Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, icestorm said:

Παιδες τι 300 λετε ρε Τριτη πρωι με 200 επ. Παγ πραγματικο στρωνει απο τα 200. Ηδη απο Δευτερα θα το εχει γυρισει απο κεντρο κ πανω. 

Το Freezing Level είναι γύρω στα 650-700 τις επίμαχες ώρες. Ποια 200 ; Το Wet Bulb είναι στα 250-300m.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Παιδες τι 300 λετε ρε Τριτη πρωι με 200 επ. Παγ πραγματικο στρωνει απο τα 200. Ηδη απο Δευτερα θα το εχει γυρισει απο κεντρο κ πανω. 

ειναι πραγματικο επιπεδο παγοποιησης ή επιβιωση νιφαδας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει δρόμο ακόμη για Δευτέρα-Τρίτη, εγώ θέλω να βλέπω τα υετικά σενάρια να αυξάνονται τρέξιμι με τρέξιμο και ελπίζω να βελτιωθούν και του παιου μετά...

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά να αναφέρω κάτι που παρατήρησα κοιτάζοντας το διάγραμμα στα 850 του τζίφου, 12 σενάρια είναι από -7 και κάτω για Τρίτη πρωί και 3 σενάρια από -8 μέχρι -8,8 βαθμούς...θέλω να  πω ότι τίποτα δεν έχει κλειδώσει και υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να βγούν κάποια πολύ ενδιαφέροντα σενάρια. 

image.png.6f43b9d36892f88e65e64c511cb957ad.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σε ενα αδιαφορο χειμωνα παμε να παρουμε οτι μπορουμε αδερφια....κυριως για λογους ψυχολογιας μιας και η συνεχεια δεν ειναι στρωμενη με ανθη...μιας και ο υποτροπικος καραδωκει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, Soto Weather said:

κοιτα σε τετοιες περιπτωσεις οσο ανατολικα τοσο το καλυτερο... για σιγουρια θα σου ελεγα να παρεις ενα βαρκακι να πας απεναντι μηλινα, να ανεβεις σε ενα λοφακι των 200 μετρων και να φτιαξεις μια σκηνη εκει😆

Αργαλαστή-Νεοχώρι θα πήγαινα. Εμείς εδώ μας βλέπω να έχουμε τον κλασικό καιρό που είχαμε και στις προηγούμενες κακοκαιρίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, allematic είπε:

Αργαλαστή-Νεοχώρι θα πήγαινα. Εμείς εδώ μας βλέπω να έχουμε τον κλασικό καιρό που είχαμε και στις προηγούμενες κακοκαιρίες.

αν βγει το gfs λογικά θα είναι καλύτερα από τις προηγούμενες φορές. ίσως καμιά μπόρα να καταφέρει να περάσει και δυτικά. Βέβαια και για μισή ώρα να χιονίσει με 2 βαθμούς θα είναι καλύτερα από τον σπαστό καιρό με 6 βαθμούς της προηγούμενης φοράς 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, KapelosG said:

Αν επιβεβιαωθει το σεναριο τζιφου (που ειναι το θετικοτερο) για Δευτερα-Τριτη η κατασταση θα θυμιζει παρα πολυ μια πολυ προσφατη κακοκαιρια, αλλα μονο το τελειωμα αυτης, στις 21/3/2022

Δειτε λιγο χαρτη και ποιοτικα χαρακτηριστικα σε image.png.febfd92a3ceccc3d216a98736db4a8be.png

Τ850

image.png.7b2fb27152fc48405c5484e1571b7537.png

Ανεμος επιφανειας (ΒΒΑ στην πρωτη, Β-ΒΒΑ στην δευτερη)

image.png.5eaa43c3551ffba7e8e295b67e936590.png

Τ500

image.png.dd1dfacadb32b4f5d66e875d6b2eabf0.png

Επιπεδο παγοποιησης

image.png.e96de0513ac18a5e1e632113043733ba.png

Η τωρινη σιγουρα υετικα στον τζιφο φαινεται καλυτερη απ την τοτε ημερα, η οποια καταφερε σε μπουκα κατα τις 12 να χιονισει ως το χαλανδρι, ενω υπερβορεια στρωθηκαν, ανατολικα ελεω ΒΒΑ δεν καταφεραμε να πεσουμε ικανοποιητικα σε Τ ωστε να το γυρισει σε καθαρη χιονοπτωση αλλα οσο δυτικοτερα τοσο καλυτερα

η ραδιοβοληση της 21/3/2022

image.png.a67ce889a6f61c551918893025949728.png

Μεγαλες οι ομοιοτητες αλλα ακομα πρεπει να κατασταλαξουμε στο αν θα επιβεβαιωθουν τα θετικα σεναρια, το καλο στην τωρινη οτι η διευθυνση του ανεμου μοιαζει πιο Β και οχι τοσο ΒΑ!

εδω και μια εικονα του φιλου @THUNDERSNOW1965 την ωρα της μπουκας στο χαλανδρι που το γυρισε

DSCN7597.thumb.JPG.423256c3c14408553e8c6e9cd98e4e6f.JPG

Στην κακοκαιρία αυτή μου είχαν πει ότι είχε νιφαδόπτωση στο Βόλο. Εγώ ήμουν για πεζοπορία στην Όθρυ και είχε κάνει πολύ χιόνι στα ψηλά της και έριχνε μέχρι χαμηλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι το ευρωπαϊκό δεν δίνει καθόλου υετό και φοβάμαι ότι θα πάμε κουβά οι προσήνεμοι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το Freezing Level είναι γύρω στα 650-700 τις επίμαχες ώρες. Ποια 200 ; Το Wet Bulb είναι στα 250-300m.

