Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Yata είπε:

Όχι πολύ απλά τα υπόλοιπα μοντέλα δείχνουν 1-2 βαθμούς πιο κάτω λογο έλλειψης τοπικότητας. Πίστεψέ με σχεδόν πάντα αυτό γίνεται. Οι τιμές στα 850 οι ίδιες είναι παντού. Οριακή ήταν η κατάσταση ούτως η άλλως και θα ειναι

Μα πως οχι βρε αδερφε?11 η ωρα το βραδυ δινει σκαρτο -2 οταν οι αλλοι δινουν -4

 

xx_model-en-319-0_modswisseu_2024011812_57_5013_308.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Yata είπε:

Όχι πολύ απλά τα υπόλοιπα μοντέλα δείχνουν 1-2 βαθμούς πιο κάτω λογο έλλειψης τοπικότητας. Πίστεψέ με σχεδόν πάντα αυτό γίνεται. Οι τιμές στα 850 οι ίδιες είναι παντού. Οριακή ήταν η κατάσταση ούτως η άλλως και θα ειναι

Δεν παιζει ρολο η τοπικοτητα στα 850 στην Θεσσαλονικη μιλαμε για 1500μ υψομετρο

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Θέλει πολλή δουλεριά ο μ.ο.ο του ευρωπαίου για μετά, αλλά βελτιώθηκε.

τι νόημα 'εχει αφου αλλάζει εύκολα μετά τις 144 ώρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Gary είπε:

Ταφόπλακα για κέντρο Θεσσαλονίκης από τον Αρναούτογλου. Μόνο γύρω από την πόλη. Και σε μένα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Άντε δύο με τρεις ώρες χιονόπτωση 

Ε φοβαται γιαυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

τι νόημα 'εχει αφου αλλάζει εύκολα μετά τις 144 ώρες...

Είπαμε... είμαι αρρωστάκι😁

Θέλω καθημερινές βελτιώσεις, και μπορεί να γίνει και αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, allematic είπε:

ρεεεε είσαι τρελός ρεεεε 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Για 'σένα στην Ανακασιά πάντως οι Τ δεν είναι κακές, απλά δεν ξέρω αν θα κρατήσει ο υετός. Είναι λίγο περίεργο το σύστημα με τις συγκλίσεις και τα σχετικά. Θα ήθελα το γνωστό μας χαμηλό και ας μην έφταναν οι Τ για το κέντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μα πως οχι βρε αδερφε?11 η ωρα το βραδυ δινει σκαρτο -2 οταν οι αλλοι δινουν -4

 

xx_model-en-319-0_modswisseu_2024011812_57_5013_308.png

Είναι αστείο το μοντέλο στα 850 κοιτα τοπικότητα στη δυτικη μακεδονια είπαμε ενταξει αλλα δεν υπάρχει τέτοια τοπικότητα στα 850 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το ευρωπαϊκό μίλησε... Μετά τις 25 Γενάρη.. Ερχεται η πολική αρκούδα... Είπα θα σας τη φέρω... Και έτσι θα γίνει... Θα περπατήσουν και οι κουτσοί.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Galanto said:

Είναι αστείο το μοντέλο στα 850 κοιτα τοπικότητα στη δυτικη μακεδονια είπαμε ενταξει αλλα δεν υπάρχει τέτοια τοπικότητα στα 850 

Η ίσως να υπάρχει και εμείς απλώς συνηθίσαμε να βλέπουμε πιο απλοϊκούς χάρτες. Το ανάγλυφο της Ελλάδας είναι εξαιρετικά περίπλοκο όπως και η ατμοσφαιρα και το κλιμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Yata είπε:

Όχι πολύ απλά τα υπόλοιπα μοντέλα δείχνουν 1-2 βαθμούς πιο κάτω λογο έλλειψης τοπικότητας. Πίστεψέ με σχεδόν πάντα αυτό γίνεται. Οι τιμές στα 850 οι ίδιες είναι παντού. Οριακή ήταν η κατάσταση ούτως η άλλως και θα ειναι

Στις θερμοκρασίες στα 850 σπάνια πέφτει έξω ο ευρωπαίος στην καλή ανάλυση όπως και πολλά μικρότερα π.χ icon, aprege και φυσικά και ο τζίφος...άλλωστε μεταξύ τους σπάνια έχουν πάνω από ένα βαθμό διαφορά στο νάουκαστ και πολύ δύσκολα γενικά και σπάνια να πέσουν έξω πάνω από ένα βαθμό.....τώρα μιλάμε για 2 και 3 βαθμολυς διαφορά...και έχουμε ακόμα 48 περίπου ώρες από το γεγονός....άρα κάποιο μοντέλο θα διορθώσει....

