Jump to content
g_ar

Αναφορές Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Πολύ ύποπτη μέρα για ρεκόρ η Πέμπτη, τουλάχιστον ως προς τις ελάχιστες. Δεν βλέπω να πέφτει εύκολα κάτω από τους 17-18 βαθμούς η Τ στις ευπαθείς περιοχές του Κέντρου και του Πειραιά.

Σωστά, να το δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, Αντώνης Χιόνης said:

21,7 σήμερα στο Ίλιον

Άρα αυτή η σημερινή μέγιστη Αττικής!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Πολύ ύποπτη μέρα για ρεκόρ η Πέμπτη, τουλάχιστον ως προς τις ελάχιστες. Δεν βλέπω να πέφτει εύκολα κάτω από τους 17-18 βαθμούς η Τ στις ευπαθείς περιοχές του Κέντρου και του Πειραιά.

βρε τι μας νοιαζει εδω που φτασαμε αφου θα μπουμε για τα καλα στον χειμωνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, airfathaaaaa said:

βρε τι μας νοιαζει εδω που φτασαμε αφου θα μπουμε για τα καλα στον χειμωνα 

Κυριακή θέλω να κάνω ανάβαση σε κάποιο βουνό και δεν ξέρω που θα είναι καλύτερα...

Τώρα είμαι Καλαμάτα και έχει 13+ βαθμούς, το μεσημέρι είχε 19...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και απο εδω παιδες.

Νομιζω οτι ειναι μια απο τις σημαντικοτερες προσθηκες μετεοσταθμων στη χωρα μιας και ειναι τοποθετημενος σε υψομετρο κοντα στα 850hpa. Μπραβο στα παιδια που το προσπαθησαν και το εκαναν πραξη.

Κισσαβος λοιπον στα 1515μ

Screenshot_20231213_091744_Facebook.jpg.707a4a18fa0790638369f4349b05204f.jpg

https://meteo-thessalia.gr/stations/kissavos/pwsWD/index.php?fbclid=IwAR3YcA67FsdvmCbIFF_BUHQRyYmgOV91ReU8g3lcE3BOBbwiBt_KTXhHLpo

Και το ποστ των παιδιων.

ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΕΓΙΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

Screenshot_20231213_092210_Facebook.jpg.37900813c23b42c28b081b233ca9ca4f.jpg

Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω την εγκατάσταση μετεωρολογικού σταθμού στο καταφύγιο Κισσάβου και στα 1.515 μέτρα υψόμετρο.

Το Σάββατο 9/12/23 μέσα σε ένα κατάλευκο τοπίο και με την θερμοκρασία συνεχώς στους -1 με -2 βαθμούς εγκαταστήσαμε τον μετεωρολογικό σταθμό με την πολύτιμη βοήθεια του συνεργάτη και πολύ καλού φίλου Βησσαρίων Μπακάλη.

Ο μετεωρολογικός σταθμός μετράει, θερμοκρασία, υγρασία, ταχύτητα και διεύθυνση ανέμου, ατμοσφαιρική πίεση, χιλιοστά βροχής, ηλιακή ακτινοβολία, ακτινοβολία uv καθώς και εξατμισοδιαπνοή.

Επίσης διαθέτει ηλιακό πάνελ για την αυτόνομη λειτουργία του, ενώ παρέχει και αναλυτική πρόγνωση για το σημείο και για τις επόμενες ημέρες.

Ο συγκεκριμένος μετεωρολογικός σταθμός είναι ο μοναδικός στον Κίσσαβο σε αυτό το υψόμετρο που είναι online και δωρεάν διαθέσιμος για όλους εσάς (ο άλλος σταθμός μας είναι χαμηλότερα στα 1000μ στην Ανατολή στο μοναστήρι του Τιμίου Προδρόμου).

Θα βοηθήσει πολύ εμάς τους μετεωρολόγους στις προγνώσεις, καθώς σε αυτό περίπου το υψόμετρο γίνεται η ανάλυση των προγνωστικών δεδομένων και έτσι θα ξέρουμε με μεγαλύτερη ακρίβεια τις καιρικές συνθήκες για τον νομό Λάρισας.

