Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Να σου θυμισω σπυρο οτι τα τελευταια 3 χρονια εχουμε βγαλει ολους τους προσηνεμους χιοναδες ενα μηνα πριν μονο φετος ο δεκεμβρης δεν βγηκε και περσι...μια χαρα αξιοπιστια εχουν σε βαθμο παντα 30 ημερων μπροστα ετσι...

Δηλαδη εσυ κωστα  θες να μας πεις οτι σε μια μακροπροθεσμη εκτιμηση κοιταμε παντα μονο τους δεικτες και τιποτα αλλο?

Αυτο εγω προσωπικα δεν μπορω να το πιστεψω\

Η απλα δεν εχω καταλαβει εγω ακομα  καλα πως δουλεουν 😂

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κατι αλλο.Δεν υπαρχει τιποτα στα μοντελα που βλεπει ο προγνωστης και ΔΕΝ βλεπει το μοντελο.Ακουγεται συχνα το "αλλαξαν οι δεικτες και αυτο θα φανει σταδιακα στα επομενα τρεξιματα".Τα τρεξιματα τρεχουν ταυτοχρονα με τους δεικτες.Δεν ειναι κατι ξεχωριστο.Βασιζονται(μεταξυ αλλων)και στους τρεχοντες δεικτες,οχι στους χθεσινους.Αυτο που αλλαζει και επηρεαζει καθε τρεξιμο ειναι οι αρχικες συνθηκες που συνεχως μεταβαλλονται ανα τρεξιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καμια σχεση για αλλη αιτια πανε πιο δυτικα ,, αλλα σημασια εχει οτι δυτικευσαν αρκετα κατι πουβθεκουμε ολοι

Αντουαν σε κωδικα ναβαχο γραφεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Και εδώ φαίνεται σαν 1005, στο ούκμο, σε τζιφο δεν υπάρχει (ούτε ευρώπαικο).

Μικρή αλλά κομβική διάφορα η πιο νότια θέση των καλών 500αριων βόρεια της Ισλανδίας.

 

16-15-18-ukmo-0-108.png

16-15-25-gfs-0-102.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και κατι αλλο.Δεν υπαρχει τιποτα στα μοντελα που βλεπει ο προγνωστης και ΔΕΝ βλεπει το μοντελο.Ακουγεται συχνα το "αλλαξαν οι δεικτες και αυτο θα φανει σταδιακα στα επομενα τρεξιματα".Τα τρεξιματα τρεχουν ταυτοχρονα με τους δεικτες.Δεν ειναι κατι ξεχωριστο.Βασιζονται(μεταξυ αλλων)και στους τρεχοντες δεικτες,οχι στους χθεσινους.Αυτο που αλλαζει και επηρεαζει καθε τρεξιμο ειναι οι αρχικες συνθηκες που συνεχως μεταβαλλονται ανα τρεξιμο.

Οπωτε με λιγα λογια μιλαμε για καθημερινη μεταβλητοτητα στους δεικτες

Οπωτε μακροπροθεσμα ειναι φουλ αναξιοπιστοι σωστα?

Αν καταλαβαινω λαθος γιωργο συγχωραμε αλλα με τους δεικτες δεν πολυασχολουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Δηλαδη εσυ κωστα  θες να μας πεις οτι σε μια μακροπροθεσμη εκτιμηση κοιταμε παντα μονο τους δεικτες και τιποτα αλλο?

Αυτο εγω προσωπικα δεν μπορω να το πιστεψω\

Η απλα δεν εχω καταλαβει ακομα εγω καλα πως δουλεουν 😂

 

Ε οχι προφανως δεν κοιτας μονο αο ναο θα κοιταξεις  mjo πολυ σημαντικος δεικτης και αυτος qbo προβλεψη ζωνικων επισης θα κοιταξεις ειναι πολλα μαζι..τωρα σε βαθος λιγω ημερων ομως μπορεις να πεις οτι βαση δεικτω πχ ουκμο jma ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα και οπως βλεπω και ο παιος στο 6αρι εκανε δυτικη βελτιωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Galanto said:

Καμια σχεση για αλλη αιτια πανε πιο δυτικα ,, αλλα σημασια εχει οτι δυτικευσαν αρκετα κατι πουβθεκουμε ολοι

Το ίδιο αίτιο είναι και σε κάποια σενάρια προλαβαίνει και μπαίνει πιο γρήγορα γι'αυτό πάει και δυτικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Δηλαδη εσυ κωστα  θες να μας πεις οτι σε μια μακροπροθεσμη εκτιμηση κοιταμε παντα μονο τους δεικτες και τιποτα αλλο?

