Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 minutes ago, Santa snow said:

Παιδιά για Χάνια Πηλίου 1100μ + τι προβλέπεται ; Δεν ξέρω καλά τον καιρό της περιοχής αλλά υποψιάζομαι ότι θα πέσει αρκετό χιόνι ... ; 

Θα χιονιζει απο παρασεκυη απογευμα μεχρι και Κυριακή. Και στα μοντελα συνηθως υπαρχει υποεκτιμηση υετου ( αυτη τη στιγμή 50-100mm αναλόγα το μοντελο) για την περιοχή. Λογικά θα παει για 50+ εκατοστα. 

Επεξεργάστηκε από Kibo
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Για ΣΚ;

Ναι!Με τέτοια κίνηση χαμηλού βγαίνουν πολύ δυνατές συγκλισεις στον άξονα Πήλιο -κισσαβο-βερμιο!Κυριακή θα ναι κουραμπιές το Πήλιο ,ελπίζω προς το τέλος να το φτάσει και στα ψηλά του Βόλου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Kibo said:

Θα χιονιζει απο παρασεκυη απογευμα μεχρι και Κυριακή. Και στα μοντελα συνηθως υπαρχει υποεκτιμηση υετου ( αυτη τη στιγμή 50-100mm αναλόγα το μοντελο) για την περιοχή. Λογικά θα παει για 50+ εκατοστα. 

Ευχαριστώ πολύ φίλε ! Ανεβαίνω την επόμενη Παρασκευή και αναρωτιέμαι αν θα έχει εστώ και λίγο χιόνι. Πιστεύω θα έχει κρατήσει μέχρι τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Πασχούγεννα από τον τζίφο για 24-25/12, ας ελπίσουμε να μην πέσει μέσα.

Μονο Πασχουγεννα? Ολοκληρο το 23 παει να τελειωσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή βλέπω κάποιοι ότι γράφετε για τα μακρινά ότι δεν υπάρχει ψύχος ανατολικά και που θα βρεθεί έαν έρθει χαμηλό.

Να πω ότι είναι σωστό εν μέρη αλλά όχι απαραίτητο αν βγει η σωστή διάταξη.

Δείτε παρακάτω χάρτη μόλις 6 μέρες πριν την τεράστια πολική εισβολή του 2004

image.png.d336cf0f00e5a35b32c3a1566a65d10d.png

Σ' όλη την Ευρώπη άνοιξη και το κρύο στις πολικές περιοχές...

Θέλω να πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις, εάν κάτσει σωστά η διάταξη, το πολικό ψύχος κατεβαίνει μέσα σε 2-3 μέρες.

Ετσι κι αλλιώς με το κρυο συσσωρευμένο βα το προηγούμενο διάστημα τι πήραμε;

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aναφέρω....έναρξη προπσαρασκευαστικών ενεργειών....προκειμένου είμεθα έτοιμοι...από τις νυχτερινές ώρες της Παρασκευής..για...την ΄΄εναρξη των επιχειρήσεων!!!Αντώνηηηηηηη σε περιμένω πάνω....!!

 

Υ.Γ.1 Οχι παιδιά δεν θα περιμένω όυτε τον πολικό λωβό....ούτε να βλέπω την λαμπα στο Επταπύργιο..όλο το καλοκαίρι με τις αρκούδες αγκαλιά..είμαι ε να απολαύσω και εγώ κάτι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ξέρω πότε και πως θα διασπαστεί ο πολικός λοβός αλλά θα ήθελα να γίνει (να αποκοπεί μεγάλο κομμάτι αυτού) προς την κεντοανατολική Ευρώπη πριν την πρωτοχρονια και να γινει χαμός (γιατί όχι κάτι σαν την Αριάδνη προς το τέλος του μήνα)

gensnh-31-1-240.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Santa snow said:

Πασχούγεννα από τον τζίφο για 24-25/12, ας ελπίσουμε να μην πέσει μέσα.

