Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό τρέξιμο Ευρωπαίου στο 6αρι για Μαγνησία. Το αικον από την άλλη κάτι παίρνει, ότι να ναι βγάζει και θα τουμπιαζει στο 12σρι.

Μέσος όρος τζιφου για τα μακρινά συνεχίζει εξαιρετικά, μακάρι να φτάσουμε και σε λογικές ώρες.!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλός ο άνεμος στα 850 για δεύτερα πρωί, βόρειος άνεμος πάντα ευνοεί την περιοχή εδω

ΒΔ και -6 στα 850 μαζί με μια υποτυπώδες υποστήριξη (-30) πλήρη τις προϋποθέσεις για χιόνι εδώ καθώς και ίσως μέχρι και την θαλλασα 

ecmwfgr-6-51.png

ecmwfgr-2-51.png

ecmwfgr-1-51.png

ecmwfgr-14-51.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

ε 'νταξει αλλά δεν είναι τώρα σοβαρά πράγματα αυτά. Τι να βγεις να πας βόλτα στο χιονοχάλαζο; χαχαχα. Εντάξει δεν ζητάω να κάνει -3 με 40mm, αλλά ρε παιδί μου -1 με 5mm και κλειστό καιρό για 4-5 ώρες έστω. Ε νισάφι δηλαδή. Όταν ήταν να ρίξει τα 450 άχρηστα χιλιοστά σε μια μέρα μόνο και μόνο για να καταστρέψει το 1/3 της πόλης το έκανε μια χαρά. Και τώρα δεν μπορεί να βγει έστω κάτι μικρό. Να δούμε το Φλεβάρη.

θα ακουσει κανεις βολιωτη να λεει νισαφι πια για τα χιονια και θα μας παρουν με τις πετρες 😛 που εχουμε δει απο το 2021 ενα 30ποντο ενα 5-10 ποντο και ενα 40 ποντο (αθροιστικα) 😛 και ενα 5ποντο τον μαρτη του 22 αχαχαχαχα. Εμενα μου αρκει να δουμε μια καλη στουπα και ας στρωσει απο περιφερειακο και πανω οπως νοεμβρη του 16

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως πως φτάνουμε πάντα τελευταία στιγμή και δεν ξέρουμε τι θα γίνει, χαχαχα. Εδώ δεν νομίζω να έχουμε κάτι ουσίας, αλλά επειδή έχω άδεια δεν έχω θέμα να μείνω ξύπνιος όλη τη νύχτα για να κυνηγήσω το 1% χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

θα ακουσει κανεις βολιωτη να λεει νισαφι πια για τα χιονια και θα μας παρουν με τις πετρες 😛 που εχουμε δει απο το 2021 ενα 30ποντο ενα 5-10 ποντο και ενα 40 ποντο (αθροιστικα) 😛 και ενα 5ποντο τον μαρτη του 22 αχαχαχαχα. Εμενα μου αρκει να δουμε μια καλη στουπα και ας στρωσει απο περιφερειακο και πανω οπως νοεμβρη του 16

εγώ είμαι αχόρταγος χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

πάντως πως φτάνουμε πάντα τελευταία στιγμή και δεν ξέρουμε τι θα γίνει, χαχαχα. Εδώ δεν νομίζω να έχουμε κάτι ουσίας, αλλά επειδή έχω άδεια δεν έχω θέμα να μείνω ξύπνιος όλη τη νύχτα για να κυνηγήσω το 1% χαχαχα

ε οχι κατι ουσιας δεν θα εχουμε σιγουρα, αλλα μπορεις σε 5 λεπτα να βρισκεσαι σε περιοχη που εχει κατι ουσιας 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

ε οχι κατι ουσιας δεν θα εχουμε σιγουρα, αλλα μπορεις σε 5 λεπτα να βρισκεσαι σε περιοχη που εχει κατι ουσιας 😛

