Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, agnostos είπε:

Όπως έχω ξαναγράψει, μέσα στον Δεκέμβριο, τμήματα της Ισπανίας, της Πορτογαλίας, της νότιας Γαλλίας και της Ιταλίας παραλίγο να πιάσουν 30αρια.

Σε σχέση με αυτούς, το κέντρο της Αθήνας μια χαρά χειμώνα κάνει. Μην μιλήσω για β. Ελλάδα.

Επίσης, κοιτάζοντας τον χάρτη χιονόπτωσης στην Ευρώπη η Ελλάδα έχει χιονιστει σε αξιόλογο βαθμό. Πολλές άλλες χώρες δεν είδαν ούτε νιφαδα.

Έτσι είναι 

Megeve Chamonix Courchevel στα χωριά στα,1000μ έχει κάτι χιονουρες μαζεμένες,  και τα,Χριστούγεννα θα έχουν 7-8 βαθμούς 

Μασσαλία αναμένουν 16+ , Μιλάνο 13-14 , δεν πάω νότια Ιταλία ούτε καν Ισπανία.  

Μόνο η Αυστρία είδε εξαιρετικό χιόνι στα οριενα της , κάτι Lech ,St Anton θάφτηκε για μέρες κ όγικα Θ κρατήσουν καλό χιόνι,  δεν έχω δει κάμερες στα χωριά,  και ένα κομμάτι της Ελβετίας ( ακόμα κ σ αυτή στις πόλεις θα έχει 10-12 βαθμούς που είναι "ζεστη" ) . 

Ελπίδα ολων να δροσίσει Γενάρη κ  Φλεβάρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, agnostos είπε:

Νομίζω πως στην πλειοψηφία των ευρωπαϊκών χωρών η κατάσταση είναι ίδια πάνω κάτω.

Από γνωστούς που μένουν Γερμανία ακούω πως οι φθινοπωρινές/ανοιξιάτικες συνθήκες επικράτησαν αμέσως μετά την χιονοεισβολη της πρώτης εβδομάδας του Δεκεμβρίου.

Εξαιρούνται οι γνωστοί ύποπτοι, Σκανδιναβία, Ρωσία και Βαλτική.

Πράγματι θα το παλέψουμε σκληρά εδώ Λετονία για λευκά Χριστούγεννα. Στο 50-50 είμαστε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα ρε Τακαρε...Μηπως γνωριζεις την επιδραση του ΝΑΟ στα κλιματικα δεδομενα του Δεκεμβρη και αν εν τελει μας συμφερει γροινλανδικος η Σιβηρικος??

tumblr_a907f53daa65d152be90ce7f1331e5f9_0fd3e10e_500.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Kojak είπε:

Πάντως αν δείτε την μακρό του ευρωπαίου μέχρι κ 20 ιανουαρίου έχει ακριβώς το ίδιο μοτίβο.Ζωνική μέχρι αηδίας .

Μου αρέσει που κοιτάτε τα μακροπρόθεσμα.

Εδώ δεν μπορούν να δουν οι μοντελαρες μας τι καιρό θα κάνει μεθαύριο καλά καλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα ρε Τακαρε...Μηπως γνωριζεις την επιδραση του ΝΑΟ στα κλιματικα δεδομενα του Δεκεμβρη και αν εν τελει μας συμφερει γροινλανδικος η Σιβηρικος??

tumblr_a907f53daa65d152be90ce7f1331e5f9_0fd3e10e_500.gif

@sakis13Απαντάει ο Τάκης 

- ρε τι ΝΑΟ και ΜΑΟ ΜΑΟ μου λέτε ... Θέλετε και χιόνια... Δείτε εδώ 

Polish_20231220_212100631.jpg.385ad450159216741663e7f792ec1c8d.jpg

-Ακη φερε την σκούπα ρε να τους ξεσκονισουμε από την αφρικανική σκόνη που θα φάνε 

Polish_20231220_211019778.jpg.0524d6847f093c72aa54fdf6a7f799d8.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Kojak είπε:

Γιατί μου σβήσαστε μύνημα?

Βλέπω ότι απλά μεταφέρθηκε στα μακροπρόθεσμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βλέπω ότι απλά μεταφέρθηκε στα μακροπρόθεσμα

Μιχαηλ ποιο μοντελο τα πηγαινει καλυτερα στις ηπα???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Μιχαηλ ποιο μοντελο τα πηγαινει καλυτερα στις ηπα???

Αυτή την στιγμή δεν ξέρω πρέπει να κοιτάξω.. Μέχρι πριν λίγες μέρες το αικον είχε την μεγαλύτερη επιτυχία στην οποία πήγαν προς σε αυτό όλα τα μοντέλα.. Τώρα περιμένω να δω τις 2-3 μεταβλητές που κοιτάω, και θα ανακοινώσω το αποτέλεσμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ καλύτερο το αποτέλεσμα του ευρωπαίου σε σχέση με το 00αρι.

