Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, South καυσωνάκιας said:

Τώρα πλέον έχουμε και live cam στη παραλία της Γλυφάδας! Τώρα θα φανούν όλα χεχε

Είχαμε κ στη Μήδεια κ στην ελπίδα νομίζω...Μήδεια γενικά δεν τα πήγε καλά η Γλυφάδα,  εγώ 450μ από τη θάλασσα με το ζόρι είχα δρόμο στρωμένο 2 ώρες...παραλιακή παίζει τπτ...τεσπα άλλη κλάση αυτό που έρχεται πιο κάτω σαφώς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ποιά σάπια, αφού το λες μόνο στα φυτά. Δέντρα κτλ. Δρόμους τπτ και ήταν για 7 δευτερόλεπτα. Άντε 8

γκολφ Γλυφαδας

IMG_2504.JPG.842e2f2758693a1887ef99a81ac327a0.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, south coast said:

γκολφ Γλυφαδας

IMG_2504.JPG.842e2f2758693a1887ef99a81ac327a0.JPG

Μόνο Γλυφαδάρα λέμε, Φάληρο Άλιμο χιονόνερο Πειραιά υγρή χιονόπτωση εκείνη τη μέρα, κατέβηκα όλη την εθνική κ την παραλιακή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Μόνο Γλυφαδάρα λέμε, Φάληρο Άλιμο χιονόνερο Πειραιά υγρή χιονόπτωση εκείνη τη μέρα, κατέβηκα όλη την εθνική κ την παραλιακή!

το θυμαμαι πολυ καλα επαιζε φιλοσ στο mikro... μουσικη. βροχη μεχρι 01.00 περιπου και μετα μεχρι 04.00-05.00 το γυρισε σε στουπα  εκανε πετσα και μετα το πρωι το ξαναγυρισε χιονονερο και ελειωσε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα πεδινά του λεκανοπέδιου είναι μεν δύσκολα τα πράγματα, ωστόσο και με ένα -6 θα το παλέψω, το εχω ξαναδει με τέτοια Τ, θα έχω τα μάτια μου 14 και ας είπα που λέει ο λόγος ''με τι ασχολούμαι''... με λεπτομέρειες όσο αφορά το χιονι εδω στα πεδινα και μονο (σίγουρα η κακοκαιρία ως σύνολο δεν είναι λεπτομέρεια και δεν αναφέρθηκα σε αυτό!), διότι κοιτάω το καλύτερο δυνατο που μπορούμε να πάρουμε σε μια πολύ οριακή φάση. Και αυτο είναι το χιόνι. Σε καμία περίπτωση δεν υποβαθμίζω την αξία της ερχόμενης κακοκαιρίας, σε έναν ''ανύπαρκτο'', κατα κύριο λόγο υετικά χειμώνα κι ας τη βγάλω με βροχη. Είναι κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη, μη πω ευεργητική στη φάση που βρισκόμαστε και χίλιες φορες καλύτερη από τις τελευταίες! Μια σωστή χειμερινή κακοκαιρία, ανεξαρτητως τυπου υετού. Δικό μου φαουλ, και σορρυ εαν καταλάβατε κάποιοι τελευταίο, οτι δηλ. υποβαθμίζω τη κακοκαιρία ως σύνολο και υετικά. Ξεκαθαρίζω τη θέση μου διότι το να παρεξηγιόμαστε δεν οφελεί κανέναν. Από πλευράς μου, καλύτερα να μασάω παρά να μιλάω μερικές φορές.

Την ερχόμενη κακοκαιρία τη λαμβάνω ως μια καλή αρχή. Ελπίζω να είναι πρόγευμα για το Φλεβάρη, στον οποίο έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου.

Άντε καληνυχτώ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα σοβαρά πάντως είδα τον χάρτη του 16... νομίζω ότι πέρα από 1 βαθμό στα 850 που ίσως κερδίσουμε στην ερχόμενη κακοκαιρία ...όλα τα άλλα ήταν καλύτερα τότε και η διάταξη απλά μαγική σε απόλυτα ιδανική θέση!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Gary είπε:

Φαίνεται τίποτα για κβ στον ορίζοντα?

