Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Γιάννης μασεπειδή έκανες ερώτηση σε άλλο θέμα καλύτερα να σου απαντήσω εδώ. Απ ότι έχω ακούσει ο χιονιάς του 1936 στην Θεσσαλονίκη ήταν ανώτερος του 88 και νομίζω ο ιστορικότερος όλων. Είχα διαβάσει κάπου ότι μετά το τελείωμα είχαν βρει νεκρούς θαμμένους στο χιόνι (δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει). Ρίξε και μια ματιά στην διάταξη είναι πραγματικά ακραία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, galatsioths είπε:

@Γιάννης μασεπειδή έκανες ερώτηση σε άλλο θέμα καλύτερα να σου απαντήσω εδώ. Απ ότι έχω ακούσει ο χιονιάς του 1936 στην Θεσσαλονίκη ήταν ανώτερος του 88 και νομίζω ο ιστορικότερος όλων. Είχα διαβάσει κάπου ότι μετά το τελείωμα είχαν βρει νεκρούς θαμμένους στο χιόνι (δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει). Ρίξε και μια ματιά στην διάταξη είναι πραγματικά ακραία!

Ναι ναι την εχω δει, αλλα επειδη δεν εχουν και τοσο καλη αναλυση οι χαρτες απο τοτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστη....λογικα θεσσαλονικη πρεπει να ειχε πανω απο 1 μετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκείνο το 1936 ήταν μετ. βόμβα.

50 εκ. με 1 μέτρο είχε πεσει στην Θεσσαλονίκη τότε. Ο χιονιάς εκεινος κράτησε λιγότερο από 24 ώρες και είχε ριπές ανέμου 10-11 μποφορ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Yata είπε:

Εκείνο το 1936 ήταν μετ. βόμβα.

50 εκ. με 1 μέτρο είχε πεσει στην Θεσσαλονίκη τότε. Ο χιονιάς εκεινος κράτησε λιγότερο από 24 ώρες και είχε ριπές ανέμου 10-11 μποφορ.

To peak της χιονοθυελλας διαβασα σε μια εφημεριδα οτι ηταν 4 ωρες περιπου μεταξυ 11πμ - 3μμ δηλαδη μεσημεριατικα για αυτο κ εγκλωβιστηκαν πολλοι ανθρωποι που ειχαν παει το πρωι στις δουλειες τους

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επετειος η ημερα που περασε της περιφημης μετεωρολογικης βομβας της 22.1.2004 ... η χαμηλοτερη πιεση που εχει καταγραφει ποτε σε ελληνικο εδαφος(972hp στην Ικαρια) και βορειοι ανεμοι εντασης κανονικου τυφωνα σαρωναν πολλα αιγαιοπελαγιτικα νησια για τουλαχιστον 8 ωρες...ακολουθησε την επομενη μερα(23.1) μολις κοπασαν οι ανεμοι, ακραια ιστορικη χιονοκαταιγιδα στα νησια του κεντρικου Αιγαιου...

Screenshot_20230123-002914_Chrome.jpg

Screenshot_20230123-003135_Chrome.jpg

Screenshot_20230123-003154_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντομεταξύ αύριο (24/1/2023) η Αθήνα θα κλείσει την επέτειο ενός χρόνου από εκείνη την μέρα. Εκείνη την ημέρα που βίωσα ένα καιρικό φαινόμενο που δεν πίστευα ποτέ ότι θα δω σε αυτή την ακρότητα μόλις έξω από την πολυκατοικία μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Yata είπε:

Τι; -18 στα 850 στην Ισπανία;; 

Τι σόι αναβολικά πήρε ο καιρός τότε;

archives-1956-2-11-0-1.png.b710404fdf383f773bc903c2fd124ca9.png

 

Έκανε τη διαδρομή του Μωυσή για να φτάσει εκεί πέρα το -18, χαχαχαχα

Τότε χιόνισε πολύ και στη Βαρκελώνη (εξαιρετικά σπάνιο) και γενικά έσπασαν πολλά ρεκόρ.

Όλος αυτός ο μήνας ήταν τρελός πάντως στην Ευρώπη, δεν νομίζω να ξαναδούμε τέτοιο πράγμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτός από την Ελπίδα στην οποία θα αναφερθώ βασικά αύριο, σαν σήμερα πριν 17 χρόνια ξεκινούσε και ένας πολύ ιδιαίτερος χιονιάς για την Αθήνα.

Το 2006 γενικά δεν θεωρείται ιστορικό, δεν είναι όμως και στο επίπεδο χιονοστρώσεων τύπου Αριάδνης ή Τηλέμαχου. Για κάποιες περιοχές του νομού είναι σίγουρα ιστορικό (ΒΔ Αττική - Βίλια, Πάρνηθα, ΒΔ προάστια). Πάντως και για μεγάλο μέρος του Λεκανοπεδίου ήταν εξαιρετικός χιονιάς, ειδικά για τα προσκείμενα στον Υμηττό και την Πεντέλη Ανατολικά προάστια.

