Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Κρίμα τσαμπα παντόφλες πηρα

Ε οχι και τσαμπα ρε...με τι κυκλοφορείς το καλοκαίρι με γουνινες παντόφλες...σαγιονάρες πάντα χρήσιμες ειδικα τα τελευταία χρονια δε χρειάζεται να τις αλλάζεις και όλο το χρόνο 😂😂😂😂

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ναι αλλα χρησιμευσαν τουλαχιστον ...ηθικο διδαγμα με εμενα αισιοδοξο δε βλεπετε ποτε τιποτα παρα μονο ζεστη και σκόνη 

μην το ξανακανεις οντως γτ βλεπω να ανθιζουν τα δεντρα στον καμπο κ να επιστρεφουν τα χελιδονια Γεναρη μηνα...

ελπιζω να υπαρξει στα επομενα 5 χρονια η ωρα του Αντωνη με ενδιαφεροντα ενς για 120 ωρες μπροστα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, theodors3 είπε:

μην το ξανακανεις οντως γτ βλεπω να ανθιζουν τα δεντρα στον καμπο κ να επιστρεφουν τα χελιδονια Γεναρη μηνα...

ελπιζω να υπαρξει στα επομενα 5 χρονια η ωρα του Αντωνη με ενδιαφεροντα ενς για 120 ωρες μπροστα...

Ετοιμάσου και κοιτα τις καινούριες σαγιονάρες που λάνσαρω αποχαιρετώντας το χειμωνα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Τίποτα δεν μπερδεύουμε.. Ξεκάθαρος ο Ζιακό και εγώ με τον τρόπο που τα έγραψα..το μόνο που δεν ανέφερα είναι ότι αν όντος επικρατήσει η ζωνικη, υπάρχουν οι πιθανότητες για ψυχρές εισβολές, απλά θα είναι πιο φωτοβολίδες.. αυτά λέει ο Δάσκαλος!

Όσον αφορά την προπτικη του καιρού τον Ιανουάριο, τα εποχικά μοντέλα υποδεικνύουν ως επικρατέστερη κυκλοφορία στην Ευρώπη τη ζωνική. Έχω αναφέρει και παλιότερα ότι ρυθμιστής της ατμοσφαιρικής κυκλοφορίας στην ήπειρό μας είναι η ισορροπία μεταξύ του χαμηλού της Ισλανδίας και του αντικυκλώνα των Αζορών, η οποία βέβαια είναι το αποτέλεσμα πολύπλοκων αλληλεπιδράσεων πολλών παραγόντων.

Οι ξαφνικές στρατοσφαιρικές θερμάνσεις, που λαμβάνουν χώρα κυρίως στο δεύτερο μισό του χειμώνα, οδηγούν σε μεσημβρινή κυκλοφορία, οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες μεταφοράς πολικών αερίων μαζών προς τις περιοχές των μικρότερων γεωγραφικών πλατών. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κατ’ ανάγκη θα ευνοηθεί η δική μας περιοχή. Σε κάθε περίπτωση, ακόμα δηλαδή κι αν η ζωνική κυκλοφορία επιμείνει, ψυχρές εισβολές στη χώρα μας στη διάρκεια των επόμενων 2-3 μηνών είναι απίθανο να μην υπάρξουν. Σε αυτές τις περιπτώσεις, οι χιονοπτώσεις στις προσήνεμες στο Β-ΒΑ ρεύμα περιοχές είναι δεδομένες.

Το μείζον ζήτημα για μένα είναι η έλλειψη σοβαρών χιονοπτώσεων στην κεντροβόρεια Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένης της Ηπείρου, οι οποίες προϋποθέτουν τη συμμετοχή στην όλη διαδικασία θερμών και υγρών αερίων μαζών θαλάσσιας (μεσογειακής) προέλευσης. Με την κλιματική κρίση η συχνότητα διέλευσης μετωπικών υφέσεων από τη Μεσόγειο έχει μειωθεί και αυτή είναι η βασική αιτία της χιονοπενίας στις εκτός του Β-ΒΑ ρεύματος περιοχές. Προφανώς, χωρίς υποβοήθηση και οι χιονοπτώσεις στις προσήνεμες περιοχές δεν είναι σημαντικές.  

