Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω οι ελπιδες αυξανονται για το Σκ...βλεποντας και το κυριο του τζιφου στη κοσμαρα του....απ τις 48 ωρες αλλου τρεχει ...και εκει στις  21 χαθηκε

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Το Ευρωπαϊκό είναι η τελευταία ελπίδα, δίνει υετό κάμποσο με αρκετό ψύχος. 

ecmwfgr-1-99.png

ecmwfgr-2-99.png

Πες τον Γκάρυ να βάλει με τους γίγαντες και ένα λλουκανικακι Τζουμαγιάςστο καλαθάκι του πικ-νικ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Το Ευρωπαϊκό είναι η τελευταία ελπίδα, δίνει υετό κάμποσο με αρκετό ψύχος. 

ecmwfgr-1-99.png

ecmwfgr-2-99.png

Αυτά τα ψιγματα????τα θεωρούμε κάμποσο υετό???...τώρα δεν το λέω για σένα οκ αλλά είναι πραγματικά κατάντια να βλέπουνε το αχνό γαλαζακι που συνδυάζεται με λίγο ψυχουλακι και να ελπίζουμε για μια νιφαδιτσα....ΣΤΗΝ ΗΜΑΘΕΙΑ ΜΕΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ ΑΛΛΟΣ ΔΡΑΜΑ ΕΓΩ ΔΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ...έλεος δηλαδή και διαβάζουμε και νέες κανονικότητες και πράσινα άλογα...δεν υπάρχει καμία νέα κονονικοτητα υπάρχει μια μεγάλη περίοδο στατιστικά ανώμαλη για τα βόρεια και τελευταία και τα κεντρικά που θα τελειώσει κάποια στιγμή και θα τελειώσει με έντονο και επαναλαμβανόμενο τρόπο .Αυτά και οδόν αφορά την εξέλιξη όπως κάπου διάβασα πάμε να έχουμε ελπίδες στην ανα-τριπλωση προς τα Χριστούγεννα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αυτά τα ψιγματα????τα θεωρούμε κάμποσο υετό???...τώρα δεν το λέω για σένα οκ αλλά είναι πραγματικά κατάντια να βλέπουνε το αχνό γαλαζακι που συνδυάζεται με λίγο ψυχουλακι και να ελπίζουμε για μια νιφαδιτσα....ΣΤΗΝ ΗΜΑΘΕΙΑ ΜΕΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ ΑΛΛΟΣ ΔΡΑΜΑ ΕΓΩ ΔΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ...έλεος δηλαδή και διαβάζουμε και νέες κανονικότητες και πράσινα άλογα...δεν υπάρχει καμία νέα κονονικοτητα υπάρχει μια μεγάλη περίοδο στατιστικά ανώμαλη για τα βόρεια και τελευταία και τα κεντρικά που θα τελειώσει κάποια στιγμή και θα τελειώσει με έντονο και επαναλαμβανόμενο τρόπο .Αυτά και οδόν αφορά την εξέλιξη όπως κάπου διάβασα πάμε να έχουμε ελπίδες στην ανα-τριπλωση προς τα Χριστούγεννα...

Βάγγο είσαι 100% to the point αλλά αυτό έχουμε μπροστά μας και κοιτάμε να το βελτιώσουμε η να πάρουμε έστω το μέγιστο και ας είναι εκείνο το αχνό μπλεδακι που αν είναι χιονακι θα είναι όαση στην καιρική μονοτονία του χειμώνα στη πεδινή κεντρική Μακεδονία... Εμένα μου έχουν λείψει και οι πετσες των πέτρινων ...αλήθεια ...!!!

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά αν πείτε 3 φορές την φράση '' Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλάδα'' θα δείτε ιστορικό κεντροβόρειο και στα καπάκια προσήνεμο. 

Τελευταία ενημέρωση από τα κεντρικά καυσωνάκηδων Ελλάδας 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, freeze είπε:

Πες τον Γκάρυ να βάλει με τους γίγαντες και ένα λλουκανικακι Τζουμαγιάςστο καλαθάκι του πικ-νικ 

Δηλαδή? Να ετοιμάσω ψησταριά?😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Gary είπε:

Δηλαδή? Να ετοιμάσω ψησταριά?😁

Για σένα παλεύει όλο το φόρουμ ρε μπαγασα.... Άρχισε να λαδωνεις τα σίδερα και θα σου πούμε αύριο αν την πάρεις η μεινεις με τον τεντζερη ...!!

