Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει αλλάξει αρκετά η προοπτική για την συνέχεια όπως ήταν και λογικό. Έχουμε φύγει αρκετά πλέον από τα σενάρια σκανδιναβικού-σιβηρικού και αρχίζει να αχνοφαίνεται και πάλι αζορικος… Δεν θα ήθελα αυτή την εξέλιξη προσωπικά γιατί πολύ απλά φέτος ο αζορικος δεν μπορει να φέρει τίποτα…Πάντως έχουμε πολλά να δούμε ακόμα. Ας απολαύσουμε την κακοκαιρία σήμερα και αύριο και βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα επικεντρωθώ λίγο εκεί που είναι το σημερινό ντέρμπι ,μεταξύ βροχής-χιονόνερου και χιονιού, δηλαδή στη δυτική Θεσσαλία. Μετά την διορθωτική εκτίμηση - πρόγνωση από τον δάσκαλο Ζιακό, όλα δείχνουν πως εδώ σ' εμάς το Σαββατόβραδο θα δοθεί σκληρή μάχη. Προσωπικά θεωρώ πως η Καλαμπάκα, η Πύλη και το Μουζάκι θα δουν σίγουρα χιονόπτωση αλλά και ελαφρά χιονόστρωση. Στις πρωτεύουσες των δύο νομών δείχνει πως τα Τρίκαλα θα δουν χιονάκι να  πέφτει εκεί κατά τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής. Για την Καρδίτσα τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα λόγο του πολύ χαμηλού υψομέτρου και της ,μεγαλύτερης απόστασης απ' τους ορεινούς όγκους των Αγράφων. Όμως η περιοχή είναι χιονομάνα κι ευελπιστούμε την ύστατη στιγμή να γίνει το...μπάζερ μπίτερ. Να πω ακόμα πως η περιοχή βιώνει τον τρίτο συνεχόμενο χειμώνα αχιονιάς πράγμα πρωτόγνωρο τουλάχιστον τα τελευταία 50 χρόνια για την περιοχή μας. Καλά χιόνια στα εξίσου...δοκιμαζόμενα παιδιά της βόρειας Ελλάδας, να το απολαύσουν κι ευελπιστώ σ' έναν πανελλήνιο χιονιά, προσφοράς του δίσεκτου κουτσοφλέβαρου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαχαχαχα, όση ακαταστασία και να έχω αποκλείεται να χάσω την καταιγίδα! ΠΟΤΕ! Εδώ είχα διώξει την πρώην μια μέρα με τη πρόφαση ότι έρχεται ο αδερφός σπίτι, αλλά την έδιωξα για να δω την καταιγίδα μόνος μου. Χαχαχα.

Τζιφος μας έριξε τις Τ νωρίτερα εδώ. 2 βαθμοί κάτω στις 8 το βραδυ

 

 

122210108.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαχαχαχα, όση ακαταστασία και να έχω αποκλείεται να χάσω την καταιγίδα! ΠΟΤΕ! Εδώ είχα διώξει την πρώην μια μέρα με τη πρόφαση ότι έρχεται ο αδερφός σπίτι, αλλά την έδιωξα για να δω την καταιγίδα μόνος μου. Χαχαχα.

Τζιφος μας έριξε τις Τ νωρίτερα εδώ. 2 βαθμοί κάτω στις 8 το βραδυ

 

Είμαι τόσο μουρλός με τον καιρό που το έχω κάνει και εγώ χαχαχα. Βέβαια ήμουν πιο μικρός σπούδαζα ακόμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Fotis είπε:

Είμαι τόσο μουρλός με τον καιρό που το έχω κάνει και εγώ χαχαχα. Βέβαια ήμουν πιο μικρός σπούδαζα ακόμα..

χαχαχα καλά και εγώ, 4ο έτος έγινε αυτό😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχαχα καλά και εγώ, 4ο έτος έγινε αυτό😁

Χαχαχ ήμασταν μικροί και ενθουσιώδεις! Εντωμεταξύ όταν πήγα να σπουδάσω και έψαχνα τι πόλη να επιλέξω πρώτα κοιτούσα τον καιρό και τη γεωγραφία της περιοχής και μετά όλα τα υπόλοιπα. Ιδανικά ήθελα να σπουδάσω Ιωάννινα αλλά δεν είχε νομική σχολή εκεί..

Αρρωστάκι μεγάλο!

Επεξεργάστηκε από Fotis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Χαχαχαχα, όση ακαταστασία και να έχω αποκλείεται να χάσω την καταιγίδα! ΠΟΤΕ! Εδώ είχα διώξει την πρώην μια μέρα με τη πρόφαση ότι έρχεται ο αδερφός σπίτι, αλλά την έδιωξα για να δω την καταιγίδα μόνος μου. Χαχαχα.

