Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ναι γιατι τ αλλα ειναι χαρμα οφθαλμων!!!🤣

Δεν έχει σημασία....😅 Το κάθε ένα έχει τα δικά του χάλια!!😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Ένα 3ημερο πρόσκαιρης αύξησης της θερμοκρασίας θα κάνει, αν τελικά βγει έτσι μέχρι τότε, και διαβάζοντας σχόλια στο φόρουμ νομίζει κανείς πως έρχεται η συντέλεια του κόσμου.....

μετά όμως παραμένει πάλι πάνω από τα κλιματικά ο μέσος όρος απλά όχι τόσο πολύ πάνω. βέβαια θα δούμε, έχει δρόμο ακόμη.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως, πέρα από την διαφαινόμενη επαναφορά της ζέστης, δεν υπάρχει καμία σοβαρή τάση για βροχές. Στο Κέντρο της Αθήνας, όπου η τωρινή "κακοκαιρία" πέρασε και δεν ακούμπησε, είμαστε με μηνιαίο 4 μμ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Δυστυχώς έχει πάνω από 0στα 850 φίλε! Βρόχα!

Κατά τα άλλα δεν είμαι που στο φόρουμ σήμερα, από child's play η γρίπη έγινε boss play. Αν ερχόταν χιόνι ούτε ενώ δεν θα μπορούσα να βγω. Χάλια 

 

Ούκμο το μόνο λιγότερο απελπισία τρεξιμο

 

 

περαστικα μιχαηλ! εμενα μου φαινουαν πως ηταν μεσα στο -1-2 τα γιαννενα, ε λοιπον πρεπει να μαθω γεωγραφια😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

χαλια ως προς τι μιχαηλ? Σαν προοπτικη εννοεις?

Ε ναι, και αυτός μια ζωνικη έχει απλά άλλου τύπου από τον τζιφο.. για 10 μέρες σίγουρα δεν θα κάνει τίποτα.

5 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

περαστικα μιχαηλ! εμενα μου φαινουαν πως ηταν μεσα στο -1-2 τα γιαννενα, ε λοιπον πρεπει να μαθω γεωγραφια😆

Ευχαριστώ!

Χαχαχα όχι ήταν οριακό ναι, αλλά ήταν ανατολικά και βορεια το καλό κρύο. Το σενάριο 26 όμως έβγαλε μεγάλο χιόνι σε όλα τα κβ.. το είχα ανεβάσει πιο πριν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

την προηγουμενη φορα που ειχα απογευματινο υπνο χαλασανε ολα τα σεναρια για χιονια... ε μαντεψτε τι εκανα λιγο νωριτερα😂

εμενα μου φαινεται απιθανο να μην κανει εστω μια η δυο γερες κακοκαιριες απλα πρεπει να ειμαστε τυχεροι ( ως ελλαδα ) να παρουμε το μεγιστο... χειμωνας ειναι και περα απο την πλακα τετοιες θερμες εισβολες γινονται μεσα στον χειμωνα.. απλα τα τελευταια χρονια χειροτερευει η διαρκεια τους, παντα ομως ο χειμωνας βγαινει με δυο σοβαρες κακοκαιριες και τρεις τεσσερις νυφιτσες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Soto Weather είπε:

την προηγουμενη φορα που ειχα απογευματινο υπνο χαλασανε ολα τα σεναρια για χιονια... ε μαντεψτε τι εκανα λιγο νωριτερα😂

εμενα μου φαινεται απιθανο να μην κανει εστω μια η δυο γερες κακοκαιριες απλα πρεπει να ειμαστε τυχεροι ( ως ελλαδα ) να παρουμε το μεγιστο... χειμωνας ειναι και περα απο την πλακα τετοιες θερμες εισβολες γινονται μεσα στον χειμωνα.. απλα τα τελευταια χρονια χειροτερευει η διαρκεια τους, παντα ομως ο χειμωνας βγαινει με δυο σοβαρες κακοκαιριες και τρεις τεσσερις νυφιτσες

ίσως να μην θυμάμαι καλά αλλά το +10 να έρχεται τόσες φορές με τέτοια ευκολία δεν το θυμάμαι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/1/2024 at 5:42 ΜΜ, BrainA είπε:

Nήπιο είχες προλάβει Ζιακοπουλο-Μελανιτη-Λαζάνη ρε?

