματα,χωρις ρευμα,θερμανση κλπ.🤣🤣

Θα σου πω όταν ξεθαφτω από το χιόνι την εμπειρία μου...εσύ βέβαια θα έχεις ίντερνετ θα βλέπεις ειδήσεις γιατί θα μουλιασεις από την βριχα και θα μαζέψεις τα απαραίτητα μμ υετού....😋😋😋🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω θα θελω,εσεις δεν ξερω που δεν ειστε μαθημενοι σε θαψιματα,χωρις ρευμα,θερμανση κλπ.🤣🤣

Αλήθεια χωρίς ρεύμα και θέρμανση πως την έβγαλες?...η πιο κοντινή εμπειρία σε κάτι τέτοιο ήταν η Αριάδνη που ρεύμα είχαμε μεν αλλά ήμουν από τους λίγους που έδωσα σωληβες νερού και αερίου γιατί ήξερα τι να κάνω αλλά πάνω 13 δεν μπορούσε να πάει η θερμοκρασία στο σπιτι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαι μόνο που είδα την εμφάνιση αυτού αντικυκλώνα στο 18αρι, ένιωσα δεος.... καληνύχτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μπα δύσκολα δεν είναι Αυλώνας τέρας όπως τότε...άσε που αν πάμε κατά κει είναι πολύ δύσκολο να ξέρουμε που θα καταλήγουν τα δικά αφορά κομματάκια από λίμνες που συνήθως κυκλοφορούν ανεξέλεγκτα μέσα σ' έναν σιβηρικό....όπως και να χει κανείς μας δεν έχει ζήσει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω εάν το ζήσουμε σε όλο του το μεγαλείο εάν θελήσουμε να το ξαναζήσουμε Γιώργο...

Δεν ειναι δυσκολο η θα παει καρφι δυτικα η θα εχει κινηση νοτιανατολικη αν υπαρξει εμποδισμος σοβαρος και θα σκασει πανω μας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελείωσε και το 8 με 12 ...τα ξαναλέμε σε 5,6 μέρες αν δείξουν κάτι,  το πιθανότερο να μην έχει τιποτα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

.ενταξει δεν ειναι η βαρυχειμωνια που θα θελαμε ισως , αλλα στα κανονικα για την εποχη ειμαστε απο Δευτερα και βροχουλες και χιονακια θα εχουμε ......λιγο  ψηλοτερα  , λιγο χαμηλοτερα , θα δειξει !!👍

για τη συνεχεια κατι σαν τις 270 ωρες του τζιφου ( απ το 18?  απ το 00 ?  ) η μια κοντινη παραλλαγη τους που θα παει τρενο.....θα ηταν ευχης εργο !!!! 🙏🙏

gfs-0-270.png?18

gfs-0-270.png?0

καλημερα....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

το παλεύει το κύριο του παίου μήπως θυμήσει λίγο χειμώνα στις 8-9/12 αλλά ποιος τον πιστέυει;

ECE1-144.GIF?02-12

ECE0-144.GIF?02-12

 

παλευεται φιλε ακομη....για 100 χιλιομετρα μιλαμε !!!🙂   

θυμισου τι εχουμε  ζησει τετοιο καιρο τα τελευταια χρονια,( κατι πανευρωπαικους αντι να τρωνε ολο το χειμωνα  )  και "παρτο λιγο αλλιως" 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζίφος επιμένει να μην μας δίνει βροχές (πέρα από κάποια ψιχαλίσματα) μέχρι και 9/12, εάν επιβεβαιωθεί δεν ξέρω αν θα βρω κουράγιο να ασχοληθώ ξανά με οτιδήποτε πέρα των 72 ωρών (και εφόσον συμφωνούν όλοι)

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, INUIT είπε:

παλευεται φιλε ακομη....για 100 χιλιομετρα μιλαμε !!!🙂   

θυμισου τι εχουμε  ζησει τετοιο καιρο τα τελευταια χρονια,( κατι πανευρωπαικους αντι να τρωνε ολο το χειμωνα  )  και "παρτο λιγο αλλιως" 🙂

