Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Έχει τίποτα για μένα εδώ στα βόρεια πιο μετά γιατί θέλω κι αλλο🤣🤣🤣

Ναι έχει φασολάδα κόκκινη από δω και πέρα 😜😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι χάρτες είναι απογοητευτικοι πάντως από τα μοντέλα.Τωρα αν αποτυπωθεί κάτι τις επόμενες μέρες το βλέπουμε.

Και μια μίνι αποτίμηση από χθες,η Θεσσαλονίκη δυστυχώς στο κέντρο της δεν έσπασε την αχιονια,το ότι έριξε ενα υποτυπωδες χιονακι που έπιασε σε κάτι χόρτα και τέλος,δεν μου λέει κάτι.Εμενα προσωπικά στα ανατολικά,πιο πολύ τα νεύρα μου έσπασε η κακοκαιρία,καθώς ούτε ένα ξέσπασμα με τούφες δεν είδαμε,ένα ριζοχιονο μέσα στη βροχή και τέλος.

Πολλά μπράβο στον κάμπο που έβγαλε τα γυαλιά,Βέροια Μακροχώρι και Γιαννιτσά,ναι Γιαννιτσά,που πρέπει να έριξε παραπάνω από την Έδεσσα.

Φυσικά από αύριο όλα τα χιόνια κλπ θα είναι παρελθόν και επανερχόμαστε στη βαρετοκαιρια με τι άλλο ήλιο, φτάνει τόσο έκανε μπόλικο χειμώνα 😡😔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Theomanio είπε:

Οι χάρτες είναι απογοητευτικοι πάντως από τα μοντέλα.Τωρα αν αποτυπωθεί κάτι τις επόμενες μέρες το βλέπουμε.

Και μια μίνι αποτίμηση από χθες,η Θεσσαλονίκη δυστυχώς στο κέντρο της δεν έσπασε την αχιονια,το ότι έριξε ενα υποτυπωδες χιονακι που έπιασε σε κάτι χόρτα και τέλος,δεν μου λέει κάτι.Εμενα προσωπικά στα ανατολικά,πιο πολύ τα νεύρα μου έσπασε η κακοκαιρία,καθώς ούτε ένα ξέσπασμα με τούφες δεν είδαμε,ένα ριζοχιονο μέσα στη βροχή και τέλος.

Πολλά μπράβο στον κάμπο που έβγαλε τα γυαλιά,Βέροια Μακροχώρι και Γιαννιτσά,ναι Γιαννιτσά,που πρέπει να έριξε παραπάνω από την Έδεσσα.

Φυσικά από αύριο όλα τα χιόνια κλπ θα είναι παρελθόν και επανερχόμαστε στη βαρετοκαιρια με τι άλλο ήλιο, φτάνει τόσο έκανε μπόλικο χειμώνα 😡😔

Απ' ότι φαίνεται η μουφα αφορούσε αποκλειστικά την Θεσσαλονίκη...και επειδή διάβασα ότι οι θερμοκρασίες ήταν αυτές που προβλεπόταν η απάντηση είναι ΟΧΙ!!...οι προβλεπόμενες θερμοκρασίες ήταν με 19 χιλιοστά χιονουετου κι εμείς είχαμε τις προβλεπόμενες θερμοκρασίες με 5 χιλιοστά χιονουετου.Αυτο σημαίνει για όσους βγάζουν το πιο πάνω συμπέρασμα ότι οι προβλεπόμενες θερμοκρασίες ήρθαν μεν αλλά η έξαρση η 6, αωρη δεν ήρθε ποτέ και αν ερχόταν η πόλη μέσα θα μηδενιζε...Οπότε ως μη γενομένη αυτή η κακοκαιρία για την πόλη για μένα ίσα ίσα τώρα με έχει κάνει να λύσαω ακόμη περισσότερο.Πανε να δούμε από σήμερα που θα κεντραρουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που θυμαμε και χάλασε ήταν η προοπτική για αζορικοσκανδιναβικο και κατάβαση ρωσικού Αυλώνα που είτε θα ερχόταν αυτούσιος είτε θα εσκαγε μύτη και κάποια ατλαντική ύφεση ,μάλλον φαίνεται ότι ψιλοχαλασε και αχνό φαίνεται η αναδίπλωση του αζορ και κατάβαση του κλασικού Αυλώνα...με αυτά που έχουμε δει από τα μοντέλα ας περιμένουμε για τέλος του μήνα να δούμε αν όντος έχει αποκλειστεί η πρώτη περίπτωση και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα.Η επεμβαση απετυχε,ο ασθενης εξεπνευσε.Πρεπει τουλαχιστον να αρχισει να βρεχει,η κατασταση υετικα πρεπει να ειναι η χειροτερη της 30ετιας εδω.