Ώρε τι.μας θυμίσεις τώρα;; !! Οι εποχές που ξρνυχταγαμε στην λάμπα και όχι στο νετ βλέποντας εικονικούς χιονιαδες. Οι εποχές που κάθε χειμώνα είχαμε τουλάχιστον 3-4 σοβαρά επεισόδια χιονιά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα έχουμε ομίχλες γενικά τρίτη με Πέμπτη πάντως. Από Παρασκευή θα φυσήξει καταβατικός νοτιοδυτικός οπότε τότε θα έχουμε την αισθητη άνοδο εδώ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Επιστροφή του La Ninia φαίνεται από το καλοκαίρι... Για να δούμε... Μακάρι...

419182972_7148984135197280_6509174459587825643_n.jpg

Τελεια...Μπας και χιονισει τον 15αυγουστο..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, yiannis_volos said:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

Ανέβηκε πάνω από το μέσο όρο το GFS και το κύριο και μερικά ακόμη σενάρια παρατείνουν τη ζέστη. Τουμπιασε προς τα άλλα; θα δείξει.

Κοιτάω το διάγραμμα που έβαλες τι δίνει για εμάς στο Βόλο αύριο και βλέπω να παίζουν σενάρια από -4 έως -8.

Με άλλα λόγια, το μοντέλο δεν ξέρει ακριβώς πόσο κρύο θα μας έρθει, 24 ώρες μετά!

Όσον αφορά τα μετέπειτα τώρα, τι βάση να κάτσουμε να δώσουμε σε αυτά που βλέπουμε;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ζεστάνει σταδιακά μέχρι τις 22 κι από κει και πέρα είναι ανοιχτά όλα τα σενάρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμενα μου αρεσαν τα 12ρια....

Μπορει να μην φενεται κατι αλλα κρυβεται ακραιος χειμωνας.....

Επεξεργάστηκε από Snowparty
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, allematic είπε:

Κοιτάω το διάγραμμα που έβαλες τι δίνει για εμάς στο Βόλο αύριο και βλέπω να παίζουν σενάρια από -4 έως -8.

Με άλλα λόγια, το μοντέλο δεν ξέρει ακριβώς πόσο κρύο θα μας έρθει, 24 ώρες μετά!

Όσον αφορά τα μετέπειτα τώρα, τι βάση να κάτσουμε να δώσουμε σε αυτά που βλέπουμε;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ζεστάνει σταδιακά μέχρι τις 22 κι από κει και πέρα είναι ανοιχτά όλα τα σενάρια.

ε για μια μέρα μετά το κύριο έχει μεγαλύτερη αξία. πάντα θα υπάρχουν και άκυρα σενάρια. λογικά γύρω στο -5 θα έχουμε όπως προχθές. Για το μετά σίγουρα θα χαθούν κάποιες μέρες αλλά υπάρχει ακόμη χρόνος μέχρι το τέλος του Χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, yiannis_volos said:

ίσως να μην θυμάμαι καλά αλλά το +10 να έρχεται τόσες φορές με τέτοια ευκολία δεν το θυμάμαι..