Αν δεν αγόρασες γυαλιά ηλίου ευκαιρία τωρα με τις εκπτώσεις......😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Ούτε ένα σενάριο του ερυωαπιου με χιονι μεχρι τις 8 του μηνα για το μετα λεω 

εδώ δεν έχει ούτε για βροχή σχεδόν μη πω ούτε συνεφιά καν.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, south coast said:

γκολφ Γλυφαδας

IMG_2504.JPG.842e2f2758693a1887ef99a81ac327a0.JPG

Δυο στενά πιο κάτω δεν είχε καν στους δρόμους. Και ήταν πραγματικά ούτε για 20 λεπτά στα δέντρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Δυο στενά πιο κάτω δεν είχε καν στους δρόμους. Και ήταν πραγματικά ούτε για 20 λεπτά στα δέντρα

Έλα ρε συ εγώ έχω κ απ όταν ξημέρωσε φώτο να ρίχνει χιονόνερο κ ακόμα να έχει αμάξια κ χόρτα...εύκολα το κράτησε 4-5 ώρες, χωρίς να είμαι λαρτζ! 25μ υψόμετρο είμαι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Γκοτζιλας ον φαιρ

Eλα πατριώτη και οι υπόλοιποι ΔΚΒ....κοιτάξτε την κίνηση της στρατόσφαιρας...θα μας πάει αίμα...μεχρι το θερμό τμήμα της (Ανατολικά) περάσει στο Β.Πόλο....και μετά....στην Γροιλανδία...δλδ μέχρι και τις 15-16 θα παίζουμε μετά....θα έρθει η ώρα για μία καλή κατεβασια, τοτε θα αλλάξει το stream όπως εγινε το προηγούμενο ΣΚ και τώρα ανατολικά μας....δίνει πόνο.https://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=10

Οι προσήνεμοι γερά παιδιά....να τους τρελάνετε όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Δυο στενά πιο κάτω δεν είχε καν στους δρόμους. Και ήταν πραγματικά ούτε για 20 λεπτά στα δέντρα

1,5 στενο πιο κατω ειχε εφημερίδα μην με βαζεις να ψαχνω υλικο γιατι εχω αρκετο μην ακουσεις μπινελικι βραδιατικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας δουμε ενα βασικο ποιοτικο στοιχειο για καθε χιονοκαιρια απο το Αιγαιο.Περυσι στην Βαρβαρα αν θυμαστε το πρωι χιονισε σε μεγαλο μερος του λεκανοπεδιου και το μεσημερι εβγαλε λαμπρο ηλιο μεχρι κι εδω πανω.Δειτε ανεμολογικους χαρτες στα 850,700 και 500hpa εκεινη την ωρα.9-308GR.gif.a4f46d70c98dc7ac31f7e73c0b861e57.gif

9-314GR.gif.d773bc9f8cf117e055784bb5bcc7fdc8.gif

9-322GR.gif.0e9490d522cca4c8e34b993ebafd7217.gif

Εδω βλεπουμε την πληρη αδυναμια δημιουργιας ανοδικων ρευματων πανω απο τη σταθμη των 850 αφου ενα βασικο στοιχειο α)ειναι η διευθυνση των ανεμων σε 850 και 700 να ειναι οσο δυνατον ιδια β) ιδανικα να εχουμε ιδια διευθυνση στα 500hpa ωστε να συνεχιστει απροσκοπτα η ανοδος του αερα.Τοτε στα 500 οι ανεμοι ηταν αλλου γι αλλου και υπηρξε και  διαφορα στη διευθυνση των ανεμων στα 850 και 700.Η οποια νεφοποιηση δεν ξεπερνουσε τα 1500 μετρα και στη σταθμη των 700 λογω ελλειψης στροβιλισμου,ειχαμε βυθιση του αερα και νεφοδιαλυση μετα το εμποδιο των ορεινων ογκων της ευβοιας.

Ας δουμε με τα τωρινα στοιχεια τι θα εχουμε την Τριτη μεσα στη νυχτα και προς το ξημερωμα στα 850,700 και 500hpa 

90-308GR.gif.1d528eddc0945c45e1a8b3c834baad75.gif

90-314GR.gif.764a7f437640f2af48230e66dd737c8b.gif

90-322GR.gif.0725bcc016e67c79ef771d8ce792dd20.gif

Μιλαμε για το ιδανικο ανεμολογιο καθ υψος,με δημιουργια φουλ στροβιλισμου και νεφοποιηση ως πολυ ψηλα.Ασφαλως παιζουν ρολο και οι ταχυτητες των ανεμων στα αντιστοιχα επιπεδα,αλλα εγω δεν βλεπω τον λογο να μη βγει μια νυχτα με φουλ lake effect και ισχυρη ασταθεια με ηλεκτρικα και φαινομενα που θα μπαινουν στο λεκανοπεδιο,οταν μαλιστα εχουμε τοσο δυνατα 500αρια της ταξεως των -32/-34. 