Ναι με καμήλα από τον  Ατλαντικό ως την Μογγολία!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτή την στιγμή δεν ξέρω πρέπει να κοιτάξω.. Μέχρι πριν λίγες μέρες το αικον είχε την μεγαλύτερη επιτυχία στην οποία πήγαν προς σε αυτό όλα τα μοντέλα.. Τώρα περιμένω να δω τις 2-3 μεταβλητές που κοιτάω, και θα ανακοινώσω το αποτέλεσμα.

Ενταξει φιλε πες μας να ξερουμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ναι με καμήλα από τον  Ατλαντικό ως την Μογγολία!! 

Με +4  στα 850 καμία καμηλα δεν υφίσταται .! Εκτός φυσικά από την κλειδωμένη πιο πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν βελτιώθηκε ο μέσος όρος του ευρωπαίου.

βελτι'ώθηκε πολυυυ μετά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλια μαύρα 

791748316_ens_image(2).png.15c22fbf61fb6c97d48d83ddbf25abaa.png

Το περίεργο είναι πως ακόμα δεν έχουν κορδονιασει για τις 24-25 ενώ στις 27-28 είναι κορδονι

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Galanto said:

Μια χαρα σημασία έχουν απλα δε ξέρουμε να τους διαβάζουμε σωστα ...Όχι κατ ανάγκη για την Ελλάδα αλλα για τη κυκλοφορία,  απλα η Ελλάδα είναι μια κουκίδα....Μεγάλο π.χ η προηγούμενη κακοκαιρια συν 2 ο ναο συν 1 μισή περίπου ο αο αυλωνας σοβαρός δε κατέβηκε ψυχος 0 αν ο αο ήταν πιο κοντά στο 0 θα χιονιζε σε αρκετές περιοχές πιστευω 

Ναι για την γενικοτερη κυκλοφορια στην Ευρωπη σαφως και εχει επιδραση. Ισχυρη επιδραση εχει στον καιρο της Σκανδιναβιας ,της Ισλανδιας, της Αγγλιας ακομα και της βορειοδυτικής Αφρικης  Απλα για την χωρα μας ακομα και σε ευνοικές συνηθηκες τουλαχιστον το πεδινο χιονι και παλι θα δυσκολευτεί να ερθει. 
Και εδω ενα συμπαθητικο αρθράκι,  https://www.mdpi.com/2225-1154/8/1/13#:~:text=During NAO%2B%2C we have warmer,than temperature signals [3].

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας, επειδή τα μεγάλα μοντέλα τρέχουν χάρτες στις κλασικές ώρες 00,06,12,18 utc, ξέρουμε κάποιο που να τρέχει κι ενδιάμεσες για να κοιτάμε το nowcast? Κι ας έχει εμβέλεια πχ για 12 ώρες μόνο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαιρετικός μέσος όρος και πολύ ωραία σενάρια για 31 με 2 ...μπαίνει τέλος στον Ατλάντικο κατά μεγάλο ποσοστό...Πάμε τώρα για τον Αυλώνα που φαίνεται σίγουρα να κατεβαίνει...αισιόδοξη πτώση στο διάγραμμα ευρωαπιου και τζίρου ,..πιστεύω μέρα με τη μέρα θα πέφτουν πιο κάτω όταν συγκλίνουν το θα γίνει στις 28

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Το στοιχημα πλεον ειναι πρωτο δεκαημερο

ps2png-worker-commands-558f87fd99-vd5kx-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-Ks0xUG.png

Όταν τα λεγα χωρίς ανέμους εγω χαχα..Εγώ απο το μεσημέρι που λεω το πρώτο δεκαήμερο θα ναι έπος...και το και θα ξεκινήσει νωρις 31 με 2 ,,το ενα μετα το αλλο..πόσο καιρό έχουμε να δούμε τέτοιους ανέμους Ιανουάριο; ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Όταν τα λεγα χωρίς ανέμους εγω χαχα..Εγώ απο το μεσημέρι που λεω το πρώτο δεκαήμερο θα ναι έπος...και το και θα ξεκινήσει νωρις 31 με 2 ,,το ενα μετα το αλλο..πόσο καιρό έχουμε να δούμε τέτοιους ανέμους Ιανουάριο; ;;

Ερε τα εχουμε πει εδω και καιρο αυτα το θεμα ειναι να γινει κατι πριν γυρισουν σε ανατολικοι οι ανεμοι γιατι μετα θα παμε μετα απο 20-25 μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Galanto Πρέπει να παραδεχτούμε ότι δεν περιμέναμε ποτε από εσένα να είσαι ο ιχνηλάτης και ο κυνηγός κακοκαιριών για τα βόρεια. Μας έχει ξαφνιάσει όλους η αισιοδοξία σου. Ελπίζω πραγματικά να δικαιωθείς και να μην φας φάπα… 😂

ΥΓ καλού κακού σου έχω παραγγείλει μια παλέτα μπεπανθολ που βρήκα σε προσφορά να υπάρχουν! 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...