Jump to content
Beach-snow NG

ΑΝΑΦΟΡΕΣ διπλής ψυχρής εισβολής 9-14/1....

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στους 6,4 βαθμούς τώρα η Τ και περιμένουμε από αύριο τις βροχουλες που ( θα φανώ αισιόδοξος) ελπίζω να ξεπεράσουμε τα 10 χιλιοστά! Αυτό που μετράει είναι πως θα έχουμε ακόμα ένα χειμερινό σκηνικό! 

Και θα πείσω τον θείο μου μπας και ανέβει αύριο Όλυμπο για να δει μια ύφος χιονακι χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Νιώθω ότι όποτε εκφράζω άποψη περι ποσοτήτων χιονιού στην ορεινή Εύβοια, πέφτουν πάντα όλοι να με "φάνε". Και είναι πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι, αντίστοιχα φανατικοί της περιοχής. Δεν γίνεται να έχω πάντα λάθος σε όλες μου τις απόψεις.

Ποιοι ειναι οι φανατικοι ρε φίλε μου Ζερίκιε θα μας τρελάνεις? Δλδ μόνο εσυ έχεις αποψη για μια περοχή? Δεν μπορει να εκφραστει άλλος? Και ποιο το νοημα αν εχει 20, 30 ή 180? Τι εκφράσεις είναι αυτές? Ανθρωποι που έχουν ζήσει κάποια πράγματα έχουν μια καλύτερη άποψη, όπως έχεις πχ εσυ για την περιοχή της Βοιωτιας (και σε προσέχω πολύ όταν αναφέρεσαι για εκεί) και πχ εγώ για τα Ευρυτανικά πεδία, ή κάποιος άλλος στη Φλώρινα.....Που το περίεργο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρέχει στη Ναύπακτο με 9οC και ψιχαλίζει Καρπενήσι με 3οC.....Χιονίζει στο Βελούχι με -1,5οC...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Νιώθω ότι όποτε εκφράζω άποψη περι ποσοτήτων χιονιού στην ορεινή Εύβοια, πέφτουν πάντα όλοι να με "φάνε". Και είναι πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι, αντίστοιχα φανατικοί της περιοχής. Δεν γίνεται να έχω πάντα λάθος σε όλες μου τις απόψεις.

Εγω δεν βλεπω κανεναν να σε "τρωει" και σου απαντάνε πολυ κοσμια,ευγενικα και με επιχειρηματα.Προφανως διαφωνειτε.Αν θες την αποψη μου και δεν "πεφτω να σε φαω",αναλογα με την περιπτωση και το θερμοκρασιακο προφιλ της καθε κακοκαιριας μπορεις να δεις πραγματα και θαυματα σε ενα βουνο,ποσω μαλλον δε σε μια Διρφυ κι ενα Ξηροβουνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Γιάννης μασ said:

βεβαια οι σκεπες μπορει να σταζουν επειδη θερμαινονται απο μεσα

Παίζει κι αυτό αλλά το έχω παρατηρήσει χρόνια το συγκεκριμένο θερμόμετρο ότι δείχνει ακριβώς 3 βαθμούς παρακάτω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Το πήρες πολύ σοβαρά νομίζω.. 😅

Μπορει αλλα προσπαθω να σβηνω τις φωτιες πριν εξαπλωθουν.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

όπως έχεις πχ εσυ για την περιοχή της Βοιωτιας και πχ εγώ για τα Ευρυτανικά πεδία......Που το περίεργο?

Απλά οι απόψεις μου προκύπτουν από αποδείξεις. Και συγκεκριμένα από τις photos που βλέπω. Στην Αριάδνη πχ, προφανώς δεν χρειαζόταν να μετρήσεις ύψος χιονιού για να κτλβεις ότι έβαλε 2-3μ. Οι photos μιλάγανε από μόνες τους.

Αντίστοιχα για χθες, από τις photos που ανέβασες και δεδομένων των θερμοκρασιών που επικράτησαν (μόλις 0.4 max στα 925μ), κατέληξα στο ότι ακόμα και πιο ψηλά η ποσότητα δεν θα απέχει πολύ από αυτή στα 925μ.

Μακάρι να καταφέρει να ανέβει το Σάββατο ο φίλος καταφύγιο, να δούμε κατα πόσο θα επιβεβαιωθώ (ή όχι).

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπαινουν σιγά σιγά υψηλές νεφώσεις από τα ΝΔ...

@GEORGE SNOWMAN Στο σχολείο μας εχουμε μια αποθηκουλα γεματη με σακους αλάτι... Εάν πιστευεις πως θα γινει μεγαλο μπαμ το πρωι παρε τηλεφωνο να σου φερουμε προμήθειες😉 

penteli

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Απλά οι απόψεις μου προέρχονται με αποδείξεις. Και συγκεκριμένα από τις photos που βλέπω. Στην Αριάδνη πχ, προφανώς δεν χρειαζόταν να μετρήσεις ύψος χιονιού για να κτλβεις ότι έβαλε 2-3μ. Οι photos μιλάγανε από μόνες τους.

