Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Απο Κυριακή μέχρι Πέμπτη χιόνιζε στην Μπάρμπαρα και εστω και για λιγο χιονισε ξανά το Σαββατο.Τι εννοείς αν γίνεται να εχει διάρκεια;

Συνεχόμενα ή με παύσεις; Δεν λέω να ρίχνει για 4-5 ώρες, να σταματάει για μισή μέρα, και μετά πάλι 4-5 ώρες μετά, κτλ. Εννοώ όπως έγινε εδώ το 2014 που έριχνε επί πάνω από 30 ώρες χωρίς ούτε 5 λεπτά διακοπή, με την ίδια ένταση. Και το 2006 το ίδιο πράγμα. Αυτό που βλέπω είναι ότι οι προσήνεμοι χιονιάδες έρχονται κατά κύματα, όπως ακριβώς έγινε και εδώ στην Μπαρμπαρα. Δεν χιόνιζε επί 3 μέρες συνεχόμενα. Χιόνιζε 3 μέρες σε διαστήματα. Απλή παρατήρηση ήταν, όχι κοντρα φυσικά.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Νατα νατα....μπρε..απο πότε εγινε αρχοντας ο Βαγγέλης??  Γκάρυ άλλαξε επειγόντως ποτό🤣

Ο Βαγγέλης είναι ο γερός χιονιάς τής κ. Μακεδονίας 😋😋😋😉😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Axilleas είπε:

Ερώτηση για να μαθαινω κιολας.. η περίφημη σφηνα είναι αυτό το χαμηλακι κάτω από τον αζορ που τον σηκωνει στην συνεχεια; 

Ναι αυτή θα ήταν η δεύτερη σφήνα εάν τον τρυπούσε που ευτυχώς τελικά δεν θα γίνει απ' ότι φαίνεται και πάμε για την πρώτη σφήνα από πολύ βόρεια που θα παρασύρει τον Αυλώνα αν όλα πάνε καλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Παιδιά υπάρχει σχολιασμός παλαιών κακοκαιριων....όταν τρέχει ραν κάνουμε όσο το δυνατόν μια παύση σε ότι δεν έχει να κάνει με το ραν ειδικά όταν υπάρχει τεράστιο ενδιαφέρον.

Δεν συζητάμε αυτό Βαγγέλη για τις διατάξεις περι διάρκειας ειναι η συζήτηση .

 

5 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Συνεχόμενα ή με παύσεις; Δεν λέω να ρίχνει για 4-5 ώρες, να σταματάει για μισή μέρα, και μετά πάλι 4-5 ώρες μετά, κτλ. Εννοώ όπως έγινε εδώ το 2014 που έριχνε επί πάνω από 30 ώρες χωρίς ούτε 5 λεπτά διακοπή, με την ίδια ένταση. Και το 2006 το ίδιο πράγμα. Αυτό που βλέπω είναι ότι οι προσήνεμοι χιονιάδες έρχονται κατά κύματα, όπως ακριβώς έγινε και εδώ στην Μπαρμπαρα. Δεν χιόνιζε επί 3 μέρες συνεχόμενα. Χιόνιζε 3 μέρες σε διαστήματα. Απλή παρατήρηση ήταν, όχι κοντρα φυσικά.

Εχεις δει μέρος πλην Ευβοιας και Κρήτης να χιονίζει 4 μερες συνεχόμενα με ένταση; Αν υπάρχει κάπου να πάμε. Εγω μονο την Ιαπωνία ξέρω, πάλι εξαιτίας lake effect. 

*Ας δουμε το run .

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Δεν συζητάμε αυτό Βαγγέλη για τις διατάξεις περι διάρκειας ειναι η συζήτηση .

 

Εχεις δει μέρος πλην Ευβοιας και Κρήτης να χιονίζει 4 μερες συνεχόμενα με ένταση; Αν υπάρχει κάπου να πάμε. Εγω μονο την Ιαπωνία ξέρω, πάλι εξαιτίας lake effect. 

*Ας δουμε το run .

Το σημαντικότερο ξέχασες την Τραπεζούντα και ριζουντα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Avalanche είπε:

Το σημαντικότερο ξέχασες την Τραπεζούντα και ριζουντα 

Μόλις το σκέφτηκα για να ειμαι ειλικρινής.  Με παρόμοιο τροπο φυσικά και εκεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θετικά, αλλά και αρνητικά πραγματα στο 18αρι. Το μεγαλύτερο αρνητικό η αποκοπή στον Ατλαντικό, ου φούσκωσε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Gary είπε:

καλο ειναι για μενα αυτο?

Εσυ μείνε εκει που εισαι και μην κουνιέσαι..θα σου  πει  ο Βαγγελης μόλις τελειωσει το τρεξιμο..και ηρεμα με τις μαλαματίνες🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον θεμιτός ο καλοήθης γροιλανδικος σε τέτοια περίπτωση...θα φανεί παρακάτω με το τέρας μπουλμπα που θα κατεβάσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειρότερο ραν, αλλά παρόμοια λογική. Είμαστε οκ ακόμα και με το μάλλον κακό αποτέλεσμα.

Το ενδιάμεσο 12αριου 18αριο το ιδανικό σενάριο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...