Κάτσε να πω και την φράση ...  Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλαδα,  Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλαδα,  Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλαδα... 

δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ θα χιονιστω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, freeze said:

Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλαδα,  Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλαδα,  Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλαδα... 

δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά εγώ θα χιονιστω

Εύγε τέκνον μου.

Τα κεντρικά μας δουλεύουν πλέον για τον ιστορικό σας 😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, freeze είπε:

Βάγγο είσαι 100% to the point αλλά αυτό έχουμε μπροστά μας και κοιτάμε να το βελτιώσουμε η να πάρουμε έστω το μέγιστο και ας είναι εκείνο το αχνό μπλεδακι που αν είναι χιονακι θα είναι όαση στην καιρική μονοτονία του χειμώνα στη πεδινή κεντρική Μακεδονία... Εμένα μου έχουν λείψει και οι πετσες των πέτρινων ...αλήθεια ...!!!

Στεφανε πως παει το ψαρεμα φιλε?????

Λαδι οι θαλασσες και ηλιολουστες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, freeze είπε:

Βάγγο είσαι 100% to the point αλλά αυτό έχουμε μπροστά μας και κοιτάμε να το βελτιώσουμε η να πάρουμε έστω το μέγιστο και ας είναι εκείνο το αχνό μπλεδακι που αν είναι χιονακι θα είναι όαση στην καιρική μονοτονία του χειμώνα στη πεδινή κεντρική Μακεδονία... Εμένα μου έχουν λείψει και οι πετσες των πέτρινων ...αλήθεια ...!!!

Ασε φέτος δεν το χω...ξέρεις καλά ότι από τα πέτρινα που λες κυνηγούσα και την νιφαδα...δυστυχώς φέτος δεν είμαι καιροφιλος...είμαι καθαρά ξεκάθαρα χιόνι στρωμένο και τίποτα άλλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αυτά τα ψιγματα????τα θεωρούμε κάμποσο υετό???...τώρα δεν το λέω για σένα οκ αλλά είναι πραγματικά κατάντια να βλέπουνε το αχνό γαλαζακι που συνδυάζεται με λίγο ψυχουλακι και να ελπίζουμε για μια νιφαδιτσα....ΣΤΗΝ ΗΜΑΘΕΙΑ ΜΕΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ ΑΛΛΟΣ ΔΡΑΜΑ ΕΓΩ ΔΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ...έλεος δηλαδή και διαβάζουμε και νέες κανονικότητες και πράσινα άλογα...δεν υπάρχει καμία νέα κονονικοτητα υπάρχει μια μεγάλη περίοδο στατιστικά ανώμαλη για τα βόρεια και τελευταία και τα κεντρικά που θα τελειώσει κάποια στιγμή και θα τελειώσει με έντονο και επαναλαμβανόμενο τρόπο .Αυτά και οδόν αφορά την εξέλιξη όπως κάπου διάβασα πάμε να έχουμε ελπίδες στην ανα-τριπλωση προς τα Χριστούγεννα...

Βαγγέλη όταν μια κατάσταση επαναλαμβανεται τα τελευταία 10-12 χρόνια  ( με εξαίρεση τη χρονιά  που είχε Σοφίες κλπ) δεν τη λέμε ανωμαλία. Στο ίδιο έργο θεατές. Δεκέμβριο με Φεβρουάριο, στα πεδινά ΚΜ, ανομβρία, γενικα ζέστη,  όταν εχει υετό παλεύουμε στην καλύτερη με ένα -2 στα 850, και όταν έχει 2-3  κατεβάσεις κρυου μας πλακώνει το -8 και παει προσηνεμα. Αυτό είναι το σκηνικό και αυτό πιστεύω (χωρίς κάτι απτό) θα γίνει και φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας παιδιά. Πάντως δεν είμαστε μόνοι στη καιρική ανωμαλία. Από αμερικάνικο forum να δείτε τι λένε για Νέα Υόρκη συγκεκριμένα December 2023 - Page 58 - New York City Metro - American Weather (americanwx.com)

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΠέτροςΑ είπε:

Γεια σας παιδιά. Πάντως δεν είμαστε μόνοι στη καιρική ανωμαλία. Από αμερικάνικο forum να δείτε τι λένε για Νέα Υόρκη συγκεκριμένα December 2023 - Page 58 - New York City Metro - American Weather (americanwx.com)

 

Βλεπω γραφει και ο Μιχαηλ εκει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Βαγγέλη όταν μια κατάσταση επαναλαμβανεται τα τελευταία 10-12 χρόνια  ( με εξαίρεση τη χρονιά  που είχε Σοφίες κλπ) δεν τη λέμε ανωμαλία. Στο ίδιο έργο θεατές. Δεκέμβριο με Φεβρουάριο, στα πεδινά ΚΜ, ανομβρία, γενικα ζέστη,  όταν εχει υετό παλεύουμε στην καλύτερη με ένα -2 στα 850, και όταν έχει 2-3  κατεβάσεις κρυου μας πλακώνει το -8 και παει προσηνεμα. Αυτό είναι το σκηνικό και αυτό πιστεύω (χωρίς κάτι απτό) θα γίνει και φέτος.