Αυτο εγω προσωπικα δεν μπορω να το πιστεψω\

Η απλα δεν εχω καταλαβει ακομα εγω καλα πως δουλεουν 😂

 

εχουν να κανουν με την κυκλοφορια με βαση τα φαινομενα του ατλαντικου, πολυ απλα ετσι το εχω μαθει εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Οπωτε με λιγα λογια μιλαμε για καθημερινη μεταβλητοτητα στους δεικτες

Οπωτε μακροπροθεσμα ειναι φουλ αναξιοπιστοι σωστα?

Αν καταλαβαινω λαθος γιωργο συγχωραμε αλλα με τους δεικτες δεν πολυασχολουμε

Δεν αλλαζουν τοσο πολυ καθε μερα στον τζιφο ναι χαχαχαχχ στο ευρωπαικο πχ αν δεις που ανεβαζω μερικες φορες εδω και 15 μερες ηταν καρφωμενοι στο -3 -2 για μετα τις 10 ολα τα μελοι και ο μο...στα κυρια πχ αλλαζουν πολυ ευκολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Ποια ειναι η αξιοπιστια τους δηλαδη?

Διοτι μεχρι στιγμης οι οποιες εκτιμησεις εχουν γραφει βαση δεικτων  εδω μεσα εχουν παει στα ταρταρα

 

Κάνεις λάθος. Κοιτάς ξεχωριστά κάθε τρέξιμο των μοντέλων τα οποία σε μεγάλο βαθμό επιδιώκουν τα κλικ σου για να βγάλουν χρήματα. Πρόσεξε, δεν λέω να μην κοιτάς τα τρεξίματα. Πρέπει όμως να βλέπεις όλες τις παραμέτρους των δεικτών. 

Δεν βλέπω τι πήγε στα ταρταρα. Υπήρχαν ενδείξεις για αρνητικό ΝΑΟ ακριβώς για αυτή την περίοδο και σε γενικές γραμμές αποτυπώνεται στη διάταξη. Από εκεί και πέρα αν χιονίσει λίγο, πολύ ή καθόλου στην πόρτα σου είναι άλλη ιστορία. 

Για Ελλάδα το καυτό διάστημα δυνατού κατεβάσματος παραμένει 26-30 Ιανουαρίου. Μένει να δούμε αν θα είναι προσηνεμο, κεντροβορειο ή και τα δύο σε διαδοχικές φάσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Οπωτε με λιγα λογια μιλαμε για καθημερινη μεταβλητοτητα στους δεικτες

Οπωτε μακροπροθεσμα ειναι φουλ αναξιοπιστοι σωστα?

Αν καταλαβαινω λαθος γιωργο συγχωραμε αλλα με τους δεικτες δεν πολυασχολουμε

Ασφαλως και αλλαζουν και εχουν διαφορα σεναρια με ensembles.Ενας μπουσουλας ειναι φυσικα.Δεν ειναι αχρηστοι.Ας πουμε οτι σε βοηθανε να δεις μια ταση και οχι φυσικα αν χιονισει στην Μενεμενη και οχι στα οινοφυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ε οχι προφανως δεν κοιτας μονο αο ναο θα κοιταξεις  mjo πολυ σημαντικος δεικτης και αυτος qbo προβλεψη ζωνικων επισης θα κοιταξεις ειναι πολλα μαζι..τωρα σε βαθος λιγω ημερων ομως μπορεις να πεις οτι βαση δεικτω πχ ουκμο jma ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα και οπως βλεπω και ο παιος στο 6αρι εκανε δυτικη βελτιωση

Τελοςπαντων και πολυ το κουρασαμε το θεμα

Το μονο που μας καιει τωρα ειναι αν επιτελους χειμωνιασει 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Τελοςπαντων και πολυ το κουρασαμε το θεμα

