Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλείστε τα μοντέλα μην ψάχνεστε άλλο και μπείτε σε μουντ χιονοκαιρίας....Ο,τι είναι να γίνει πλέον θα γίνει....και θα βγάλει ομορφιές....και θα βγάλει και εκπλήξεις....Καλό κατευόδιο!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

Ο βολος ειναι σαν τον δουρειο ιππο φιλε σωτηρη

Παντα θα τρωει υπουλα  κομματια απο προσηνεμες εισβολες

Ο Βόλος είναι σαν να έχεις πάει με παρέα στην ταβέρνα και κάθεσαι ακριβώς στη μέση του τραπεζιού.

Όπου και να αφήσει ο σερβιτόρος το κάθε πιάτο, κάνεις μία έτσι και τσιμπάς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Στα 270-280μ φτανουν τα τελευταια σπιτια στην καρδια και με μεγαλη κλιση..και με μια πετσουλα δεν ανεβαινεις-κατεβαινεις ευκολα

xa2.png

Μακαρι να φτασει το χιονι μεχρι εκει....Εμεις ετσι κι αλλιως εχουμε αλλο χρωμα καρδιας...💚

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Μακαρι να φτασει το χιονι μεχρι εκει....Εμεις ετσι κι αλλιως εχουμε αλλο χρωμα καρδιας...💚

Καλά άστο το τι είχε γίνει τότε για το χρώμα της... Θυμάμαι παιδιά που έλεγαν, μα γιατί κόκκινη;🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, allematic είπε:

Ο Βόλος είναι σαν να έχεις πάει με παρέα στην ταβέρνα και κάθεσαι ακριβώς στη μέση του τραπεζιού.

Όπου και να αφήσει ο σερβιτόρος το κάθε πιάτο, κάνεις μία έτσι και τσιμπάς.

Επειδή είμαι Λαρισαίος και ξέρω χονδρικά την περιοχή, ο Βόλος είναι ικανός και για το καλύτερο και για το χειρότερο. Όσο εύκολα μπορεί να θαφτεί, άλλο τόσο μπορεί να φάει νεράκι του Θεού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, allematic είπε:

Ο Βόλος είναι σαν να έχεις πάει με παρέα στην ταβέρνα και κάθεσαι ακριβώς στη μέση του τραπεζιού.

Όπου και να αφήσει ο σερβιτόρος το κάθε πιάτο, κάνεις μία έτσι και τσιμπάς.

Ο Βόλος είναι σαν την κοπέλα σου, που όταν παραγγέλνεις λέει ότι δεν θέλει, και στο τέλος σου τρώει σχεδόν όλο το πιτόγυρο 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Επειδή είμαι Λαρισαίος και ξέρω χονδρικά την περιοχή, ο Βόλος είναι ικανός και για το καλύτερο και για το χειρότερο. Όσο εύκολα μπορεί να θαφτεί, άλλο τόσο μπορεί να φάει νεράκι του Θεού.

Δεν έχεις άδικο, πρέπει να βγουν πολλές παράμετροι για να κάτσει κάτι καλό εδώ. Αλλά μπορεί να βγάλει και πολύ ωραίες καταστάσεις.

Εγώ αυτό που έχω προσέξει είναι ότι επειδή είναι ακριβώς στο κέντρο της Ελλάδας, μπορεί και ευνοείται από πολλές διαφορετικές κακοκαιρίες που πιάνουν άλλες περιοχές. Δεν το είπα τυχαία το παραπάνω 😅

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos said:

Ο Βόλος είναι σαν την κοπέλα σου, που όταν παραγγέλνεις λέει ότι δεν θέλει, και στο τέλος σου τρώει σχεδόν όλο το πιτόγυρο 😛 

Χαχαχαχα πόσο ισχύει αυτό 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, allematic είπε:

Δεν έχεις άδικο, πρέπει να βγουν πολλές παράμετροι για να κάτσει κάτι καλό εδώ. Αλλά μπορεί να βγάλει και πολύ ωραίες καταστάσεις.

Εγώ αυτό που έχω προσέξει είναι ότι επειδή είναι ακριβώς στο κέντρο της Ελλάδας, μπορεί και ευνοείται από πολλές διαφορετικές κακοκαιρίες που πιάνουν άλλες περιοχές. Δεν το είπα τυχαία το παραπάνω 😅

Η δεύτερη σειρά. Ο Βόλος είναι σε σημείο που μπορεί να είναι εντός φαινομένων με πολλούς διαφορετικούς τύπους καιρού, οπότε σε απόλυτα νούμερα λογικό είναι να έχει και αρκετές μούφες, ακριβώς επειδή έχει και αρκετές ευκαιρίες. Το ποσοστό επιτυχίας όμως θα είχε ενδιαφέρον.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Η δεύτερη σειρά. Ο Βόλος είναι σε σημείο που μπορεί να είναι εντός φαινομένων με πολλούς διαφορετικούς τύπους καιρού, οπότε σε απόλυτα νούμερα λογικό είναι να έχει και αρκετές μούφες, ακριβώς επειδή έχει και αρκετές ευκαιρίες. Το ποσοστό επιτυχίας όμως θα είχε ενδιαφέρον.