επίσης πολλές φορές όσο καλύτερη ανάλυση έχει ένα μοντέλο τόσο περισσότερες υπερβολές είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω μπορεί να δείξει.... σε μια ελέυθερη ατμόσφαιρα δεν μπορεί παντού να έχει μια θερμοκρασία και θα υπάρχουν διακυμάνσεις ακόμα και μέσα σε λίγα χλμ ανάλογα την τοπογραφία την διεύθυνση της ροής των ανέμων σε αυτά τα στρώματα κτλ....αλλά οι γενικές θερμοκρασίες που επικρατούν στην ευρύτερη περιοχή παίζουν ποιο σημαντικό ρόλο.. δηλαδή αν γενικά στην κεντρική Μακεδονία επικρατούν θερμοκρασίες στα 850 κατά κύριο λόγο στο -3 και -4  και τοπικά πάνω από της Θεσσαλονίκης έχει -2 ή -2,5 δεν πάει να πει ότι θα έχει τεράστιο πρόβλημα ...αφού γνωρίζουμε όλοι ότι πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και άλλοι παράγοντες όπως η ένταση των φαινομένων και η επιφανειακή μεταφορά ψύχους-ένταση και δυναμική Βαρδάρη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τα προσηνεμα βαμπιρ παραμονευουν..Και διψανε για......χιονι.....🤣

zombies_2.jpg

Εσύ ετοιμάσου για, αρχές φλεβαρη... Με πανελλαδικό... Είπαμε... Θα, σε κάνω να παραμιλάς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, yiannis_volos said:

Για 'σένα στην Ανακασιά πάντως οι Τ δεν είναι κακές, απλά δεν ξέρω αν θα κρατήσει ο υετός. Είναι λίγο περίεργο το σύστημα με τις συγκλίσεις και τα σχετικά. Θα ήθελα το γνωστό μας χαμηλό και ας μην έφταναν οι Τ για το κέντρο.

Βλέπω να δίνει λίγο υετό ο τζιφουλας όλη την Κυριακή και έχω μπριζωθεί. Ντάξει δεν νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Καλού κακού έχω κανονίσει πεζοπορία στο Πήλιο να το δω σίγουρα.😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μοντέλο κατι βλέπει και δινει αυτα που δίνει.  Δινει π.χ στα 850 ΝΑ ρεύμα μεχρι τις 10-11 το βραδυ. Τα αλλα μοντέλα δεν δινουν το ίδιο. Ειναι θέμα πρόβλεψης που προκύπτει απο την ανάλυση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελάχιστα σενάρια δίνουν χιόνι μέσα στην πεδινή Θεσσαλία από ευρωπαίο, πολύ πιο ρεαλιστικά από του τζίφου. Παρόλα αυτά δεν λέω το θελω το 30😁

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο το Ελβετικό που βάλατε 4χ4 μήπως έχει πολύ βόρεια το χαμηλό και καθυστερεί την έλευση του κρύου; γιατί βλέπω την ίδια στιγμή στο χάρτη πολύ θετικές κάτω από τον Όλυμπο....+ 5....;;;; !!!! δεν εξηγείτε αλλιώς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Yata είπε:

Η ίσως να υπάρχει και εμείς απλώς συνηθίσαμε να βλέπουμε πιο απλοϊκούς χάρτες. Το ανάγλυφο της Ελλάδας είναι εξαιρετικά περίπλοκο όπως και η ατμοσφαιρα και το κλιμα

Οχι στα 850 με τιποτα δεν υπάρχουν εχω χιονιστει με αυτό να δινει συν 2 στα 850 και το ανάποδο καποιες φορες το πετυχαίνει αλλα πολλες οχι ...Τώρα επειδη η μάζα θα έρθει δυναμικά δε θα το πετύχει,  το πετυχαίνει καλα οταν ειναξ σκόρπια 850 σε μια μεγάλη περιοχή μειον 2 μειον 3 ..Τώρα με τη ταχύτητα που έρχεται η κρυα μάζα κανει λαθος , θα το δεις και στη πραγματικότητα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sotos*snow said:

Στις θερμοκρασίες στα 850 σπάνια πέφτει έξω ο ευρωπαίος στην καλή ανάλυση όπως και πολλά μικρότερα π.χ icon, aprege και φυσικά και ο τζίφος...άλλωστε μεταξύ τους σπάνια έχουν πάνω από ένα βαθμό διαφορά στο νάουκαστ και πολύ δύσκολα γενικά και σπάνια να πέσουν έξω πάνω από ένα βαθμό.....τώρα μιλάμε για 2 και 3 βαθμολυς διαφορά...και έχουμε ακόμα 48 περίπου ώρες από το γεγονός....άρα κάποιο μοντέλο θα διορθώσει....