Ασφαλως χρειαζεται και μια σωστη θερμοκρασια στα 850 για τα πιο χαμηλα υψομετρα αλλα αυτη θα τη δουμε οσο πλησιαζουμε.Οι γνωσεις μου δεν φτανουν για να εξηγησουν παραπανω το φαινομενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Στα σοβαρά πάντως είδα τον χάρτη του 16... νομίζω ότι πέρα από 1 βαθμό στα 850 που ίσως κερδίσουμε στην ερχόμενη κακοκαιρία ...όλα τα άλλα ήταν καλύτερα τότε και η διάταξη απλά μαγική σε απόλυτα ιδανική θέση!

Το '16 με ένα απλό -7 στα 850 θα έθαβε το Σύνταγμα σε λίγες ώρες. Μιλάμε για τεράστιο what if. Αλλά με τα "αν" στο ποδόσφαιρο και στον καιρό δεν μάμησε κανείς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πω κάτι εμπειρικά και μονο που εχω παρατηρήσει,  το πρόβλημα για μένα στη κακοκαιρια απο δευτερα δε πιστεύω ότι θα ναι τοσο τα 850 σαν 850 αρκετό ισως ειναι και το μειον 6 η 5 μισή για αρκετές περιοχές,  για μενα το πρόβλημα είναι ότι τα 850 δεν είναι ενιαία και δυνατα αλλα ειναι σπαστά,  και σε τέτοιες καταστάσεις στη πραγματικότητα συνηθως στο νοουκαστ βγαινουν πιο υψηλά τα 850 απο αυτά που δείχνουν τα μοντελα,..θεωρώ πολυ πιθανόν να μη πέσουν κατω απο μειον 5 καθόλου και ολη τη διάρκεια της καοκαιριας...Αυτό έχω να πω εμπειρικά και μονο χωρις ιδιαίτερες γνώσεις και αν ισχύει.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ας δουμε ενα βασικο ποιοτικο στοιχειο για καθε χιονοκαιρια απο το Αιγαιο.Περυσι στην Βαρβαρα αν θυμαστε το πρωι χιονισε σε μεγαλο μερος του λεκανοπεδιου και το μεσημερι εβγαλε λαμπρο ηλιο μεχρι κι εδω πανω.Δειτε ανεμολογικους χαρτες στα 850,700 και 500hpa εκεινη την ωρα.9-308GR.gif.a4f46d70c98dc7ac31f7e73c0b861e57.gif

9-314GR.gif.d773bc9f8cf117e055784bb5bcc7fdc8.gif

9-322GR.gif.0e9490d522cca4c8e34b993ebafd7217.gif

Εδω βλεπουμε την πληρη αδυναμια δημιουργιας ανοδικων ρευματων πανω απο τη σταθμη των 850 αφου ενα βασικο στοιχειο α)ειναι η διευθυνση των ανεμων σε 850 και 700 να ειναι οσο δυνατον ιδια β) ιδανικα να εχουμε ιδια διευθυνση στα 500hpa ωστε να συνεχιστει απροσκοπτα η ανοδος του αερα.Τοτε στα 500 οι ανεμοι ηταν αλλου γι αλλου και υπηρξε και  διαφορα στη διευθυνση των ανεμων στα 850 και 700.Η οποια νεφοποιηση δεν ξεπερνουσε τα 1500 μετρα και στη σταθμη των 700 λογω ελλειψης στροβιλισμου,ειχαμε βυθιση του αερα και νεφοδιαλυση μετα το εμποδιο των ορεινων ογκων της ευβοιας.

