Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δυστηχως σήμερα το πρωί νομίζω ότι τα Χριστούγεννα βγήκαν οφ...και όπως λέει ο Μιχαήλ πιο πάνω η αναδίπλωση δείχνει να μην γίνεται καλά και να μένουμε με την αναδίπλωση στο χερι.Απλα όπως λες λόγω της μεταβλητότητας από ραν σε εάν ελπίζουμε να είναι αλλιώς η φάση...

Δες λιγάκι παιο... Το πάλεψε καλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι στιγμής έχουν χαθεί 3 καλές ευκαιρίες.Η μια τον Νοέμβριο με την χαμηλαρα και για μερικές δεκάδες χιλιόμετρα.Η δεύτερη με τον σιβηρικό και το τρομερό ψύχος στα β.ανστολικα που το διώξαμε σιγά σιγά χωρίς να μας αγγίξει .Η τρίτη θα νε τώρα που ένας γιγάντιος αζορικος επίσης δεν θα καταφέρει τίποτα.Οταν έχεις την κατοχή της μπάλας και δημιουργείς ευκαιρίες από νωρίς πρέπει γρήγορα να βάλεις γκολ αλλιώς....

Screenshot_2023-12-17-08-59-52-233_com.mi.globalbrowser.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε πολύ καλά συμφω α με το σχέδιο..2 μέρες πανω δε πειράζει πιστευω πολυ στη αναδίπλωση στις 25 με 27 και η κακοκαιρια θα σκάσει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάμε πολύ καλά συμφω α με το σχέδιο..2 μέρες πανω δε πειράζει πιστευω πολυ στη αναδίπλωση στις 25 με 27 και η κακοκαιρια θα σκάσει 

Aντώνηηηη να μείνω η να φύγω?...στα καλύτερα σενάρια ανήμερα 25 εχει νέο χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος έβγαλε ένα σενάριο σαν το χθεσινό ούκμο την κακή βερσιόν του όμως, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα και ουσία, ίσα ίσα κάνει και ζημιά τώρα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάμε πολύ καλά συμφω α με το σχέδιο..2 μέρες πανω δε πειράζει πιστευω πολυ στη αναδίπλωση στις 25 με 27 και η κακοκαιρια θα σκάσει 

Φέρτο μας Αντουάν. Τρέλανε μας. Αχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε ξέρω τι πιθανότητες έχει στην πράξη να βγει το σενάριο του ευρωπαϊκού, (πόσο μάλλον να γίνει και καλύτερο), ωστόσο τουλάχιστον αν βγει δεν θα έχουμε πασχουγεννα.

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Μέχρι στιγμής έχουν χαθεί 3 καλές ευκαιρίες.Η μια τον Νοέμβριο με την χαμηλαρα και για μερικές δεκάδες χιλιόμετρα.Η δεύτερη με τον σιβηρικό και το τρομερό ψύχος στα β.ανστολικα που το διώξαμε σιγά σιγά χωρίς να μας αγγίξει .Η τρίτη θα νε τώρα που ένας γιγάντιος αζορικος επίσης δεν θα καταφέρει τίποτα.Οταν έχεις την κατοχή της μπάλας και δημιουργείς ευκαιρίες από νωρίς πρέπει γρήγορα να βάλεις γκολ αλλιώς....

Screenshot_2023-12-17-08-59-52-233_com.mi.globalbrowser.jpg

Δεν υπαρχει προσηνεμος φετος.Καλο ειναι να το χωνεψουμε ολοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ παντως βλεπω στο διαγραμμα του τζιφου 2 γραμμούλες με το μαγικο συνδυασμό -10,-35 για 28-29/12

παμε γερα να τις αυξησουμε στα επομενα ραν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα από την ηλίολουστη Θεσσαλονίκη!

Δύο μέρες τώρα δεν έχω δει καθόλου χάρτες (έμπλεξα με ποτά και ξενύχτια...) απλά μια γρήγοτη ματιά στα ανσάμπλ.

Ξύπνησα και ρίχνω μια ματιά στα ανσαμπλ του παιου και βλέπω σπαγγετι οι γραμμούλες για 24&25/12 (για να αποφύγουμε τα πασχούγεννα τουλάχιστον εάν επικρατήσουν τα ψυχρά σενάρια...)

ens_image.php?geoid=52806&var=201&run=0&date=2023-12-17&model=ecm&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-12-17&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους. Εγώ έχω ένα να πω. Από την στιγμή που μας χιόνισε όχι όλους αλλά ημιορεινές περιοχές κτλ, θα έχουμε έναν χειμώνα από τα παλιά. Προσωπικά περιμένω να χιονίσει και σε μένα και αργότερα στα νότια και προσηνεμα. Πάμε για βαρύ χειμώνα

 Αλλά με διαλληματα καλοκαιρίας που θα κρατούν για λίγο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα Χριστούγεννα γίνεται να έχει απλά ένα ξερό -5 στα 850; Θέλω απλά κρύο ρε παιδιά, δεν παλεύεται 4η χρόνια σερί με ζέστη τις γιορτές!😅 

