Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Για Σεβίλλη που το είχα ψάξει, τελευταία χιονόστρωση που βρήκα ήταν την δεκαετία του '50. Σίγουρα μπορεί να χιονίσει παροδικά χωρίς στρώσιμο πιο εύκολα απ'ό,τι στην Ρόδο. Η Κύπρος που είναι πολύ δύσκολη ως νησί επίσης έχει δει ολική χιονόστρωση 10+ εκ. ως το κύμα. Αξιόπιστες πηγές συμφωνώ ότι δεν υπάρχουν για τα Δωδεκάνησα.

Ναι σόρρυ 10 γερές χιονοπτώσεις ήθελα να πω για Σεβίλλη. Για στρώσιμο είχε σίγουρα τη δεκαετία του 50 με το τέρας χιονιά της Ισπανίας όπου ακόμα και το λιμάνι της Μάλαγας είχε καραστρωθεί και είχε δώσει -4 ελάχιστη. 

Για τη Κύπρο συμφωνώ οτι είναι πολύ δύσκολη αλλά θεωρώ οτι και η παραλιακή Κύπρος εν τέλη υποκύπτει στη δική της ηπειρωτικότητα σε δυνατούς χιονιάδες καθώς είναι μεγάλο νησί γι αυτό και έχει στρωθεί. Εδώ το λιμάνι της Λεμεσού περσι έπεσε κάτω από το μηδέν όταν στα παραλιακά Δωδεκάνησα δεν έχουμε δει θερμοκρασίες ποτέ κάτω από 2.2 στη Κάρπαθο και 2.7 στη Κάσο...

Νομίζω θέλουν καρακόγκες του καρακόγκα τα παραλιακά Δωδεκάνησα για να στρωθούν και για να πέσει η Τ στο μηδέν εκεί. Αντικειμενικά πιστεύω πάντως πιο εύκολα στρώνεται το παραλιακό Ισραήλ από τα παραλιακά νότια Δωδεκάνησα...

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Χιών είπε:

Μιας και πιάσαμε άνοιξη και 90's, εν τέλει 7/04/1997 καταγράφηκε πράγματι χιονόπτωση και στο κέντρο της Αθήνας; Ή μόνο ΒΠ;

Μονο ΒΠ. Το θυμάμαι παρα πολύ καλα. Εδω χιόνισε φουλ. Ολη μέρα μέχρι το απόγευμα. Χωρίς χιονόστρωση εννοείται. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι σόρρυ 10 γερές χιονοπτώσεις ήθελα να πω για Σεβίλλη. Για στρώσιμο είχε σίγουρα τη δεκαετία του 50 με το τέρας χιονιά της Ισπανίας όπου ακόμα και το λιμάνι της Μάλαγας είχε καραστρωθεί και είχε δώσει -4 ελάχιστη. 

Για τη Κύπρο συμφωνώ οτι είναι πολύ δύσκολη αλλά θεωρώ οτι και η παραλιακή Κύπρος εν τέλη υποκύπτει στη δική της ηπειρωτικότητα σε δυνατούς χιονιάδες καθώς είναι μεγάλο νησί γι αυτό και έχει στρωθεί. Εδώ το λιμάνι της Λεμεσού περσι έπεσε κάτω από το μηδέν όταν στα παραλιακά Δωδεκάνησα δεν έχουμε δει θερμοκρασίες ποτέ κάτω από 2.2 στη Κάρπαθο και 2.7 στη Κάσο...

Νομίζω θέλουν καρακόγκες του καρακόγκα τα παραλιακά Δωδεκάνησα για να στρωθούν και για να πέσει η Τ στο μηδέν εκεί. Αντικειμενικά πιστεύω πάντως πιο εύκολα στρώνεται το παραλιακό Ισραήλ από τα παραλιακά νότια Δωδεκάνησα...

Δες ρεκόρ Ροδου απο ΕΜΥ πάντως....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, menidi said:

Δες ρεκόρ Ροδου απο ΕΜΥ πάντως....

