Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εδώ βόρεια χώρα και λόγο του ότι όπως λένε κάποια παιδιά οι εποχές άλλαξαν και πρέπει να βγάζουμε συμπεράσματα σε σχέση με τους χειμώνες της τελευταίας 15ετίας...μπορούμε πλέον και μετά το σημερινό εδώ στον κάμπο να πούμε με βεβαιότητα ότι ο φετινός χειμώνας είναι ένας από τους ιστορικότερους βιαιότερους και βαρύτερους στην σύγχρονη ιστορία.(των τελευταίων ετών τουλάχιστον)..μιας και -3 και -4 αρνητικές ελάχιστες σημειώθηκαν σήμερα σε όλο τον κάμπο και είχε εκτεταμένη παχιά (1-2 εκατοστά!!!! )παχνοκάλυψη(πάχνη)..... εγώ μάλιστα έχω κρατήσει και αρχείο φωτογραφίας από το σημερινό ιστορικό πρωινό να έχω να το διηγούμαι στις επόμενες γενιές ......🤣

αφού πλέον για να δούμε λευκές εικόνες τα πρωινά πρέπει να έχουμε πάχνη....και νομίζω είμαστε υπερκαλυμμένοι για φέτος πόσο ακόμα λευκό παγωνιά και πάχνη μπορούμε να αντέξουμε....αν κάνει το λάθος και το ξανακάνει το επόμενο διάστημα πρέπει να βγουν ανακοινώσεις για τη  προστασία του κόσμου  του ζωικού και φυτικού κεφαλαίου και να κηρυχθεί ο κάμπος και η βόρεια χώρα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.......🤣

C033037C-7EB5-4528-8A58-2159180535E3.jpeg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καμία προγνωστική αξία απλά για να δούμε σε υψηλή ανάλυση τι θα έδινε η διάταξη του πρωινού τζίφου...

ecmwfgr-2-216.png?0

ecmwfgr-25-228.png?0

ecmwfgr-1-216.png?0

ecmwfgr-1-228.png?0

ecmwfgr-0-222.png?0

Θα ήταν ένας ιστορικός χιονιάς για κεντροβόρεια Εύβοια και βοιωτία (και όχι μόνο) μέχρι το κύμα (οι άνεμοι επιφανείας θα ήταν ββδ και με -7 στα 850 και αυτές τις ραγδαιότητες θα το έστρωνε μέχρι το κύμα).

Μιλάμε από τους καλύτερους εικονικούς που έχω δει ever για την περιοχή εδώ (και θα είχε και συνέχεια μετά τις 240 ώρες)

Αυτά για την πρωινή μας τζουρα και επιστροφή στην πραγματικότητα πάλι...

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

To ψυχρότερο το κύριο. Υπάρχουν όμως σενάρια με καλές Τ.

Υ.Γ. Έκατσα χθες και διάβασα λίγο για τα ens και λέγεται ότι έχουν μεγαλύτερη αξία άνω των 4-5 ημερών.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, marios_angelos είπε:

Συγγνώμη αυτό δείχνει χιόνι μέχρι το κύμα στην Αιδηψό υπάρχει πιθανότητα επαλήθευσης;;;

 

IMG_7862.jpeg

Μικρές αλλά υπαρκτές για αύριο πρωί, περίμενε όμως καλύτερα την βραδινή ανανέωση γιατί είναι πολύ οριακό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos said:

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

To ψυχρότερο το κύριο. Υπάρχουν όμως σενάρια με καλές Τ.

κοιτα ομως ο μ.ο. απο +3 πηγε +1

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

κοιτα ομως ο μ.ο. απο +5 πηγε +1

όντως. 21-24 του μήνα είναι ο στόχος. Μιας που δεν υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον για καμιά 10αρια μέρες, αποθηκεύω 00 και 12 κάθε μέρα του Eυρωπαικού να δω πως τα πάνε τα ens και τι σταθερότητα έχουν μέρα με τη μέρα και τι προβλεψιμότητα έχουν σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

όντως. 21-24 του μήνα είναι ο στόχος. Μιας που δεν υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον για καμιά 10αρια μέρες, αποθηκεύω 00 και 12 κάθε μέρα του Eυρωπαικού να δω πως τα πάνε τα ens και τι σταθερότητα έχουν μέρα με τη μέρα και τι προβλεψιμότητα έχουν σε βάθος χρόνου.