 

ens_image (6) (5).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω απίστευτα νεύρα τις τελευταίες μέρες και φταίει ο καιρός...

Δε ζήτησα χιόνια στην (παραθαλάσσια) πόρτα μου αλλά λίγο χειμώνα (καιρικό ενδιαφέρον) για κάποιο χρονικό διάστημα και ένα καλό χιόνι Στενής (ημιορεινά κεντρικής Εύβοιας), αυτονόητα πράγματα δηλαδή...

Φτάνουμε τέλος Γενάρη και δεν έχει ρίξει νιφάδα στη Στενή και εδώ έχουμε ξεχάσει πως είναι μια καλή βροχή και μια πραγματικά χειμωνιατικη μέρα.

Δε μου λέει απολύτως τίποτα αν έρθει μια φωτοβολίδα το Φλεβάρη, πρέπει να κάνει τουλάχιστον 2 τεράστιες κακοκαιρίες το Φλεβάρη και μέχρι μέσα Μάρτη για να δώσω ένα βαθμό στο φετινό καιρικό έκτρωμα, δυστυχώς, κατά 99%, δε βλέπω να μπορεί να κάνει έστω μια μεγάλη κακοκαιρία φέτος και φοβάμαι ότι η Στενή δεν θα δει, από τις ελάχιστες φορές στην ιστορία της, λίγο χιόνι....

Τα βόρεια και τα δυτικά (π.χ. Γιάννενα) διανύουν από τις χειρότερες περιόδους της ιστορίας τους (το χιόνι που έριξε σε αυτη την κακοκαιρία για την βόρεια Ελλάδα ήταν μια τυπική κακοκαιρία για είσοδο χειμώνα άλλες χρονιές).

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από το παρακάτω διάγραμμα για την πόλη μου φαίνεται η απουσία φαινομένων για άγνωστο χρονικό διάστημα (και σήμερα που έταζαν κάτι λίγα δεν έχει πέσει σταγόνα).

Diagramme GEFS

Αντίθέτως το +10 από τα κλιματικά κλείδωσε για νιοστή φορά φέτος.

Τα μακρινά σενάρια έχουν ΜΗΔΑΜΙΝΗ προγνωστική αξιά διότι τίποτε δεν έφτιαξε όσο πλησίαζε χρονικά φέτος, το αντίθετο σε κάθε πιθανή κακοκαιρία όσο πλησιάζαμε χρονικά εξαφανίζονταν τα καλά σενάρια.

Δεν περιμένω τίποτα πλέον από αυτο το καιρικό έκτρωμα που ζούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Καλημέρα με δύο λόγια προοπτική μηδενική.

Με άλλα λόγια δεν υπάρχει προοπτική για καιρικό ενδιαφέρον, δυστυχώς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, DIMITRIS said:

Με άλλα λόγια δεν υπάρχει προοπτική για καιρικό ενδιαφέρον, δυστυχώς.

Δεν συζητάμε καν για πεδινό χιόνι η απουσία βροχών είναι χαρακτηριστική του τραγικού φετινού χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάει ο Δεκέμβρης και ο Γενάρης και ακόμα δεν έχει μπει ποτέ στα 500 το -25 και κάτω, ρεκόρ όλων των εποχών. Άλλος ένας κακός χειμώνας για τον ελλαδικό χώρο, αφού ήδη τα 2/3 του βγήκαν τραγικά, οπότε ότι και να κάνει στο 1/3 του δεν σώζεται, θα μας κάνει καμία φωτοβολίδα του -6 -7 στις 20/2 και κάτι έγινε, κάθε χρόνο για μια κακοκαιρία ζούμε τα τελευταία έτη εκτός εξαιρέσεων (2021-22). Σαπιλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Δεν συζητάμε καν για πεδινό χιόνι η απουσία βροχών είναι χαρακτηριστική του τραγικού φετινού χειμώνα.

Ακριβώς, καμια συζήτηση για πεδινό χιόνι, το θέμα είναι η απουσία φαινομένων και οι άπειρες θερμές εισβολές μέσα στο τρίμηνο του χειμώνα.