Επίσης λόγω του μεγάλου όγκου νερού που πέφτει στα ορεινά τμήματα θα γνωρίζουμε σε πραγματικό πλέον χρόνο την ποσότητα του νερού που αναμένεται να κατεβάσουν τα ρέματα προς τα πεδινά τμήματα και έτσι θα ξέρουμε αν πρέπει να πάρουμε άμεσα μέτρα σε κάποιες περιοχές που πιθανόν να δεχθούν τα νερά απο τα ορεινά τμήματα.

Όσο δε για εμάς τους χιονόφιλους θα βλέπουμε πόσο χαμηλά μπορεί να φτάσει ο υδράργυρος σε αυτό το υψόμετρο και τις διακυμάνσεις του.

Ένα πραγματικά όνειρό μου σε ένα μεγάλο υψόμετρο στο αγαπημένο μου βουνό τον Κίσσαβο να μπεί μετεωρολογικός σταθμός για να βοηθάει όλους τους πολίτες, αναβάτες, περιπατητές είναι γεγονός, χάρη στην βοήθεια απλών ανθρώπων που αγαπάνε την δουλειά που κάνω τόσα χρόνια και με στήριξαν οικονομικά για να αγοραστεί ο σταθμός.

Αναφέρω λοιπόν ονομαστικά όλους όσους έδωσαν κάτι απο το υστέρημά τους για να πραγματοποιηθεί όλο αυτό.

Σάκης Μανταλόβας, Νίκος Γουργιώτης (chora agia), Γεώργιος Πρίγκιπας, Makis Dundee, Γεώργιος Μιχοντάβας, Παπαγγελής Κλεάνθης, Σουλιώτης Θεόδωρος, Ζαχαρίας Πιτσούλης, Βασίλης Καψάλης, Δημήτρης Τσιούρης Πρόεδρος ΤΟΕΒ Πηνειού, Γεώργιος Αρχοντής (Αρτοποιεία Αρχοντή).

Φυσικά θερμές ευχαριστίες στον συνεργάτη μου Ζήση Τσιρόπουλο και στην εταιρία Agenso για την άψογη συνεργασία καθώς και στον τεχνικό μου Νίκο που είναι συνεχώς επι ποδός για να λειτουργούν όλα άψογα!

Τέλος ευχαριστώ θερμά τον πρόεδρο του ΕΟΣ Λάρισας κ. Χρήστο Καραμπούζη καθώς και τα μέλη για την παραχώρηση του χώρου και την άψογη συνεργασία.

Το επόμενο διάστημα θα τοποθετηθεί και μετεωρολογική κάμερα για ζωντανή εικόνα απο το σημείο.

Αν θέλετε και εσείς κάτι ανάλογο στην περιοχή σας μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βλέπετε σε ζωντανή μετάδοση τις καιρικές συνθήκες στα 1515μ στον Κίσσαβο απο τον μετεωρολογικό μας σταθμό, δεδομένα τα οποία ανανεώνονται κάθε 7 περίπου λεπτά.

Κοινοποιήστε όλοι στα προφίλ σας για την ενημέρωση όλων των πολιτών!!

https://meteo-thessalia.gr/stations/kissavos/pwsWD/index.php

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετό κρύο επικρατεί στα ΒΑ 9c τώρα, η θερμοκρασία πέφτει νωρίς το πρωί στην Ξάνθη στους 2c με 3c. Το μεσημέρι μαλακώνει κάπως. Χθες έπιασε 15c αλλά με το που πέσει ο ήλιος επιστρέφει σε μονοψήφιες τιμές. Η υγρασία για την περιοχή είναι σχετικά υψηλή, πιάνει το 70%.

Εν αναμονή της κακοκαιρίας του Σαββάτου, η τέταρτη βορείου ρεύματος και η τρίτη που θα δώσει χιόνια στα ημιορεινά για τη φετινή σεζόν. Αυτό είχε να συμβεί πολλά χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις 10 βαθμοί στο λιμάνι του Βόλου τώρα… https://penteli.meteo.gr/stations/uth_volos/

Η μέγιστη στους 11 για σήμερα, ο εγκλωβισμός του κρύου και η συννεφιά έχουν κάνει δουλειά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 στα 850, 10 και στην επιφάνεια!!! Τσιμπάει σήμερα πάντως. Φυσάει και έχει και υγρασία. Μια μέρα έμεινε και αν είναι και έτσι αύριο θα την γλιτώσουμε και παίζουμε τα ρέστα μας το ΣΚ να κατέβουν όσο πιο χαμηλά χιόνια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα στην Αθήνα υπήρχε μια αίσθηση ψιλοζεστης σε αντίθεση με την χθεσινή μέρα.

