Jump to content
g_ar

Αναφορές Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Εγώ παρατήρησα το άλλο. Μέση απλή Τ Νοεμβρίου υψηλότερη από μέση απλή Μαΐου. Εμετός. 

Επίσης πρόσεξα τώρα ο Δεκέμβριος θερμότερος από τον Απρίλιο..Ίδια εικόνα και στην υπόλοιπη νότια Κρήτη, Ρόδο, Κάσο, Καστελόριζο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είχαμε ζήσει τους προηγούμενους 3 4 Δεκέμβρηδες φυσιολογικά και είχαμε συνηθίσει θα είχε γίνει μεγάλο μακελειό  αυτή η φετινή παράνοια τόσο στις τηλεοράσεις όσο και στην καθημερινή συζήτηση έξω. Μην κοιτάτε που καλομαθαμε στα ψησίματα και το αγνοούμε κάπως... δεν συνηθίζω να γκρινιάζω αλλά παράγινε ρε σεις🥵

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8,6οC εδώ στα Μελίσσια, ωραιότατη ψυχρούλα έξω....Στα χωριά μου πέριξ του 0οC οι ελάχιστες....-1,6οC τώρα στην Καρπενησιώτικη Ποταμιά....

ΥΓ Το σύνδρομο της καιρικής Στοκχόλμης είναι εμφανές πλέον....'Αμεση θεραπεία, με Αριστοτέλη, Θεόφραστο και αρχαίους ημών!!

"Ουδέν άτακτον των φύσει"....."Τίποτε απ' όσα είναι δοσμένα από τη φύση, δεν είναι χωρίς τάξη" (Αριστοτέλης)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Δίρφη πριν δυο μερες. Καποιο μιλουσαν για πανω απο ενα μετρο χιονι στα 1000 μετρα της Ευβοιας και οτι ζουμε απικες στιγμές. Την ωρα που ζουμε ενα απο τα πιο θερμα φθινοπωρα-αρχες χειμωνα  απλά και μόνο επειδή οι αρκουδες του αρκτουρου κοιμηθηκαν νωρις και χιονισε στα ακατοικητα.  😛 😛 😛 Δεν ξερω εαν ειναι αφελια ή απλά επιβεβαιωση προκατάληψης αλλά οι εικονες μιλανε απο μόνες τους!! 
Screenshot_15.png.d6e4487bd77ba522b557f5446fbe085d.pngScreenshot_14.png.49ce03cf8b079ee88b702df6bc30e325.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και άλλο ένα κερασάκι στην τούρτα για το πόσο θερμό βγαίνει το 2023 και αφορά τις μέσες ετήσιες Τ.

Καλά το 22.1 που δίνει η Λίνδος δεν μας λέει κάτι. Αναμενόμενο...

Όταν όμως έχουμε περιοχές της παραλιακής Μακεδονίας που δίνουν απλή μέση ετήσια Τ κοντά στους 19 βαθμούς όπως πχ η Μεγίστη Λαύρα ή το κέντρο της Θεσσαλονίκης τότε μιλάμε για εξαιρετικά θερμό έτος. Βασικά πρέπει να είναι το θεωρητικά απόλυτο μέγιστο που μπορεί να φτάσει μέση ετήσια θερμοκρασία σε περιοχή της Μακεδονίας οι 19 βαθμοί. Το απόλυτο ταβάνι. Δε ξέρω αν έχει ξαναγίνει. Δε νομίζω...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Και άλλο ένα κερασάκι στην τούρτα για το πόσο θερμό βγαίνει το 2023 και αφορά τις μέσες ετήσιες Τ.

Καλά το 22.1 που δίνει η Λίνδος δεν μας λέει κάτι. Αναμενόμενο...

Όταν όμως έχουμε περιοχές της παραλιακής Μακεδονίας που δίνουν απλή μέση ετήσια Τ κοντά στους 19 βαθμούς όπως πχ η Μεγίστη Λαύρα ή το κέντρο της Θεσσαλονίκης τότε μιλάμε για εξαιρετικά θερμό έτος. Βασικά πρέπει να είναι το θεωρητικά απόλυτο μέγιστο που μπορεί να φτάσει μέση ετήσια θερμοκρασία σε περιοχή της Μακεδονίας οι 19 βαθμοί. Το απόλυτο ταβάνι. Δε ξέρω αν έχει ξαναγίνει. Δε νομίζω...