Το έχουμε ξαναπεί. Το -4 της ΕΜΥ αφορά το παλιό Αεροδρόμιο της Μαριτσάς στο εσωτερικό του νησιού, 17 χιλιόμετρα από τη πόλη της Ρόδου και σε υψόμετρο.

Η Β παραλιακή Ρόδος δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από το μηδέν. Συγκεκριμένα το νέο αεροδρόμιο στο Παραδείσι δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 1.1 από το 1977 που λειτουργεί εκεί ο σταθμός της ΕΜΥ. Το λιμάνι της Ρόδου είναι πολύ ηπιότερο από το Παραδείσι εντωμεταξύ σύμφωνα με τον Davis του λιμανιού. 

Πάντως για μένα το εντυπωσιακότερο σε ότι αφορά τα Δωδεκάνησα είναι οι μέσες ελάχιστες θερμοκρασίες του χειμώνα. Δείτε χειμωνιάτικες μέσες ελάχιστες στο Αεροδρόμιο της Κάσου σύμφωνα με την ΕΜΥ τον 21ο αιώνα...

12.4 τον Ιανουάριο

11.5 Φεβρουάριο

13.5 Δεκέμβριο

1693069439_Screenshot2023-02-20at12_31_03AM.png.d4d3609498c6924a9db84c9df6a4b675.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πολη της Ρόδου το 1950 σίγουρα θα έπεσε κάτω από το μηδέν. Εάν με -14 στα 850 και μπλε γεωδυναμικά με τον αυλώνα επάνω της κατάφερε να μην πιάσει αρνητική, μιλάμε για την απόλυτη καιρική ξεφτίλα.

Η Κάσος με -11,5 στα 850 πρέπει κι αυτή να πλησίασε ή και να έφτασε το 0 στα παραθαλάσσια πρόσκαιρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Η πολη της Ρόδου το 1950 σίγουρα θα έπεσε κάτω από το μηδέν. Εάν με -14 στα 850 και μπλε γεωδυναμικά με τον αυλώνα επάνω της κατάφερε να μην πιάσει αρνητική, μιλάμε για την απόλυτη καιρική ξεφτίλα.

Η Κάσος με -11,5 στα 850 πρέπει κι αυτή να πλησίασε ή και να έφτασε το 0 στα παραθαλάσσια πρόσκαιρα.

Πάντως αν το 1950 δεν είχαν φαινόμενα τα Δωδεκάνησα, που όπως φαίνεται δεν είχαν τότε και με -14 στα 850 άνετα παραμένουν πάνω από το μηδέν. Εδώ ακόμα και στα νότια παραλιακά της Αθήνας αν δεν έχουμε φαινόμενα με -12 στα 850 δε πέφτουμε κάτω από το μηδέν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως αν το 1950 δεν είχαν φαινόμενα τα Δωδεκάνησα, που όπως φαίνεται δεν είχαν τότε και με -14 στα 850 άνετα παραμένουν πάνω από το μηδέν. Εδώ ακόμα και στα νότια παραλιακά της Αθήνας αν δεν έχουμε φαινόμενα με -12 στα 850 δε πέφτουμε κάτω από το μηδέν. 

Τι να πω, αν ισχύει είναι πραγματικά ντροπή 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χιών said:

Τι να πω, αν ισχύει είναι πραγματικά ντροπή 😂

Πόσο είχε στα 850 η Ρόδος στην Ελπίδα ξέρουμε?

Θυμάμαι ήταν πολύ χαμηλά...ε το λιμάνι της Ρόδου δεν έπεσε κάτω από 2.9 βαθμούς στην Ελπίδα.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πόσο είχε στα 850 η Ρόδος στην Ελπίδα ξέρουμε?

Θυμάμαι ήταν πολύ χαμηλά...ε το λιμάνι της Ρόδου δεν έπεσε κάτω από 2.9 βαθμούς στην Ελπίδα.

-8 έπιασε στο ελάχιστο στις 23/1, τις επόμενες ημέρες από -5 έως -7 περίπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Χιών said:

-8 έπιασε στο ελάχιστο στις 23/1, τις επόμενες ημέρες από -5 έως -7 περίπου.