Το μόνο θετικό η αραιή συννεφιά και το αεράκι τα οποία κάνουν την κατάσταση πιο ήπια.

Για να μην είμαστε υπερβολικοί, υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Σε κάποιες περιοχές της νότιας Ισπανίας, Γαλλίας και Ιταλίας χθες διάβασα ότι άγγιξαν τους.......30.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υψισυννεφια στην Πάτρα από χθές,και για τον λόγο αυτό βγαίνει ανώδυνα η θερμή εισβολή μέχρι τώρα.Αντε μια μέρα έμεινε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, teo_73 είπε:

Καλημερα και απο εδω παιδες.

Νομιζω οτι ειναι μια απο τις σημαντικοτερες προσθηκες μετεοσταθμων στη χωρα μιας και ειναι τοποθετημενος σε υψομετρο κοντα στα 850hpa. Μπραβο στα παιδια που το προσπαθησαν και το εκαναν πραξη.

Κισσαβος λοιπον στα 1515μ

Screenshot_20231213_091744_Facebook.jpg.707a4a18fa0790638369f4349b05204f.jpg

https://meteo-thessalia.gr/stations/kissavos/pwsWD/index.php?fbclid=IwAR3YcA67FsdvmCbIFF_BUHQRyYmgOV91ReU8g3lcE3BOBbwiBt_KTXhHLpo

Και το ποστ των παιδιων.

ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΕΓΙΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

Screenshot_20231213_092210_Facebook.jpg.37900813c23b42c28b081b233ca9ca4f.jpg

Είμαι στην πολύ ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω την εγκατάσταση μετεωρολογικού σταθμού στο καταφύγιο Κισσάβου και στα 1.515 μέτρα υψόμετρο.

Το Σάββατο 9/12/23 μέσα σε ένα κατάλευκο τοπίο και με την θερμοκρασία συνεχώς στους -1 με -2 βαθμούς εγκαταστήσαμε τον μετεωρολογικό σταθμό με την πολύτιμη βοήθεια του συνεργάτη και πολύ καλού φίλου Βησσαρίων Μπακάλη.

Ο μετεωρολογικός σταθμός μετράει, θερμοκρασία, υγρασία, ταχύτητα και διεύθυνση ανέμου, ατμοσφαιρική πίεση, χιλιοστά βροχής, ηλιακή ακτινοβολία, ακτινοβολία uv καθώς και εξατμισοδιαπνοή.

Επίσης διαθέτει ηλιακό πάνελ για την αυτόνομη λειτουργία του, ενώ παρέχει και αναλυτική πρόγνωση για το σημείο και για τις επόμενες ημέρες.

Ο συγκεκριμένος μετεωρολογικός σταθμός είναι ο μοναδικός στον Κίσσαβο σε αυτό το υψόμετρο που είναι online και δωρεάν διαθέσιμος για όλους εσάς (ο άλλος σταθμός μας είναι χαμηλότερα στα 1000μ στην Ανατολή στο μοναστήρι του Τιμίου Προδρόμου).

Θα βοηθήσει πολύ εμάς τους μετεωρολόγους στις προγνώσεις, καθώς σε αυτό περίπου το υψόμετρο γίνεται η ανάλυση των προγνωστικών δεδομένων και έτσι θα ξέρουμε με μεγαλύτερη ακρίβεια τις καιρικές συνθήκες για τον νομό Λάρισας.

Επίσης λόγω του μεγάλου όγκου νερού που πέφτει στα ορεινά τμήματα θα γνωρίζουμε σε πραγματικό πλέον χρόνο την ποσότητα του νερού που αναμένεται να κατεβάσουν τα ρέματα προς τα πεδινά τμήματα και έτσι θα ξέρουμε αν πρέπει να πάρουμε άμεσα μέτρα σε κάποιες περιοχές που πιθανόν να δεχθούν τα νερά απο τα ορεινά τμήματα.

