Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Sotiris said:

Ο τζίφος φιρι φιρι το πάει να μην μας φέρει ούτε -3 εδώ στην Αττική...

Θα μου πεις τι πιο σύνηθες να συμβεί….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το είπα κάποια στιγμή χθές ότι έχει χρόνο να μην κατεβάσουν και τίποτα στο τέλος αλλά τόσο άσχημα δεν το περίμενα.μετς τις 72 ώρες τα μοντέλα είναι ότι να ναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τώρα το σημασία θα έχει να πω ότι κάτι πάει να κάνει το γιουκμο κάτι ο τζιφος κάτι το σικον...

Ειδικα ρο ουκμο ειναι στις 144 ωρες μακραν το καλυτερο στα σημερινα τρεξιματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ειδικα ρο ουκμο ειναι στις 144 ωρες μακραν το καλυτερο στα σημερινα τρεξιματα

Ναι το μπετόν αρμέ...έκανε μια επιτυχία τον Νοέμβριο και μετά έγινε σαν το Τζεμ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Ναι το μπετόν αρμέ...έκανε μια επιτυχία τον Νοέμβριο και μετά έγινε σαν το Τζεμ...

Και για το σαββατο το πρωτο ηταν που διορθωσε και το πρωτο που εδειξε αυλωνα τα αλλα ακολουθησαν και αν δεις στο χθεσινο 00 ηταν που εδωσε το καθολου ψυχρη εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Steliosnow είπε:

Στην ουσία περα απο μια σχετικά μικρή μείωση από την 6η πενταετία και μετά το μεγάλο πρόβλημα εστιάζεται στα τελευταία 10 χρόνια. Θλιβερή κατάσταση... Ίσως έτσι εξηγείται και ο τρόπος πιυ έχω στο μυαλό μου τον χειμώνα και μου φαίνεται σχετικά φυσιολογικός αφου τα τελευταία 10 χρόνια είναι που έχω σχετικά καλές μνήμες. 

Ναι έτσι είναι. Αργή και σταδιακή πτώση, με ταχύτατ πτώση εν τέλη τα τελευταία 10 χρόνια

 

(Για όσους ξέρουν εμένα και την ατυχία, δηλαδή τότε που άρχισα να ασχολούμαι με χάρτες και δυτικούς χιονιάδες χαχα)

2 ώρες πριν, Μεσσήνιος είπε:

Μπράβο για την προσπάθεια Μιχαήλ εξαιρετική ανάλυση, και επίσης πολλά μπράβο και στον @KapelosG για τη συμβολή του! Αυτό που βιώνουμε εμπειρικά επιβεβαιώνεται και από τη στατιστική. Πολύ ενδιαφέρουσα θα ήταν και μια μελέτη σχετικά με τη συχνότητα εμφάνισης χαμηλών στον Ατλαντικό την περίοδο Νοέμβρη - Μάρτη σε σχέση με παλιότερα, καθώς και τα κύματα rossby που έχει αναφέρει ο Ζιακόπουλος στο blog, τον τρόπο διάδοσης στο παρελθόν σε σύγκριση με σήμερα, γιατί ενώ υπάρχει κρύο στην κεντροβόρεια Ευρώπη και πολλές φορές ο Αζορικός ανυψώνεται και παίρνει σωστή θέση, τα κύματα rossby δεν μεταδίδονται με τρόπο που θα προκαλέσουν, με τη βοήθεια του Αζορικού, τον πολικό αεροχείμαρρο να πάρει Β-ΒΑ κατεύθυνση. 

Ευχαριστώ πολύ! Σίγουρα  θα διαπιστώναμε και εδώ θέματα, αλά δυστυχώς θέλει καθαρά επιστημονική δουλειά εδώ. Το δικό μου ήταν ελαφρώς μπακαλίστικο, αν και λόγω της μεγάλης εμπειρίας μου, αλλά και της διακριτότητας των διαφόρων τύπου χιονιού δεν πιστεύω ότι θα είχαμε πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να εξετασθεί επίσης η συχνόετερη προέλευση των ψυχρών αερίων μαζών, το "δρομολόγιό" τους αν θέλεις, για τους χιονιάδες αυτούς (δυτικούς, κεντρικούς, βόρειους). 

