Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως βλέποντας τα νεότερα των μοντέλων και υπο την αίρεση οτι όντως θα βγουν τα παρατεταμένα 20άρια που φαίνονται για μετά τότε πρέπει να προσέξουμε κάποιες περιοχές της νότιας χώρας, ειδικά Δωδεκάνησα που δεν θα πάρουν πρέφα από την ψυχρή εισβολή μήπως πάμε για κάποιο ρεκόρ Ιανουαρίου στις μέσες τιμές. 

Όλα πολύ ρευστά φυσικά. Αλλά πρέπει να το προσέξουμε αν γίνει όπως φαίνεται τώρα με τα +10 και +12 στα 850...

Δεν θα γίνει ..😎😎😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, vorios_polos said:

Κοίτα που τον κάνει και το κοντρόλ!!! image.png.7a67d996c41f1ba3f705cfe562b3d745.png

Αυτες οι πιεσεις (ο εμποδισμος 1030 στη σκανδιναβια) τωρα ειναι ικανες να κατεβασουν αυλωνα;;; Ειναι πολυ περιεργο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

Αυτες οι πιεσεις (ο εμποδισμος 1030 στη σκανδιναβια) τωρα ειναι ικανες να κατεβασουν αυλωνα;;; Ειναι πολυ περιεργο.

Κι όμως ναι γιατί είναι επιφανειακός εμποδισμος όπως ο σιβηρικος ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δηλαδη εμενα τουλαχιστον μου κανει μεγαλη εντυπωση σε ενα ολοενα κ πιο θερμο περιβαλλον που οι πολοι ειναι πιο ευαισθητη στις μεταβολες να καταγραφεται το 2024 ταχυτητα αυξησης πολικου παγου 87400τ.χλμ ανα μερα αντι 64100 τη περιοδο 1980- 2010

Τωρα καληνυχτω στα αλήθεια!

Επεξεργάστηκε από icestorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μάλιστα και ήρθε ο τζιφος να απαντήσει πως μπορεί να βγει σκανδιναβικος που μας έλεγε ο Κώστας...από τον ίδιο τον πολικό Αυλώνα!!!!!άρα γίνεται....

Λογικό το βρίσκω μετά από τοσο ακραίο ψύχος στην Σκανδιναβία για τόση μεγάλη διάρκεια, να βγουν υψηλές πιέσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, vorios_polos said:

Α!!!, ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΉ ΚΑΜΗΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛ!!! image.png.34252f3f7e5d484a33e095f2b5176f28.png

Καλά ντάξει δεν στέκουν αυτά.

Μόνο του τρέχει το control

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Παντως επειδη τον παρατηρω σχεδον καθημερινα ο βορειος πολικος παγος φετος παει καλυτερα εδω κ πολλα χρονια. Οχι μονο αυξανει σε εκταση αλλα κ η ταχύτητα αυξησης του σε σχεση με την περιοδο 1980-2010 ειναι αρκετα υψηλοτερη παρακαλω. Απλα το αναφέρω. 

Ειδικά η Βαλτική θάλασσα πρέπει να πηγαίνει για ρεκορ παγοκάλυψης στη Σκανδιναβία.....πάει να παγώσει και η κεντρική Βαλτική εκτός από την βόρεια...κάτι που θα γίνει σχεδόν σίγουρα το επόμενο δεκαήμερο αφού προβλέπεται ενίσχυση του ψύχους εκ νέου στην περιοχή.....δεν ξέρω κι εγώ ακόμα και η βόρεια Βαλτική από πότε έχει να παγώσει....

GFSOPEU18_0_47.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας τρολάρουν δεν θα βγουν αυτά. Είπαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως βλέποντας τα νεότερα των μοντέλων και υπο την αίρεση οτι όντως θα βγουν τα παρατεταμένα 20άρια που φαίνονται για μετά τότε πρέπει να προσέξουμε κάποιες περιοχές της νότιας χώρας, ειδικά Δωδεκάνησα που δεν θα πάρουν πρέφα από την ψυχρή εισβολή μήπως πάμε για κάποιο ρεκόρ Ιανουαρίου στις μέσες τιμές. 

Όλα πολύ ρευστά φυσικά. Αλλά πρέπει να το προσέξουμε αν γίνει όπως φαίνεται τώρα με τα +10 και +12 στα 850...