ε ναι μπορεί να κάνω αυτό στην τελική. Εντάξει μια χαρά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με Ευρωπαϊκό όντως κατεβαίνουν τα υψόμετρα την Τρίτη το πρωί. Μιλάμε βέβαια για μια οριακή κατάσταση που θα ξεκαθαρίσει στα τρεξίματα της Δευτέρας. Και πάλι βέβαια το λεκανοπέδιο δεν κυνηγά τίποτα παραπάνω από μια ολιγόωρη καθαρή χιονόπτωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν μην με πείτε παρανοϊκό αλλά πιστεύω ότι η Θεσσαλονίκη θα ξαναδεί Νιφάδες τώρα στην κακοκαιρια που έρχεται έτσι όπως στεινεται το χαμηλό θα στέλνει νεφικα και σε εμάς όχι τίποτα σοβαρό αλλά θα βλέπουμε μυγάκια τώρα μέρα δεν ξέρω αλλά θα πιθανώς Δευτέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Seth13 said:

Με Ευρωπαϊκό όντως κατεβαίνουν τα υψόμετρα την Τρίτη το πρωί. Μιλάμε βέβαια για μια οριακή κατάσταση που θα ξεκαθαρίσει στα τρεξίματα της Δευτέρας. Και πάλι βέβαια το λεκανοπέδιο δεν κυνηγά τίποτα παραπάνω από μια ολιγόωρη καθαρή χιονόπτωση.

Μου αρκεί θα πω!!! Για τώρα…. 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως αν φάω ένα 30αρι cm με κανονικό κέντροβορειο, που να επηρεάζει ΚΑΙ τα καραδικημενα  Γιάννενα σωστά, θα είμαι ευτυχισμένος, παρολο που κανονικά θα έπρεπε να κάνει 2-3 τέτοια μέσα στον ίδιο χειμώνα για να πούμε πως κάπως ήρθε η ισορροπία στα κβ.

Βέβαια εντάξει εγώ στις καταιγίδες είμαι αχόρταγος και αν μπορώ να έχω 5 φορές την εβδομάδα για όλο το καλοκαίρι θα το ήθελα. Χεχεχε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ καλα 500αρια! Μπραβο.. 

Αν ειχαμε και ενα -7 στα 850 θα ηταν ο,τι πρεπει να στρωθουν και χαμηλα υψομετρα. Τωρα ψιλοφοβαμαι, ισως ειμαστε στα ορια θερμοκρασιων... Ακομα και γω στα 498 μετρα που ειμαι εχω εναν φοβο οτι θα χιονιζει και δεν θα στρωνει λογω Τ. Αλλα παντα τον ειχα αυτον τον φοβο σε καθε κακοκαιρια που περασε, και τελικα ολα πηγαιναν παντα καλα.... 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, yiannis_volos said:

Δεν ξέρω αν επιρρεαζει ο ΒΑ ψηλά. Ο επιφανειακός κάνει τη ζημιά. Εγώ δεν ξέρω πόσο βοηθητικός θα είναι ο ΒΔ χωρίς ιδιαίτερο κρύο στην πεδιάδα. Κάτι θα κάνει αλλά δύσκολο να έχουμε αρνητική. Και φυσικά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα έχουμε υετό.

Δεν το λέω για τις θερμοκρασίες που θα είναι προβληματικές έτσι κι αλλιώς. Αλλά για το γνωστό φαινόμενο της υετότρυπας που είχαμε και τις άλλες φορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Πολυ καλα 500αρια! Μπραβο.. 

Αν ειχαμε και ενα -7 στα 850 θα ηταν ο,τι πρεπει να στρωθουν και χαμηλα υψομετρα. Τωρα ψιλοφοβαμαι, ισως ειμαστε στα ορια θερμοκρασιων... Ακομα και γω στα 498 μετρα που ειμαι εχω εναν φοβο οτι θα χιονιζει και δεν θα στρωνει λογω Τ. Αλλα παντα τον ειχα αυτον τον φοβο σε καθε κακοκαιρια που περασε, και τελικα ολα πηγαιναν παντα καλα.... 

Στα 500 μέτρα δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα εσύ... Τώρα οι άνεμοι είναι το στοίχημα αλλά θερμοκρασία θα είναι εντάξει. Το λιγότερο δίνω σε εσένα μια πέτσα.

Ένα πράγμα θα σου πω... απόλαυσε το χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθώς αγνοήθηκε το αίτημά μου για την μετάθεση της αυριανής συνάντησης για την Δευτέρα στο Κρυονέρι...

όλοι οι παρευρισκόμενοι θα παραμείνουν υποχρεωτικώς και επί τριήμερο στις περιοχές Νίκαιας και Κορυδαλλού, για να βιώσουν την χιονοστέρηση την οποία περνάμε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν έχει αλλάξει κάτι ουσιαστικά θετικά ή αρνητικά. 