Προς πρωτοχρονιά βλέπω να πλησιάζει ο πρώτος (από τους πολλούς που έπονται) μεγάλος βολιώτικος χιονιάς της σεζόν, όχι ότι έχω δει χάρτες, απλά το διαισθάνομαι χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Για τα Χριστούγεννα γίνεται να έχει απλά ένα ξερό -5 στα 850; Θέλω απλά κρύο ρε παιδιά, δεν παλεύεται 4η χρόνια σερί με ζέστη τις γιορτές!😅 

Προς πρωτοχρονιά βλέπω να πλησιάζει ο πρώτος (από τους πολλούς που έπονται) μεγάλος βολιώτικος χιονιάς της σεζόν, όχι ότι έχω δει χάρτες, απλά το διαισθάνομαι χεχεχε

30/12/23 πάμε σαν άλλοτε, χαχαχα Πλάκα πλάκα ένα σωστό, Βολιώτικο, ορθόδοξο blizzard έχει να το κάνει από το 2014. Τα τελευταία χρόνια οι χιονιάδες ήταν άλλου στυλ.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει προσηνεμος φετος.Καλο ειναι να το χωνεψουμε ολοι.

timeo Danaos et dona ferentes.......🤣     

Κεντροβόρειοι το νου σας🤣

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Gary είπε:

Καλημέρα σε όλους. Εγώ έχω ένα να πω. Από την στιγμή που μας χιόνισε όχι όλους αλλά ημιορεινές περιοχές κτλ, θα έχουμε έναν χειμώνα από τα παλιά. Προσωπικά περιμένω να χιονίσει και σε μένα και αργότερα στα νότια και προσηνεμα. Πάμε για βαρύ χειμώνα

 Αλλά με διαλληματα καλοκαιρίας που θα κρατούν για λίγο 

Διαλειμματάκια κακοκαιρίας θες να πεις που να διακόπτουν για πολύ λίγο τις ηλιόλουστες και ζεστές εκτός εποχής ημέρες.....αυτό είναι το συνηθισμένος τόσα χρόνια...αυτό κάνει και φέτος ως τώρα.... 

μόνο 8-9 βαθμούς πάνω από τα κανονικά για το επόμενο τριήμερο για παράδειγμα..και μετά από ένα πιθανό διαλειμματάκι μισής ημέρας εκεί προς την παραμονή μετά και πάλι πάνω από τα κανονικά χωρίς φαινόμενα για όσο πάει το μάτι....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=0&date=2023-12-17&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει προσηνεμος φετος.Καλο ειναι να το χωνεψουμε ολοι.

 

αρχείο λήψης.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

30/12/23 πάμε σαν άλλοτε, χαχαχα Πλάκα πλάκα ένα σωστό, Βολιώτικο, ορθόδοξο blizzard έχει να το κάνει από το 2014. Τα τελευταία χρόνια οι χιονιάδες ήταν άλλου στυλ.

Μακάρι να μπορούσαμε να το πούμε και εμείς εδώ αυτό, αλλά τα τελευταία χρόνια... Δεν υπήρχαν χιονιαδες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Διαλειμματάκια κακοκαιρίας θες να πεις που να διακόπτουν για πολύ λίγο τις ηλιόλουστες και ζεστές εκτός εποχής ημέρες.....αυτό είναι το συνηθισμένος τόσα χρόνια...αυτό κάνει και φέτος ως τώρα.... 

μόνο 8-9 βαθμούς πάνω από τα κανονικά για το επόμενο τριήμερο για παράδειγμα..και μετά από ένα πιθανό διαλειμματάκι μισής ημέρας εκεί προς την παραμονή μετά και πάλι πάνω από τα κανονικά χωρίς φαινόμενα για όσο πάει το μάτι....

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=0&date=2023-12-17&model=ecm&member=ENS&bw=1

Κρίμα και το φοβόμουν αυτό. Αλλαγή κλίματος ίσον με χειμώνες ζεστούς η έστω αδιάφορους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως υπάρχει τάση για βελτίωση των ανσάμπλ (κοιτάω κυρίως τον 500αρι) για παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων.

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

12Ζ

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Εάν στα 12αρια συνεχιστεί η τάση βελτίωσης τότε έχουμε ελπίδες για κάπως χειμωνιάτικη παραμονή και ημέρα Χριστουγέννων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέποντας τα ensembles  του παιου για 25, ο ΜΟ στα 850 είναι κάπου στους 2 βαθμούς. Αυτό ξεγελάει, γιατί υπάρχουν 2 αυτόνομες  ομάδες γραμμών. Η μια γύρω στους 8-10 βαθμούς  και η άλλη κάπου -3 με -5. Καλές πιθανότητες να βγει η δεύτερη ομάδα. Βέβαια ο υετός είναι το μεγάλο θέμα.

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

30/12/23 πάμε σαν άλλοτε, χαχαχα Πλάκα πλάκα ένα σωστό, Βολιώτικο, ορθόδοξο blizzard έχει να το κάνει από το 2014. Τα τελευταία χρόνια οι χιονιάδες ήταν άλλου στυλ.

Ερειστικος και προκλητικός γείτονα! 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν υπαρχει προσηνεμος φετος.Καλο ειναι να το χωνεψουμε ολοι.

Ε ναι οι μόνοι σίγουροι κάθε χρόνο είναι οι προσήνεμοι εδώ και πολλά χρόνια τι να αγχωθούν;...😉...οι υπόλοιποι είμαστε στο ερωτηματικό ....αν και αν.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...