Ας δουμε με τα τωρινα στοιχεια τι θα εχουμε την Τριτη μεσα στη νυχτα και προς το ξημερωμα στα 850,700 και 500hpa 

90-308GR.gif.1d528eddc0945c45e1a8b3c834baad75.gif

90-314GR.gif.764a7f437640f2af48230e66dd737c8b.gif

90-322GR.gif.0725bcc016e67c79ef771d8ce792dd20.gif

Μιλαμε για το ιδανικο ανεμολογιο καθ υψος,με δημιουργια φουλ στροβιλισμου και νεφοποιηση ως πολυ ψηλα.Ασφαλως παιζουν ρολο και οι ταχυτητες των ανεμων στα αντιστοιχα επιπεδα,αλλα εγω δεν βλεπω τον λογο να μη βγει μια νυχτα με φουλ lake effect και ισχυρη ασταθεια με ηλεκτρικα και φαινομενα που θα μπαινουν στο λεκανοπεδιο,οταν μαλιστα εχουμε τοσο δυνατα 500αρια της ταξεως των -32/-34. 

Ασφαλως χρειαζεται και μια σωστη θερμοκρασια στα 850 για τα πιο χαμηλα υψομετρα αλλα αυτη θα τη δουμε οσο πλησιαζουμε.Οι γνωσεις μου δεν φτανουν για να εξηγησουν παραπανω το φαινομενο.

στην ελπιδα ειχαμε ιδιους ανεμουσ καθ υψος εκτοσ απο τα 500hpa οπου δεν γνωριζω ποσο ρολο παιζουν. επισης σημαντικη ειναι και η κατεθυνση των ανεμων στην επιφανεια, στην περιπτωση τησ τριτης ειναι ιδια με των υψηλοτερων στρωμστων της ατμοσφαιρας, δηλαδη ΒΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

θεωρώ πολυ πιθανόν να μη πέσουν κατω απο μειον 5 καθόλου και ολη τη διάρκεια της καοκαιριας...

Ευχαριστουμε για τη στηριξη..🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο αδιάφορο ειναι το 18αρι που τρέχει τοσο σημαντικό ειναι το αυριανό πρωινο. Τα λεμε στην πρωινή αναφορά του λοχου.Καληνυχτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Θα πω κάτι εμπειρικά και μονο που εχω παρατηρήσει,  το πρόβλημα για μένα στη κακοκαιρια απο δευτερα δε πιστεύω ότι θα ναι τοσο τα 850 σαν 850 αρκετό ισως ειναι και το μειον 6 η 5 μισή για αρκετές περιοχές,  για μενα το πρόβλημα είναι ότι τα 850 δεν είναι ενιαία και δυνατα αλλα ειναι σπαστά,  και σε τέτοιες καταστάσεις στη πραγματικότητα συνηθως στο νοουκαστ βγαινουν πιο υψηλά τα 850 απο αυτά που δείχνουν τα μοντελα,..θεωρώ πολυ πιθανόν να μη πέσουν κατω απο μειον 5 καθόλου και ολη τη διάρκεια της καοκαιριας...Αυτό έχω να πω εμπειρικά και μονο χωρις ιδιαίτερες γνώσεις και αν ισχύει.. 

Nαι αλλά έχει πολύ καλή υποστήριξη στα 500 και είμαστε μην ξεχνάμε τέλη Γενάρη....δηλαδή υπάρχει πολύ μεγάλη δυναμική.... εγώ από την άλλη πιστέυω ότι και χαμηλότερες έστω και μισό(με έναν)  βαθμό από τις αναμενόμενες θα είναι οι τιμές στα 850 ειδικά τις  νυχτερινές ώρες και έντονα φαινόμενα και με καλή υοστήριξη στα 500

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, SnowNurse είπε:

Δεν έχουμε παράπονο, είμαστε καλά, όλα καλά! Ας απολαύσουμε ότι και όσο μας έρθει προσεχώς!

Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης και κείμενο που λέει "climatebook Bordeaux Oviedo Santander ma Bilbao Vitoria Toulouse Genoa Porto Pamplona Montpellier Logrono Valladolid Marseille Zaragoza The highest temperature ever recorded Spain and Europe for January Gavarda Madrid Spain 30.7 Barcelona °C Valencia Palma DeMallorca Cagliari Maximumtemperature[°C] Maximum temperature 024-6-810121461822426-28 Murcia Maximum temperature [°C]"

Ισπανια ρε φιλε οτι ποιο ξενερωτο για εναν χειμωνακια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...