Μετα από Πασχουγεννα γινονται τα ομορφα ομως. Το κλίμα έχει αλλάξει συμπεριφορες και κανει μουτρακια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, DIMITRIS said:

δεν ξέρω πότε και πως θα διασπαστεί ο πολικός λοβός αλλά θα ήθελα να γίνει (να αποκοπεί μεγάλο κομμάτι αυτού) προς την κεντοανατολική Ευρώπη πριν την πρωτοχρονια και να γινει χαμός (γιατί όχι κάτι σαν την Αριάδνη προς το τέλος του μήνα)

gensnh-31-1-240.png

 

αυτο δεν αποκόπτεται ουτε με αλυσοπρίονο. αν αυτο γινει ετσι. στο τελος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ensembles 6αριου… Υπάρχουν κάποια λίγα σενάρια που προσπαθούν να αλλάξουν κάπως την προοπτική για μετά το ΣΚ. Δείτε το 1, 19, 23, 27, 29, 30, ειδικά το 19 είναι επικό… Ωστόσο, είναι εξαιρετικά απίθανο να βγουνε μιας και δεν έχουν εμφανιστεί τέτοια σενάρια σε κανενα άλλο μοντέλο…

IMG_5910.png.37a58408f1cbdc34874bbddeb1b83517.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Ε τωρα και εσυ Αντωνη.

Ουτε στο λιμανι του Πειραια δεν εχουν στοχο την πετσα οταν θελουν χιονια ποσο μαλλον στα Γρεβενα στα 530 μετρα υψομετρο.

Εσύ και εγώ γυαλιά ηλίου το σκ.... Βακος γαρ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, thesprotos said:

Πασχουγεννιατικο 6αρι...αχ Κλεαρχε.. Θα σε σκίσω. 😃😂

Ναι…το βρηκε ο άτιμος μετα απο πολύμηνη μελέτη.

Πέρα απο την Πλακα για μετα το σκ και τα χριστουγεννα δεν ξερουμε αν θα ειναι πασχουγεννα  αλλα πιθανοτητες για κρυο δεν φαινονται.Θα το φερουμε την πρωτοχρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, xionia polla είπε:

Αν και αποφεύγω να γράψω στην ανάλυση χαρτών, θέλω να πω πως έτσι όπως δείχνουν τα πράγματα αυτή η καλοκαιρία του σ/κ μπορεί να δώσει και μισό μέτρο στο Χορτιάτη. Στα του Φιλύρου τώρα θα είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να δούμε μια ικανοποιητική χιονόστρωση.

Επταπυργίο πως το βλέπεις; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι θέλουν να μας πουν τα ασάμπλς για 21-23.

Θα φανεί από Παρασκευή... πρωτεύων η κακοκαιρία του ΠΣΚ

 

Επεξεργάστηκε από Χειμωνας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Ensembles 6αριου… Υπάρχουν κάποια λίγα σενάρια που προσπαθούν να αλλάξουν κάπως την προοπτική για μετά το ΣΚ. Δείτε το 1, 19, 23, 27, 29, 30, ειδικά το 19 είναι επικό… Ωστόσο, είναι εξαιρετικά απίθανο να βγουνε μιας και δεν έχουν εμφανιστεί τέτοια σενάρια σε κανενα άλλο μοντέλο…

IMG_5910.png.37a58408f1cbdc34874bbddeb1b83517.png

Δύσκολα φίλε βολιωτη...χάσαμε σιβηρικό χάσαμε ευνοϊκό αζορικο...και περιμένουμε τώρα να σπάσει ο πολικός λοβός τέρας και να ευνοήσει και τα ΚΒ...τέτοια τέρατα συνήθως ευνοούν τα προσηνεμα..ας ετοιμάζονται για την Πρωτοχρονιά ,εσύ κάτι μπορεί να πάρεις από μεγάλο προσήνεμοι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εσύ και εγώ γυαλιά ηλίου το σκ.... Βακος γαρ! 

Eμεις ναι μονο και μονο που αρχιζει η προβλεψη με 2 γραμματα Β.Α εχουμε ηδη παραγγειλει τα φασολια Γιαννη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&date=2023-12-13&model=gfs&member=ENS&bw=1

Το 

 κυριο συνεχιζει να πινει θαλασσα μακροπροθεσμα

Ελπιζω να αλλαξει ροτα  σιγα σιγα

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πασχούγεννα με max 5 (και αν) στα 850; ok... Ότι πείτε κάποιοι...

Επεξεργάστηκε από snow_attica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δύσκολα φίλε βολιωτη...χάσαμε σιβηρικό χάσαμε ευνοϊκό αζορικο...και περιμένουμε τώρα να σπάσει ο πολικός λοβός τέρας και να ευνοήσει και τα ΚΒ...τέτοια τέρατα συνήθως ευνοούν τα προσηνεμα..ας ετοιμάζονται για την Πρωτοχρονιά ,εσύ κάτι μπορεί να πάρεις από μεγάλο προσήνεμοι...

μη βιάζεσαι...για το διάστημα ανάμεσα σε Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά κανείς δεν γνωρίζει τι θα γίνει, μην απογοητεύεσαι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...