Γιανναρε πλεον δεν θα λεμε καποιον τυχερο "κ@λοφαρδο"..Απλα βολοφαρδο!!🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Επειδή είμαι Λαρισαίος και ξέρω χονδρικά την περιοχή, ο Βόλος είναι ικανός και για το καλύτερο και για το χειρότερο. Όσο εύκολα μπορεί να θαφτεί, άλλο τόσο μπορεί να φάει νεράκι του Θεού.

αυτο ακριβως... την τελευταια 5 ετια εχουμε σταθει πολυ τυχεροι με πολλες ευκαιριες κερδισμενες για χιονια.. το διαστημα 2010-2018 ειχε αδιανοητες μουφες, σε σημειο που να τραβαω τα μαλλια μου... χιονοστρωσεις στα 100 μετρα και νεα ιωνια με το ζορι χιονοπτωση ( τρεις φορες εγινε ), απροβλεπτο βα ρευμα που οδηγησε σε υετοτρυπα λογω πηλιου ( 72528 φορες ), βροχαρα με θαψιμο πηλιο και 6 βαθμους και οταν πεφτει η τ στους 3-2-1 βαθμο η Τ καθεται αφηξηλου στο πηλιο και κακαριζει απο τα γελοια κοιτωντας μας... σας λεω, μου εχει δημιουργησει ψυχολογικα αυτη η πολη παλιοτερα... ευτυχως με ανταμοιφσε τα τελευταια χρονια και ηρεμησε η ψυχουλα μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ έχω μια απορία μάγκες, με 200μ υψόμετρα χιονόστρωσης που λέει ο ζιακό, πως γίνεται να μην έχει υγρές νιφάδες μέχρι και (σχεδόν) τη θάλασσα? Ή δεν κατάλαβα κάτι σωστά? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, Soto Weather said:

αυτο ακριβως... την τελευταια 5 ετια εχουμε σταθει πολυ τυχεροι με πολλες ευκαιριες κερδισμενες για χιονια.. το διαστημα 2010-2018 ειχε αδιανοητες μουφες, σε σημειο που να τραβαω τα μαλλια μου... χιονοστρωσεις στα 100 μετρα και νεα ιωνια με το ζορι χιονοπτωση ( τρεις φορες εγινε ), απροβλεπτο βα ρευμα που οδηγησε σε υετοτρυπα λογω πηλιου ( 72528 φορες ), βροχαρα με θαψιμο πηλιο και 6 βαθμους και οταν πεφτει η τ στους 3-2-1 βαθμο η Τ καθεται αφηξηλου στο πηλιο και κακαριζει απο τα γελοια κοιτωντας μας... σας λεω, μου εχει δημιουργησει ψυχολογικα αυτη η πολη παλιοτερα... ευτυχως με ανταμοιφσε τα τελευταια χρονια και ηρεμησε η ψυχουλα μου

Είναι επειδή ήρθα το 18 εγώ εδώ διψασμένος για χιόνι 😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά ο τζίφος, καμία ουσιαστική αλλαγή δεδομένου ότι οι συγκλίσεις και ο υετός είναι μετά τις 48 ώρες οπότε θα αλλάζει μέχρι αύριο το βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αααα και μια μικρή υπενθύμιση για κάποιους που είναι ολίγον μπερδεμένοι ακόμη....Από το βιβλίο του Ζιακό....

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Aυτόν τον χάρτη πιο πάνω θα τον δείτε πιο ανατολικά στο nowcast....

Βασικά δεν θα είναι έτσι η δορυφορική γενικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Μια χαρά ο τζίφος, καμία ουσιαστική αλλαγή δεδομένου ότι οι συγκλίσεις και ο υετός είναι μετά τις 48 ώρες οπότε θα αλλάζει μέχρι αύριο το βράδυ.

Πάω στοίχημα ότι δεν θα πιάσει καμία σύγκλιση παρά μόνο την γενική εικόνα(δηλαδή πότε θα είναι γενικευμένα τα φαινόμενα, ποτέ θα έχουμε ύφεση κλπ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...