Το κέντρο της Θεσσαλονίκης έχει αρχίσει να "αθηνοποιείται" θερμοκρασιακά τα τελευταία χρόνια. Πριν λίγες μέρες που έκανε μια ψευτοεισβολή πάνω, έπιασαν πολλές πόλεις της Μακεδονίας και περιοχές γύρω από την Θεσ/νίκη αρνητικές, αλλά το κέντρο στην κοσμάρα του με 4-5 βαθμούς. Κάποτε έβλεπε για πλάκα αρνητικές από 20 Νοεμβρίου η Θεσ/νίκη μέσα στα μπετά, όχι στην Μίκρα. Πρέπει να έχουν μειωθεί τρομερά οι μέρες παγετού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Χιονοσκεπής said:

Το κέντρο της Θεσσαλονίκης έχει αρχίσει να "αθηνοποιείται" θερμοκρασιακά τα τελευταία χρόνια. Πριν λίγες μέρες που έκανε μια ψευτοεισβολή πάνω, έπιασαν πολλές πόλεις της Μακεδονίας και περιοχές γύρω από την Θεσ/νίκη αρνητικές, αλλά το κέντρο στην κοσμάρα του με 4-5 βαθμούς. Κάποτε έβλεπε για πλάκα αρνητικές από 20 Νοεμβρίου η Θεσ/νίκη μέσα στα μπετά, όχι στην Μίκρα. Πρέπει να έχουν μειωθεί τρομερά οι μέρες παγετού.

Ναι ναι το κέντρο της Θεσσαλονίκης έχει ξεφύγει. Την τελευταία δεκαετία ο σταθμός του Ιστορικού κέντρου έχει απλή μέση ετήσια Τ τους 18 βαθμούς. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Είναι η πρώτη φορά μάλιστα που ιστορικά δεκαετία δεδομένων στη Θεσσαλονίκη δίνει κλίμα θερμό στεπικό (BSh) εκπίπτοντας από το κραταιό ψυχρό στεπικό που έχει διαχρονικά το κέντρο της Θεσσαλονίκης λόγω της αλλαγής στη μέση ετήσια θερμοκρασία που έχει ξεπεράσει πλέον τους 18 βαθμούς σύμφωνα με την κατάταξη Κέπεν. 

Δε μπορεί να δώσει δυνατές ελάχιστες το κέντρο της Θεσσαλονίκης πλέον. Μόνο σε πολύ πολύ δυνατά cold spells...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Snowparty είπε:

 Η ελλαδα επηρεασμενη απ την κλιματικη κριση σε λιγα χρονια θα αρχισει να ερημοποιειται.....

(Κυριακος)

Σε κάποια γωνιά της Θεσσαλίας η λίμνη Κάρλα γελάει με την ψυχή της .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες βγηκα σημερα για να κατεβω στη δουλεια.Με το ζορι στεκεσαι απο τον παγωμενο αγέρα των 17 βαθμων εδω στον βοτανικο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Kibo είπε:

Η Δίρφη πριν δυο μερες. Καποιο μιλουσαν για πανω απο ενα μετρο χιονι στα 1000 μετρα της Ευβοιας και οτι ζουμε απικες στιγμές. Την ωρα που ζουμε ενα απο τα πιο θερμα φθινοπωρα-αρχες χειμωνα  απλά και μόνο επειδή οι αρκουδες του αρκτουρου κοιμηθηκαν νωρις και χιονισε στα ακατοικητα.  😛 😛 😛 Δεν ξερω εαν ειναι αφελια ή απλά επιβεβαιωση προκατάληψης αλλά οι εικονες μιλανε απο μόνες τους!! 
Screenshot_15.png.d6e4487bd77ba522b557f5446fbe085d.pngScreenshot_14.png.49ce03cf8b079ee88b702df6bc30e325.png

Ένα μέτρο είχε, αλλά αφού ανέβηκε η θερμοκρασία απότομα και δεν μπόρεσε να παγώσει το χιόνι φυσικό είναι να λιώσει όλο το χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Ένα μέτρο είχε, αλλά αφού ανέβηκε η θερμοκρασία απότομα και δεν μπόρεσε να παγώσει το χιόνι φυσικό είναι να λιώσει όλο το χιονι

1 μέτρο στα 1000μ της Δίρφυς δεν έβαλε ποτέ στο προηγούμενο σύστημα. Ακόμα και στις εικόνες που είδαμε πλησίον του καταφύγιου μία μέρα μετά το σύστημα, δεν είχε ούτε μισό. Μιλάω πάντα για υψόμετρα έως 1200μ.

Τώρα για ψηλότερα δεν θα μάθουμε ποτέ αν ήταν 50 ή 80 ή 100 ή 150cm. 

Μόνο οι "εκτιμήσαντες" ξέρουν. Σαν τους Έναντι λογαριασμούς της Δεη ένα πράμα. Κατ εκτίμηση ποσότητες χιονιού. Ομως μόνο με Εκκαθαριστικούς βγαίνει άκρη, για οποιοδήποτε μέρος !

 

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Καλημέρα... Δε θα το πιστέψετε.. Εχουμε συννεφιά εδώ σήμερα... Μετά από 10 και βάλε μέρες.... Ρίγη συγκινησης😂

Επιτελους να και τα ευχαριστα νεα μετα απο καιρο για να ανεβει και η ψυχολογια της ομαδας στο φορουμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρωινά στο Βόλο είναι παγερά με ελάχιστες 5-7°C και το μεσημέρι πιάνει 15-16°C όμως και πάλι στη σκιά, καταλαβαίνεις κρυαδάκι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 βαθμοί ελάχιστη εδώ.. Βαριέμαι όσο δεν πάει. Θα μου πεις χειμώνας είναι, η πιο ξενέρωτη εποχή του χρόνου. Λογικό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

2 βαθμοί ελάχιστη εδώ.. Βαριέμαι όσο δεν πάει. Θα μου πεις χειμώνας είναι, η πιο ξενέρωτη εποχή του χρόνου. Λογικό.