 
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ετοιμάσου και κοιτα τις καινούριες σαγιονάρες που λάνσαρω αποχαιρετώντας το χειμωνα 

ΟΙ προηγούμενες δεν μου άρεσαν, ήταν 2 διαφορετικά χρώματα αλλά για το ίδιο πόδι. Το ocd kicked in. αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ΟΙ προηγούμενες δεν μου άρεσαν, ήταν 2 διαφορετικά χρώματα αλλά για το ίδιο πόδι. Το ocd kicked in. αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Θυμάσαι πριν κανένα χρόνο που είχαν πάει 2 και έκλεψαν παπούτσια δε θυμάμαι σε ποια χώρα και πήραν πολλά άλλα ήταν από όλα μόνο το δεξί... Ε παρόμοια γκαντεμιά έχουμε οι κεντροβορειοι με το χιόνι 🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι χιονοπτώσεις στις προσήνεμες στο Β-ΒΑ ρεύμα περιοχές είναι δεδομένες....                                                             Κακή μέρα να μένεις στα Γιάννενα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, agnostos είπε:

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία μας παραθέτεις αλλά νομίζω πως η στατιστική στην μετεωρολογία όπως και στην σεισμολογία δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Ο καιρός είναι κάτι τελείως απρόβλεπτο και φυσικά δεν μπαίνει σε καλούπια.

Προφανώς και θα προκύψουν ευκαιρίες, η στατιστική είναι για να μας λέει όμως συχνότητες, και οι συχνότητες χιονιού και χαμηλών Τ στην Ελλάδα είναι σημαντικά μειωμένες. Σε καλούπια δεν μπαίνει ο καιρός και δεν θα μπει, αλλά 23 μέρες χιονόπτωσης που είχε το 1954 στην Θεσσαλονίκη δεν θα ξαναδούμε όσο ζούμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

 αλλά 23 μέρες χιονόπτωσης που είχε το 1954 στην Θεσσαλονίκη δεν θα ξαναδούμε όσο ζούμε!

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες αλλά θα μου επιτρέψεις μια ακόμα παρατήρηση.

Είναι πολύ απόλυτο αυτό που λες. Τι καιρό θα κάνει σε 5 χρόνια από σήμερα πχ κανείς δεν ξέρει.

Άλλωστε η κλιματική αλλαγή ανθρωπογενούς αιτιολογίας είναι μια μόνο θεωρία η οποία δεν αποδεικνύεται 100%. Υπάρχουν και άλλες που αποδίδουν αυτές τις αλλαγές στην υπερδραστηριοτητα του ήλιου ή ακόμα και σε άγνωστο φαινόμενο το οποίο εξελίσσεται τα τελευταία 5-6 χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες αλλά θα μου επιτρέψεις μια ακόμα παρατήρηση.

Είναι πολύ απόλυτο αυτό που λες. Τι καιρό θα κάνει σε 5 χρόνια από σήμερα πχ κανείς δεν ξέρει.

Άλλωστε η κλιματική αλλαγή ανθρωπογενούς αιτιολογίας είναι μια μόνο θεωρία η οποία δεν αποδεικνύεται 100%. Υπάρχουν και άλλες που αποδίδουν αυτές τις αλλαγές στην υπερδραστηριοτητα του ήλιου ή ακόμα και σε άγνωστο φαινόμενο το οποίο εξελίσσεται τα τελευταία 5-6 χρόνια.

Μακάρι να επιβεβαιωθεις, και γω αυτό ελπίζω γιατί έχω τρέλα με τα κρυα και τα χιόνια αλλά δεν είμαι προσωπικά αισιόδοξος. Ο καθένας βέβαια πιστεύει αυτό που θέλει και είναι σεβαστό, συζήτηση κάνουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χειμωνας είπε:

Αυτό που λέει ο Ζιακόπουλος είναι υπέρ μας.. δηλαδή δεν πιστεύει ότι θα υπάρξει ζωνικη όπως τάζουν τα εποχικά, αλλά ότι θα υπάρξει μεσημβρινή κυκλοφορία,με την ευχή να επηρεάσει και την Ελλάδα,με περισσότερες πιθανότητες τα προσήνεμα..

Νομίζω ότι ο Ζιακόπουλος υποστήριζε και τη θεωρία ότι όταν έχουμε σιβηρικό, όπως είχαμε φέτος, συνήθως τα μέρη μας βλέπουν χαμηλές θερμοκρασίες και έντονα χιόνια.