Αντίστοιχα για χθες, από τις photos που ανέβασες και δεδομένων των θερμοκρασιών που επικράτησαν (μόλις 0.4 max στα 925μ), κατέληξα στο ότι ακόμα και πιο ψηλά η ποσότητα δεν θα απέχει πολύ από αυτή στα 925μ.

Μακάρι να καταφέρει να ανέβει το Σάββατο ο φίλος καταφύγιο, να δούμε κατα πόσο θα επιβεβαιωθώ (ή όχι).

Ειδικά σε αυτό καμία σχέση και είδα αποχιονισμό στο κομμάτι Στρόπωνες καταφύγιο κι αν την βρω θα την ανεβάσω....όπως επίσης και στην περιοχή λίγο πιο πάνω όπως αναφέρθηκα είχαμε παπλωματάκια κάποια στιγμή που ειδα την ιδιωτική κάμερα....Κι αν θέλεις να συμπληρώσω και ποιος ο λόγος να υπάρχει υπερβολή για μια περιοχή που ούτε ζούμε, αλλά που έχει δείξει πολλές φορές ποια είναι και πως εκφράζεται....Τι να πουμε δλδ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ότι πρέπει μιας κι εκεί έχει παγώσει το χιόνι και δεν θα έχει λιώσει απολύτως τίποτα μέχρι το Σάββατο.

Οπότε το σενάριο του να γράψει κανείς το Σάββατο "έχει χαθεί χιόνι απ την Πέμπτη", ως υπόνοια ότι είχε απείρως παραπάνω 3 μέρες πριν, θα ναι άτοπο.

Ότι χιόνι έχει τώρα στο καταφύγιο, θα έχει και το Σάββατο. Ίσως και λίγο παραπάνω (?).

Δεν ισχύει ρε συ. Φυσικά και το χιόνι δεν είναι ίδιο με 3 μέρες πριν ακόμη και -10 να εχει. Πόσο μάλλον όταν στα 1000μ ειχε -1 .Το χιόνι "κάθεται".

Τώρα να σταματησει να χιονίζει και να εχει 50 πόντους, το πρωι χωρίς να τρέξει σταγόνα νερό θα ειναι με το ζόρι 40. Δεν ξερω ρε συ, έχεις ζήσει μέρες στην ζωή σου σε περιοχή με χιόνι; Αν έχεις, θα ξέρεις. Λεω τα αυτονόητα.

Δεν πιστεύω οτι αλλάζει κάποιος εύκολα γνώμη, ειδικά μεσα απο μια συζήτηση στο forum . Τροφή για σκέψη ειναι η συζήτηση .Όλα καλά.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Μπαινουν σιγά σιγά υψηλές νεφώσεις από τα ΝΔ...

@GEORGE SNOWMAN Στο σχολείο μας εχουμε μια αποθηκουλα γεματη με σακους αλάτι... Εάν πιστευεις πως θα γινει μεγαλο μπαμ το πρωι παρε τηλεφωνο να σου φερουμε προμήθειες😉 

penteli

Μακαρι να μπορουσε να γινει φιλε.Με το που συννεφιασει απο το "πλην" που ειμαστε τωρα θα παμε κατευθειαν στους 3-4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Μπαινουν σιγά σιγά υψηλές νεφώσεις από τα ΝΔ...

@GEORGE SNOWMAN Στο σχολείο μας εχουμε μια αποθηκουλα γεματη με σακους αλάτι... Εάν πιστευεις πως θα γινει μεγαλο μπαμ το πρωι παρε τηλεφωνο να σου φερουμε προμήθειες😉 

penteli

Μόνο με 

ελικόπτερο 0.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, allematic είπε:

Παίζει κι αυτό αλλά το έχω παρατηρήσει χρόνια το συγκεκριμένο θερμόμετρο ότι δείχνει ακριβώς 3 βαθμούς παρακάτω.