Μην μου ταράζεσαι, θα ξανακάνει κανα 30ποντο στον άξονα Αλίαρτος-Θήβα-Αυλώνας και σώθηκε η παρτίδα. 🤡🤡🤡 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

2 βαθμοί ελάχιστη εδώ.. Βαριέμαι όσο δεν πάει. Θα μου πεις χειμώνας είναι, η πιο ξενέρωτη εποχή του χρόνου. Λογικό.

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν εχθές. Μου αρέσουν χιόνια και φθινοπωρινές βροχές αλλά το καλοκαίρι οι καταιγίδες της κοιλάδας έχουν άλλη γοητεία.

Έχασα και κάποιες φωτό από φέτος προς τα τέλη  Αυγούστου και έχω νευριάσει πολύ. Μιλάμε ήταν φοβερά wall - cloud και καταιγίδες με τέλεια δομή...  Το που πήγαν δεν ξέρω..

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι ναι το κέντρο της Θεσσαλονίκης έχει ξεφύγει. Την τελευταία δεκαετία ο σταθμός του Ιστορικού κέντρου έχει απλή μέση ετήσια Τ τους 18 βαθμούς. Αν είναι δυνατόν δηλαδή.

Είναι η πρώτη φορά μάλιστα που ιστορικά δεκαετία δεδομένων στη Θεσσαλονίκη δίνει κλίμα θερμό στεπικό (BSh)

Απιστευτο που εχει πλεον bsh στεπικο τροπικο κλιμα η θεσσαλονικη. Πρωτη φορα διαβζω κατι τετοιο.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημέρα  ηλιόλουστη σήμερα και εξόρμηση στο Νυμφαίο.Πολυς κόσμος και αρκετό το χιόνι ακόμη. Το ύψος του χιονιού σε αρκετά σημεία είναι 15 με 20 πόντους παγωμένο επάνω και μαλακό πιο χαμηλά.Χιονοπόλεμος φυσικά έγινε.Η Φλώρινα όπου και η φωτογραφία με τον μικρότερο γιο μου ,έχει αρκετό κρύο και το πρωί όλα ήταν παχνισμενα. Πολύ υγρασία πάντως και δυσάρεστη η αίσθηση του κρύου μετά το απόγευμα κυρίως πέριξ του ποταμού Σακουλέβα.

Υγ.Αν μπορείτε,πάτε σε κάποιο μέρος με χιόνι να χαρείτε και εσείς και φυσικά κάποτε θα πέσει και στην αυλή μας.

IMG20231229123737.jpg

IMG20231229135707.jpg

IMG20231229135401.jpg

IMG20231229122527.jpg

IMG20231228204551.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

1 μέτρο στα 1000μ της Δίρφυς δεν έβαλε ποτέ στο προηγούμενο σύστημα. Ακόμα και στις εικόνες που είδαμε πλησίον του καταφύγιου μία μέρα μετά το σύστημα, δεν είχε ούτε μισό. Μιλάω πάντα για υψόμετρα έως 1200μ.

Τώρα για ψηλότερα δεν θα μάθουμε ποτέ αν ήταν 50 ή 80 ή 100 ή 150cm. 

Μόνο οι "εκτιμήσαντες" ξέρουν. Σαν τους Έναντι λογαριασμούς της Δεη ένα πράμα. Κατ εκτίμηση ποσότητες χιονιού. Ομως μόνο με Εκκαθαριστικούς βγαίνει άκρη, για οποιοδήποτε μέρος !

 

Καλά σίγουρα δεν είχε 1 μέτρο χιόνι στα 1000μ κάνα πενταποντο είχε και αν, εγώ για πιο ψηλά μιλάω που όντως δεν θα μάθουμε ποτέ αλλά από δική μου εκτίμηση κάπου τόσο θα είχε, και το λέω βάση του υετού του σταθμού της σεττας που είχε αν θυμάμαι καλά 170μμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10.4 - 16.5 η διακύμανση της θερμοκρασίας στην ταράτσα μου 

-2.1 έως 12 η θερμοκρασία στα Καλάβρυτα

3.8 - 14.4 στον Ποταμό Κέρκυρας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, heavy snow said:

Απιστευτο που εχει πλεον bsh στεπικο τροπικο κλιμα η θεσσαλονικη. Πρωτη φορα διαβζω κατι τετοιο.

Όχι τροπικό. Θερμό στεπικό σύμφωνα με την κατάταξη Κέπεν από τα στοιχεία της τελευταίας δεκαετίας για τον σταθμό του ιστορικού κέντρου.

Παραδοσιακά είχε ψυχρό στεπικό το κέντρο της Θεσσαλονίκης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...