Ναι συμφωνώ και εγώ θυμάμαι τα αίσχη άλλων ετών και λέω πάλι καλά που θα έχουμε νορμάλ θερμοκρασίες, συννεφίες, ψιλόβροχα αντί για λιακάδες και 20αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να είμαι λίγο ρεαλιστής,τα περισσότερα καλούδια, νομίζω θα έρθουν στο δεύτερο δεκαήμερο..στην ουσία από Δευτέρα μπαίνουμε σε χειμωνιάτικες πινελιές, με Χιόνια που θα φτάσουν μέχρι τέλη της άλλης βδομάδας στα 300- 500μ...από εκεί και πέρα το μεγάλο στοίχημα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλο τρέξιμο πάλι μετά τις 120-144 ώρες αλλά εδώ δεν μπορούν να πετύχουν σημαντικά πράγματα κάτω από τις 100 ώρες και εμείς ασχολούμαστε με τις 144 και 168 ώρες...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ αυτό που βλέπω εδώ και 3 σχεδόν μέρες είναι ότι ο Ατλαντικός είναι τούμπανο στα 00αρια και στα 12αρια κάθε φορά εξασθενούν τα τυφωνοχαμηλά, μόνο και μόνο για να επαναληφθεί το ίδιο την επόμενη μέρα. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται τα μοντέλα… Η προγνωσιμότητα για άλλη μια σεζόν στα τάρταρα. Εδώ δεν ξέρουμε αν αύριο θα συννεφιασει, θα βρέξει ή θα έχει ήλιο… 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Οι βροχες κλειδωνουν...Για χιονια ουτε λογος...Ειδικα για πεδινα...Οσο και να το τραβαμε δεν καταληγει πουθενα...Για τις επομενες 10 μερες τουλαχιστον δεν υπαρχει προοπτικη για κατι τετοιο..Ας αρκεστουμε στα νερα που φαινεται οτι θα ειναι αρκετα,στα χιονια σε μεγαλα υψομετρα και βλεπουμε...

Θερμοκρασιακα θα ξεσπασει καποια στιγμη...Και θα μας θαψει ολους..Αργα η γρηγορα θα γινει ντου.. Υπομονη...

ens_image.png

ens_image (1).png

Η χιονοκαλυψη στην Ευρωπη ειναι εντυπωσιακη..(60%)Αλλες χρονιες τετοια εποχη μονο η Ρωσια ειχε χιονι και μερος της Σκανδιναβιας...Αρκετα χιονια και στην κεντρικη Ευρωπη..Κατα βαθος ξερουμε ομως οτι με τετοιους αυλωνες σπανια η χωρα μας βγαινει κερδισμενη...Ακομα και τα κεντροβορεια τμηματα μας...Θα εχουμε ευκαιριες....Πολυ νωρις για κλαψες και κηδειες...

407388735_6619659694823653_1043330779732466138_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες! Δυστυχώς χάνονται μέρες πλέον αυτή είναι η πραγματικότητα.. και δυστυχώς ο ατλαντικός φούντωσε και χειροτέρεψε στην χειρότερη στιγμή.... αυτός κάνει και θα κάνει κουμάντο για το επόμενο 10ήμερο και βάλε όπως όλα δείχνουν ...ο αζορικός πιέζει τα ατλαντικά χαμηλά βορειότερα και αυτά σμπρώχνουν τον Σιβηρικό ανατολικότερα... σε λάθος σημείο  λαθος σιγμή .....δεν ξέρω αν μπορεσει να εξασθενήσει και πότε ο ατλαντικός ..... πάντως χάνουμε τεράστια πρώτη ευκαιρία με τόσο ψύχος μαζεμένο στα βορειοανατολικά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά! Πιστεύω πως αυτές οι ώρες είναι ιδιαίτερα σημαντικές για την ανύψωση του αζορικου και για το εάν και πόσο γρήγορα μπορεί να καταρρεύσει από τον όχι και τόσο ήσυχο Ατλαντικό, πριν προλάβει να κατέβει μέρος του ψύχους... Ο στόχος εξάλλου είναι Αδριατική - Ιταλία χεχεχε

gfs-0-300.png.1fcd7d884f0cdf07005163bc99dd8228.png 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο ευρωπαίος επιμένει για καλές βροχές τη Δευτέρα εδώ ενώ ο τζίφος δίνει ψίχουλα...

image.png.a4664e213c5e301f196dcd32db9dbd7d.png

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

αν επιβεβαιωθεί ο τζίφος (που έχει συμβεί κι άλλες φορές) τότε για μένα ο παιος έχει τελείωσει σαν μεγάλο μοντέλο...εάν δε μπορεί να δει αν θα βρεξει ή αν θα έχουμε απλά κανένα ψιλόβροχο τότε να την χαίρεται την αξιολόγησή του σαν πρώτο μοντέλο και εγώ θέλω να μάθω τι καιρό θα κάνει σε 2 ημέρες και το 1ο σε αξιολογήσεις μόντέλο θα μου δείχνει κάτι διαφορετικό από αυτό που πραγματικά θα γίνει!

Οπότε τον περιμένω στη γωνία τον παίο τη Δευτέρα...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τελειωμένη η φάση . Καλημέρα.

Καλημέρα. Ξέρουμε αν θα καταφέρει τη Δευτέρα να δει η Αττική καταιγίδα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν φάνηκε και ποτέ κάτι αξιόλογο. Τα ενσέμπλια του Ευρωπαικού είναι 50 και το διάγραμμα είναι "στενό" και φαίνεται ένα μπούγιο λες και τα γίνει πανικός. Αν τα δεις όμως λεπτομερώς, στην καλύτερη ένα 20% των σεναρίων έδινε Τ από 0 και κάτω και δεν συνδιάζονταν όλα με υετό έτσι και αλλιώς. Ουσιαστικά η συνέχεια δείχνει Φθινόπωρο, σαν αρχές Νοέμβρη θα είναι.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...