Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

Eίσαι προσήνεμος Αττικάριος.

Έχεις δει ΤΗΛΕΜΑΧΟ (2019), ΜΗΔΕΙΑ (2021), ΕΛΠΙΔΑ (2022), ΑΡΧΙΔΑΜΟ (2023).

Τι να σου πει αυτό που είναι να έρθει? ZEΡΟ.

 

ισχυει δυστυχως... οι θερμοκρασεις μας προδωσαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό στοίχημα της Αθήνας (κέντρο) εδώ....Τρίτη απόγευμα-βράδυ, κατά τον χάρτη υετού του GFS!! Ανω των 200-250μ. στην Αττική, τοπικά χιονοπάρτυ!! Φυσικά Εύβοια και Βοιωτία θαψάρ!!
 
Μπορεί να είναι εικόνα χάρτης και κείμενο
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Όχι αναφέρομαι μέσα στο Αιγαίο, που θα έχει ΒΑ συνιστώσα που βοηθάει την ανάπτυξη του λεικ εφφεκτ 

Αααα ναι όντως αυτό ισχύει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Είχαμε -40 στα 500 στην Αττική με αντίστοιχο cape με τωρα, επίσης χαμηλό σε τέλεια θέση ΝΑ της Μήλου (τώρα δεν το χουμε αυτό) και -20 σχεδόν στα 700, υγρασίες στα 850 και 700 άνω του 95%, ΒΑ-ΑΒΑ ανεμος στα 700, ακραία ποιοτικά χαρακτηριστικά που οδήγησαν στην πιο ακραία χιονοκαταιγιδα της 30ετιας

Και σε ακραίο ψυχικό τραύμα οι των δυτικών προαστίων που μείναμε με τις πέτσες...😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνώμη παιδιά, το έχω ξαναρωτήσει αλλά πάντα ξεχνάω (θα το σημειώσω για να μην το ξεχάσω πάλι, χαχαχα) στο meteociel η ώρα είναι Ελλάδας ή προσθέτουμε +1, +2; Και οταν λέει π.χ. 10:00 5mm, ποιο 3ωρο εννοεί; 10:00-13:00 ή 07:00-10:00;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αυτην την εικόνα  βλέπει πρόσκαιρα χιονόπτωση η Αθήνα Τρίτη ξημερώματα 

Είναι αστείο να ψάχνουμε χιονοστρωσεις με αυλώνα που ερχεται από  ανατολικά εμπλουτισμένος με υγρασίες στον Θεό και μέτριες θερμοκρασίες στα 850 ,ο χιονιάς είναι Τούρκο χιονιάς που σημαίνει πιο πολλά θα δώσεις παρά θα πάρεις..

Screenshot_2024-01-27-19-46-32-08_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg.b23d9b71d0d8b063a91bcbb9f83123f1.jpg

 

 

 

 

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, marios_angelos είπε:

Για βόρεια Ευβοια η πιθανότητα για εντελώς πεδινό χιόνι δεν υπάρχει πιστευεις; Βλέπω όλους τους χάρτες εδώ στο φόρουμ και ενώ ο υετος φαίνεται να είναι άπλετος, δείχνει πάνω και κάτω χιόνι και Ιστιαια βροχή 😛

Η Θήβα πιστεύω κι εγω θα ναι το επίκεντρο !! 

 

Μοιάζει πολύ δύσκολο.  Εντάξει να πέσουν λιωμένες νιφάδες ή να πεσουν για λιγο νιφάδες έιναι εφικτό.  Εχει διάρκεια η κακοκαιρία, οπότε για κάποιες ώρες μπορεί να βγεί ΒΔ επιφάνειας και να συνδυαστεί με υετό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, yiannis_volos said:

Συγνώμη παιδιά, το έχω ξαναρωτήσει αλλά πάντα ξεχνάω (θα το σημειώσω για να μην το ξεχάσω πάλι, χαχαχα) στο meteociel η ώρα είναι Ελλάδας ή προσθέτουμε +1, +2; Και οταν λέει π.χ. 10:00 5mm, ποιο 3ωρο εννοεί; 10:00-13:00 ή 07:00-10:00;

