Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασικά χάλασε για το σκ, αλλά θα το παλέψουμε να πάρουμε το μέγιστο. Γιατί πλέον θα είναι σπάνιες τέτοιες ευκαιρίες, παρόλο που είναι τα αυτονόητα για Δεκέμβρη μήνα. 

Στην αρχή θυμάμαι ότι είχε σενάρια ( όταν πρωτοαρχισε να δείχνει αυτήν τη τάση ) με προσηνεμο χιονιά, ακόμα και μέσα στην Αθήνα χαχαχα. Λοιπόν προφανώς και δεν έγινε κάτι τέτοιο αλλά παράλληλα δεν εξαφάνισε τελείως αυτή τη διαταραχή. Αλλά να μην πηγαίνουμε όλο και πιο πίσω για να δούμε κάτι πιο σοβαρό... Θα φτάσουμε πάλι Ιανουαριο και θα λέμε που είναι το χιόνι οέοο; Ε λοιπόν σίγουρα υπάρχουν καλές προοπτικές μιας και βρισκόμαστε ακόμα πολύ μακριά, αλλά είναι απλά τραγικό π.χ. να έχουμε θερμές εισβολές στα μέσα του μηνός με +++ πάνω από τα κλιματικά

Ψάχνουμε το κάτι παραπάνω φέτος... Εύχομαι τα καλύτερα 😁

Υ.γ. ο τζίφος δείχνει στη συνέχεια πως μας πλακώνουν οι ζέστες για πιο μετα αλλά θεωρώ πως θα μαζευτεί στο επόμενο ραν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, swthrhs είπε:

Συγουρα θα αλλάξουν ενοειτε αλλά από εχθές σπίτι βλέπω αλλάζουν ανοδικά και το φοβάμαι την ζέστη την πιάνει κατευθείαν !

Τα ενσαμπλς δείχνουν ότι μετά την απότομη πτώση η θερμοκρασία απλά θα επανέλθει, πάνω κάτω,στα φυσιολογικά για την εποχή μέχρι της 26/12.

Ίσως έχει και βροχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Gary είπε:

Ισχύουν αυτοί οι χάρτες Χρήστο?

 ....με λιγα λογια.......κατι σαν αυτους ζηταμε με τα πορτοκαλοκιτρινα χρωματα πιο βορεια και τα μπλε πιο νοτιοανατολικα 🙂

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, INUIT είπε:

 ....με λιγα λογια.......κατι σαν αυτους ζηταμε με τα πορτοκαλοκιτρινα χρωματα πιο βορεια και τα μπλε πιο νοτιοανατολικα 🙂

Πολύ απόλυτο σε βρίσκω Χρήστο στα χρώματα. Ας έρθει κανένα πρασινακι από Σιβηρία και κάτι θα γίνει😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για μενα το 6αρι του τζιφου ειναι τελειως ακυρο....και βασικο και μελη....μετα τις 21 δεν εχει ιδεα το μοντελο !!!!   

καπου κοντα στο μιλανο ..ξεφυγε το βασικο απ τις 100 ωρες

Diagramme GEFS

να με ρωτησει να του πω τι να δειξει ....αντε  γιατι τα χω παρει !!!!!

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Πολύ απόλυτο σε βρίσκω Χρήστο στα χρώματα. Ας έρθει κανένα πρασινακι από Σιβηρία και κάτι θα γίνει😂

οκ..τα γαλαζοπρασινα  🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

γενικα η συγκλιση θυμιζει το περσινο, θελουμε οι ισοβαρεις να παραμεινουν στην επιμαχη ωρα οσο πιο οριζοντιες γινεται και λιγο παραπανω ψυχος και θα γινει κανα αστειο και ξαφνικα στην εξαρση θα δει και ο Βολος ειδικα πανω απο περιφερειακο.