σιγουρα τα τελευταια χρονια γινεται πιο ευκολα απο παλιοτερα αλλα αν ψαξεις τους χειμωνες ειδικα μετα το 2000 θα βρεις αρκετα... εγω εψαξα στη δεκαετια 2000-2010 για θερμες εισβολες του γεναρη και βρηκα αυτους

2001                                                                                                 2002 

archives-2001-1-7-18-1.png.c776b8c287868a0955d9a0f6f8d0a697.png  archives-2002-1-31-12-1.png.154137e9e09cfe084be50673c61be855.png

2005                                                                                              2007

archives-2005-1-9-18-1.png.5d573f3385dd489cc3ec897005bc5838.png  archives-2007-1-17-0-1.png.41a3895a55ee3d9a4bd4ddcc1b4a622b.pngarchives-2007-1-22-0-1.png.16861a57d90bf0eb367bd4180d3ff14a.png

2008                                                                                            2009

 archives-2008-1-22-0-1.png.c9e1b147f7097f5a59166da26866aba8.png  archives-2009-12-31-18-1.png.2185d9b8904dde32bf2251a9da0bbc4d.png

2010

archives-2010-1-8-18-1.png.bdcfff4055d0001e196a3aee97353d63.png   

οπως βλεπεις ακομα και χειμωνες που βγηκαν καλοι με ιστορικους χιονιαδες εχουν τετοιες εισβολες... και αυτα μονο τον γεναρη, μπορει στο σωστο θεμα να τα ψαξω περισσοτερο και να ανεβασω  και εκει κατι

Σορρυ για το οφ τοπικ, απο δικιας μου πλευρας δεν θα σχολιασω χαρτες μεχρι τουλαχιστον την επομενη δευτερα τριτη, οχι μονο γιατι η προοπτικη ειναι στο 0 αλλα γιατι αλλαζουν ευκολα τοσο μακρια απο τη στιγμη που τα σεναρια ειναι μακαροναδα και εχουμ 25 βαθμους αποκλιση το θερμοτερο με το ψυχροτερο σεναριο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι προγνώσεις ερασιτεχνικές η μη πάνε στο ανάλογο θέμα.Επισης παρακαλώ λίγο ευγένεια και λίγο τακτ τουλάχιστον για τον κόπο ειδικά ερασιτεχνών...ότι δεν σας αρέσει μπορείτε να το πετάτε αλλά όχι ειρωνείες παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία οι δείκτες και όλα και πολύ ωραία ανάλυση αλλά εγώ κρατάω μικρό καλάθι πλέον.αμ; δεν το δω να πέφτει δεν πιστεύω σε τίποτα χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για όποιον θέλει να ξεχαρμανιάζει με απίστευτο χιόνι ας ακολουθήσει την ακόλουθη σελίδα. Τρόμσο Νορβηγίας. Η βορειότερη πόλη της χώρας. Φέτος είναι μαγεία!

https://www.facebook.com/Tromsolovethepeople

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πως πρώτα πρέπει να πούμε ένα μπράβο στα παιδιά που ασχολούνται ερασιτεχνικά με την μετεωρολογία  και τις προγνώσεις όπως αυτή που ανεβάσατε πριν λίγο, επειδή αφιερώνουν ένα κομμάτι του δικού τους προσωπικού χρόνου σε αυτό και δεύτερον ακόμα ένα μπράβο γιατί κατά τη γνώμη μου κάνουν εξαιρετική δουλειά με πολύ μεράκι!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Μας πονάει αλλά έτσι είναι...😂

All Of You Get Out! Except You You Stay 11012024075942.jpg

Μας πρόδωσε και αυτός, ανέβασε τον μέσο όρο και μάλιστα πέταξε άλλο ένα +10 για 26 του μήνα χαχαχ

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

 απο δικιας μου πλευρας δεν θα σχολιασω χαρτες μεχρι τουλαχιστον την επομενη δευτερα τριτη, οχι μονο γιατι η προοπτικη ειναι στο 0 αλλα γιατι αλλαζουν ευκολα τοσο μακρια απο τη στιγμη που τα σεναρια ειναι μακαροναδα και εχουμ 25 βαθμους αποκλιση το θερμοτερο με το ψυχροτερο σεναριο!

Καλά κάνεις, δεν φαίνεται κάτι σοβαρό μέχρι στιγμής , ειναι νωρις ακόμα, εγώ από την Τετάρτη θα επανέλθω στον σοβαρό σχολιασμό χαρτών θεωρώντας ότι θα έχει κάτι να σχολιασουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...