Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένης της τύχης μας φέτος και βλέποντας τα ensembles που αντί να φτιάχνουν όσο πλησιάζει το σημείο ενδιαφέροντος, αυτά χειροτερευουν, θα έπρεπε ήδη να είχα σταματήσει να ελπίζω.

Ειδικά σε εμας εδώ κάτω, φέτος ψάχνει κάθε τροπο ώστε να μην μας φέρει τον αυλωνα έτσι όπως πρέπει. 

Ο μόνος λόγος που ελπιζω ακόμη λίγο, είναι η ανάρτηση του Κολυδα. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που από τωρα έβγαλε πρόβλεψη για 15 μέρες μπροστά. Ειδικά ο συγκεκριμένος προσέχει πάρα πολύ τι λέει λόγω και της θέσης του. 

Ελπίζω να βλέπει οντως κάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Sotiris είπε:

Δεδομένης της τύχης μας φέτος και βλέποντας τα ensembles που αντί να φτιάχνουν όσο πλησιάζει το σημείο ενδιαφέροντος, αυτά χειροτερευουν, θα έπρεπε ήδη να είχα σταματήσει να ελπίζω.

Ειδικά σε εμας εδώ κάτω, φέτος ψάχνει κάθε τροπο ώστε να μην μας φέρει τον αυλωνα έτσι όπως πρέπει. 

Ο μόνος λόγος που ελπιζω ακόμη λίγο, είναι η ανάρτηση του Κολυδα. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που από τωρα έβγαλε πρόβλεψη για 15 μέρες μπροστά. Ειδικά ο συγκεκριμένος προσέχει πάρα πολύ τι λέει λόγω και της θέσης του. 

Ελπίζω να βλέπει οντως κάτι.

Έμπειρος μετεωρολόγος και από τους λίγους που έπιασε την σύγκλιση στην ελπίδα μετά το μεσημέρι. Μεγαλη συμπάθεια μαζί με δάσκαλο Ζιακό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

@[weathermaniac] αν μείνεις μόνιμα Αθήνα θα ψάχνουμε μαζί αυλωνα στο Ταίναρο;

 

Ναι θα το ψάχνει αλλά το αίμα νερό δεν γίνεται.😋..κι εγώ το έψαχνα τις δύο φορές που έμεινα αλλά η ψυχή μου ήταν στο β.ιονιο😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Sotiris said:

Δεδομένης της τύχης μας φέτος και βλέποντας τα ensembles που αντί να φτιάχνουν όσο πλησιάζει το σημείο ενδιαφέροντος, αυτά χειροτερευουν, θα έπρεπε ήδη να είχα σταματήσει να ελπίζω.

Ειδικά σε εμας εδώ κάτω, φέτος ψάχνει κάθε τροπο ώστε να μην μας φέρει τον αυλωνα έτσι όπως πρέπει. 

Ο μόνος λόγος που ελπιζω ακόμη λίγο, είναι η ανάρτηση του Κολυδα. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που από τωρα έβγαλε πρόβλεψη για 15 μέρες μπροστά. Ειδικά ο συγκεκριμένος προσέχει πάρα πολύ τι λέει λόγω και της θέσης του. 

Ελπίζω να βλέπει οντως κάτι.

Δεν έβγαλε κάποια πρόγνωση για 15 μέρες μπροστά... απλά έγραψε οτι πάμε σε χειμωνιάτικο σκηνικό, αυτό προφανώς δεν σημαίνει πεδινά χιόνια στην Αττική...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Δεν έβγαλε κάποια πρόγνωση για 15 μέρες μπροστά... απλά έγραψε οτι πάμε σε χειμωνιάτικο σκηνικό, αυτό προφανώς δεν σημαίνει πεδινά χιόνια στην Αττική...

Ανέβασε βιντεακι με Τ στα 850 και δείχνει να είναι μετά τις 28 ου μηνα σχεδόν μονιμα -8 από τα κλιματικά και σε μια περίοδο και -14.

Αυτό δεν είναι κάποια ποιοτική και πολύ γενικη πρόβλεψη τύπου "θα είναι κρύος ο Φεβρουάριος". Αποτελεί πρόγνωση...

Ενω, οι τελευταίοι μο των ensembles κινούνται κοντά στα κλιματικα

Επεξεργάστηκε από Sotiris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Sotiris είπε:

Ανέβασε βιντεακι με Τ στα 850 και δείχνει να είναι μετά τις 28 ου μηνα σχεδόν μονιμα -8 από τα κλιματικά και σε μια περίοδο και -14.

Αυτό δεν είναι κάποια ποιοτική και πολύ γενικη πρόβλεψη τύπου "θα είναι κρύος ο Φεβρουάριος". Αποτελεί πρόγνωση...

