Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι μου λεει οτι θαναι ο χειροτερος χειμωνας χωρις χιονι αρκετοι δημοσιογραφοι στεναχωριουνται που δεν δουλευουν τα χιονοδρομικα...ενω ο μεσος ελληνας μετο ζορι τα βγαζει..παλλιογλυφτες ρουφιανοι των μμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου άρεσε το Τζεμ. Καυτό ξέρω, αλλά θέλω επιτέλους να βγει σοβαρός Αυλώνας ο οποίος θα είναι σίγουρα δυτικά μας. Κατά τα άλλα εν τέλη πάλι καλά που δεν ήρθε χιονιάς ακόμα και εδώ το σκ, είμαι αρρωστος οπότε δεν θα μπορούσα να χαρώ το χιόνι. Ότι χειρότερο να κοντεύουν 3 χρόνια που έχεις να το πιάσεις και αν έρθει να μην μπορείς να βγεις έξω. Αλλά τώρα θα καθαρίσω για τον υπόλοιπο χειμώνα και αν έρθει, θα το ευχαριστηθώ. εμ δε γινόταν να είναι όλοι άρρωστοι και εγώ καλά. Χαχαχαχα..

πάντως το Σάββατο θα είναι συννεφιασμένο εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, geornik είπε:

η Βαρβάρα ήλθε α δεκαήμερο Φλεβάρη...για αυτό δίνω τις 10 Φλεβάρη ως τελικό όριο του χειμώνα πριν την οριστική λήξη...

Υπαρχουν πολλα παραδειγματα αυλωνων που ηρθαν μετα τις 15/2 κ ακομα τα θυμόμαστε. 

Παμε. 2008 17-18/2 μεχρι τοτε ο χειμωνας ηταν ανευρος 

Μηδεια 15-16/2 μεχρι τοτε ο χειμωνας ηταν ανευρος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι να ξεγραφουμε 10/2 με 10/3 μια περιοδο που στατιστικά μας εχει δωσει τις ποιοτικοτερες κ σημαντικοτερες χιονοπτωσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου άρεσε το Τζεμ. Καυτό ξέρω, αλλά θέλω επιτέλους να βγει σοβαρός Αυλώνας ο οποίος θα είναι σίγουρα δυτικά μας. Κατά τα άλλα εν τέλη πάλι καλά που δεν ήρθε χιονιάς ακόμα και εδώ το σκ, είμαι αρρωστος οπότε δεν θα μπορούσα να χαρώ το χιόνι. Ότι χειρότερο να κοντεύουν 3 χρόνια που έχεις να το πιάσεις και αν έρθει να μην μπορείς να βγεις έξω. Αλλά τώρα θα καθαρίσω για τον υπόλοιπο χειμώνα και αν έρθει, θα το ευχαριστηθώ. εμ δε γινόταν να είναι όλοι άρρωστοι και εγώ καλά. Χαχαχαχα..

πάντως το Σάββατο θα είναι συννεφιασμένο εδώ.

Περαστικα μιχαηλ......

Κανε κανα μαγικο για ιονιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowparty είπε:

Περαστικα μιχαηλ......

Κανε κανα μαγικο για ιονιο...

Ευχαριστώ! Τελικά είμαι αρρωστος 3 μέρες τώρα, αλλά εχθές χειροτέρεψε αρκετά, ώστε να είναι σίγουρος. Παρόλα αυτά, ευτυχώς παραμένει childs play προς το παρόν.

Αν μπορούσα να κάνω θα το είχα κάνει! Από τότε που ξεκίνησε η ατυχία με τον Ηφαιστίωνα το 2020, τίποτα δεν πάει καλά για τα κβ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου άρεσε το Τζεμ. Καυτό ξέρω, αλλά θέλω επιτέλους να βγει σοβαρός Αυλώνας ο οποίος θα είναι σίγουρα δυτικά μας. Κατά τα άλλα εν τέλη πάλι καλά που δεν ήρθε χιονιάς ακόμα και εδώ το σκ, είμαι αρρωστος οπότε δεν θα μπορούσα να χαρώ το χιόνι. Ότι χειρότερο να κοντεύουν 3 χρόνια που έχεις να το πιάσεις και αν έρθει να μην μπορείς να βγεις έξω. Αλλά τώρα θα καθαρίσω για τον υπόλοιπο χειμώνα και αν έρθει, θα το ευχαριστηθώ. εμ δε γινόταν να είναι όλοι άρρωστοι και εγώ καλά. Χαχαχαχα..