Αυτό φέτος το είδαμε μέχρι στιγμής μόνο στο 1/3 της χώρας και κυρίως σε ορεινά και ημιορεινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Μακάρι να επιβεβαιωθεις, και γω αυτό ελπίζω γιατί έχω τρέλα με τα κρυα και τα χιόνια αλλά δεν είμαι προσωπικά αισιόδοξος. Ο καθένας βέβαια πιστεύει αυτό που θέλει και είναι σεβαστό, συζήτηση κάνουμε!

Καταλαβαίνεις πιστεύω πως αυτά που παραθέτεις τα θεωρώ πολύ σοβαρά στοιχεία και με σημαντικές πιθανότητες επιβεβαίωσης.

Απλά επειδή μιλάμε για απρόβλεπτες καταστάσεις όπως οι καιρικές συνθήκες διατηρώ και επιφυλάξεις.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι ότι, νομοτελειακά , μετά από τέτοιες ζέστες θα έρθουν 1-2 μεγάλα κρύα -8 με -10 που εδώ στην ΚΜ μας φέρνουν καθαρή ατμόσφαιρα και λαμπερές αστροφεγγιες. Η συνήθεια που έγινε λατρεία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Galanto είπε:

Cfs μεσημεριανό,,,,τρομακτικός Γενάρης με τη μια θερμή εισβολη να διαδέχεται την αλλη, αν εβγαινε θα έσπαγαν ρεκόρ αρκετα 

Το cfs θυμόμαστε όλοι τι σενάρια έδειχνε για 3ο 10ημερο του Δεκεμβρίου.

Χιόνια και ψυχρές εισβολές σε όλη τη χώρα.

Μιλάμε για χειρότερα και από μερομήνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Γιαννιώτης Γ. είπε:

οι χιονοπτώσεις στις προσήνεμες στο Β-ΒΑ ρεύμα περιοχές είναι δεδομένες....                                                             Κακή μέρα να μένεις στα Γιάννενα...

Ναι γιατί αν θα έγραφε δεν ειναι δεδομένες στα προσηνεμα θα χιονίζε στα Γιάννενα χαχα. Εννοείται 1000 φορές να χιονίσει στα προσηνεμα αλλά μέχρι πεδινά παραθαλάσσια αφού έτσι κι αλλιώς έστω και μια δυνατή χιονόπτωση στα  υψομετρα των 400 - 500 μέτρων είναι δεδομένη εκεί.Το θέμα είναι τα μηδενικά υψόμετρα. Για Γιάννενα μας αρκεί και το χιόνι ψηλά στο Μιτσικέλι. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάς το διάγραμμα και λες θα ξανά μπω να δω χάρτες σε δέκα μέρες !απιστευτα πράγματα φέτος μέχρι τις 5 του μήνα κουμπομενο σχεδόν λες και είναι Ιούλιος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, Galanto said:

Cfs μεσημεριανό,,,,τρομακτικός Γενάρης με τη μια θερμή εισβολη να διαδέχεται την αλλη, αν εβγαινε θα έσπαγαν ρεκόρ αρκετα 

Παιδιά αν μπορείτε μην με ενοχλείτε για οτιδήποτε κάτω από 30.4 βαθμούς τον Ιανουάριο 😂

Ήδη έχουμε το ρεκόρ Ευρώπης Ιανουαρίου. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Παιδιά αν μπορείτε μην με ενοχλείτε για οτιδήποτε κάτω από 30.4 βαθμούς τον Ιανουάριο 😂

Ήδη έχουμε το ρεκόρ Ευρώπης Ιανουαρίου. 

 

Το Ελληνικό καλοκαίρι φέτος ξεκιναει πιο γρήγορα. Και να μην δούμε 30αρια + μέσα στον Γενάρη οι ρακετες και οι ηλιοθεραπείες στις παραλίες θα καλυψουν αυτη την έλλειψη σε μεγάλο βαθμό.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, heavy snow said:

Το Ελληνικό καλοκαίρι φέτος ξεκιναει πιο γρήγορα. Και στην περίπτωση που δεν δούμε 30αρια + μέσα στον Γενάρη οι ρακετες και οι ηλιοθεραπείες στις παραλίες θα καλυψουν αυτη την έλλειψη σε μεγάλο βαθμό.

Σας προσκαλούμε στις παραλίες της Αθηναϊκής Ριβιέρας για ρεβεγιόν 😂 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...