Το μονο που μας καιει τωρα ειναι αν επιτελους χειμωνιασει 

 

Αυτο ειναι ξεκαθαρο νομιζω δεν θα εχουμε το χαλι του δεκεμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Κάνεις λάθος. Κοιτάς ξεχωριστά κάθε τρέξιμο των μοντέλων τα οποία σε μεγάλο βαθμό επιδιώκουν τα κλικ σου για να βγάλουν χρήματα. Πρόσεξε, δεν λέω να μην κοιτάς τα τρεξίματα. Πρέπει όμως να βλέπεις όλες τις παραμέτρους των δεικτών. 

Δεν βλέπω τι πήγε στα ταρταρα. Υπήρχαν ενδείξεις για αρνητικό ΝΑΟ ακριβώς για αυτή την περίοδο και σε γενικές γραμμές αποτυπώνεται στη διάταξη. Από εκεί και πέρα αν χιονίσει λίγο, πολύ ή καθόλου στην πόρτα σου είναι άλλη ιστορία. 

Για Ελλάδα το καυτό διάστημα δυνατού κατεβάσματος παραμένει 26-30 Ιανουαρίου. Μένει να δούμε αν θα είναι προσηνεμο, κεντροβορειο ή και τα δύο σε διαδοχικές φάσεις. 

Εγω θα ελεγα το 18-30 στο συνολο καθως δειχνει να μπορει να βγαλει δυο χιονοκακοκαιριες στο 12ημερο εκεινο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Αυτο ειναι ξεκαθαρο νομιζω δεν θα εχουμε το χαλι του δεκεμβρη 

Ειδα πριν την εκτιμηση του ευρωπαικου για τον μηνα δεκεμβριο που ανεβασες

Οντως επεσε μεσα 

Για να δουμε τωρα και την εκτιμηση του ομως και  για τον  μηνα γεναρη(ευχομαστε να ειναι απο την αναποδη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ICELARISSA said:

Εγω θα ελεγα το 18-30 στο συνολο καθως δειχνει να μπορει να βγαλει δυο χιονοκακοκαιριες στο 12ημερο εκεινο

Σωστός αλλά το διάστημα 18-25 είναι καμμενο για Ελλάδα κατά τη γνώμη μου και πιθανώς για καλό σκοπό. Εκτίμηση μου είναι ότι από τις 14-15 θα απλωθεί ο ευρωπαϊκός αντικυκλωνας και ταυτόχρονα θα υπάρξει συσσώρευση ψύχους ΒΒΑ. Από τις 26 και μετά πιστεύω θα φάτε καλά Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Σωστός αλλά το διάστημα 18-25 είναι καμμενο για Ελλάδα κατά τη γνώμη μου και πιθανώς για καλό σκοπό. Εκτίμηση μου είναι ότι από τις 14-15 θα απλωθεί ο ευρωπαϊκός αντικυκλωνας και ταυτόχρονα θα υπάρξει συσσώρευση ψύχους ΒΒΑ. Από τις 26 και μετά πιστεύω θα φάτε καλά Ελλάδα. 

Θα δουμε πως θα παει αλλα στο βασικο συμφωνουμε οτι χιονι θα πεσει σιγουρα μετα τις 20 χαχαχ απλα εγω διαφωνω στο πανευρωπαικο Α ειμαι πιο κοντα στον μεγαλο αυλωνα κ.ευρωπη εκεινο το διαστημα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγέλη @vorios_polos εφικτοτατα σεναρια ...το μονο που χρειασεται στις 100 ωρες τα γεωδυναμικα στη σκανιδνβια να ενωθουν γρηγορα πριν φυγει το κατω μερος του αυλωνα για ευωρπη ,..μετα εννιζχυεται και παει δυτικα ,,εχει κι αλλα

 

gens-41-1-144.png

gens-34-1-144.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Βρε Αντουάν τι δέκα..πολλά εχει

Ειπα 10 με κανονικο κεντροβορειο...Έχει αλλα 15 με περάσματα από 5 έως 10 εκατοστά ..θεωρητικα μεσω διαταξης

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...