πάντως το Σάββατο θα είναι συννεφιασμένο εδώ.

Περαστικά φίλος.κοιτα όταν γίνεις καλά να φέρεις και τον μέγα κέντρο βόρειο χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο καλος ο τζιφος για το μετωπακι στις 16, παρόλο που χάλασε λίγο η φάση. Επανεμφανίζεται εύκολα όμως.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πιο καλος ο τζιφος για το μετωπακι στις 16, παρόλο που χάλασε λίγο η φάση. Επανεμφανίζεται εύκολα όμως.

πλακα πλακα κοιτα να δεις που αν βελτωθει λιγο ισως να ειναι κ το καλυτερο που εχει ερθει μεχρι τωρα για κβ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δουμε τι θα κάνει εδώ από βδομάδα. 25 εκατοστά λέει και επιμένει εδώ και αρκετά τρεξίματα. Όπως βλέπετε θέμα σύγκλισης είναι που θα κάτσει γιατί βόρεια δεν θα έχεις υετo, νοτια θα έχεις βροχές αν δεν είσαι στο σωστό σημείο. Το έχει δείξει κι άλλες φορές σε μακρινές ώρες, εδώ το πάει τρένο από τις 350 που το πρωτοεδειξε. Και βάζω το τελικό αποτέλεσμα, ήδη από τις 160 ώρες ξεκινάει να δίνει, οπότε πρώτη καρτέλα. Έχω αγχωθεί γιατί χθες την έστελνε τη σύγκλιση ΒΑ γερμανια, εδώ κόντευε να φτάσει + 5 στα 850. Είναι μεγάλη ευκαιρία για μεγάλο χιόνι Φρανκφούρτης, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος για να δει μεγάλο χιόνι η περιοχη

image.png.2db1ba2fd2ee0bb6894b69612d0c8ea7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAIONAS είπε:

πλακα πλακα κοιτα να δεις που αν βελτωθει λιγο ισως να ειναι κ το καλυτερο που εχει ερθει μεχρι τωρα για κβ

Ναι για αυτό το έχω βάλει στο μάτι. Είναι κάτι που θέλει ελάχιστες αλλαγές για να δώσει χαλαρό στρωμένο χιόνι στα πεδινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Δεν καταλαβαινω γιατι να ξεγραφουμε 10/2 με 10/3 μια περιοδο που στατιστικά μας εχει δωσει τις ποιοτικοτερες κ σημαντικοτερες χιονοπτωσεις 

Γιατί οι μέρες είναι μεγάλες και άλλες..... Το ότι αν θέλει το στρώνει και μεσημέρι το έχουμε δει τόσες φορές, αλλά τα ίδια και τα ίδια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά δε τον έχω διαγράψει τον Φλεβάρη... αν είναι δυνατόν εάν από τώρα βάζαμε ταφόπλακα σε όλο τον χειμώνα! Το μοναδικό διάστημα που έχω κάψει είναι προφανώς το 2ο δεκαημέρο αυτού του μήνα. Μέχρι και τις 15/3 θεωρητικά μπορεί να προκύψει πεδινός χιονιάς, ανεξάρτητα του αμα μεγαλώνει η ημέρα ή το τι μας λένε τα μακροπρόθεσμα, στα οποία δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία έως σήμερα (είτε είναι θετικά για εμάς είτε αρνητικά). Θα έχουμε κι άλλες ευκαιρίες 100%, άσχετα το εάν θα μας κάτσουν η όχι.

@[weathermaniac] Περαστικά!! Και σε ευχαριστούμε για την άκρως ενδιαφέρουσα έρευνα για τις χιονοπτώσεις, που έκανες με τον @KapelosG. Ανυσηχητικά τα αποτελέσματα, παρά την αντίσταση του Αιγαίου και της προσηνεμης κεντροανατολικής Ελλάδας. Μείωση λοιπόν των χιονοπτώσεων στο σύνολο σχεδόν της χώρας και ιδιαίτερα στα βόρεια και δυτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Γιατί οι μέρες είναι μεγάλες και άλλες..... Το ότι αν θέλει το στρώνει και μεσημέρι το έχουμε δει τόσες φορές, αλλά τα ίδια και τα ίδια. 