επίσης πολλές φορές όσο καλύτερη ανάλυση έχει ένα μοντέλο τόσο περισσότερες υπερβολές είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω μπορεί να δείξει.... σε μια ελέυθερη ατμόσφαιρα δεν μπορεί παντού να έχει μια θερμοκρασία και θα υπάρχουν διακυμάνσεις ακόμα και μέσα σε λίγα χλμ ανάλογα την τοπογραφία την διεύθυνση της ροής των ανέμων σε αυτά τα στρώματα κτλ....αλλά η γενικές θερμοκρασίες που επικρατούν στην ευρύτερη περιοχή παίζουν ποιο σημαντικό ρόλο.. δηλαδή αν γενικά στην κεντρική Μακεδονία επικρατούν θερμοκρασίες στα 850 κατά κύριο λόγο στο -3 και -4  και τοπικά πάνω από της Θεσσαλονίκης έχει -2 ή -2,5 δεν πάει να πει ότι θα έχει τεράστιο πρόβλημα ...αφού γνωρίζχουμε όλοι ότι πολύ σημαντικόρόλο παίζουν και άλλοι παράγοντες όπως η ένταση των φαινομένων και η επιφανειακή μεταφορά ψύχους-ένταση και δυναμική Βαρδάρη....

Τα μοντέλα υψηλής ανάλυσης συνήθως δίνουν καλύτερη εικόνα στις θερμοκρασίες την ώρα της έντασης των φαινομένων και την ώρα της παυσης. Μόνο σενάριο να πέσουν έξω είναι αν πολύ απλά η ίδια η διάταξη αλλάξει την τελευταία στιγμή. Τότε και τα περισσοτερα κύρια έξω θα πέσουν.

Σε αυτό το σενάριο θα ήθελα να είμαι λάθος όμως και να βγει όντως ο τζιφος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Οχι στα 850 με τιποτα δεν υπάρχουν εχω χιονιστει με αυτό να δινει συν 2 στα 850 και το ανάποδο καποιες φορες το πετυχαίνει αλλα πολλες οχι ...Τώρα επειδη η μάζα θα έρθει δυναμικά δε θα το πετύχει,  το πετυχαίνει καλα οταν ειναξ σκόρπια 850 σε μια μεγάλη περιοχή μειον 2 μειον 3 ..Τώρα με τη ταχύτητα που έρχεται η κρυα μάζα κανει λαθος , θα το δεις και στη πραγματικότητα 

To πιο πιθανό είναι να έχει πιο βόρεια το χαμηλό και να το καθυστερεί δεν εξηγείτε αλλιώς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, allematic είπε:

Βλέπω να δίνει λίγο υετό ο τζιφουλας όλη την Κυριακή και έχω μπριζωθεί. Ντάξει δεν νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Καλού κακού έχω κανονίσει πεζοπορία στο Πήλιο να το δω σίγουρα.😁

Αν έχει υετό θα ρίξει χιόνι λογικά αφού οι Τ φτάνουν, απλά ο υετός της Κυριακής είναι της πλάκας.Οπως το δείχνει τώρα τουλάχιστον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O σκουπιδαίος το σάββατο ή την κυριακή στο 12αρι έδινε οριακά για 1-2 ώρες θετικές Τ στα 850 (+0,3) για χθες τετάρτη (φρανκφούρτη που ήταν όλα οριακά με το +4 πολύ κοντά με το -4), ο τζίφος έδινε +4 ή +5 και για πολλές ώρες και μέσος όρος κάπου +3. Τελικά δεν ξέρω πόσο είχαμε, ξέρω ότι σίγουρα είχαμε θετικές στα 850 σχεδόν όλη μέρα, αφού χιόνισε μισή ώρα το πρωί μόνο και μετά το γύρισε σε βροχή. Ο σκουπιδαίος έπεσε έξω, αν και 1-2 μέρες πριν το γύρισε κι αυτός στο σενάριο του τζίφου.

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, theodors3 είπε:

+ - 35 σεναρια δινουν καλυτερο υετο απο το κυριο του παιου μπορουμε κ στο 18αρι να δουμε σημαντικη βελτιωση!

Και έχουν αρκετα και παράταση μεσα στο βραδυ οπως ο τζιφος που δε βγάζει ο ευρωαπιος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...