Όσο δε για εμάς τους χιονόφιλους θα βλέπουμε πόσο χαμηλά μπορεί να φτάσει ο υδράργυρος σε αυτό το υψόμετρο και τις διακυμάνσεις του.

Ένα πραγματικά όνειρό μου σε ένα μεγάλο υψόμετρο στο αγαπημένο μου βουνό τον Κίσσαβο να μπεί μετεωρολογικός σταθμός για να βοηθάει όλους τους πολίτες, αναβάτες, περιπατητές είναι γεγονός, χάρη στην βοήθεια απλών ανθρώπων που αγαπάνε την δουλειά που κάνω τόσα χρόνια και με στήριξαν οικονομικά για να αγοραστεί ο σταθμός.

Αναφέρω λοιπόν ονομαστικά όλους όσους έδωσαν κάτι απο το υστέρημά τους για να πραγματοποιηθεί όλο αυτό.

Σάκης Μανταλόβας, Νίκος Γουργιώτης (chora agia), Γεώργιος Πρίγκιπας, Makis Dundee, Γεώργιος Μιχοντάβας, Παπαγγελής Κλεάνθης, Σουλιώτης Θεόδωρος, Ζαχαρίας Πιτσούλης, Βασίλης Καψάλης, Δημήτρης Τσιούρης Πρόεδρος ΤΟΕΒ Πηνειού, Γεώργιος Αρχοντής (Αρτοποιεία Αρχοντή).

Φυσικά θερμές ευχαριστίες στον συνεργάτη μου Ζήση Τσιρόπουλο και στην εταιρία Agenso για την άψογη συνεργασία καθώς και στον τεχνικό μου Νίκο που είναι συνεχώς επι ποδός για να λειτουργούν όλα άψογα!

Τέλος ευχαριστώ θερμά τον πρόεδρο του ΕΟΣ Λάρισας κ. Χρήστο Καραμπούζη καθώς και τα μέλη για την παραχώρηση του χώρου και την άψογη συνεργασία.

Το επόμενο διάστημα θα τοποθετηθεί και μετεωρολογική κάμερα για ζωντανή εικόνα απο το σημείο.

Αν θέλετε και εσείς κάτι ανάλογο στην περιοχή σας μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βλέπετε σε ζωντανή μετάδοση τις καιρικές συνθήκες στα 1515μ στον Κίσσαβο απο τον μετεωρολογικό μας σταθμό, δεδομένα τα οποία ανανεώνονται κάθε 7 περίπου λεπτά.

Κοινοποιήστε όλοι στα προφίλ σας για την ενημέρωση όλων των πολιτών!!

https://meteo-thessalia.gr/stations/kissavos/pwsWD/index.php

@Zisis

Mπραβο σας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγρίνιο σήμερα....κάπως έτσι κι εδώ.....Η θερμή μεταφορά έμεινε για την ώρα στις βραδινές ώρες θαλπωρής του σπιτιού, με το άναμμα του τζακιού ή της σόμπας!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

10.4 - 17.7 σήμερα με υψισσυνεφια που κράτησε σχετικά σε λογικά πλαίσια την θερμοκρασία 

Και Πάτρα το ίδιο ζεστη αλλά αρκετά ψυχρότερο απ ότι φαινόταν. Μακάρι και αύριο να πάει κάπως έτσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα και από εμένα. Πάντως εδώ στο βόλο θερμή εισβολή δεν καταλάβαμε.. 6.2 ελαχιστη στο λιμανι και 12.2 η μέγιστη και περίπου ένα βαθμό παραπάνω στον περιφερειακο... Αύριο περιμένουμε ομίχλες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

@Zisis

Mπραβο σας

Thanks 🙂

Αρχίζουμε και γεμίζουμε τα βουνά 🙂

 

Σήμερα επανήλθε η Λιάκουρα....2 σταθμοί Βαθύσταλο με στόχο να πιάσουμε αρνητικό ρεκόρ θερμοκρασίας, πριν λίγες ημέρες Λουπατα Πίνδου (1955 μ), ο Κίσσαβος το Σάββατο στα 1515μ, και με το καλό από την άλλη εβδομάδα ακόμη μια κορυφή 😉

Λιάκουρα και ένας από τους 2 βαθυσταλους είναι και στο ΕΑΑ 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...