Όταν λέει 10 νομίζω  εννοεί 8-11 σε ώρα Ελλάδος... Σε ώρα Γαλλίας είναι το τρίωρο 7-10

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Είχαμε -40 στα 500 στην Αττική με αντίστοιχο cape με τωρα, επίσης χαμηλό σε τέλεια θέση ΝΑ της Μήλου (τώρα δεν το χουμε αυτό) και -20 σχεδόν στα 700, υγρασίες στα 850 και 700 άνω του 95%, ΒΑ-ΑΒΑ ανεμος στα 700, ακραία ποιοτικά χαρακτηριστικά που οδήγησαν στην πιο ακραία χιονοκαταιγιδα της 30ετιας

Γιώργο το πιο ακραίο σε ένταση αλλά κυρίως σε κρύο για μένα ήταν το Φλεβάρη του 2008 Πετρούπολη τότε στα 230 μ. 45 πόντους και πρωινές ώρες χιόνιζε με -6,5 βαθμούς ένα φθηνό θερμόμετρακι tronic είχα στο μπαλκόνι που το είχα τσεκάρει με επαγγελματικό υδραργυρικό. Σε ποσότητα χιονιού και ένταση μπορώ να το συγκρίνω και με το 2002 σε καμιά περίπτωση όμως σε κρύο. Sorry για το off topic.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντ μεταξύ για εδώ δεν ξεγραφω και το ξημέρωμα Δευτέρας, όπου θα έχουμε ΒΔ με -5/-6 στα 850 απλά λίγα φαινόμενα και μέτρια 500... Και βέβαια μιλάω για απλές αεροφερουμενες νιφάδες στα ψηλά της πόλης! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Soto Weather είπε:

Εντ μεταξύ για εδώ δεν ξεγραφω και το ξημέρωμα Δευτέρας, όπου θα έχουμε ΒΔ με -5/-6 στα 850 απλά λίγα φαινόμενα και μέτρια 500... Και βέβαια μιλάω για απλές αεροφερουμενες νιφάδες στα ψηλά της πόλης! 

Μην εκπλαγείς αν κάνει καμιά στούπα από το πουθενά στα Χάνια, χαχαχα. Αυτό το μέρος πραγματικά εμφανίζει υετό από το πουθενά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευρωπαίος το χειρότερο 12αρι για σήμερα.. δεν ξέρω όμως αν ευνοεί Βόλο, λογικά κάτι θα κάνει, αλλά οι Τ οριακές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ευρωπαίος το χειρότερο 12αρι για σήμερα.. δεν ξέρω όμως αν ευνοεί Βόλο, λογικά κάτι θα κάνει, αλλά οι Τ οριακές 

Και εμένα δεν μου αρεσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 minutes ago, Frostfang8 said:

ισχυει δυστυχως... οι θερμοκρασεις μας προδωσαν 

Tίποτα δεν μας "πρόδωσε". ΡΕΤΑΛΙ ειναι αυτή η διαταραχή, από την αρχή μέχρι το τέλος για τα πεδινά. ΝΑΙ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 500 ΜΕΤΡΑ. Ανάξια λόγου και ενδιαφέροντος για τους λοιπους στην Αττική. Πάμε να φέρουμε τον ΚΟΓΚΑ!

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ευρωπαίος το χειρότερο 12αρι για σήμερα.. δεν ξέρω όμως αν ευνοεί Βόλο, λογικά κάτι θα κάνει, αλλά οι Τ οριακές 