Ενω, οι τελευταίοι μο των ensembles κινούνται κοντά στα κλιματικα

Βασικά ένα ράν του τζίφου έδειξε, προφανώς δεν πρόκειται να βγει ετσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν ισχυουν οι αλλαγες δυτικη θεσσαλια και βορεια θα δουμε το χιονακι του σημερα μεχρι πεδινα 

Ψυχρανε ο τζιφος -5 στην δυτική Θεσσαλία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Sotiris said:

Ανέβασε βιντεακι με Τ στα 850 και δείχνει να είναι μετά τις 28 ου μηνα σχεδόν μονιμα -8 από τα κλιματικά και σε μια περίοδο και -14.

Αυτό δεν είναι κάποια ποιοτική και πολύ γενικη πρόβλεψη τύπου "θα είναι κρύος ο Φεβρουάριος". Αποτελεί πρόγνωση...

Ενω, οι τελευταίοι μο των ensembles κινούνται κοντά στα κλιματικα

"Στο video που ακολουθεί μπορούμε να δούμε τις αποκλίσεις των θερμοκρασιών στα 850 hPa από τις κανονικές για την εποχή , όπου εναλλάσσονται οι ψυχρές εισβολές και οι θερμές μεταφορές. Πάντως με την είσοδο του Φεβρουαρίου όλα δείχνουν οτι στη χώρα μας επικρατεί μια κατάσταση αναμενόμενη για χειμώνα"... επί λέξει δίνει την πιθανή τάση.

Τυχαίνει να τον γνωρίζω προσωπικά (όχι λόγω καιροφιλίας) και ο Κολλυδάς είναι εκτός από διευθυντής της ΕΜΥ και πολύ σοβαρός και μετρημένος επιστήμονας, άσε που δεν του αρέσει καθόλου η μετεοτρομοκρατία κάποιων συναδέλφων και μη - για τα κλικάκια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ψυχρανε ο τζιφος -5 στην δυτική Θεσσαλία 

Βλεπεις να εχουμε κατι αξιο λογου για 27-28 γεναρη κ μετα για να ασχοληθουμε απο το να κυνηγαμε νιδαφες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, CATHA είπε:

"Στο video που ακολουθεί μπορούμε να δούμε τις αποκλίσεις των θερμοκρασιών στα 850 hPa από τις κανονικές για την εποχή , όπου εναλλάσσονται οι ψυχρές εισβολές και οι θερμές μεταφορές. Πάντως με την είσοδο του Φεβρουαρίου όλα δείχνουν οτι στη χώρα μας επικρατεί μια κατάσταση αναμενόμενη για χειμώνα"... επί λέξει δίνει την πιθανή τάση.

Τυχαίνει να τον γνωρίζω προσωπικά (όχι λόγω καιροφιλίας) και ο Κολλυδάς είναι εκτός από διευθυντής της ΕΜΥ και πολύ σοβαρός και μετρημένος επιστήμονας, άσε που δεν του αρέσει καθόλου η μετεοτρομοκρατία κάποιων συναδέλφων και μη - για τα κλικάκια.

Ναι συμφωνώ, δεν είπα το αντίθετο. Τον εκτιμώ περισσότερο απ'ολους και γιαυτό είπα πως ακόμη ελπίζω... αν αυτή ήταν ανάρτηση του "Πασχουγεννα" θα έδινα άλλη βαρύτητα. 

Αυτό που είπα είναι ότι ελπίζω να βλέπει κάτι για το μέλλον, γιατι βάση των ensembles πάμε για ταφοπλακες καθώς ούτε καν κρύο δεν φαίνεται στον ορίζοντα.

Επεξεργάστηκε από Sotiris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, tommy8 είπε:

Βλεπεις να εχουμε κατι αξιο λογου για 27-28 γεναρη κ μετα για να ασχοληθουμε απο το να κυνηγαμε νιδαφες?

Αφού μπει ο Φλεβάρης φίλε και βλέπουμε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Αν ισχυουν οι αλλαγες δυτικη θεσσαλια και βορεια θα δουμε το χιονακι του σημερα μεχρι πεδινα 

Τα μακροπροθεσμα χαλάσανε κάπως κωστα🙄🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου αρέσει το τζεμ, χιονίζει περισσότερο λάρισα από ότι Αθήνα, ενώ εγώ θα είμαι ΑΘήνα😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μου αρέσει το τζεμ, χιονίζει περισσότερο λάρισα από ότι Αθήνα, ενώ εγώ θα είμαι ΑΘήνα😁

Γκαντεμης εφφεκτ 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οχι γιατι?

Γιατί εκεί που βγάζανε προοπτική για σκανδιναβικο και Σιβηρικο.. Ξαφνικά, από χτες τα, εξαφάνισαν και βγάζουν αζορικο που καταπίνει όλη την Ευρώπη.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...