Έχει πολλά σενάρια με πολύ ζέστη άκομα(+10 στα 850)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Έχει πολλά σενάρια με πολύ ζέστη άκομα(+10 στα 850)

Εννοείται. Έχουμε πολύ δρόμο ακόμη. Αυτό που κοιτάω κυρίως είναι για την περίοδο 21-24 (στο περίπου) αν σε κάθε run αυξάνονται τα σενάρια κάτω ή πάνω στον μέσο όρο.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το 21-25 που είπαμε κοιτάμε μήπως κάνει κάτι, προσωπικαδε βλέπω τον τρόπο για εδώ κάτω να μπορεί κάτι πεδινο. Ας έρθει όμως το καλύτερο δυνατό και αυτό θα κυνηγήσουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως το πάνε τα μοντέλα θα καει και ο Γενάρης...

Γι'αυτό βγείτε και αναπνευστε τον κρύο αέρα που έχει αυτές τις μέρες. 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για παράδειγμα για 24 του μήνα το 00 έχει τα περισσότερα σενάρια με Τ που να φτάνουν για εδώ (-7 και κάτω). Έχει 9 σενάρια. Βέβαια αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα, γιατί μπορεί να μην έχουν υετό. Αλλά τι να δεις υετό από τώρα. Οπότε χοντρικά ώστε να έχουμε κάτι σαν στόχο.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρον για να μιλησω κ λιγο σοβαρα εγω δεν βλεπω τιποτα μεχρι τις 25/1 ακομα κ στον Ευρωπαίο περισσοτερα ειναι τα θερμα σεναρια κ το κυριο μονο του. Αν αυξανουν τα ψυχρα σεναρια μερα με τη μερα κατι μπορει να σημαινει αλλα ας γινει πρωτα αυτο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, μεγάλη απόκλιση στα ενς του τζίφου για τις Τ σήμερα το βράδυ… για την συνέχεια έχουν χαλάσει τα ενς σε σχέση με εχθές το πρωί… ωστόσο εύκολα βελτιώνονται, ή χαλάνε ακόμη παραπάνω χαχαχα

IMG_7249.gif.ac7ed667e13c142bb27ffd2e9f6d89f4.gif
 

 

Αφήνω εδώ και ένα τυχαίο στιγμιότυπο… αιρχεται… 

IMG_7250.jpeg.20ac0617a76a45397112f789b0e06d90.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα για όσο διάστημα έχουν αξία τα προγνωστικά μοντέλα αλλά βάσει τάσης που φαίνεται από τα τελευταία τρεξίματα των μοντέλων δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει κάτι μέχρι τέλους του μήνα για την χώρα μας. Φοβάμαι μάλιστα για ιδιαίτερα ζεστό (για άλλη μια φορά - έχω χάσει το μέτρημα φέτος) διάστημα από 18/1 μέχρι τέλους του μήνα με ένα διάστημα 2-3 ημερών με φυσιολογικές στα 850 θερμοκρασίες και καμιά ψευτοδιαταραχή τις ημερομηνίες 22-24/1.

Μακάρι να πέσω έξω και να έρθει σημαντική κακοκαιρία μέχρι τέλους του μήνα...

Προσωπικά θα απολαύσω το σ/κ στη Στενή και τα γύρω βουνά γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν θα έχουμε ξανά καλύτερη κακοκαιρία από αυτή που πέρασε το υπόλοιπο του χειμώνα.

Ζητάω συγγνώμη για την απαισιοδοξιά μου αλλά ο καιρός δε μπορεί φέτος με τίποτα και δεν βλέπω τον τρόπο να αλλάξει αυτό, αυτή είναι η αίσθησή μου και μακάρι να πέσω έξω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Απο βδομαδα θα βλεπουμε αλλους χαρτες Μητσο.

Τώρα που μας γυρίσαν ξανά τηλεργασία στη δουλειά ο κόγκας ζέστης θα παραφυλάει πιο δυναμικά 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τώρα που μας γυρίσαν ξανά τηλεργασία στη δουλειά ο κόγκας ζέστης θα παραφυλάει πιο δυναμικά 😛

Ενα κουμπί είναι και τσουπ...εξαφανίζεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τώρα που μας γυρίσαν ξανά τηλεργασία στη δουλειά ο κόγκας ζέστης θα παραφυλάει πιο δυναμικά 😛

Καλά, εσύ ονειρεύεσαι +10 στην Αθήνα και 20αρια με 30 πόντους χιόνι Θεσ/νίκη ταυτόχρονα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...