Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντέχω να βλέπω στη Γερμανία και εκεί τριγυρω να τους διαδέχεται το ένα χαμηλό μετά το άλλο και να είναι χιονισμένοι σχεδόν 20 μέρες τώρα χωρις σταματημό. Βλέπω παντου γνωστούς μου μου ανεβάζουν βιντεο και φωτογραφίες και νομίζω ότι θα τρελαθώ.

Πρέπει να τελειώσει αυτή η βαρετοκαιρια άμεσα! Αλλιως, δεν μας βλέπω καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Sotiris είπε:

Δεν αντέχω να βλέπω στη Γερμανία και εκεί τριγυρω να τους διαδέχεται το ένα χαμηλό μετά το άλλο και να είναι χιονισμένοι σχεδόν 20 μέρες τώρα χωρις σταματημό. Βλέπω παντου γνωστούς μου μου ανεβάζουν βιντεο και φωτογραφίες και νομίζω ότι θα τρελαθώ.

Πρέπει να τελειώσει αυτή η βαρετοκαιρια άμεσα! Αλλιως, δεν μας βλέπω καλά.

Όντως βλέπει κανείς αυτές τις εικόνες και ζηλεύει.

Πάντως, η λογική λέει πως κάποια στιγμή θα γυρίσει. Μαλακώνει ο καιρός στη δυτική Ευρώπη και χειμωνιαζει σε εμάς. Το είχαμε αυτό και προπερσι, μόλις έφτιαξε ο καιρός δυτικά είχαμε εμείς τις πρώτες ψυχρές εισβολές.

Πέρυσι δεν σχολιάζω γιατί ούτε εκείνοι ούτε εμείς είχαμε ψύχος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι 9/12 κορδονιασμενος ο τζιφουλας.να μου πεις και άλλες φορές που ήταν κορδονιασμενος και σε κοντινές ώρες για κακοκαιρία είδαμε τι πήραμε.καμια αξιοπιστία πλέον.ακομα και σε κοντινές ώρες αλλά η προοπτική με βάση αυτά που έχουμε έως τώρα δεν είναι και η καλύτερη.Αυτο που ξέρω είναι ότι έξω είναι λες και είναι τέλη Απριλίου στην περιοχή μου και θέλω να ξερασω.κοντομανικο και αιρ κοντισιον στο λεωφορείο αν είναι δυνατόν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αν κινηθουμε καπως ετσι μια χαρα ειμαστε στο ξεκινημα του μηνα !!!!! σιγα σιγα και σταδιακα ,

Diagramme GEFS

μια καλη βουτια λιγο πριν τις γιορτες ( Χριστουγεννα ) και να μεινει εκει !!!!! θελω να πιστευω οτι εχουμε τις καλυτερες πιθανοτητες φετος!!!!

(παιζει και το σεναριο αυτο που δειχνει ο τζιφος τις επομενες ημερες  να ειναι οτι πιο κρυο υπαρχει για φετος )

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αν χιονίσει καλά φέτος μέσα στον Δεκέμβριο, αυτό που ήθελα τόσο πολύ να συνδυαστεί χιόνι, ή λευκό τοπίο με το πάρκο των ευχών φέτος δεν θα γίνει.. Μεγάλη απογοήτευση. Θα μου πεις εδώ πλέον έχει να χιονίσει ΣΩΣΤΑ από Δεκέμβρη μήνα το 2010, τι να λέμε τώρα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για β’ δεκαπενθήμερο πλέον για να κυνηγήσουμε κάτι αμιγώς χειμερινό. Ελπίζω σε μια πιο «εύκολη» κυκλοφορία τότε, χωρίς 35.000 λιμνούλες και υφεσούλες, 10 εμποδισμούς στα 4 σημεία του ορίζοντα και 50 σφήνες κλπ κλπ… Θέλουμε έναν απλό αζορικό κεντραρισμένο ακριβώς δίπλα από την Αγγλία, έναν αυλώνα προερχόμενο από τα Β-ΒΔ της Ευρώπης και ψύχος διαθέσιμο να επιτεθεί από τα ΒΑ. 

