Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Και πάλι όμως, μετά τα ιστορικά χιόνια των τελευταίων ετών και επειδή μιλάμε για Αθήνα και έναν αδύναμο σχετικά χειμώνα είναι εντυπωσιακό το ότι μπορεί να δούμε και φέτος

Και μονο να σκεφτουμε οτι απ' το 2018-19, αρχης γενομενης με τον Τηλεμαχο και μεχρι περυσι.. συμπεριλαμβανομενης και της πιο κουλής κακοκαιριας της Ζηνοβίας*... οτι δεν υπαρχει σεζον να μην εκανε την εμφάνισή του το χιονι και σε πεδινες περιοχες του λεκανοπεδίου.. θα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακο αμα το δουμε και φετος! Εδω στα βορειοδυτικα του Περιστερίου, δεν εχουμε χασει σεζον εκτοτε και μιλαμε για 5 χρονια σερι, με τουλάχιστον 1 ημερα καταγεγραμενης χιονόπτωσης ανα σεζόν. Αμα συμβει και φετος θα μιλαμε το 6/6 της χιονοπτωσης για τη περιοχή!

*30/12/2019 χιονισε και σε πεδινές περιοχές των δυτικών προαστίων για λιγες ωρες (Πετρούπολη και Περιστέρι κυρίως, πλησίον του Ποικίλου όρους), καταμεσήμερο με Τ μεταξύ -4 με -4.5 στα 850 hPa και -29 500αρα υποστηριξη... εχω υψομετρο στα 100μ. !!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Winterlove είπε:

Και μονο να σκεφτουμε οτι απ' το 2018-19, αρχης γενομενης με τον Τηλεμαχο και μεχρι περυσι.. συμπεριλαμβανομενης και της πιο κουλής κακοκαιριας της Ζηνοβίας*... οτι δεν υπαρχει σεζον να μην εκανε την εμφάνισή του το χιονι και σε πεδινες περιοχες του λεκανοπεδίου.. θα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακο αμα το δουμε και φετος! Εδω στα βορειοδυτικα του Περιστερίου, δεν εχουμε χασει σεζον εκτοτε και μιλαμε για 5 χρονια σερι, με τουλάχιστον 1 ημερα καταγεγραμενης χιονόπτωσης ανα σεζόν. Αμα συμβει και φετος θα μιλαμε το 6/6 της χιονοπτωσης για τη περιοχή!

*30/12/2019 χιονισε και σε πεδινές περιοχές των δυτικών προαστίων για λιγες ωρες, καταμεσήμερο με Τ μεταξύ -4 με -4.5 στα 850 hPa και -29 500αρα υποστηριξη... εχω υψομετρο στα 100μ. !!!

Το ημερολογιακό έτος 2020 δεν χιόνισε ούτε μια μέρα στο Κέντρο. 30/12/19 δεν το θυμάμαι καθόλου, ίσως έκανε νιφαδόπτωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Έρχονται χαρτες άλλων εποχών απο Τρίτη κανει μπαμ η κυκλοφορία...

εποχών χρονικα , η ανοιξης ? 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Με -6 και υετό, νομίζω ότι έχουμε ελπίδες ΜΟΝΟ με ΒΔ επιφάνειας εντός του λεκανοπεδίου Αττικής.

 

Με τετοια 500αρια και ασταθεια βλεπουν χιονοχαλαζο ακομα και τα εντελως πεδινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Berdon είπε:

Καλησπέρα @KapelosG.

Στο πινακάκι που μου είχες δείξει για τις χιονοπτώσεις της Αττικής οι θερμοκρασίες στα 850 από ποιες ραδιοβολησεις είναι μετρημένες; Ποιών ωρών;

Καλησπέρα φίλε μου δεν είναι όλες από ραδιοβοληση γιατί ήθελα μεγάλη ακρίβεια στην χρονική στιγμή, όσες χρονικές στιγμές χιονόπτωσης συνέπιπταν με την ώρα ραδιοβολησης του ελληνικού την έπαιρνα, ενώ τα υπόλοιπα από αρχείο ecmwf 0.25 μοιρών (27*27 χιλιόμετρα ανάλυση) απ' το meteologix για την συγκεκριμένη χρονική στιγμή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Το ημερολογιακό έτος 2020 δεν χιόνισε ούτε μια μέρα στο Κέντρο. 30/12/19 δεν το θυμάμαι καθόλου, ίσως έκανε νιφαδόπτωση

Όντως ισχύει αυτό. Αλλα οπως και να 'χει, ειναι 5 χειμώνες σερί και μπορεί να γίνουν 6, βαση σεζόν που το πάω εγω.