Καλα +12 δύσκολα να φτάσει πιστεύω μια μέρα δυο ΜΑξ στο +10 οι αλλά μέρες θανε 5 με 8 στα 850 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κινέζος, κορεατης ούκμο και παρολίγο 18αρι τζιφου κάτι προσπαθούν να πουν για 17 του μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Antrious Antrious είπε:

δεν υπαρχει τιποτα για 16 γεναρη ουτε στους μεσους ορους απο τα εσεπλες και τον 3 μοντελον δεν φαινεται τιποτα το μονο που φαινεται ειναι η αισθητη ανοδος στη θερμοκρασιας για 16 γεναρη και μετα και η 16 γεναρη ειναι παρα πολυ κοντα και δεν νομιζω οτι θα εχουμε τοσο μεγαλες και δραματικες αλλαγες στα μοντελα και στους μεσους ορους

Θα δουμε αυριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι τις 19 που θανε το πικ της ζέστης τίποτα απολύτως,Δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει ολο αυτο το ανέκδοτο αλλά με ούτε ένα σενάριο από κανένα μοντέλο σχεδόν κάτω από 0  βαθμους στα 850 είναι δύσκολα τα πράγματα !

Επεξεργάστηκε από swthrhs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Τι καταρριπτει ακριβως?Οτι ας πουμε παμε απο το ενα θερμο ρεκορ στο αλλο?Οτι εχουν μειωθει δραματικα οι χιονοπτωσεις? 

Κατα τα λοιπα εννοειται οτι ο καθενας μπορει να πιστευει οποιον θελει. 

Για να γυρισω στο θεμα μας.Τωρα μπηκα να δω χαρτες και πραγματικα μου ερχεται εμετος.Ως +10 ξανα,παντελης ελλειψη υετου και αγιος ο θεος.Σιχαμα.

Είναι μεγάλη και χρονοβόρα κουβέντα Γιώργο. Το +1.5c είναι και αυτό σχετικό και δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα. Μέσοι όροι ουσιαστικά άρχισαν να καταγράφονται το 1879-80 και όχι παντού. Οι Άγγλοι ξεκίνησαν νωρίτερα νομίζω, το 1872 αν θυμάμαι καλά. 

Τα ρεκόρ που λες μπορεί και να έσπαγαν το 1340. Οι χιονοπτωσεις δεν έχουν μειωθεί. Όταν δεν θα χιονίσει για 3 έτη στο Σαππορο θα αρχίσω να ανησυχώ. Αν εξαφανιστεί το Αλεουτιο χαμηλό θα ανησυχήσω. Προς το παρόν και η παγοκαλυψη είναι εξαιρετική. Επίσης η Επιστήμη αδυνατεί να δώσει απάντηση για το τι μπορεί να προκαλεί ανά διαστήματα κύκλους θέρμανσης ή ψυχρανσης. Ας διαβάσει ο κόσμος για τους "Κύκλους Μιλανκοβιτς", ας διαβάσει για τα επίπεδα και εκτιμήσεις CO2 στην ατμόσφαιρα. Το τι λένε μερικοί πολιτικοί, κάτι άλλοι μισθοφόροι γραφικοί που κλείνουν δρόμους και επιστήμονες που συνεργάζονται κάτω από το τραπέζι με τους παραπάνω μου είναι προσωπικά αδιάφορο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, Frostfang8 said:

εχουν μειωθει δραματικα οι ημερες φαινομενων ομως. δεν το οτι σαν ημερες χιονοπτωσης εχουμε αυξηση δεν λεει κατι για τις ημερες υετου

Αυτό είναι μια άλλη συζήτηση που οφείλεται όμως και πάλι στο περιορισμό των χαμηλών από δυτικά που φέρνουν βροχές. Αν κλιματική αλλαγή σημαίνει ακραία φαινόμενα είμαι μέσα φουλ, μια ζωή την έχουμε. 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, fear777 είπε:

Είναι μεγάλη και χρονοβόρα κουβέντα Γιώργο. Το +1.5c είναι και αυτό σχετικό και δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα. Μέσοι όροι ουσιαστικά άρχισαν να καταγράφονται το 1879-80 και όχι παντού. Οι Άγγλοι ξεκίνησαν νωρίτερα νομίζω, το 1872 αν θυμάμαι καλά. 