με -5 και δυτικό λογικά ο περιφερειακός βλέπει, έστω απλά χιονόπτωση με 1 βαθμό ξέρω 'γω. το -5 δεν είναι απαγορευτικό, δεν είναι -2 για παράδειγμα. Ειδικά αν κάτσε η σύγκλιση πάνω σου. Βέβαια εξάρι είναι αυτό και μάλιστα για 100+ ώρες πριν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Αν σκεφτεις οτι ο τελευταιος βαρυς χειμωνας στο συνολο του ηταν το 2011-2012 καταλαβαινεις τι εχουμε παθει σε γενικες γραμμες φετος τουλαχιστον προσπαθει αυτο θα το αναγνωρισω οτι κανει προσπαθεια

Ο 2016-17 ήταν βαρύτατος Δεκέμβριο και Ιανουάριο για κεντροβόρεια και ο 2021-22 για προσήνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, yiannis_volos said:

με -5 και δυτικό λογικά ο περιφερειακός βλέπει, έστω απλά χιονόπτωση με 1 βαθμό ξέρω 'γω. το -5 δεν είναι απαγορευτικό, δεν είναι -2 για παράδειγμα. Ειδικά αν κάτσε η σύγκλιση πάνω σου. Βέβαια εξάρι είναι αυτό και μάλιστα για 100+ ώρες πριν...

Είναι πολύ λεπτή η ισορροπια για να κατσει τελεια, δινω ελαχιστες πιθανοτητες να κατσει τελεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ο 2016-17 ήταν βαρύτατος Δεκέμβριο και Ιανουάριο για κεντροβόρεια και ο 2021-22 για προσήνεμα

Δεν είχαν διάρκεια αυτοί οι χειμώνες φίλε.. Ο 2011-12 αν θυμάσαι ξεκίνησε Οκτώβρη και τελείωσε Φλεβάρη άσχετα αν δεν είχε Αριάδνη και Μηδεια! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Είναι πολύ λεπτή η ισορροπια για να κατσει τελεια, δινω ελαχιστες πιθανοτητες να κατσει τελεια!

έχουμε μια κ@λ@φαρδία τα τελευταία χρόνια, χαχαχα για να δούμε. Άλλωστε δεν περιμένουμε και κάτι τρομερό. Ας ρίξει κανονικά (και όχι 4 νιφάδες) στα Χάνια αρχικά και μετά πιο χαμηλά, και αν γίνει η έκπληξη για σκέτη χιονόπτωση από περιφερειακό και πάνω ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

με -5 και δυτικό λογικά ο περιφερειακός βλέπει, έστω απλά χιονόπτωση με 1 βαθμό ξέρω 'γω. το -5 δεν είναι απαγορευτικό, δεν είναι -2 για παράδειγμα. Ειδικά αν κάτσε η σύγκλιση πάνω σου. Βέβαια εξάρι είναι αυτό και μάλιστα για 100+ ώρες πριν...

αν εβγαινε οπως ειναι αυτο και ο βολος θα εβλεπε χιονοπτωση μαλλον, θυμιζει 30/11/2016

γεματο -5, με την συγκλιση πανω μας και βορειοδυτικο και σημειο παγοποιησης δινει στα 500 οποτε πιστευω ναι .

παντως σιγουρο στρωσιμο απο τα 200-300.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Είναι πολύ λεπτή η ισορροπια για να κατσει τελεια, δινω ελαχιστες πιθανοτητες να κατσει τελεια!

 Αν το χαμηλο βγει σε σωστο σημειο θα εβλεπε χιοπτωσηι και ο βολος η υγρο χιονι με +2

Αν και εγω πιστευω βροχουλα με +4 θα εχει αχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

αν εβγαινε οπως ειναι αυτο και ο βολος θα εβλεπε χιονοπτωση μαλλον, θυμιζει 30/11/2016

γεματο -5, με την συγκλιση πανω μας και βορειοδυτικο και σημειο παγοποιησης δινει στα 500 οποτε πιστευω ναι .

παντως σιγουρο στρωσιμο απο τα 200-300.