Χιόνι στρώσιμο 400+ πιστεύω και μπορεί αν κάτσει σύγκλιση με διάρκεια να το δουν στρωμένο μέχρι τα 200 κάποιες περιοχές για λίγη ώρα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, allematic said:

Δεν το λέω για τις θερμοκρασίες που θα είναι προβληματικές έτσι κι αλλιώς. Αλλά για το γνωστό φαινόμενο της υετότρυπας που είχαμε και τις άλλες φορές.

Παιδια η συγκλιση ειναι το ζητημα να βγει μεσα στον παγασητικο για να μας πιασει, το gfs μια χαρα το εβλεπε στις προηγουμενες το Πηλιο και εγλειφε ο υετος το Βουνο. Τωρα τη γραμμη την περναει απο μεσα, με -7 και ΒΔ και παραλληλα ακομη και ασθενεις ΒΑ ψηλα χιονιζεται ο Βολος. Ειδικα κ με αυτη τη ραγδαιοτητα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Trans Siberian said:

Παιδια η συγκλιση ειναι το ζητημα να βγει μεσα στον παγασητικο για να μας πιασει, το gfs μια χαρα το εβλεπε στις προηγουμενες το Πηλιο και εγλειφε ο υετος το Βουνο. Τωρα τη γραμμη την περναει απο μεσα, με -7 και ΒΔ και παραλληλα ακομη και ασθενεις ΒΑ ψηλα χιονιζεται ο Βολος. Ειδικα κ με αυτη τη ραγδαιοτητα! 

Βάλε κανα χάρτη αν θες να δω τι βλέπεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ε ναι,το θεωρω λιγο καπως όταν υπαρχει ενδιαφερον καπου παραμονές χιονια να σχολιάζουμε κατα ρυπας χαρτες στις 300 ωρες και με τοσο παθος .Αυτο ειναι τρολ

Το καιρικό ενδιαφέρον δεν έχει χρόνο περιορισμούς...εσύ καίγεσαι για το τώρα εγώ που γουστάρω το μεσοπροθεσμο κάτι βλέπω σε σχετικά κοντινές ώρες και το σχολιάζω.Εαν δεν περίμενα κάτι δεν θα μιλούσα στον αέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΘΑΨΑΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ ΠΕΔΙΝΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

8 ΕΒΓΑΛΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ Η ΚΑΣΟΣ ΑΠΟ YR.NO

ΚΛΕΙΔΩΣΕ. 

ΠΑΤΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάπου στην Ήπειρο. Ο χειμώνας ξεκινάει 7/2 εκεί. Και όχι ο χειμώνας αν είναι ξεροκρυο, δεν το καταλαβαίνεις εικονικά, όταν τα γύρω βουνά έχουν χιόνια στα 2000+

Πέρσι χειμώνας 10 ημερών μέσα στον Γενάρη, 2021-22 ελάχιστες μέρες χιονιού σε σχέση με αριθμό ημερών κρύου, 20-21 πάλι από τις αδικημένες περιοχές για χιόνια σε λογικά υψόμετρα, 19-20 χειμώνας μιας μέρας. Τρομακτική ανωμαλία, και να δούμε αν μας αποζημιώσει ο Φλεβάρης!

https://www.meteociel.fr/cartes_obs/gens_display.php?ext=1&lat=39.61814408812687&lon=20.947686007843828

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιονιο οι δεικτες, και μετα ανοδος ΝΑΟ και απο ενσεμπλς ευρωπαιου. Αρα αυτο απο αυριο ας ελπισουμε να ναι το προγευμα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ εμάς τους καιροτρελαμένους οι άλλοι δεν μας καταλαβαίνουν🤣

 

Οταν τα μέλη του weather club ασχολουνται με το αν θα χιονισει τελικα ή οχι  στην Αθηνα:

1342881272_.jpg.b4dde8e15f5c0b8641f42cc92a86530e.jpg

 

όταν ο υπόλοιπος κόσμος θέλει να δει για το εάν θα χιονισει:🤣

kairos_athina.jpg.f02a7091b3f6138c7d84d2f589f93685.jpg

Κάνουμε τα απλά πράγματα σύνθετα... πάει τελείωσε 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...