30/12/19, αναφερομαι σε πεδινο λεκανοπεδιο μεν αλλά οχι για κέντρο. Αναφερομαι στο δυτικό.

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την Μονεμβασιά τι ελάχιστη βλέπετε να πιάνει Δ-Τ? Θα πέσει κάτω από 6 βαθμούς και θα τρέχω στα επείγοντα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Αικον οριακά νιφαδίζει παλιά Γέφυρα Χαλκίδας 

Για ένα δύο βαθμους χάνεται.. δυστυχώς

Κρίμα που το ψύχος είναι της πλάκας, αν είχαμε κάνα -8 με -9 θα μιλάγαμε για μεγάλα πράγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Για την Μονεμβασιά τι ελάχιστη βλέπετε να πιάνει Δ-Τ? Θα πέσει κάτω από 6 βαθμούς και θα τρέχω στα επείγοντα?

Αντε παλι,Σταματα ρε μαυρογατα τωρα που αρχιζει το run και το γκαντεμιασεις😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε Γιώργη @GEORGE SNOWMANπόσα θες να με τρελάνεις???

Ανησυχούν όλοι,ανησυχείς και εσύ...

Πάρε προμήθειες και οπωσδήποτε γεννήτρια...

τα κλασικά εικονογραφημένα😂😂😂😂😂

 

Άσε εμάς στο φουρφουρι μας...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

εχουμε χρονο να το φερουμε 500 χλμ δυτικα😂

Αν εχουμε χρόνο λέει..... μεχρι τις 390h και με τις αλλαγες που κανουν τα μοντελα, εχουμε χρονο να το στειλουμε και στον πλανητη Αφροδίτη, μερικές δεκαδες ή και εκατοντάδες εκατομμύρια χιλιομετρα μακριά, μπας και δροσιστεί λιγάκι😂 Όχι ότι γίνεται αλλα λεμε τωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

εχουμε χρονο να το φερουμε 500 χλμ δυτικα😂

Το χαμηλό Από Ντιγιαρμπακίρ φερτο Ζακύνθο και είμαστε κομπλέ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Avalanche είπε:

Ρε Γιώργη @GEORGE SNOWMANπόσα θες να με τρελάνεις???

Ανησυχούν όλοι,ανησυχείς και εσύ...

Πάρε προμήθειες και οπωσδήποτε γεννήτρια...

τα κλασικά εικονογραφημένα😂😂😂😂😂

 

Άσε εμάς στο φουρφουρι μας...

 

Όλοι να γίνουμε κάτοικοι Θήβας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Harrius είπε:

Εδώ που έχουμε φτάσει φέτος, εγώ θα είμαι ικανοποιημένος με το να το δω να πέφτει! Έστω και σε λάμπing session!! 😛 

έχουμε κλείσει σχεδόν 12 μήνες αχιονίας, ακραία πράγματα...😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Και μονο να σκεφτουμε οτι απ' το 2018-19, αρχης γενομενης με τον Τηλεμαχο και μεχρι περυσι.. συμπεριλαμβανομενης και της πιο κουλής κακοκαιριας της Ζηνοβίας*... οτι δεν υπαρχει σεζον να μην εκανε την εμφάνισή του το χιονι και σε πεδινες περιοχες του λεκανοπεδίου.. θα ειναι ακομη πιο εντυπωσιακο αμα το δουμε και φετος! Εδω στα βορειοδυτικα του Περιστερίου, δεν εχουμε χασει σεζον εκτοτε και μιλαμε για 5 χρονια σερι, με τουλάχιστον 1 ημερα καταγεγραμενης χιονόπτωσης ανα σεζόν. Αμα συμβει και φετος θα μιλαμε το 6/6 της χιονοπτωσης για τη περιοχή!

*30/12/2019 χιονισε και σε πεδινές περιοχές των δυτικών προαστίων για λιγες ωρες (Πετρούπολη και Περιστέρι κυρίως, πλησίον του Ποικίλου όρους), καταμεσήμερο με Τ μεταξύ -4 με -4.5 στα 850 hPa και -29 500αρα υποστηριξη... εχω υψομετρο στα 100μ. !!!

Α ναι μπράβο! Και Ίλιον είχα δει νιφάδες στις 30/12/2019, ανεπαίσθητες βέβαια αλλλά νιφάδες. Την ίδια στιγμή από αναφορά γνωστού, στην νέα Ιωνία έβρεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα μακρινά το αικον έχει το ίδιο πρόβλημα με το 6αρι του τζιφου, δηλαδή η ψυχρη εισβολή θα εσκαγε Ατλαντικό. Για τα κοντινά τουμπαρει ι τζιφος, αλλά το κρύο θα έρθει απλά με την λογική 6αριου ευρωπαϊκού 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...