Συμφωνουμε. Εδω ρε παιδια δεν θα ξεχασω την 25/3 νομιζω πριν 2 χρονια που ειχαμε ψυχρη ξεροεισβολη με τον ηλιο στον θεο (περιπου 53 μοιρες εδω για τοτε) κ το ΜΕΣΗΜΕΡΙ παρακαλω περναει ενα νεφικο κ ριχνει νιφαδες καρακεντρο Αθηνας δεν μπορω να τα ακουω αυτα διοτι απλα δεν ισχυουν. Ενταξει δεν θα μεινει το χιονι οταν βγει ηλιος 2 μερες θα μεινει 1,5 τον Φλεβαρη κ λιγοτερο τον Μαρτη οκ. Ας χιονιστουμε πρωτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι έβγαλε τον εξαφανισμένο.. ¨Έχω χορτάσει το να βλέπω κομμάτι στης μυθολογίας στα μακρινά του τζίφου και να μην βγαίνουν ποτέ. Και εχθές στο 18αρι το έβγαλε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω βαζω αυτο εδω για να θυμομαστε οι προσηνεμοι που βλεπουμε τα καλυτερα μας χιονια

image.png.61417aa35756dec20945b8122f9e3b55.png

Το διαστημα 23/1-25/2 ειναι το πιο δυνατο μας σε βαθος 50 ετων, ομως να πουμε οτι με βεβαιοτητα το διαστημα 3/1-22/1 ειναι σαφως καλυτερο σε χιονοπτωσεις απο 26/2-10/3 (εξαιρεση μαρτης 1987) και λογω Τ850 αλλα κυριως λογω διαρκειας μερας και εντασης ηλιακης ακτινοβολιας. Ηδη χανονται μερες απ το καλο μας διαστημα τωρα, αλλα μπροστα μας ειναι το θεωρητικα καλυτερο! Δεν ισχυει το ιδιο βεβαια για βορεια ελλαδα που η ολη κατασταση ειναι τυπικα μετατοπισμενη 10 μερες πισω αφου εκει εχε δει τις καλυτερες χιονοκαλυψεις της

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν Κώστα από Λάρισα άκου να δεις και δεν δέχομαι αντιρρήσεις...😋...είπαμε ότι αν κοντοζυγωνει κάτι ενδιαφέρον θα κάνουμε έκτακτη συνάντηση.Κανονισε υποχρεώσεις πάρε ρεπό δεν ξέρω τι θα κάνεις αλλά θα τσακιστεις και τα ρθεις...ακούς?🤣🤣😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει κάποια σενάρια το 6αρι που σηκώνουν τον αζορικο ήδη στις 192 ώρες ή έστω κάποια μορφή αζορικού. Φάνηκε και στον μέσο όρο που βελτιωθηκε ελαφρώς… Μακάρι σε κανενα 2ημερο να έχουμε ξεκινήσει το επόμενο «κυνήγι»…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-2-42.png?6

Δειτε γρηγορα ποσο ευκολα οι βροχες αποφευγουν  για ακομα μια φορα ,την ερημο αττικα al Khali

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Έχει κάποια σενάρια το 6αρι που σηκώνουν τον αζορικο ήδη στις 192 ώρες ή έστω κάποια μορφή αζορικού. Φάνηκε και στον μέσο όρο που βελτιωθηκε ελαφρώς… Μακάρι σε κανενα 2ημερο να έχουμε ξεκινήσει το επόμενο «κυνήγι»…

Σενάριο 3.. μου αρέσει

gens-3-1-216.png

 

πάντως από ότι είδα ο ευρωπαίος είναι σουπερ μάπα, διαφωνεί με τον εαυτό το, αφού το μεσοπρόθεσμο ΄όπως έχει πει ο Κώστας βγάζει σκανδιναβικό μπλοκ, ενώ αυτό που βλέπουμε εμείς, μασίφ ζωνική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Σενάριο 3.. μου αρέσει

gens-3-1-216.png

 

πάντως από ότι είδα ο ευρωπαίος είναι σουπερ μάπα, διαφωνεί με τον εαυτό το, αφού το μεσοπρόθεσμο ΄όπως έχει πει ο Κώστας βγάζει σκανδιναβικό μπλοκ, ενώ αυτό που βλέπουμε εμείς, μασίφ ζωνική.

Μια χαρα ειναι ο ευρωπαιος....τ αλλα ειναι για πεταμα....

Κανει μπαμ η καραζωνικη......

Τα υπολοιπα ειναι φαντασιωσεις και τα θελω μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...