Άρα με φαινόμενα και -8 στα 850 ίσα που έπεσε κάτω από 3 βαθμούς το λιμάνι της Ρόδου.

Παρακάτω τα κλιματικά των τελευταίων 5 ετών από τον Davis στο λιμάνι της Ρόδου. Δείτε να σας φύγει το μάτι. Καραηπιότητα του κερατά τον χειμώνα. Εδώ ακόμα και η Κάσος στην Ελπίδα έδωσε και ένα 2.7 από ΕΑΑ και ένα 2.8 από ΕΜΥ (που είναι το απόλυτο ρεκόρ της από το 1989 που έχουμε σταθμούς στο νησί). Το λιμάνι της Ρόδου που είχε ξεκολιαστεί η φάση στην Ελπίδα με φαινόμενα σε όλη τη παραλιακή Ρόδο πάλι δε μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα. Μιλάμε στην Ελπίδα στρώθηκαν παραλίες στα κεντρικά τμήματα της Ρόδου έτσι...

1502397744_Screenshot2023-02-20at1_15_26AM.png.6a083c36cd86b9d26842186727452dbb.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Το έχουμε ξαναπεί. Το -4 της ΕΜΥ αφορά το παλιό Αεροδρόμιο της Μαριτσάς στο εσωτερικό του νησιού, 17 χιλιόμετρα από τη πόλη της Ρόδου και σε υψόμετρο.

Η Β παραλιακή Ρόδος δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από το μηδέν. Συγκεκριμένα το νέο αεροδρόμιο στο Παραδείσι δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 1.1 από το 1977 που λειτουργεί εκεί ο σταθμός της ΕΜΥ. Το λιμάνι της Ρόδου είναι πολύ ηπιότερο από το Παραδείσι εντωμεταξύ σύμφωνα με τον Davis του λιμανιού. 

Πάντως για μένα το εντυπωσιακότερο σε ότι αφορά τα Δωδεκάνησα είναι οι μέσες ελάχιστες θερμοκρασίες του χειμώνα. Δείτε χειμωνιάτικες μέσες ελάχιστες στο Αεροδρόμιο της Κάσου σύμφωνα με την ΕΜΥ τον 21ο αιώνα...

12.4 τον Ιανουάριο

11.5 Φεβρουάριο

13.5 Δεκέμβριο

1693069439_Screenshot2023-02-20at12_31_03AM.png.d4d3609498c6924a9db84c9df6a4b675.png

Σε πονάει που η Ρόδος βάζει κάτω τον Πειραιά! Ο οποίος δεν έχει πιάσει ποτέ τέτοια αρνητική. Χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Quiz. Πότε τραβήχτηκε η συγκεκριμένη φωτογραφία; 

image.png.7b9e9c35f2f6da91cac45e89b82240b2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαρούσι, 24 Ιανουαρίου 2006. Τραβηγμένη από την Κατερίνα Π. 13.00 το μεσημέρι με βάση τη περιγραφή όπου οι θερμοκρασίες ήταν θετικές και το χιόνι ''έλιωνε'' πριν γίνει επιδείνωση το απόγευμα και φυσικά καμία σχέση με την επιδείνωση της επόμενης ημέρας στις 25 Ιανουαρίου όπου ήταν ένα όνειρο.
 

Χιόνι, σήμερα



 

 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι άλλο ένα απο το στενό μου τα ξημερώματα. Και να σκεφτείτε οτι το στενό μου είναι πολύ δύσκολο στη χιονόστρωση λόγω προσανατολισμού .

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, menidi said:

Σε πονάει που η Ρόδος βάζει κάτω τον Πειραιά! Ο οποίος δεν έχει πιάσει ποτέ τέτοια αρνητική. Χαχα

χεχε

-5 έχει πιάσει ο Πειραιάς από ΕΜΥ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιών said:

Τηλέμαχος;;