είναι και μέσα στη νύχτα, καλό αυτό. αν στρώσει από Λόκο και πάνω θα είναι τέλειο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δεν είχαν διάρκεια αυτοί οι χειμώνες φίλε.. Ο 2011-12 αν θυμάσαι ξεκίνησε Οκτώβρη και τελείωσε Φλεβάρη άσχετα αν δεν είχε Αριάδνη και Μηδεια! 

Το 2021-2022 στο κέντρο της Αθήνας χιόνιζε μέχρι 18 Μαρτίου.

Δυνατός με συνεχείς ψυχρές εισβολές και με μεγάλη διάρκεια ο χειμώνας προπερσι.

Μόνη παραφωνία η άνοδος της θερμοκρασίας παραμονή Χριστουγέννων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

 Αν το χαμηλο βγει σε σωστο σημειο θα εβλεπε χιοπτωσηι και ο βολος η υγρο χιονι με +2

Αν και εγω πιστευω βροχουλα με +4 θα εχει αχαχαχ

από μία άποψη ας μείνουν έτσι οι Τ και να αυξηθεί ο υετός όσο γίνεται, γιατί πάντα όταν πέφτουν οι Τ μειώνεται ο υετός. Ας χιονίσει στο Πήλιο επιτέλους. Για το Βόλο έχουμε χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

από μία άποψη ας μείνουν έτσι οι Τ και να αυξηθεί ο υετός όσο γίνεται, γιατί πάντα όταν πέφτουν οι Τ μειώνεται ο υετός. Ας χιονίσει στο Πήλιο επιτέλους. Για το Βόλο έχουμε χρόνο.

Προσυπογράφω.....χωρίς σχόλια....!ειδικά το επιτέλους μ αρεσε πολύ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

από μία άποψη ας μείνουν έτσι οι Τ και να αυξηθεί ο υετός όσο γίνεται, γιατί πάντα όταν πέφτουν οι Τ μειώνεται ο υετός. Ας χιονίσει στο Πήλιο επιτέλους. Για το Βόλο έχουμε χρόνο.

Εχω γινει νεος μιχαηλ..παρακαλαω ν ανεβει η θερμοκρασια το σκ😂 μπας και δουν δυνατες καταστασεις τα ορεινα της στερεας..με -3 που δειχνει δυσκολα βλεπουμε ποιοτικη χιονοπτωση..θελουμε -0.5 για στουπαρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ δεν έχω ξεγράψει ακόμα το 20 με 25. Μπορεί να έχουμε καιρό με χειμερινές πινελιές ( χιονακι ημιορεινά και βροχές πεδινά με κρύο). Σήμερα ο μήνας έχει 12. Άρα, θέλουμε ένα δεκαήμερο πάνω κάτω. Ειδικά τα κεντροβόρεια δεν θέλουν και πολύ κρύο. Αν κάτσει καμία λίμνη καμία αποκοπή εκεί Ιόνιο, άνετα πέφτει χιονακι μέχρι το κύμα. Το μόνο σίγουρο τα ανατολικά προσηνεμα μέχρι 25 είναι απίθανο να δουν κάτι στα πεδινά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Εγώ δεν έχω ξεγράψει ακόμα το 20 με 25. Μπορεί να έχουμε καιρό με χειμερινές πινελιές ( χιονακι ημιορεινά και βροχές πεδινά με κρύο). Σήμερα ο μήνας έχει 12. Άρα, θέλουμε ένα δεκαήμερο πάνω κάτω. Ειδικά τα κεντροβόρεια δεν θέλουν και πολύ κρύο. Αν κάτσει καμία λίμνη καμία αποκοπή εκεί Ιόνιο, άνετα πέφτει χιονακι μέχρι το κύμα. Το μόνο σίγουρο τα ανατολικά προσηνεμα μέχρι 25 είναι απίθανο να δουν κάτι στα πεδινά. 

Είμαι και εγώ στο παιχνίδι αδερφέ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...