Μέχρι να φανεί κάτι τέτοιο, μακάρι να βγαίνουν απανωτές κακοκαιρίες, ακόμη και αν δίνουν μόνο βροχές, έστω να κρυφτεί ο ήλιος. Δεν μπορώ άλλη ηλιοφάνεια και που και που καμία κακοκαιρία φάντασμα με 2 ώρες φαινομένων και 30 μποφόρ αέρα, κουράστηκα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέσα σε ένα τρέξιμο από 18χλ πήγε στα 4χλ για πρόγνωση κάτω από 48 ώρες!!!!

image.png.2ea82768a4afeccc5cad9f7196740868.png

Το βράδυ θα τα έχει εξαφανίσει σχεδόν (όπως και τα μισα μελη του που μεσα σε ενα τρεξιμο εξαφάνισαν τις βροχές ή άφησαν κάτι ψίχουλα)

Είναι πλεόν αρκετές οι φορές που κάτω από τις 48 ώρες αλλάζει τραγικά το υετικό του διάγραμμα. Τι ποιο βασικό από τα φαινόμενα σε μια πρόβλεψη 2-3 ημερών???

Μιλάμε για το Νο 1 μοντέλο στις αξιολογήσεις, να τις χαίρετε...

Για μένα από σήμερα είναι απλά σκουπίδι για την πρόγνωση των 2-3 ημερών και θα τον αποκαλώ ΣΚΟΥΠΙΔΑΙΟ όπως (σωστά) κάνουν αρκετοί εδώ μέσα.

Μου έχουν "γυρίσει" τα μάτια πραγματικά, νιώθω ότι δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ άλλο με τον καιρό...

Καλό υπόλοιπο σ/κ σε όλους!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@DIMITRIS

Αδελφέ χωρις παρεξηγηση ξόδεψες πολυ ενεργεια και ωρες σε χαρτες για μια μέτρια  Φθινοπωρινή  κακοκαιρια .Τωρα αν πεσουν την Δευτερα 5 η 10 χιλ μικρη σημασια εχει.Δεν φημίζεται παντως ο ευρωπαιος για την πρόβλεψη των χιλιοστών του.

Μην τρελαίνεσαι χωρις λογο δεν περιμεναμε κατι καλο και στραβωσε.

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Gary είπε:

Ελπίζω να έχω λευκά Χριστούγεννα στο χωριό μου 

Εξω απο Ροβανιεμι εισαι???🤣

Και γω ελεγα να παω Λακωνια,στο χωριο του πατερα μου...Αλλα μαλλον με βλεπω για Λαπωνια..Τι σου κανει ενα "κ" κι ενα "π" διαφορα...

Η χιονοκαλυψη στην Ευρωπη στις 29/11...Σπανια εικονα για τα τελευταια αρκετα χρονια..Το 60% εχει καλυφθει απο χιονι...

GAM1YJ-WEAAQuKH.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Και αν χιονίσει καλά φέτος μέσα στον Δεκέμβριο, αυτό που ήθελα τόσο πολύ να συνδυαστεί χιόνι, ή λευκό τοπίο με το πάρκο των ευχών φέτος δεν θα γίνει.. Μεγάλη απογοήτευση. Θα μου πεις εδώ πλέον έχει να χιονίσει ΣΩΣΤΑ από Δεκέμβρη μήνα το 2010, τι να λέμε τώρα...

Η ξενέρα το 2010 ήταν οι υψηλές Τ που ακολούθησαν λίγες μέρες μετά και έλιωσαν τα πάντα. Χιονόστρωση μέσα στις γιορτές τύπου "Home Alone" είχε μόνο το 2001.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Η ξενέρα το 2010 ήταν οι υψηλές Τ που ακολούθησαν λίγες μέρες μετά και έλιωσαν τα πάντα. Χιονόστρωση μέσα στις γιορτές τύπου "Home Alone" είχε μόνο το 2001.

