Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kosmas34 είπε:

@Galanto Πρέπει να παραδεχτούμε ότι δεν περιμέναμε ποτε από εσένα να είσαι ο ιχνηλάτης και ο κυνηγός κακοκαιριών για τα βόρεια. Μας έχει ξαφνιάσει όλους η αισιοδοξία σου. Ελπίζω πραγματικά να δικαιωθείς και να μην φας φάπα… 😂

ΥΓ καλού κακού σου έχω παραγγείλει μια παλέτα μπεπανθολ που βρήκα σε προσφορά να υπάρχουν! 😂😂

O πατριώτης ξέρει τι λέει,και το σοκ για τις πόλεις της Δυτικής Μακεαδονιας στο προηγούμενο Σκ ήταν ισχυρό...δεν γίνεται πόλεις όπως η Φλωρινα και η Κοζάνη που ηταν πολύ κοντά στην ψυχρή μάζα...να παίζαν με πέτσες και χιονόνερα,τέσπα....αν δείτε τώρα ο πολικός αεροχείμαρος υπάρχει ξεκινά από την Γροιλανδία..και αντί να στέλνει τις ψυχρές μάζες Καναδά...κλπ τις στέλνει Σκναδιναβία -Πολωνία-ανατολικά Βαλκάνια και τέλος Ουκρανία σε μία διαεύθυνση ΝΑ-Α,Από τις 28 και μετά φαίνεται μία μετατόπιση του δυτικότερα..αυτό είναι όλο,είναι όμως αρκετό..να σκαψει Αδριατική Ιόνιο και να μας δώσει χιόνι,κρατώ μία επιφύλαξη για τα πεδινά της Κεντρικής Μακεδονίας καθώς οι ψυχρές μάζες είναι ωκεάνιες και δεν είναι πολύ ψυχρές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, bardaris είπε:

,κρατώ μία επιφύλαξη για τα πεδινά της Κεντρικής Μακεδονίας καθώς οι ψυχρές μάζες είναι ωκεάνιες και δεν είναι πολύ ψυχρές.

Ε πάλι δηλαδή το ίδιο βιολί, αν είναι δυνατόν...όλες τις φορές φέτος το ίδιο πράγμα με τις οριακές θερμοκρασίες .   Ας το παρατήσουμε καλύτερα τότε δεν μας θέλει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Bluepassion είπε:

Καλησπέρα σας, επειδή τα μεγάλα μοντέλα τρέχουν χάρτες στις κλασικές ώρες 00,06,12,18 utc, ξέρουμε κάποιο που να τρέχει κι ενδιάμεσες για να κοιτάμε το nowcast? Κι ας έχει εμβέλεια πχ για 12 ώρες μόνο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

https://www.meteociel.fr/modeles/icon-eu.php?ech=3&mode=1&map=530

Μπορεις να μπεις εδω στο icon eu στην περιοχη της Ιταλιας οπου φαινεται η β.δ χωρα.Ειναι χρησιμο σε περιπτωσεις χαμηλων απο δυτικα ή αυλώνων για να βλεπεις την εξελιξη των τρεξιματων.Εχει τις ενδιαμεσες ωρες 3,9,15,21.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Ε πάλι δηλαδή το ίδιο βιολί, αν είναι δυνατόν...όλες τις φορές φέτος το ίδιο πράγμα με τις οριακές θερμοκρασίες .   Ας το παρατήσουμε καλύτερα τότε δεν μας θέλει...

Oxι Θάνο δεν είναι έτσι,απλά λείπει το ΒΑ ριτζάρισμα...και το -8 στα 850hpa εγώ μιλώ για μία μικρή μετατόπιση δυτικά...η συνέχεια μπορεί να είναι τελείως διαφορετική....αν...ξεκινήσει και τραβάει ψυρές μάζες από την Ρωσσία.Είπα επιφύλαξη.Σε αυτήν την περίπτωση μαζεύετε όλον τον υετό..μην απογοητεύεσε.