Δες τι ποσταρες πριν. 200 δεν περναει απο μας;Το βραδυ δε ειναι κοντα στα 250. Σε εκείνο το επίπεδο μπορει το χιονι να στρωθει

Επεξεργάστηκε από icestorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω Θήβα μισό μέτρο, βόρεια της Θήβας θα έχει Τ αλλά όχι υετό (τουλάχιστον όχι σοβαρό) και νότια δεν θα έχει Τ για κάτω των 200μ. (για στρώσιμο)

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η τριτη ειναι ακομα στις 100 ωρες παιδες.Υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης ή χειροτερευσης.Δεν αξιζει να κοιταει κανεις λεπτομερειες ακομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Εγώ βλέπω Θήβα μισό μέτρο, βόρεια της Θήβας θα έχει Τ αλλά όχι υετό (τουλάχιστον όχι σοβαρό) και νότια δεν θα έχει Τ για κάτω των 200μ. (για στρώσιμο)

Εγω παλι πιστευω οτι η συγκλιση θα βγει ανατολικοτερα της θηβας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, DIMITRIS said:

Απλά να αναφέρω κάτι που παρατήρησα κοιτάζοντας το διάγραμμα στα 850 του τζίφου, 12 σενάρια είναι από -7 και κάτω για Τρίτη πρωί και 3 σενάρια από -8 μέχρι -8,8 βαθμούς...θέλω να  πω ότι τίποτα δεν έχει κλειδώσει και υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να βγούν κάποια πολύ ενδιαφέροντα σενάρια. 

image.png.6f43b9d36892f88e65e64c511cb957ad.png

Ας ελπίσουμε ο Αμερικάνος να σταθεί στο φετινό του ύψος ...και να μην μας τα μαζέψει γιατί αν λάβουμε υπ οψην το διάγραμμα του φετινού κάκιστου Καναδού δεν θα είχαμε και πολλές ελπίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ βλέπω Θήβα μισό μέτρο, βόρεια της Θήβας θα έχει Τ αλλά όχι υετό (τουλάχιστον όχι σοβαρό) και νότια δεν θα έχει Τ για κάτω των 200μ. (για στρώσιμο)

Κάτι αντίστοιχο έγινε και πέρυσι, απλώς κατάφερε πέτσα εύκολες και στο Κέντρο της Αθήνας. Σε αυτό τώρα οι Τ είναι ακόμα χειρότερες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω παλι πιστευω οτι η συγκλιση θα βγει ανατολικοτερα της θηβας.

πιο βόρεια και δυτικά ήθελες να πεις 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Δες τι ποσταρες πριν. 200 δεν περναει απο μας;Το βραδυ δε ειναι κοντα στα 250. Σε εκείνο το επίπεδο μπορει το χιονι να στρωθει

το επ. παγοποίησης στην Αθήνα δεν πέφτει κάτω από 800-750μ βάση του παρακάτω διαγράμμαγτος του τζίφου.

Diagramme GEFS

Με αυτά τα επ. παγοποίησης χιονίζει (καθαρή χιονόπτωση) αυστηρά από 300μ και πάνω και στρώνει (ανάλογα την 'ενταση των φαινομένων) από τα 350-400μ και πάνω. Για να στρώσει από 200μ και χαμηλότερα χρειάζεται 400μ και κάτω επ. παγοποίησης, κάτι που δεν φαίνεται πουθενά αυτη τη στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλησπερουδια!

Με λιγες βελτιωσεις ακομα σε ποιοτικα χαρακτηριστικα της χιονοκαιριας οπως...

1.Σταθερο αρνητικο d.p ολες τις ωρες του υετου.

Κατι τετοιο πχ δε θελουμε.

image.png.db8ada8de2d4c950f9719672b402bbe4.png

2. 1c κατω τα 850 λογω οτι αυτα θα βρισκονται λιγο ψηλα στα 1550μ (ιδανικα το μεγιστο που μπορει να παρει το λεκανοπεδιο ειναι ενα -7c χωρις αυτο να ειναι φαβορι για την ωρα)

3.Συγκλισιακους ανεμους το απογευματοβραδο της Δευτερας που θα ευνοουν το λεκανοπεδιο.

4.Να διατηρηθουν τα 500αρια 

....Θα χιονισει εως τις βαρκες του Πειραια. Λεμε απλα να χιονισει (με θετικες t ασφαλως) καθως τα στρωσιματα θα αφορουν αλλα υψομετρα.Επισης ολοι ξερουμε ποσο δυκολη ειναι η νοτια Αττικη ακομα και στο -9 καποιες φορες. Οποτε για εκει θα ειναι αρκετα δυσκολο εως ακατορθωτο να δουμε νιφαδες.

Εχει μεγαλη σημασια το σημειο δροσου ειδικα οταν παλευεις με 2-3c επιφανειας. Στις 30/12/19 οπως αναφεραν τα παιδια πιο πισω καποιες χαμηλες περιοχες στα δυτικα χιονιζοντουσαν με -4.5c και -29c οπως ειπε πιο πριν και ο Ηρακλης.

Εγω τοτε εδω στα 100μ ειχα ποιοτικοτατη χιονοπτωση χωρις να μπορει να στρωσει φυσικα.Και ανατολικοτερα απο εμενα σε ψηλοτερα υψομετρα εβρεχε. Ετυχε τοτε η συγκλιση εδω με ΒΔ επιφανειας.

 

 

 

 

 

Πολύ ωραία ανάλυση φίλε μου. Μπράβο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...