Εχω δει αυτο το ρολοι να γραφει -24 σε χειμερινη διαβιωση με τους πεζοναυτες στο βουνο😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συννεφιά και ψιχαλισμα στη Πάτρα,σαν να μαλάκωσε λίγο ο καιρός,αρκετό χιόνι θα πέσει αύριο σε Ερύμανθο -παναχαικο,μακάρι να μπορούσα να ανέβω αλλά δυστυχώς δεν θα είμαι Πάτρα να πήγαινα να στείλω καμία φωτό.Στο δρόμο από Τσαπουρνιά προς το συγκρότημα κορυφών του Ερυμάνθου θα βλέπαμε ωραίες εικόνες,με δυτικό ρεύμα πρέπει να κάνει θαύματα το βουνό μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκινησε να ριχνει ψιλο χιονακι στον Πανουργια με 0.5β και αρνητικο dp..ας ελπισουμε το χαμηλακι να παει λιγο βορειοτερα..

https://www.skylinewebcams.com/el/webcam/ellada/central-greece/phocis/mountains.html

 

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, allematic είπε:

Παίζει κι αυτό αλλά το έχω παρατηρήσει χρόνια το συγκεκριμένο θερμόμετρο ότι δείχνει ακριβώς 3 βαθμούς παρακάτω.

ναι αλλα με τι το συγκρινεις ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Συννεφιά και ψιχαλισμα στη Πάτρα,σαν να μαλάκωσε λίγο ο καιρός,αρκετό χιόνι θα πέσει αύριο σε Ερύμανθο -παναχαικο,μακάρι να μπορούσα να ανέβω αλλά δυστυχώς δεν θα είμαι Πάτρα να πήγαινα να στείλω καμία φωτό.Στο δρόμο από Τσαπουρνιά προς το συγκρότημα κορυφών του Ερυμάνθου θα βλέπαμε ωραίες εικόνες,με δυτικό ρεύμα πρέπει να κάνει θαύματα το βουνό μας.

Τσαπουρνιά, Μίχα στα 950-1000μ υψόμετρο..! Υπέροχα μέρη, πραγματικά. Αλλά σήμερα χιόνι δεν βλέπουν... Άλλο είδος καιρού χρειάζονται... Βλέπε τώρα Τρίκαλα Κορινθίας, έχει φτάσει+2.8 από +1 που ήταν αργά το απόγευμα... Αύριο με την είσοδο του ψύχους, ο.τι.προλαβουμε και για όσο...πάμε για άλλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το πρωί στάζαν οι σκεπές στα Χάνια που 1000% είχε αρνητική. Λογικά θερμαίνονται από μέσα. 6-7 βαθμούς έχει τώρα στο Βόλο. Δεν παίζει να έχει θετική στα Χάνια. Εκτός αν έχει παίξει κάνας εγκλωβισμός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Και το πρωί στάζαν οι σκεπές στα Χάνια που 1000% είχε αρνητική. Λογικά θερμαίνονται από μέσα. 6-7 βαθμούς έχει τώρα στο Βόλο. Δεν παίζει να έχει θετική στα Χάνια. Εκτός αν έχει παίξει κάνας εγκλωβισμός.

Μάλλον έχεις αναστροφή της θερμοκρασίας, που το βουνό δεν μπορεί να εχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχαχαχ ρε παιδια τι λετε για θετικες στα χανια και εγκλωβισμους στον βολο.....κανενας εγκλωβισμος δεν υπαρχει και τα χανια εχουν αρνητικη. Μπορειτε να το καταλαβετε απο το γεγονος οτι η ζαγορα εχει 3,1 βαθμους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Τσαπουρνιά, Μίχα στα 950-1000μ υψόμετρο..! Υπέροχα μέρη, πραγματικά. Αλλά σήμερα χιόνι δεν βλέπουν... Άλλο είδος καιρού χρειάζονται... Βλέπε τώρα Τρίκαλα Κορινθίας, έχει φτάσει+2.8 από +1 που ήταν αργά το απόγευμα... Αύριο με την είσοδο του ψύχους, ο.τι.προλαβουμε και για όσο...πάμε για άλλα...

Καλά ναι στο χωριό όχι,πιο πάνω, από τα 1400 λογικά θα έχει βάλει πράμα ο Ερύμανθος, πρέπει να κάνει παπάδες το Δ-ΝΔ ρεύμα στο βουνό!Γενικά εκεί τα χωριά με τι βάζουν καλό χιόνι;Ψυχρό δυτικο έτσι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα από Τρίκαλα Θεσσαλίας 5,7 βαθμοί Κελσίου Και έχει γύρω στο δεκάλεπτο που ξεκίνησε χαλαρή βροχούλα.. χειμερινό σκηνικό γενικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

χαχαχαχ ρε παιδια τι λετε για θετικες στα χανια και εγκλωβισμους στον βολο.....κανενας εγκλωβισμος δεν υπαρχει και τα χανια εχουν αρνητικη. Μπορειτε να το καταλαβετε απο το γεγονος οτι η ζαγορα εχει 3,1 βαθμους

ε ναι. γι' αυτό είπα ότι ο μόνο τρόπος να έχει 6 στο Βόλο και θετική στα Χάνια θα ήταν με εγκλωβισμό που προφανώς δεν υπάρχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...