Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Δειτε αλλαγές στις 180 ώρες.και αυτές μόνο στην Ευρώπη.. και περιμένετε να ξέρετε από τώρα τι περίπου θα γίνει, όντως το πιο πιθανό είναι να έχουμε στις 10 τον υποτροπικο πάνω από τα κεφάλια μας 

gfs-0-180 (3).png

gfs-0-174 (2).png

Μακάρι, να πάμε καμία βόλτα χαλαρά με κοντομάνικα. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλαγή δεδομένων με τρομερή βελτίωση στα απογευματινά για τρίτη πρωί, νιφάδες ως και τα 50 μέτρα στην Δυτική Αττική, ενδέχεται σε έξαρση να το δούμε κέντρο!!! Αναμονή για Ευρωπαίο, παμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο δάσκαλος ίσως υποψιάζεται ότι τόσο κρυα 500αρια κουβαλάνε και καλύτερα 850αρια. Επίσης, ίσως το ψύχος επειδή είναι σιβηρικό να είναι αρκετά κρύο και δεν έρχεται από Ατλαντικό ψοφίμι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το -7,5 με -8 στα 850 για την περιοχή της κεντροβόρειας Εύβοιας δεν είναι άπιαστο όνειρο (για το διάστημα μετά τα μεσάνυχτα της Δευτέρας μέχρι Τετάρτη ξημερώματα) αναμονή και ανσάμπλ ευρωπαίου αργότερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες ολα καλα απλα να αναφέρω κατι που ειδα κ δεν μου αρεσε. Τις βραδυνές ωρες της Δευτερας ισως τις χασουμε κ παμε απο ξημερωμα Τριτης για τα καλα. Οι ανεμοι στα 700 κ 500 δεν μου αρεσαν ειναι δυτικης συνιστωσας. Το καλο νεο ειναι οτι ακομα κ ετσι το επιπεδο πραγμ. Παγοπ. Πεφτει κ κατω απο 200μ κ χιονιζει πρωινές ωρες Τριτης κ Σύνταγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα γραφόμενα σας δεν θα συμπλήρωνα τίποτα απολύτως.. Μου φαίνεστε πολύ αισιόδοξοι και αυτό μετράει

Πάμε να το φέρουμε λοιπόν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Από τα γραφόμενα σας δεν θα συμπλήρωνα τίποτα απολύτως.. Μου φαίνεστε πολύ αισιόδοξοι και αυτό μετράει

Πάμε να το φέρουμε λοιπόν!

Ο δάσκαλος οδηγεί αυτή την κακοκαιρία. Περιμένουμε ανανεωμένη εκτίμηση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ο δάσκαλος οδηγεί αυτή την κακοκαιρία. Περιμένουμε ανανεωμένη εκτίμηση. 

Και εγώ από κοντά ήμουν στις 21 Γενάρη!

IMG_20240127_185758.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θέμα είναι αυτό που είπε και ο Γιώργος, ότι τα περισσότερα φαινόμενα την Τρίτη έρχονται αφού ξημερώσει και ενώ η Τ στα 850 παίρνει την ανηφόρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ δυνατή φαίνεται η κακοκαιρία για Βοιωτία. Ειδικά η περιοχή στο εσωτερικό του νομού κοντά στην Θήβα θεωρώ έχει κλειδώσει αξιόλογο χιόνι μέχρι τα 200μ. Περίπου 70mm δίνει ο τζίφος στο χωριό και μια να παίζουμε με ΒΔ άνεμο, μια με ΒΑ στην διάρκεια της κακοκαιρίας. Ας πέσουν τα 70mm που δίνει ο Τζίφος και θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια όσο αφορά το χιόνι. Όλα πιθανά είναι

Η Τρίτη μοιάζει πολύ δυνατή μέρα πάντως . Πιστεύω αν είχε πιο ασθενείς ανέμους στα 700αρια θα ήταν σούπερ. Τώρα είμαι συγκρατημένος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Το θέμα είναι αυτό που είπε και ο Γιώργος, ότι τα περισσότερα φαινόμενα την Τρίτη έρχονται αφού ξημερώσει και ενώ η Τ στα 850 παίρνει την ανηφόρα. 

Η Τρίτη παίρνει ακόμα για βελτιώσεις μέχρι αύριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αν όλα πάνε καλά την τρίτη πιθανά θα έχουμε αρχή τάσης για κατάβαση Αυλώνα 8-10

Μην μας φύγει καμία Τουρκία ή Ισπανία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

ο Καλιονος ταζει χιονοπαρτυ απο Κηφησια και πανω.....

Παιζει εκ του ασφαλους. Κ γω μπορω να σου ταξω χιονοπαρτυ στην Παρνηθα. Το θεμα ειναι οι λεπτομέρειες κ τα υψομετρα οπως κανουν πχ στην Αμερική. Ειμαστε πολυ πισω ακομα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Το θέμα είναι αυτό που είπε και ο Γιώργος, ότι τα περισσότερα φαινόμενα την Τρίτη έρχονται αφού ξημερώσει και ενώ η Τ στα 850 παίρνει την ανηφόρα. 

Πιστεύω το lake effect με το -35 36 μεταξύ 7-11 το πρωί θα δώσει τον απαιτούμενο υετό αφού η διατμιση του ανέμου στα 850 και στα 700 είναι μικρή και σε ένταση αλλά και σε κατεύθυνση (ΒΒΑ στα 850 και Β-ΒΒΑ στα 700)...σε διατμησεις κάτω των 20° απ' τα 850 στα 700 το lake effect ενεργοποιείται στον καλύτερο δυνατό βαθμό, αρκεί βέβαια οι κατευθύνσεις του ανέμου σε αυτές τις ισοβαρικες να επιτρέπουν μεταφορά υγρασίας από την θαλάσσια περιοχή όπως στην περίπτωση μας με τον ΒΒΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...