Αριάδνη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέποντας πάλι Μηδεια (Ελπίδα είχε το μισό χιόνι) και ενθυμούμενος τους μεγάλους χιονιάδες του παρελθόντος (απο τα 00s που ήμουν εδώ και όχι Περιστέρι που μεγάλωσα), θέλω να πω το εξής: Παρά το γεγονός οτι έχουμε τεράστιες στούπες εδώ στα 200 της Πάρνηθας, θεωρώ οτι υπάρχει ένα ταβάνι στη ραγδαιότητα. Ταβάνι... το οποίο κινείται χαμηλότερα απο το ταβάνι ραγδαιότητας των "καλών" περιοχών του ανατολικού τόξου (Μαρούσι. Αγια Παρασκευή κτλ, δλδ πέριξ Πεντέλης και Υμηττού). Το πιστεύω αυτό! Ενώ ας πούμε στα 300 του Μενιδίου, δλδ 2 χλμ απο εδώ, κάτω απο την ανάσα της Πάρνηθας, συναντάμε αυτή τη ραγδαιότητα του ανατολικού τόξου. Εν ολίγοις...φόλα δεν τρώμε ποτέ εδώ πέρα (λόγω βόρειας θέσης, ηπειρωτικότητας και υψομέτρου) αλλά τη ραγδαιότητα (άρα και τα θαψίματα) του ανατολικού τόξου (εννοώ τις καλές περιοχές)  δεν τις φτάνουμε. Κάθε μεγάλος χιονιάς εδώ, φτάνει 25-40 πόντους. 02,04,06,08,21. Ολα αυτά ήταν 30-40 πόντους. 

Η Ελπίδα ήταν στο μίνιμουμ (κάπου 20). 

Δεν φτάνουμε ποτέ όμως τους 50-60. Δεν ξέρω το 83 ή το 87. Είχαμε πολύ υψηλά νούμερα αλλά νομίζω οτι κινηθήκαμε πάλι κάπου εκεί σύμφωνα με αυτά που μου έχει πει ο πατέρας μου που εργαζόταν εδώ. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο Flickr μπορεί να βρει κανείς διαμάντια από χιονιάδες όπως του 2006 με ημερομηνία συγκεκριμένη έστω κι αν δεν αναφέρεται περιοχή. Στις φώτος από το Μαρούσι επειδή αναγράφει και ώρα μπορούμε να δούμε ακόμα και τα ''κύματα'' των χιονοπτώσεων για τις 24.1 ως και το μεσημέρι. Εδώ μια φώτο από 25/1/2006 από άγνωστη τοποθεσία του λεκανοπεδίου, λογικά πέριξ του κέντρου και πιθανόν μετά το μεσημέρι στην αρχή της επιδείνωσης. 
 

Snow1

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Βλέποντας πάλι Μηδεια (Ελπίδα είχε το μισό χιόνι) και ενθυμούμενος τους μεγάλους χιονιάδες του παρελθόντος (απο τα 00s που ήμουν εδώ και όχι Περιστέρι που μεγάλωσα), θέλω να πω το εξής: Παρά το γεγονός οτι έχουμε τεράστιες στούπες εδώ στα 200 της Πάρνηθας, θεωρώ οτι υπάρχει ένα ταβάνι στη ραγδαιότητα. Ταβάνι... το οποίο κινείται χαμηλότερα απο το ταβάνι ραγδαιότητας των "καλών" περιοχών του ανατολικού τόξου (Μαρούσι. Αγια Παρασκευή κτλ, δλδ πέριξ Πεντέλης και Υμηττού). Το πιστεύω αυτό! Ενώ ας πούμε στα 300 του Μενιδίου, δλδ 2 χλμ απο εδώ, κάτω απο την ανάσα της Πάρνηθας, συναντάμε αυτή τη ραγδαιότητα του ανατολικού τόξου. Εν ολίγοις...φόλα δεν τρώμε ποτέ εδώ πέρα (λόγω βόρειας θέσης, ηπειρωτικότητας και υψομέτρου) αλλά τη ραγδαιότητα (άρα και τα θαψίματα) του ανατολικού τόξου (εννοώ τις καλές περιοχές)  δεν τις φτάνουμε. Κάθε μεγάλος χιονιάς εδώ, φτάνει 25-40 πόντους. 02,04,06,08,21. Ολα αυτά ήταν 30-40 πόντους. 