Εδώ στην Ηλιούπολη βάλαμε 15-20 πόντους την τελευταία μέρα, και το κράτησε κάμποσο.

Στο Κέντρο έστρωσε 5 ποντάκια, αλλού ολικά αλλού όχι. Ήταν κυρίως θέμα θερμοκρασίας και όχι υετού.

Athina_2006_Nikos_G_Siskas_g.jpg

Athina_2006_Nikos_G_Siskas.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 20/1/2023 at 2:53 ΜΜ, oldboy332 είπε:

Το έχουμε ξανά ανεβάσει σίγουρα αλλά δεν βαριέσαι .... Τότε που με -1 στα 850 η Ανατολική Στερεά έκανε πάρτυ μέχρι την Θάλασσα.

archives-2017-12-22-0-2.png

Χιόνισε και έκανε απροσδόκητη πέτσα στα Γιάννενα με αυτό ενώ περιμέναμε φουλ ανατολικό και λίγα νεφη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα έσπασε πέρυσι η Λιβαδειά. Τα πήγε καλύτερα από Θήβα άραγε;

Της έχω ιδιαίτερη αδυναμία της Λιβαδειάς λόγω της ταινίας "Φτάσαμε" 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Τα έσπασε πέρυσι η Λιβαδειά. Τα πήγε καλύτερα από Θήβα άραγε;

Γενικά, 9/10 προσήνεμους η Θήβα θα έχει παραπάνω.

Βέβαια, θεωρώ ότι είναι μια άδικη σύγκριση καθώς οι (πεδινές) πρωτεύουσες είναι χτισμένες σε σημεία λιγότερο εκτεθειμένα στο χιόνι σε σχέση με άλλες πόλεις, κωμοπόλεις, χωριά.

Ούτε η Λιβαδειά μπορεί να γίνει Θήβα, ούτε η Άνω Κυψέλη να γίνει Αυλώνας, ούτε ο Βόλος να γίνει Αλμυρός. 

Εκτιμάμε το κάθε μέρος με ότι δυνατότητες έχει. Δίκαιες συγκρίσεις είναι πρωτεύουσα με πρωτεύουσα, πόλη (μη πρωτεύουσα) με πόλη (μη πρωτεύουσα), χωριό με χωριό.

 

 

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά τέλος εμείς για σήμερα, πιθανότατα θα βγει ήλιος από τα δυτικά αργότερα

Μόλις ζήσαμε την χειρότερη (ίσως) μούφα για την δυτική Μακεδονία των τελευταίων δεκαετιών, κάποιος που μένει χρόνια εδώ θυμάται αν εχει ξαναγίνει ποτε τέτοια αστοχία μοντέλων σε χιονοκακοκαιρια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει για χιονιά Θράκης που ειδαν πολύ χιόνι (20-30+) εκατοστά οι πεδινές περιοχές της Ξάνθη Κομοτηνή Αλεξανδρούπολη Έβρος ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Weather xanthi είπε:

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει για χιονιά Θράκης που ειδαν πολύ χιόνι (20-30+) εκατοστά οι πεδινές περιοχές της Ξάνθη Κομοτηνή Αλεξανδρούπολη Έβρος ;

φεβρουαριος 2005 ο εβρος ειχε θαφτει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω έχουμε πολλά χρόνια να δούμε ένα καλό χιόνι άνω των 20 με 30 cm γιατί όποτε έχουμε Τ δεν έχουμε υετο και όταν έχουμε υετο δεν εχουμε Τ

ασε που όλα τα χαμηλά πάνε ανατολικά  και δεν βλέπουμε έτσι τίποτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, bill24 είπε:

20 ποντο η κομοτηνη δεν θυμαμαι ποτε...ξανθη καποια στιγμη θυμαμαι ειχε βαλει ενα 10-15 ποντους γιατι ειχε ακυρωθει ενα ξανθη-παοκ με τους παικτες του παοκ να εχουν παει στα πηγαδια και να παιζουν χιονοπολεμο μεχρι να αποφασιστει οτι δεν θα γινει το ματς αλλά δεν θυμαμαι ποια χρονια.μετα το 2010 παντως και σε καποια αγνωστη κακοκαιρια.ειχε επηρεασει μονο πεδινα βορειας ελλαδας με εμφαση στα πεδινα της θρακης.ειχαν χιονιστει με εγκωβισμο

Το 2016 πρέπει να ήταν που είχε αναφέρει ο Γιάννης πιο παλιά 

Επεξεργάστηκε από Weather xanthi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...