Συγγνώμη Νικόλα μου αλλά διαφωνώ...αν πίστευα ότι αυτό που ζω είναι το νορμάλ και όχι ανωμαλία τότε πολύ απλά δεν θα είχα κανένα λόγο να ασχολούμαι με τον καιρό ειδικά τον χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Παιδιά αν πείτε 3 φορές την φράση '' Το 2024 θα φτάσουμε 50 βαθμούς στην Ελλάδα'' θα δείτε ιστορικό κεντροβόρειο και στα καπάκια προσήνεμο. 

Τελευταία ενημέρωση από τα κεντρικά καυσωνάκηδων Ελλάδας 😇

Στους 60°C χιονίζεται κι ο Πειραιάς🤣 Άμα ζούμε...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

Βάγγο είσαι 100% to the point αλλά αυτό έχουμε μπροστά μας και κοιτάμε να το βελτιώσουμε η να πάρουμε έστω το μέγιστο και ας είναι εκείνο το αχνό μπλεδακι που αν είναι χιονακι θα είναι όαση στην καιρική μονοτονία του χειμώνα στη πεδινή κεντρική Μακεδονία... Εμένα μου έχουν λείψει και οι πετσες των πέτρινων ...αλήθεια ...!!!

Έτσι ακριβώς ....εγώ το είπα και χτες το ξαναλέω...προτιμώ να έχω χαρές και ας είναι με μέτρια ή ελάχιστα πράγματα από το απόλυτο τίποτα....δηλαδή βλετιώσεις στις κοντινές ώρες (κάτω των 100-120)των ελάχιστων σε μέτρια ή του τί[ποτα στο ελάχιστο ...παρά να περιμένω θεούς και δαίμονες- σουπερ χιονιαδες(διατάξειςς παλιακές) του ενός μέτρου και βάλε μετά τις 200-300 ώρε και αυτές να μην έρχονται ποτέ ή όσο πλησιάζουμε να χειροτερεύουν και στο τέλος να μην πέφτει ούτε σταγόνα ή ακόμα και να έχουμε θερμές εισβολές αντί κρύου και έτσι να περνάει όλος ο χειμώνας .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Τρομερη βελτιωση για το σουκου απο ανσαμπλ ευρωαπιπυ 35 σεναρια με χιονιζουν οχι τιποτα ιδιαοτςρο 2 με 5 ποντους

Είπαμε οτιδήποτε παραπάνω σε χιλιοστά και σε υψόμετρα πάρουμε κέρδος θα είναι από το τίποτα....το τι θα γίνει σε 10 μέρες από σήμερα είναι σαν να περιμένουμε να πιάσουμε το τζόκερ το Χριστουγεννιάτικο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το icon βγάζει την υποτροπή φαινομένων το Σάββατο και μας δίνει υετό με καλή υποστήριξη στα 850hpa, αλλά πάλι εμμονή να μην έχει καλές θερμοκρασίες στην επιφάνεια......

icon-1-93.png

icon-2-93.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Και το icon βγάζει την υποτροπή φαινομένων το Σάββατο και μας δίνει υετό με καλή υποστήριξη στα 850hpa, αλλά πάλι εμμονή να μην έχει καλές θερμοκρασίες στην επιφάνεια......

icon-1-93.png

icon-2-93.png

Ε λογικό είναι...μετρια υποστήριξη στα 500 ..μεσημερι φαινομενα ...χαμηλο δεν υπαρχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ε λογικό είναι...μετρια υποστήριξη στα 500 ..μεσημερι φαινομενα ...χαμηλο δεν υπαρχει 

Ε υετό θα βρούμε, θερμοκρασίες στα 850 hpa θα βρούμε.... θα συνδυαστούν κιόλας, αλλά πάλι τίποτα. Η ατυχία δεν περιγράφεται πλέον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...