ως προς υετό είναι το χειρότερο ή ως προς θερμοκρασίες;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τον Ευρωπαίο τον θέλουμε μαζί μας στις  θερμοκρασίες στα 850.Πιστευω  η θερμοκρασία στα 850 θα είναι ο μέσος όρος τζιφου και Ευρωπαίου δλδ περίπου 6,3-6,5.Επισης βγάζει από την δύσκολη θέση τους μετεωρολόγους για υψόμετρα χιονοστρωσεις κλπ.Στοιχημα παραμένει η χιονόπτωση στο κέντρο της Αθήνας που παρόλο το τρέξιμο του Ευρωπαίου προσωπικά το θεωρώ δεδομένο  σε στιγμή έξαρσης. Χιονομπορες το πρωί της Τρίτης και μάλλον και το βράδυ  στα βόρεια του λεκανοπεδίου  και από Κηφισιά κάι πάνω οι  οποιες χιονοστρωσεις.Στα δυτικά ίσως το βράδυ της Δευτέρας να έχουμε τις κλασικες  εκπλήξεις .

Επεξεργάστηκε από OLYMPUS MONS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Tίποτα δεν μας "πρόδωσε". ΡΕΤΑΛΙ ειναι αυτή η διαταραχή, από την αρχή μέχρι το τέλος για τα πεδινά. ΝΑΙ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 500 ΜΕΤΡΑ. Ανάξια λόγου και ενδιαφέροντος για τους λοιπους στην Αττική. Πάμε να φέρουμε τον ΚΟΓΚΑ!

Πολύ πολύ σωστό. Πάντα ρεταλι άχρηστο ήταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Και εμένα δεν μου αρεσει

Δεν νομίζω να βγει έτσι πάντως, είναι τι χειρότερο σενάριο και λογικα ως ένα σημείο άκυρο. Μόνο αν το δείξει ο τζιφος τότε ναι.

9 λεπτά πριν, γιωργος τ είπε:

ως προς υετό είναι το χειρότερο ή ως προς θερμοκρασίες;

Θερμοκρασιες περισσότερο, αλλά και η διάταξη για Τετάρτη πχ είναι χαλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Tίποτα δεν μας "πρόδωσε". ΡΕΤΑΛΙ ειναι αυτή η διαταραχή, από την αρχή μέχρι το τέλος για τα πεδινά. ΝΑΙ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ 500 ΜΕΤΡΑ. Ανάξια λόγου και ενδιαφέροντος για τους λοιπους στην Αττική. Πάμε να φέρουμε τον ΚΟΓΚΑ!

Εμείς ούτε ρεταλια δεν είχαμε, οπότε σε έναν σάπιο χειμώνα ακόμα και του ευρωπαϊκού ευπρόσδεκτο είναι. Δηλαδή τίνα πει και η Ήπειρος που τα χιόνια είναι στα 2000+? Μακάρι να είχαμε και εμείς ένα αντίστοιχο ρεταλι με 0 στα 850...

Επίσης υετικά είναι μια κακοκαιρία που η Αττική χρειάζεται !

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Γιώργο το πιο ακραίο σε ένταση αλλά κυρίως σε κρύο για μένα ήταν το Φλεβάρη του 2008 Πετρούπολη τότε στα 230 μ. 45 πόντους και πρωινές ώρες χιόνιζε με -6,5 βαθμούς ένα φθηνό θερμόμετρακι tronic είχα στο μπαλκόνι που το είχα τσεκάρει με επαγγελματικό υδραργυρικό. Σε ποσότητα χιονιού και ένταση μπορώ να το συγκρίνω και με το 2002 σε καμιά περίπτωση όμως σε κρύο. Sorry για το off topic.

Ναι για την δυτική Αττική ήταν το έπος των επών τότε, απλά νομίζω σε 12ωρη χιονόπτωση στις 24/1 από 8 το πρωί με 8 το απόγευμα το κέντρο δεν έχει βάλει σε βάθος 30 ετών τόσο πολύ χιόνι σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. 2002, 2004 , 2008 χιόνιζε από 3 ως 5 μέρες και αθροιστικά φτάσαμε στις ίδιες ποσότητες με 2022. Τα παλιά ήταν τέρατα ψύχους, αυτά που κυνηγάμε χρόνια και δεν έρχονται με αρνητικες μέγιστες, δεν υπάρχει θερμοκρασιακή σύγκριση!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...