Το θυμάμαι καλά αυτό αλλά δεν με πολυένοιαξε. Εφόσον στρώθηκε τόσο καλά, έριξε δυνατή χιονόπτωση και κράτησε κάποιες μέρες ήταν τέλεια. Τώρα ούτε πέτσα δεν μπορεί καλά καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανέβασε πάλι ο Μαρουσάκης για πασχούγεννα και Δεκέμβριο σαν Απρίλιο.

Δεν ξέρω τι βαρύτητα έχουν οι συγκεκριμένες προβλέψεις, αρκετοί τον έκραξαν μετά τις πρώτες παρόμοιες δηλώσεις του πριν 3-4 μέρες αλλά συνεχίζει και επιμένει.

Ελπίζουμε να πέσει έξω.........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, agnostos said:

Ανέβασε πάλι ο Μαρουσάκης για πασχούγεννα και Δεκέμβριο σαν Απρίλιο.

Δεν ξέρω τι βαρύτητα έχουν οι συγκεκριμένες προβλέψεις, αρκετοί τον έκραξαν μετά τις πρώτες παρόμοιες δηλώσεις του πριν 3-4 μέρες αλλά συνεχίζει και επιμένει.

Ελπίζουμε να πέσει έξω.........

Ευχόμαστε να πεσει εξω οπως και τις περισσότερες φορες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρυσι είχε όντως πετύχει τα ''πασχούγεννα'' βέβαια το είχε ανακοινώσει λίγες μέρες νωρίτερα από τις 25/12 και οι καιρικές συνθήκες τότε ήταν ήδη γνωστό πως θα κινηθούν από τις αρχές του μήνα.

Πάντως κάποιοι μετεωρολόγοι αντέδρασαν αρνητικά με τις προχθεσινές του ανακοινώσεις για ''αγιοβασίληδες στην παραλία''

ανάμεσά τους και ο Καντερές ο οποίος ανέβασε ένα ενδιαφέρον άρθρο για τον καιρό των εορτών από το 1971 έως και πέρυσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, agnostos said:

Πέρυσι είχε όντως πετύχει τα ''πασχούγεννα'' βέβαια το είχε ανακοινώσει λίγες μέρες νωρίτερα από τις 25/12 και οι καιρικές συνθήκες τότε ήταν ήδη γνωστό πως θα κινηθούν από τις αρχές του μήνα.

Πάντως κάποιοι μετεωρολόγοι αντέδρασαν αρνητικά με τις προχθεσινές του ανακοινώσεις για ''αγιοβασίληδες στην παραλία''

ανάμεσά τους και ο Καντερές ο οποίος ανέβασε ένα ενδιαφέρον άρθρο για τον καιρό των εορτών από το 1971 έως και πέρυσι.

Εντωμεταξυ γραφει μεχρι και τα Χριστουγενννα,αν σκασει δλδ 27/12 ψυχρή εισβολη θα ειναι κομπλε ε;😂😂Τεσπα μια ζωή το θεμα του ειναι να βγει πρωτος να το πει…ειτε αφορα χιονια (με τις πρωτες ενδείξεις ) η να αφορα ζεστα χριστουγεννα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για Πασχούγεννα, αν και με το μοτίβο των τελευταίων μηνών πιθανολογείται σφόδρα να πάμε σε τέτοιο σενάριο. Στα προσήνεμα αυτό που κυνηγάμε σε πρώτη φάση είναι οι βροχές, μετά από δυόμισι μήνες ξηρασίας και έντονης ζέστης. Χονδρικά όλοι γνωρίζουμε ότι με χιόνια σε Γαλλογερμανίες μπορούν να ελπίζουν μόνο οι κεντροβόρειοι σε κάτι αμιγώς χειμερινό. Άλλωστε, Δεκέμβριο έχουμε και συνήθως εδώ ο Δεκέμβριος είναι κάτι σαν προχωρημένο φθινόπωρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...