Το κακό δεν είναι ότι έκατσε ένας κακός χειμώνας φέτος, που συνέβαινε έτσι κι αλλιώς παλιοτερα, το κακό είναι ότι ειναι επαναλαμβανόμενο και πλέον θεωρείται εξαίρεση ένας καλός χειμώνας ο οποίος αγνοείται (προσωπική απόψη) από το 16-17 και δεν ξέρω πότε θα δούμε ξανά τέτοιο χειμώνα. Χειμώνες σαν τον 91-92 είμαι σίγουρος ότι δεν θα δούμε ξανά.

 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Ακριβώς, καμια συζήτηση για πεδινό χιόνι, το θέμα είναι η απουσία φαινομένων και οι άπειρες θερμές εισβολές μέσα στο τρίμηνο του χειμώνα.

Το κακό δεν είναι ότι έκατσε ένας κακός χειμώνας φέτος, που συνέβαινε έτσι κι αλλιώς παλιοτερα, το κακό είναι ότι ειναι επαναλαμβανόμενο και πλέον θεωρείται εξαίρεση ένας καλός χειμώνας ο οποίος αγνοείται (προσωπική απόψη) από το 16-17 και δεν ξέρω πότε θα δούμε ξανά τέτοιο χειμώνα. Χειμώνες σαν τον 91-92 είμαι σίγουρος ότι δεν θα δούμε ξανά.

 

άντε θα βάλω και τον 21-22 ως καλό χειμώνα αλλά ήταν καλός μόνο για συγκεκριμένες περιοχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον ας μας πέθαινε στη βροχή όπως το 2012-2013 που δε χιόνισε αλλά έβρεχε κάθε μέρα σχεδόν. Τότε είχε χρόνια με ελ νινιο σοβαρό. Άραγε ποτέ ξανά θα υπάρχει ελ νινιο ?  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πάει ο Δεκέμβρης και ο Γενάρης και ακόμα δεν έχει μπει ποτέ στα 500 το -25 και κάτω, ρεκόρ όλων των εποχών. Άλλος ένας κακός χειμώνας για τον ελλαδικό χώρο, αφού ήδη τα 2/3 του βγήκαν τραγικά, οπότε ότι και να κάνει στο 1/3 του δεν σώζεται, θα μας κάνει καμία φωτοβολίδα του -6 -7 στις 20/2 και κάτι έγινε, κάθε χρόνο για μια κακοκαιρία ζούμε τα τελευταία έτη εκτός εξαιρέσεων (2021-22). Σαπιλα 

Καλημέρα Γιώργο, σαπια τα πράγματα και φέτος ωστόσο θέλω να διορθώσω, είχαμε -28 με -29 στα 500 στις 7 Δεκέμβρη με αποτέλεσμα αστάθεια και και καταιγίδα στην Λάρισα με ψιλό χαλάζι εκείνο το βράδυ!

10-56-56-ecmwfgr-13-9.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Πάει ο Δεκέμβρης και ο Γενάρης και ακόμα δεν έχει μπει ποτέ στα 500 το -25 και κάτω, ρεκόρ όλων των εποχών. Άλλος ένας κακός χειμώνας για τον ελλαδικό χώρο, αφού ήδη τα 2/3 του βγήκαν τραγικά, οπότε ότι και να κάνει στο 1/3 του δεν σώζεται, θα μας κάνει καμία φωτοβολίδα του -6 -7 στις 20/2 και κάτι έγινε, κάθε χρόνο για μια κακοκαιρία ζούμε τα τελευταία έτη εκτός εξαιρέσεων (2021-22). Σαπιλα 

Έχεις εικόνα υετικά για Ιανουάριο ποιος είναι ο πάτος του βαρελιού ; Θα το χτυπήσουμε κι αυτό το ρεκόρ ή τσάμπα η προσπάθεια ;

Πιστεύω αν βάλουμε τα δυνατά μας χτυπάμε ρεκόρ ανομβρίας χειμώνα και ρεκόρ 6μηνου ( Φθινόπωρο-Χειμώνα ) άνετα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Τουλάχιστον ας μας πέθαινε στη βροχή όπως το 2012-2013 που δε χιόνισε αλλά έβρεχε κάθε μέρα σχεδόν. Τότε είχε χρόνια με ελ νινιο σοβαρό. Άραγε ποτέ ξανά θα υπάρχει ελ νινιο ?  

Μακάρι να μας πήγαινε έτσι.. έστω..

Ελ νίνιο έχουμε και φέτος και μάλιστα ισχυρό, μετά από 3 σερί περασμένους χειμώνες με λα νινια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε και διάγραμμα πρωινού ευρωπαίου για την περιοχή της Χαλκίδας.

