Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σενάρια σαν το 3 είναι ο λόγος που δεν μου άρεσε η κατευθυνση του μέσου όρου. Θέλω μασίφ αντικυκλώνα στον Ατλαντικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

σενάρια σαν το 3 είναι ο λόγος που δεν μου άρεσε η κατευθυνση του μέσου όρου. Θέλω μασίφ αντικυκλώνα στον Ατλαντικό.

tumblr_a907f53daa65d152be90ce7f1331e5f9_0fd3e10e_500.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διακρίνω ένα πισωγύρισμα στα πρωινά για τα μακροπρόθεσμα ή είναι η ιδέα μου; (βέβαια αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιώ την λέξη «πισωγύρισμα» για μια τάση την οποία δεν είχε καν σχηματιστεί καλά καλά). Εντωμεταξύ, πάει και η πιθανή κακοκαιριούλα της πρωτοχρονιάς/αρχες του Γενάρη… Ποσό ηλιοφάνεια ακόμα να αντέξει ο οργανισμός ενός καιροφιλου Θεέ μου… 

Νομίζω φαίνεται πλέον ξεκάθαρα η πορεία που έχει πάρει ο φετινός χειμώνας όσο κι αν δεν θελουμε να το παραδεχτούμε, άλλος ένας ανύπαρκτος χειμώνας και μάλιστα ακολουθώντας έναν εξίσου άθλιο… Βέβαια, αν κάποιος μου πει ότι μπορεί όλο το υπόλοιπο του χειμώνα να είναι επικό, οκ ναι, αλλά για άλλη μια χρόνια χάσαμε τον αγαπημένο μου-μας μήνα… Πάλι θα οδηγηθούμε στο να τραβήξει ο χειμώνας μέχρι μέσα Απριλίου και η άνοιξη μέχρι τέλη Ιουνίου. 

Καλές γιορτές σε όλους! Υγεία πάνω απ’ολα και ελπίδες για μια καλύτερη χρόνια το 2024 τόσο καιρικά όσο και γενικά χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απόσπασμα από την εκπομπή άντε γεια στα καιρικά

Polish_20231221_092045169.jpg.7c82a825763412ffb473b0eaabcd0c04.jpg

- Με παίρνουν τηλέφωνο και με ρωτάνε για χιόνια , κογκες και κόμπρες 

- ρε πάτε καλά ..  έχετε πιει τον αμπακο και βλέπετε χιόνια ενώ σας έχει πέσει το ταψί με τους κουραμπιέδες στο χαλί από την σούρα σας . Θα μου πέσουν οι άσπρες τρίχες και θα νομίζετε ότι χιονίζει .....Αχαχαχαχα

Polish_20231220_111420006.jpg.a159129e78730a942ce67baa799946e5.jpg

- θα σας δώσω μια συμβουλή ..  πάρτε όλοι από ένα μέτρο .... Όχι για να μετρήσετε το χιόνι αλλά το ύψος του υποτροπικου που θα παντρευτείτε 

Polish_20231227_142320022.png.b5e29615eedb166e5e7516db62529dd1.png

- Τα λεμε του χρόνου 

-Αντε γεια 

Polish_20231221_092512757.png.6906c4501c7de3811a88cf238e0f011f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ οι μετεωρολογοι Ελλαδα,σε σχεση με χωρες οπως η Λετονια πληρώνονται για να μην κάνουν τίποτα. Αν δείτε τις τούμπες,των μοντέλων εδώ θα φρίξετε. Ποιο 5ημερο..Ούτε στις 3 μέρες μπροστά δε βγαίνει άκρη. Και το ξεβρακωμα του παιου φετοςαπό τον Αμερικανο συνεχές. Δεν υπάρχει η ξεφτίλα του Ευρωπαϊκού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Παρακαλω καποιος να μπαναρει τους διαχειριστες...🤣Τσιρκο μεντρανο γιναμε..

Αυτός  ο ορεσίβιος..... ο Βίκινγκ ντε,....Αυτός φταίει Σάκη μου και παρασύρει και  τον άλλον τον αθωο...

το κάνανε σαλούν εδω μέσα....

....αλλά θα τους φτιάξω....θα δεις τι θα πάθουν🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Διακρίνω ένα πισωγύρισμα στα πρωινά για τα μακροπρόθεσμα ή είναι η ιδέα μου; (βέβαια αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιώ την λέξη «πισωγύρισμα» για μια τάση την οποία δεν είχε καν σχηματιστεί καλά καλά). Εντωμεταξύ, πάει και η πιθανή κακοκαιριούλα της πρωτοχρονιάς/αρχες του Γενάρη… Ποσό ηλιοφάνεια ακόμα να αντέξει ο οργανισμός ενός καιροφιλου Θεέ μου… 

Νομίζω φαίνεται πλέον ξεκάθαρα η πορεία που έχει πάρει ο φετινός χειμώνας όσο κι αν δεν θελουμε να το παραδεχτούμε, άλλος ένας ανύπαρκτος χειμώνας και μάλιστα ακολουθώντας έναν εξίσου άθλιο… Βέβαια, αν κάποιος μου πει ότι μπορεί όλο το υπόλοιπο του χειμώνα να είναι επικό, οκ ναι, αλλά για άλλη μια χρόνια χάσαμε τον αγαπημένο μου-μας μήνα… Πάλι θα οδηγηθούμε στο να τραβήξει ο χειμώνας μέχρι μέσα Απριλίου και η άνοιξη μέχρι τέλη Ιουνίου. 