Σίγουρα θα είναι χρονομεταβαλλόμενη, ειδικά ειδικά το β-βδ θα έχει υποστεί μεγάλη ζημιά. Πάντως η λογική λέει ότι θα είναι από τα βορειοανατολικά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Frostfang8 said:

το φετινο θεωρω οτι ειναι η πλεον πραγματικοτητα που θα βιωνουμε απο εδω και περα. το οτι στα προσηνεμα στο ΒΑ ρευμα ημασταν τυχεροι 3 χρονιες σερι, δεν λεει κατι. αντιθετως ειμασταν απλα τυχεροι και τιπτοα παραπανω. δεν  θα ειναι συχνα αυτα τα παραδειγματα... νομιζω ολοι ειμαστε στην ιδια μοιρα μελλοντικα

Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά. Είναι σαν να λέμε ότι δεν θα ξαναχιονίσει στη Τουρκία. Τα ίδια γράφονταν και όταν τρώγαμε τη μια φάπα μετά την άλλη με την Άνδρο να ανοίγει χιονοδρομικό και μετά ήρθαν 3 χρονιές σερί και είχε προηγηθεί και ένας Τηλέμαχος το 2019. Η μόνη πραγματική αλλαγή που έχει συντελεστεί είναι ο περιορισμός των χαμηλών από τα δυτικά, κάτι που έχει περιορίσει τις χιονοπτώσεις στα ΚΒ και έχει μειώσει τις διαφορές μεταξύ Κηφισιάς και πάνω με τα νοτιότερα τμήματα του λεκανοπεδίου σε σύγκριση με ο,τι συνέβαινε στο παρελθόν. Μάλιστα η περίοδος 2015-2023 είναι από τις καλύτερες για το ευρύτερο λεκανοπέδιο σε ο,τι αφορά τις ημέρες χιονόπτωσης σε σύγκριση και με δεκαετίες που φαντάζουν "χρυσές" όπως των 00 με την εξαίρεση του Φεβρουαρίου του 2003. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ειδικα ρο ουκμο ειναι στις 144 ωρες μακραν το καλυτερο στα σημερινα τρεξιματα

Λες ρε Κώστα? Να βγάλει κατέβασια? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Και για το σαββατο το πρωτο ηταν που διορθωσε και το πρωτο που εδειξε αυλωνα τα αλλα ακολουθησαν και αν δεις στο χθεσινο 00 ηταν που εδωσε το καθολου ψυχρη εισβολη

Ναι πως δεν το είδα...για να επαναφέρει στο 12αρι και το χαμηλό και τον Αυλώνα για να το ξαναπάρει πίσω στο 00 σήμερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Λες ρε Κώστα? Να βγάλει κατέβασια? 

Εγω εχω πει την αποψη μου οτι ζωνικη δυσκολα να υπαρξει και αν υπαρξει θα ειναι αντε για 2-3 μερες στη πορεια ως 15 φλεβαρη βλεπω και σκανδιναβικο και πιθανον σιβηρικο..γενικα ενα χειμερινο μοτιβο τωρα τι να πω να δουμε και ευρωπαικο πιο μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ναι πως δεν το είδα...για να επαναφέρει στο 12αρι και το χαμηλό και τον Αυλώνα για να το ξαναπάρει πίσω στο 00 σήμερα...

Θελω να πω οτι σε σχεση με τα αλλα σαν κυριο ηταν πιο κοντα απ ολα σε ολη την κατασταση παλινδρομησεις παντα θα υπαρχουν ειδικα οπως στην φαση του σαββατου που δεν μιλαμε και για κανενα σοβαρο αυλωνα εξ αρχης αυτο ηταν δεδομενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Θελω να πω οτι σε σχεση με τα αλλα σαν κυριο ηταν πιο κοντα απ ολα σε ολη την κατασταση παλινδρομησεις παντα θα υπαρχουν ειδικα οπως στην φαση του σαββατου που δεν μιλαμε και για κανενα σοβαρο αυλωνα εξ αρχης αυτο ηταν δεδομενο

Κώστα το αντίθετο...μόνο σ ένα ραν έδειξε μη κάθοδο Αυλώνα..ήταν το πρώτο που το ξεκίνησε σταθερά και το τελευταίο που το γύρισε.Αν υπήρχε ένα μοντέλο που θα είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα είναι ο τζιφος πρώτα και μετά ο παιος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Παίδες τι πάει να κάνει το ukmo την επόμενη Δευτέρα? Το είδατε? 

Θα βγάλει τον εξαφανισμένο χιόνια μάλλον... 

ukmo-0-168.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...