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Καμία προοπτική για κακοκαιρία, απλά λίγες ημέρες κάτω από τις κλιματικές τιμές, και ήδη είναι ξεκάθαρη η τάση στα ανσάμπλ από 29/1και μετά πάμε σε νέαθερμή εισβολή, αγνώστου διάρκειας και έντασης.

Επειδή αυτή η κατάσταση με χαλάει πολύ θα προσπαθήσω να απέχω από χάρτες για όσο όσο χρονικό διάστημα γίνεται.

Καλό κουράγιο σε όσους έχουν τη δύναμη να ασχοληθούν με χάρτες και προοπτική καιρού ακόμη.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχαχαχα, πόσο πλάκα έχετε που βγάλατε συμπέρασμα για θερμές εισβολές στις άπειρες ώρες, χαχαχαχα, μου το παίζετε και σοβαροί προγνώστες κάποιοι πανάθεμα σας!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Έχεις εικόνα υετικά για Ιανουάριο ποιος είναι ο πάτος του βαρελιού ; Θα το χτυπήσουμε κι αυτό το ρεκόρ ή τσάμπα η προσπάθεια ;

Πιστεύω αν βάλουμε τα δυνατά μας χτυπάμε ρεκόρ ανομβρίας χειμώνα και ρεκόρ 6μηνου ( Φθινόπωρο-Χειμώνα ) άνετα.

Νομίζω υπάρχει και Γενάρης με 0 ή 0.2 αν δεν κάνω λάθος το 1990 αλλά συνδυαστικά υετός και ψύχος χαλαρά ο Γενάρης στους τοπ 5 χειρότερους

Μετά τον Δεκέμβριο στους τοπ5 χειρότερους και τον Νοέμβριο στους τοπ5 χειρότερους, νομίζω καταλαβαίνουμε τι γινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εάν δε κάνει κάτι σοβαρό κι ο Φλεβάρης, θα είναι από τους χειρότερους χειμώνες ever. Έχει κάνει κάνα δυο τρεις σύντομες καταιγίδες ο χειμωνας μέχρι τώρα, με μονάχα εκείνη της 16ης Δεκεμβρίου να ξεχωρίζει σε εμάς εδώ. Όλο το υπόλοιπο διάστημα την έχουμε βγάλει με εναλλαγές ήλιου - συννεφιάς και ανεβασμένες Τ γενικά και μερικά άνευ σημασίας σκαμπανεβάσματα, σαν το τωρινό. Αίσχος. Το τελικό απολογισμό γύρω στις 20 Μάρτη, με την ελπίδα να αλλάξουν δυναμικά τα πράγματα στο β' μισό του φετινού χειμώνα.

Η προοπτική είναι τραγική για τα πεδινά προσήνεμα της χώρας μας φέτος (φυσικά υπάρχουν και οι κακές μας οι χρονιές, αλλά η φετινή ξεχωρίζει και για την απουσία των βροχών της, σε μεγαλύτερο βαθμό από προηγούμενες αχιονες χρονιές!). Το ψύχος μας εγκατέλειψε. Κι όταν εκείνο είχε δυναμική, χάσαμε την ευκαιρία για σοβαρή καταβασιά μέχρι τις 13/1. Όλα λάθος.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

χαχαχαχα, πόσο πλάκα έχετε που βγάλατε συμπέρασμα για θερμές εισβολές στις άπειρες ώρες, χαχαχαχα, μου το παίζετε και σοβαροί προγνώστες κάποιοι πανάθεμα σας!!!

Δεν έβγαλε κανένας κανένα συμπέρασμα. Αυτό που είπε το παιδί είναι ότι τα ens του Ευρωπαϊκού δείχνουν πάλι θερμή εισβολή (πιο πολύ άνοδο θα έλεγα εγώ). Βέβαια θα δούμε τι θα γίνει μέχρι τότε. Και λιγότερες προσβολές δεν βλάπτουν. Κανείς δεν το παίζει προγνώστης ούτε παντογνώστης ούτε τίποτα. Απλά ο καθένας λέει τη γνώμη του με βάση τις γνώσεις και το τι ξέρει για την περιοχή του. Πάντως γενικά υπάρχει μια επιθετικότητα προς κάποιους από εμάς που λέμε ακριβώς αυτό που βλέπουμε στους χάρτες και στα διαγράμματα χωρίς να το "γαρνίρουμε" με ψεύτικες ελπίδες και αβάσιμη αισιοδοξία. Αν φανεί κάτι πραγματικά καλό σε λογικές ώρες και όχι ανοησίες με θετικές και υετό που το με ζόρι κρατάει 4 ώρες, εγώ πρώτος θα το βγω να το πω.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...