Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, SNOWMANIAC είπε:

Το χουμε φέρει στα μετρα μας πάντως Βαγγέλη,είναι κρίμα να μη το δούμε το στουποχιονο μας

Αυτό θέλω ρε συ...Στούπα πολύωρη όχι μια δυο ώρες και τέλος και να ασπρίσουν όλα τα πάρκα όλα τα δέντρα τουλάχιστον ...όλες οι εύκολες ας πουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αυτό θέλω ρε συ...Στούπα πολύωρη όχι μια δυο ώρες και τέλος και να ασπρίσουν όλα τα πάρκα όλα τα δέντρα τουλάχιστον ...όλες οι εύκολες ας πουμε

Συγκριτικά με τα χθεσινά είμαστε πολύ καλύτερα,ηδη με σενάριο τζιφου και τζεμ θα συνέβαινε αυτό που περιγράφεις πιστεύω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, SNOWMANIAC είπε:

Θάνο πολύχρονος φίλε ότι ποθείς🙏🙏

Ευχαριστώ πολύ φίλε και εσύ το ίδιο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, SNOWMANIAC είπε:

Συγκριτικά με τα χθεσινά είμαστε πολύ καλύτερα,ηδη με σενάριο τζιφου και τζεμ θα συνέβαινε αυτό που περιγράφεις πιστεύω 

Ναι ειδικά ο τζιφος δίνει χιόνι με μεγάλη ραγδαιοτητα απλά με θετικές αλλά θα έστρωνε παντού πλην δρόμων που μπορεί να ειχε τον χαλβά εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο να κρατήσει ο τζίφος την φιλοσοφία του....και το Σαββατο γίνεται ψιλοπόλεμος....στον Βορρά..και από εβδομάδα.....η Ελλάδα των συγκλίσεων έχει όλες τις μορφές υετού και κυρίως χιόνι.....!,,,,,

 

υ.γ.Προσοχή μάγκες πέρσι ο τζίφος μας χιόνιζε πολύ εύκολα...εικονικά εμάς στα βόρεια και δεν έβγαινε...,φέτος ελπίζω σε καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, bouasss είπε:

Κράτα το μια φορά ρε Τζιφε. Σχεδόν 18mm χιονουετου και με θερμοκρασία στο 0. Αν θες βέβαια μπορείς να το βελτιώσεις και άλλο 🙏🙏🙏🙏🙏🙏

Screenshot_2024-01-18-08-41-15-78_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Δεν θα περπατάει άνθρωπος στην 21 Ιουνίου!!Μόνον θα κολυμπάει😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

Λίγο να κρατήσει ο τζίφος την φιλοσοφία του....και το Σαββατο γίνεται ψιλοπόλεμος....στον Βορρά..και από εβδομάδα.....η Ελλάδα των συγκλίσεων έχει όλες τις μορφές υετού και κυρίως χιόνι.....!,,,,,

 

υ.γ.Προσοχή μάγκες πέρσι ο τζίφος μας χιόνιζε πολύ εύκολα...εικονικά εμάς στα βόρεια και δεν έβγαινε...,φέτος ελπίζω σε καλύτερα.

Φιλε μου εγώ αν δε το δείξει και παιος δε πιστεύω τίποτα.Το σενάριο που είχε στο 18 θέλω να επαναφέρει στο 12,που θα χουμε πέσει και στις 48 ώρες και μετά ολα θα είναι στον σωστό δρόμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Ερωτηση. 13 14 χιονουετου ποσα εκατοστα ειναι ρε παιια???13 ...14 η παραπανω???

Θεωρητικα 1mm βροχης ειναι περιπου 1 εκατοστο χιονιου...

Ο Γκαρυ που ειναι ρε παιδια..??Μαλλον θα ειδε τις βελτιωσεις και θα κλαταρε..Ετσι κι αλλιως αυτος ειναι ο μονος σιγουρος....Δεν το χανει με τιποτα...Θα εχει αρχισει τις βιβες μονος του..