Καλές γιορτές σε όλους! Υγεία πάνω απ’ολα και ελπίδες για μια καλύτερη χρόνια το 2024 τόσο καιρικά όσο και γενικά χαχαχα

Δεν πειραζει σε αναμονή για το καλοκαίρι και ειδικά τον Ιούνιο που αποδεδειγμένα είναι ο πιο ενδιαφέρον καιρικά μήνας του έτους. Μόνη εξαίρεση το φετινό έκτρωμα, το οποίο πάει κουτί φέτος αφού το 2023 ήταν η πιο βαρετή καιρική χρονιά που θυμάμαι στην ζωή μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή το να σχολιάζουμε υποτροπικούς κτλπ στης 259 ώρες τσάμπα τα λέμε η τάση μετράει για τότε !ετσι και αλλιώς τα τελευταία χρόνια όσο κοιτάω και εγώ χάρτες είτε από χαμηλά βαρομετρικά είτε από ψυχρές εισβολές 2 καλές κάνει ΜΑξξ 3 και μετά βαρετόκαιριαααα!τωρα ποιος θανε τυχερός και φάει χιόνι η ακόμα καλύτερα να κάνει έναν πανελλαδικό κανείς δεν ξέρει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την ασθ τι θα γινει θα σπασει ο στροβιλος επιτελους???? Μηπως και δουμε κανα 35αρι...

Γιατι με τα 20ρια δεν γινεται δουλεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εντωμεταξύ παιζει να κλείσουμε 20ημερο χωρις σταγόνα εδω.Μιλαμε για δραμα.πραγματικό.

Πριν καμιά 10αριά μέρες δεν έβρεξε? Αλλά ναι θα μου πεις εκεί που το πάει ... Πάντως εδώ σίγουρα θα κλείσουμε περισσότερο καιρό. 7/12 η τελευταία μέρα υετού εδώ. έχουμε ήδη 20 μέρες και πάμε για 30

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά από χτες το φωνάζω... Το Γκάρυ το νου σας.. 

Κάποιος να τον ξεματιασει.. 

Όσο για τον Αντουάν κ το Βαγγέλη........

.. αυτούς δεν τους πιάνει τίποτα 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Πριν καμιά 10αριά μέρες δεν έβρεξε? Πάντως εδώ σίγουρα θα κλείσουμε περισσότερο καιρό. 7/12 η τελευταία μέρα υετού εδώ. έχουμε ήδη 20 μέρες και πάμε για 30

Ξεφτιλα πραγματικα.ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εντωμεταξύ παιζει να κλείσουμε 20ημερο χωρις σταγόνα εδω.Μιλαμε για δραμα.πραγματικό.

Ψυχραιμιαααααα....

uEW-OY.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gens-32-1-168.png
Ειναι απλα τα πραματα. 1ον ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ GFS. Και σοβαρολογω σε αυτο, το συγκεκριμενο μοντελο πλεον εχει πιασει πατο στα scores σε σχεση με σχεδον ολα τα υπολοιπα μοντελα. Δευτερον, Μετα τις 168 ωρες περιπου το spread ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ μην προσπαθειτε να βγαλετε ακρη. Μεχρι και οι μεσοι οροι κανουν μεγαλες τουμπες οπως βλεπετε. Το γιατι συμβαινει αυτο ειναι αλλη κουβεντα. Τριτον ΑΑΑΑΑΝ υπαρχει καποια σοβαρη ταση αυτη παει πρωτα δυτικη Ευρωπη και μετα Ιταλια, Βορεια Ελλαδα.gens-52-1-180.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παμεγερα Μητσακο να φερουμε συννεφια στην Κουλα μεσα στο επομενο 10ημερο.

Είναι πραγματικά ακραίο σενάριο αλλά πιστεύω μπορεί να φέρουμε ένα δυνατό 3ωρο! ΑΙΡΧΑΙΤΕ  !  #συννεφόκαμα  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όνειρο γλυκό και ξένο...Και παντοτινά χαμένο σε κρατω στο νου μου ακομα σαν το σενάριο 14 στο στόμα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανέτρεξα στους ιστορικούς χιονιάδες του 2002,2004,2008, 2021 και 2022 + Barbara και Τηλέμαχο και με εξαίρεση τον Τηλέμαχο (η πιο light εισβολή) όλες οι υπόλοιπες χιονοκαιρίες είχαν χαμηλές πιέσεις/χαμηλό στην Γροιλανδία. 

Προσωπικά όσο υπάρχει Γροιλανδικός αντικυκλώνας θεωρώ ότι δεν αξίζει να σχολιάζουμε. Αν δεν υπάρχει Γροιλανδικό χαμηλό να σπρώχνει προς κατάρρευση τον Αζορικό στην κατεύθυνση ΒΔ --> ΝΑ τότε δεν ελπίζουμε σε τίποτα οι προσήνεμοι. Παραθέτω και ένα διάγραμμα πιέσεων (gfs) κάπου στην Κεντρική Γροιλανδία με ΜΟ μονίμως πάνω από το 1020.

 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγέλη @vorios_polos..μείναμε οι 2 μας μαλλον μας εγκατέλειψε και ο κατιγιδακιας κατι για Ιούνιο ελεγε,  για ενδιαφέροντα μηνα ελεγε .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγέλη @vorios_polos..μείναμε οι 2 μας μαλλον μας εγκατέλειψε και ο κατιγιδακιας κατι για Ιούνιο ελεγε,  για ενδιαφέροντα μηνα ελεγε .....

Υπαρχει μαζικη στηριξη μην αγχωνεσαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...