Εγώ όταν έχει καταιγίδες με πιάνει μια τυφλαμαρα από τη τρέλα μου και άμα έχω και ακαταστασία γύρω μου, για πλάκα μπορώ να τσακιστω. Τσακιζομαι που τσακιζομαι από τη τρέλα μου να τη δω και γιατί όχι να τη καταγράψω, ε μη τσακιστουμε κιόλας στα αλήθεια βρε αδερφέ χαχα. Φυσικά κι εγώ όση ακαταστασία και να έχω δε χάνω καταιγίδα με τίποτα.

Υ.Γ. Σβήνω και τα φώτα άμα είναι νύχτα και είμαι μόνος για να βλέπω καλύτερα το ζητούμενο, οπότε μάλλον αυτό εξηγεί εν μέρει τη τυφλαμάρα μου🤣. Και με φώτα με πιάνει.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεταλια μακριά. Τέτοιες θερμοκρασίες κάνουν για τα βόρεια και μακάρι να πηγαίνουν εκεί. Ή θα κατέβει το -12 Ταίναρο ή θα κάθεται το -7 Σαλόνικα και θα θάβεται. Για το μέλλον θέλουμε αυλώνα δυνατό να γίνει το 4*4 και όχι Ζηνοβία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Fotis είπε:

Χαχαχ ήμασταν μικροί και ενθουσιώδεις! Εντωμεταξύ όταν πήγα να σπουδάσω και έψαχνα τι πόλη να επιλέξω πρώτα κοιτούσα τον καιρό και τη γεωγραφία της περιοχής και μετά όλα τα υπόλοιπα. Ιδανικά ήθελα να σπουδάσω Ιωάννινα αλλά δεν είχε νομική σχολή εκεί..

Αρρωστάκι μεγάλο!

 

17 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Εγώ όταν έχει καταιγίδες με πιάνει μια τυφλαμαρα από τη τρέλα μου και άμα έχω και ακαταστασία γύρω μου, για πλάκα μπορώ να τσακιστω. Τσακιζομαι που τσακιζομαι από τη τρέλα μου να τη δω και γιατί όχι να τη καταγράψω, ε μη τσακιστουμε κιόλας στα αλήθεια βρε αδερφέ.

Υ.Γ. Σβήνω και τα φώτα άμα είναι νύχτα και είμαι μόνος για να βλέπω καλύτερα το ζητούμενο, οπότε μάλλον αυτό εξηγεί εν μέρει τη τυφλαμάρα μου🤣

 

 

Λόγια αληθινών καιρότρλεων παίδες!!

Φώτη μια από τα ίδια! 

Ηρακλή επίσης! Τελευταίο γκρεμοτσάκισμα τον Σεπτέμβρη του 21 με ποδήλατο σε κατηφορικό χωματόδρομο, όπου έτρεχα να βρω καλό σημείο για να προλάβω την πρωινή καταιγιδάρα που εμπαινε στα Γιάννενα από Ιόνιο!!

 

09-46-03-ligiades.thumb.png.beb8cb9c5be8c0796424a63dbdbe32b0.pngligiades-1.thumb.png.224dceaad7367a9baf18109005d59a5c.png334583204_ioannina21-9-2021shelf.thumb.jpg.0ddee89191cc358c2b8f30dd7b9beed4.jpg

 

 

IMG_20210921_100153.jpg

IMG_20210921_100245.jpg

IMG_20210921_100414.jpg

 

 

 

το καλοκαίρι του 21, ήμουν τυχερός, πολλές καταιγίδε ςστην Λάρισα, και ενώ ήταν κακό καλοκαίρι για τα Γιάννενα, λίγες μέρες πριν φύγω μου έκανε δωράκι ο καιρός!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

 

 

 

Λόγια αληθινών καιρότρλεων παίδες!!

Φώτη μια από τα ίδια! 

Ηρακλή επίσης! Τελευταίο γκρεμοτσάκισμα τον Σεπτέμβρη του 21, όπου έτρεχα να βρω καλό σημείο για να προλάβω την πρωινή καταιγιδάρα που εμπαινε στα Γιάννενα από Ιόνιο!!