689520.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, SNOWMANIAC είπε:

Φιλε μου εγώ αν δε το δείξει και παιος δε πιστεύω τίποτα.Το σενάριο που είχε στο 18 θέλω να επαναφέρει στο 12,που θα χουμε πέσει και στις 48 ώρες και μετά ολα θα είναι στον σωστό δρόμο

Επέτρεψε μου να μου είναι τελείως αδιάφορος αυτόν τον χειμώνα....,τον βλέπω μόνο υετικά την Παρασκευή...αλλά απλά..να εχω κάποια αλλη γνώμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Ερωτηση. 13 14 χιονουετου ποσα εκατοστα ειναι ρε παιια???13 ...14 η παραπανω???

Παίζουν πολλά ρόλο, οι θερμοκρασίες, το αν έχει νερά κάτω , το μέγεθος της νιφάδας, αλλά κατά βάση το 1mm υετού είναι λίγο παραπάνω από 1 εκατοστό χιονιού. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Ερωτηση. 13 14 χιονουετου ποσα εκατοστα ειναι ρε παιια???13 ...14 η παραπανω???

αναλογα μπορει κ λιγοτερα απο 10 συνηθως παει 1-1.5 εκατ    παιζει ρολο η θερμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Mountain είπε:

Ερωτηση. 13 14 χιονουετου ποσα εκατοστα ειναι ρε παιια???13 ...14 η παραπανω???

αναλογα μπορει κ λιγοτερα απο 10 συνηθως παει 1-1.5 εκατ    παιζει ρολο η θερμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Οχι ρε 😄😄😄😄

Στα προσηνεμα εμεις ετσι το μετραμε..🤣...Λαθος ρε Μητσακο..Ο δαιμονας της τεχνολογιας και της ταχυτητας..

Δε τιθασευεται η ορκα...Και ουτε πρεπει..Αφηστε την ελευθερη..Η θεση της ειναι στο Αιγαιο....!!🤣Εχθρος της ειναι μονο ο υπουλος βολιωτης φυσητηρας...Αξιος αλλα πονηρος θηρευτης...

lolita_orca-1024x683.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Στα προσηνεμα εμεις ετσι το μετραμε..🤣...Λαθος ρε Μητσακο..Ο δαιμονας της τεχνολογιας και της ταχυτητας..

Δε τιθασευεται η ορκα...Και ουτε πρεπει..Αφηστε την ελευθερη..Η θεση της ειναι στο Αιγαιο....!!🤣Εχθρος της ειναι μονο ο υπουλος βολιωτης φυσητηρας...Αξιος αλλα πονηρος θηρευτης...

lolita_orca-1024x683.jpg

Αντε να δούμε τι θα γίνει... θα έρθει η Όρκα ; Έχουμε μπροστά καλοκαίρι να βγάλουμε.  Δεν θα την παλέψω.  Ετσι που ηρθε η κατάσταση φτασαμε να κυνηγάμε ιστορικό χιονιά για να ξεπλυθούμε ,που και πάλι δηλαδή δεν σώζει τίποτα αν δεν εχει 2μηνη διάρκεια ο χειμώνας μπροστα μας.

1mm =1cm στους 0 βαθμους . Όσο πεφτει η Θ ανεβαίνει το υψος χιονόστρωσης.Ειχα καποτε ανεβάσει ενα πινακάκι τωρα δεν το βρίσκω . Το παρακάτω δίνει ένα χονδρικό υπολογισμό.

https://www.omnicalculator.com/other/rain-to-snow

*Φυσικά αν πέσουν 10mm ,με 0 βαθμούς δε θα δει κάποιος 10 πόντους. Ίσως μόνο στις εύκολες που έχουν σχεδόν θερμοκρασία ιση με του περιβάλλοντος και αυτό εξαρτάται απο την ραγδαιότητα.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...