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

https://www.meteociel.fr/modeles/icon-eu.php?ech=3&mode=1&map=530

Μπορεις να μπεις εδω στο icon eu στην περιοχη της Ιταλιας οπου φαινεται η β.δ χωρα.Ειναι χρησιμο σε περιπτωσεις χαμηλων απο δυτικα ή αυλώνων για να βλεπεις την εξελιξη των τρεξιματων.Εχει τις ενδιαμεσες ωρες 3,9,15,21.

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάποιο που να καλύπτει όλη την χώρα δεν υπάρχει σωστά;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα.το σενάριο του Αντουάν προχωράει ακάθεκτο...εύγε Αντουάν που δεν πισωγυρισες σε στραβωματα και το πας μέχρι τέλους.Δεν είναι ονειροκρίτης το σενάριο σου αλλά μια ματιά πίσω από τις κουρτίνες των μοντέλων ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας.εδω και κάποιες μέρες σας διαβάζω και νομίζω ότι πάμε για ψυχρή εισβολή και χιόνια.οκ λέω μπαίνω να δω διάγραμμα τζιφου και όλως τυχαίως εκεί προς το τέλος του διαγράμματος και μόνο δείχνει κατι 3% .(εδώ και  ένα μήνα  αυτό κάνει)Αλήθεια δεν ξέρω πού την βρίσκεται τόση αισιοδοξία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Bluepassion είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάποιο που να καλύπτει όλη την χώρα δεν υπάρχει σωστά;

Εγω δεν ξερω καποιο φιλε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ριχτο πιο δυτικα ρε παλιότζιφο!

θα μου πείς ε τετοιον τυφωνα να πιέζει πως να το ριξει δυτικοτερα...

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν λέω καλή κυκλοφορία από τζίφο αλλά έκανε όλα τα λάθος βήματα στην Αμεριική.. Τζεμ θέλω..

εν ολίγοις,μ διαφορές στις 120 τζεμ τζίφου

gfsna-0-114.png?18gemna-0-120.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψαχνω να βρω τρόπο να μην έχω πάνω από 50 πόντους μέχρι τις 5,6 Γενάρη και να μην είναι όλη η κεβτροβορεια Ελλάδα λευκή και απλά δε μπορώ να βρω ....Κάθε σενάριο είναι η μαγικό η λίγο πριν το τέλειο θα γίνει μεγάλο πανηγύρι...Εγώ θα κάνω ήδη αποχή για 2,3 μέρες με μόνο ανσαμπλ γιατί έρχονται μάλλον τρελά ξενύχτια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ψαχνω να βρω τρόπο να μην έχω πάνω από 50 πόντους μέχρι τις 5,6 Γενάρη και να μην είναι όλη η κεβτροβορεια Ελλάδα λευκή και απλά δε μπορώ να βρω ....Κάθε σενάριο είναι η μαγικό η λίγο πριν το τέλειο θα γίνει μεγάλο πανηγύρι...Εγώ θα κάνω ήδη αποχή για 2,3 μέρες με μόνο ανσαμπλ γιατί έρχονται μάλλον τρελά ξενύχτια 

Μην ανησυχείς Αντώνη, ο τρόπος θα βρεθεί όταν δεν θα υπάρχει γυρισμος χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=18

Μια απογοητευση ο φετινος δεκεμβρης

Μακαρι να αλλαξει κατι προς τα τελη του, αλλα μεχρι στιγμης δεν φαινεται κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, agnostos είπε:

Όπως έχω ξαναγράψει, μέσα στον Δεκέμβριο, τμήματα της Ισπανίας, της Πορτογαλίας, της νότιας Γαλλίας και της Ιταλίας παραλίγο να πιάσουν 30αρια.

Σε σχέση με αυτούς, το κέντρο της Αθήνας μια χαρά χειμώνα κάνει. Μην μιλήσω για β. Ελλάδα.