Τα ρεκόρ που λες μπορεί και να έσπαγαν το 1340. Οι χιονοπτωσεις δεν έχουν μειωθεί. Όταν δεν θα χιονίσει για 3 έτη στο Σαππορο θα αρχίσω να ανησυχώ. Αν εξαφανιστεί το Αλεουτιο χαμηλό θα ανησυχήσω. Προς το παρόν και η παγοκαλυψη είναι εξαιρετική. Επίσης η Επιστήμη αδυνατεί να δώσει απάντηση για το τι μπορεί να προκαλεί ανά διαστήματα κύκλους θέρμανσης ή ψυχρανσης. Ας διαβάσει ο κόσμος για τους "Κύκλους Μιλανκοβιτς", ας διαβάσει για τα επίπεδα και εκτιμήσεις CO2 στην ατμόσφαιρα. Το τι λένε μερικοί πολιτικοί, κάτι άλλοι μισθοφόροι γραφικοί που κλείνουν δρόμους και επιστήμονες που συνεργάζονται κάτω από το τραπέζι με τους παραπάνω μου είναι προσωπικά αδιάφορο. 

Φίλε όταν γράφεις ότι η παγοκάλυψη είναι εξαιρετική και οι χιονοπτώσεις δεν έχουν μειωθεί μάλλον ζεις σε άλλο πλανήτη ή υπάρχει μια παγκόσμια συνωμοσία ώστε να μας παραμυθιαζουν και διαβάζουμε λανθασμένα στοιχεία. Το δεύτερο δεν μπορεί να συμβεί γιατί την αλλαγή την βλέπουμε οι ίδιοι χρόνο με τον χρόνο. Δεν ζούμε σε κανένα υπόγειο και παίρνουμε στοιχεία μόνο από κάποια μέσα. Η μήπως θα πρέπει να βγάλουμε συμπεράσματα από μια πρόσκαιρη αύξηση της παγοκαλυψης λόγω χαμηλότερων θερμοκρασιών σε κάποια γεωγραφικά πλάτη όταν νοτιότερα ζούμε ατελείωτη άνοιξη;

Όσο για τους κύκλους θέρμανσης μήπως κάποιος έχει ανακαλύψει ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζονται αυτοί οι κύκλοι και προσπαθούν να μας παραμυθιασουν ότι οφείλεται στην ανθρώπινη δραστηριότητα; Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όσα προέβλεπαν οι επιστήμονες για την υπερθέρμανση που προκαλούμε οι ίδιοι απλά επιβεβαιώνονται και με το παραπάνω. Τόσο τυχεροί είναι που ενώ μας λένε ψέματα ταυτόχρονα έχουμε πέσει και σε περίοδο φυσιολογικού κυκλου θέρμανσης;

Τέλος σε ότι αφορά πολιτικούς και διάφορους άλλους χρηματοδοτουμενους ξέρουμε πολύ καλά ότι τα μέτρα για την αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης κοστίζουν πάρα πολύ σε εταιρείες κολοσσούς. Αυτοί έχουν κάθε λόγο και συμφέρον να στηρίξουν την προπαγάνδα κατά της κλιματικής κρίσης για το πρόσκαιρο κέρδος. 

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όσα προέβλεπαν οι επιστήμονες για την υπερθέρμανση που προκαλούμε οι ίδιοι απλά επιβεβαιώνονται και με το παραπάνω

Ναι ακριβώς όπως προέβλεπαν τη δεκαετία του 90 ότι η Ελλάδα και περισσότερο η Κρήτη θα ερημοποιηθουν ....γελάνε και τα βροχόμετρα αδερφέ .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ναι ακριβώς όπως προέβλεπαν τη δεκαετία του 90 ότι η Ελλάδα και περισσότερο η Κρήτη θα ερημοποιηθουν ....γελάνε και τα βροχόμετρα αδερφέ .....

Η πρόβλεψη που επιβεβαιωνεται αφορούσε την υπερθέρμανση. Οι προβλέψεις για το υετό ήταν αυθαίρετες και δεν προέρχονταν από κάποιον επίσημο φορέα. Δεν είδα ποτέ άλλωστε κάποια επιστημονική εξήγηση με στοιχεία για τον λόγο για τον οποίο θα μειωθούν οι βροχοπτώσεις στην Ελλάδα με μια αύξηση μέχρι 2 βαθμούς της θερμοκρασίας. 

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...