Η Ελπίδα ήταν στο μίνιμουμ (κάπου 20). 

Δεν φτάνουμε ποτέ όμως τους 50-60. Δεν ξέρω το 83 ή το 87. Είχαμε πολύ υψηλά νούμερα αλλά νομίζω οτι κινηθήκαμε πάλι κάπου εκεί σύμφωνα με αυτά που μου έχει πει ο πατέρας μου που εργαζόταν εδώ. 

Δεν ξέρω αν είναι απλώς ραγδαιότητα ή εμμονή των φαινομένων στον άξονα Πεντέλη-Υμηττός για περισσότερη ώρα. Ακόμα και στη ''δίκαιη'' Μήδεια τα φαινόμενα συνεχιζόντουσαν εδώ για αρκετή ώρα όταν τα δυτικά είχαν ''καθαρίσει''. 

Σε πολύ γενικές γραμμές υπάρχει αυτό που περιγράφεις ως χιονοζώνη βορειότερα της Αττικής οδού αλλά και ανατολικότερα της Κηφισίας (με επέκταση ως και λεωφόρο Βεϊκου και βορειότερα του Αττικού άλσους υπό περιπτώσεις).

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στοά του Αττάλου 13 Φεβρουαρίου 2004. Διαμάντια σας λέω, θα πρέπει να φτιάξω φακέλους. 


image.png.65a87d1acccc126667671b1bcd31f89c.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Δεν ξέρω αν είναι απλώς ραγδαιότητα ή εμμονή των φαινομένων στον άξονα Πεντέλη-Υμηττός για περισσότερη ώρα. Ακόμα και στη ''δίκαιη'' Μήδεια τα φαινόμενα συνεχιζόντουσαν εδώ για αρκετή ώρα όταν τα δυτικά είχαν ''καθαρίσει''. 

Σε πολύ γενικές γραμμές υπάρχει αυτό που περιγράφεις ως χιονοζώνη βορειότερα της Αττικής οδού αλλά και ανατολικότερα της Κηφισίας (με επέκταση ως και λεωφόρο Βεϊκου και βορειότερα του Αττικού άλσους υπό περιπτώσεις).

Ναι, ισως να μην είναι η ραγδαιότητα. Να είναι η εμμονή. Ναι, αυτή την περιοχή περιγράφω. Οχι μέχρι Αττικό Αλσος. Είναι χαμηλά αυτό. Ανατολικότερα της Κηφισιάς μέχρι Γέρακα, πιο κάτω Αγία Παρασκευή μέχρι Ζωγράφου. Και προς δυτικά, μέχρι Χαλάνδρι. 

Απο τα δυτικά, η μόνη περιοχή που στέκεται απέναντι σε αυτές τις περιοχές είναι το βόρειο Μενίδι και τα βόρεια Ανω Λιόσια. Το μεγάλο χαρτί του δυτικού τοξου είναι φυσικά οι Θρακομακεδόνες, αλλά εκεί μιλάμε πλέον για βουνό, στην άκρη του πουθενά, άρα δεν το υπολογίζω για δυτικό τόξο. Επίσης υπάρχει και η Χασιά, αλλά εκεί παμε προς Θριάσιο. 

Επίσης, απο αυτές τις περιοχές πέριξ Πεντέλης και Υμηττού, μέχρι και Αγία Παρασκευή δεν τρώνε ΠΟΤΕ φόλα. Δλδ Κηφισιά, Μαρούσι, Βριλήσσια, Μελίσσια μέχρι και απέναντι σε Αγία και οριακά Χολαργό, δεν τρώνε φόλα, ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα. Πιο κάτω όμως στον κεντρικό και νότιο Υμηττό, τα πράγματα αλλάζουν. Υπάρχουν χιονιάδες όπως το 2006 και νομίζω το 04, που είδαν λίγα πράγματα. 

Επίσης κι εδώ δεν τρώμε ποτέ μα ποτέ φόλα. Κάτι θα πάρουμε! Σε αντίθεση με κεντρικό Μενίδι μέχρι και κάτω στον Πειραιά όπου τα πράγματα είναι σχεδόν απελπιστικά...

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...