Επίσης, κοιτάζοντας τον χάρτη χιονόπτωσης στην Ευρώπη η Ελλάδα έχει χιονιστει σε αξιόλογο βαθμό. Πολλές άλλες χώρες δεν είδαν ούτε νιφαδα.

Μας δουλεύεις, φίλε;  Ρώτα τον @KapelosG που είναι ο Σωτηρακόπουλος του αθηναϊκού καιρού και ανέβασε στατιστικά τις προάλλες. Ο Δεκέμβριος που διανύουμε μέχρι στιγμής είναι από τους θερμότερους όλων των εποχών στο Κέντρο της Αθήνας και πρέπει να πανηγυρίζουμε που δεν κάνει 30αρια; Στην Σαχάρα ζούμε; Ακόμα και η Θεσσαλονίκη χειμώνα δεν έχει δει, εκτός αν θεωρείς ψύχος τους 5 βαθμούς ελάχιστη για εκεί. Σε λίγο θα ανοίγουμε σαμπάνιες που χιονίζει στον Όλυμπο. Συγγνώμη αν ανεβάζω τους τόνους, αλλά το "μια χαρά χειμώνα κάνει στην Αθήνα" μόνο ως τρολλάρισμα μπορώ να το εκλάβω. 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, δεν υπάρχει τίποτα ουσιαστικά παρά μια προσπάθεια για αλλαγή του σκηνικού προς την πρωτοχρονία, στις άπειρες ώρες σηλαδή...

Οπότε σχολιάζουμε μόνο φανταστικά σενάρια (δεν έχουμε και κάτι άλλο...)

Ο Καναδός στο τελείωμά του έχει το στήσιμο που θέλουμε.

gemeu-0-240.png?0

gemeu-13-240.png?0

gemeu-1-240.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζίφος στις ίδιες ώρες είναι πολυ δυτικά αλλά δεν έχει σημασία, κρατάμε το ριτζάρισμα του αζορικού που φαίνεται σε πολλά μέλη του για εκείνες τις ημερομηνίες

gfseu-0-240.png?0

Το καλό είναι ότι συνεχίζει να δίχνει αναδιπλώσεις, η μια πίσω από την άλλη μέχρι το τέλος του τρεξίματος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.καλο το τζεμ και τα ενς και το κοντρόλ του τζιφου αφού στήνουν καλή κατάσταση παραμονές πρωτοχρονιάς. Το κύριο του τζιφου όντως στην ίδια λογική αλλά αρκετά δυτικοτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχουμε "ανηφόρα" μεγάλη να ανέβουμε ακόμη μέχρι να φανεί κάτι ουσιαστικό...

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-12-21&model=gfs&member=ENS&bw=1

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=0&date=2023-12-21&model=gem&member=ENS&bw=1

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτούς τους χάρτες τα ρεκόρ είναι σχεδόν σίγουρα στην νότια χώρα. Θυμίζω σε όλους ότι είναι ο 5ος από τους 6 τελευταίους μήνες με ιστορική ζέστη. Ιούλιος - Αύγουστος - Οκτώβριος - Νοέμβριος - Δεκέμβριος. Μόνο ο Σεπτέμβριος βγήκε "απλά" ζεστός.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μάτια μας στις 140 με 160 ώρες ατλαντικο Καναδά..Ο τζιφος μαζι με ανσαμπλ τελειως αλλη φιλοσοφία...ουκμο προσπαθεί να τον κλείσει, τζεμ τον κλείνει.?ο τζιφος καλος ειναι για πιο μετα αλλα αν δε κλείσει σε εκείνο το σημείο κινδυνεύουμε απο πολυ δυτικα σεναρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά πασχουγεννα στις επόμενες μέρες των Χριστουγέννων (δεν θα μου κάνει εντύπωση να δείξει 17-18 στα Γιαννιτσά όπου θα βρίσκομαι).

Για τη συνέχεια απλά τα κοιτάμε, τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...