 

09-46-03-ligiades.thumb.png.beb8cb9c5be8c0796424a63dbdbe32b0.pngligiades-1.thumb.png.224dceaad7367a9baf18109005d59a5c.png334583204_ioannina21-9-2021shelf.thumb.jpg.0ddee89191cc358c2b8f30dd7b9beed4.jpg

 

 

 

 

IMG_20210921_100153.jpg

IMG_20210921_100245.jpg

IMG_20210921_100414.jpg

τερας αληθινο... αχ μου ελειψε αυτο το σκοτος😆

παρολο που ειμαι μικροτερος σε ηλικια απο ολους εσας μπορω και εγω να παραδεχθω πως απο τριτη δημοτικου και μεχρι τωρα πρεπει να εχω κανει 100 καιρικες απουσιες😂

τι καλυτερο συναισθημα βεβαια να εισαι στο σχολειο και να χιονιζει εξω!

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το αφήνω ήσυχα...συλλεκτική εικόνα!!!!, image.png.16d2641fec0aa3a844016ebffb2f9cda.png

Μακάρι -0,5 και όλο το καφέ 10 χμ πιο βόρεια να κάτσει. Να πέσει θαψιμο εκεί στα Λαδάδικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αισχος τα ensembles.Αντε να τελειωνουμε σιγα σιγα με εναν απο τους 3 χειροτερους χειμωνες της 15ετιας για εδω.Υετικα μαλλον παμε για την 4η σερι χρονια κατω του μ.ο και πολυ πιθανως την χειροτερη ολων αφου οι καλυτεροι μηνες φαινεται να μη δινουν τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Αισχος τα ensembles.Αντε να τελειωνουμε σιγα σιγα με εναν απο τους 3 χειροτερους χειμωνες της 15ετιας για εδω.Υετικα μαλλον παμε για την 4η σερι χρονια κατω του μ.ο και πολυ πιθανως την χειροτερη ολων αφου οι καλυτεροι μηνες φαινεται να μη δινουν τιποτα.

Όμως μπορεί Φλεβάρη για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά να γίνει κάτι άλλο. 😅😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μαπα ο μ.ο. για 30 του μηνα... ολα αλλαζουν αλλα δεν εχουμε πολυ ψυχος και τα οποια ψυχρα σεναρια φτανουν το πολυ -9... 

παμε να το φερουμε σε ημερομηνιες βαρβαρας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Όμως μπορεί Φλεβάρη για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά να γίνει κάτι άλλο. 😅😎

Καθολου δεν με απασχολει μια φωτοβολιδα.Υποφερουμε υετικα και θερμοκρασιακα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καθολου δεν με απασχολει μια φωτοβολιδα.Υποφερουμε υετικα και θερμοκρασιακα.

Συμφωνώ Γιώργο. Υετικά ειδικά αισχος. Μακαρι ο Φλεβάρης να μας αποζημιώσει, αλλά δεν βρέχει ούτε με αίτηση. Καλά θερμοκρασιακά δε, χθες ήταν για κοντομανικο Λακωνία. Τέλη Γενάρη και ταξιδευα προς Χαλκίδα με ανοιχτό παράθυρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Και ας ξανακουσω τιποτα για δηθεν ευνοημενα προσηνεμα.

Ο εφιαλτης μου ειναι να τελειωσει ο χειμωνας και να μην κανει ουτε μια μερα χιονοπτωσης... Εστω να δουμε 5 λεπτα νιφαδες καθαρες για να λεμε οτι χιονισε και φετος χαχα

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν να αχνοφαίνεται το 4ο (μπορεί και 5ο αφού εκτός από 25.11, 4.12 και 18.1 είχαμε και ένα πιο μικρό 3ποντάκι στις 15.1). Το πάει πάντως σιγά σιγά προς τα πάνω, αφού το μικρότερο ήταν 25.11 και το μεγαλύτερο προχθές. Στόχος φυσικά να βγει 30ποντο και πάνω (δηλαδή το μεγαλύτερο χιόνι της 10ετίας μετά το μάρτη 2013), το οποίο το χάσαμε για λίγα χλμ την τετάρτη που ήμασταν σε θετικές στα 850 και έβρεχε όλη μέρα με θερμοκρασία εδάφους στους -2.

Έχουν μιλήσει για διάλειμμα 2 βδομάδων εδώ και στη συνέχεια ερχομό του πραγματικού χειμώνα για φέτος (έγραφαν ότι παρόλα όσα έχει κάνει μέχρι στιγμής, ο πραγματικός χειμώνας δεν έχει έρθει ακόμα για φέτος), αφού τότε θα εμφανιστούν τα αποτελέσματα της ΑΣΘ, οπότε όπως φαίνεται και στα ανσάμπλ κάπου στις 4-6 φλεβάρη. Και γενικά μιλάνε για πολύ βαρύ φλεβάρη και μάρτη. Να δούμε πως θα μπορέσει να ευνοηθεί και η βόρεια ελλάδα από όλο αυτό. Ίσως με κάτι σαν το κοντρόλ του 6αριου

Diagramme GEFS

gens-0-1-324.png

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...