Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, menidi said:

Ναι, ισως να μην είναι η ραγδαιότητα. Να είναι η εμμονή. Ναι, αυτή την περιοχή περιγράφω. Οχι μέχρι Αττικό Αλσος. Είναι χαμηλά αυτό. Ανατολικότερα της Κηφισιάς μέχρι Γέρακα, πιο κάτω Αγία Παρασκευή μέχρι Ζωγράφου. Και προς δυτικά, μέχρι Χαλάνδρι. 

Απο τα δυτικά, η μόνη περιοχή που στέκεται απέναντι σε αυτές τις περιοχές είναι το βόρειο Μενίδι και τα βόρεια Ανω Λιόσια. Το μεγάλο χαρτί του δυτικού τοξου είναι φυσικά οι Θρακομακεδόνες, αλλά εκεί μιλάμε πλέον για βουνό, στην άκρη του πουθενά, άρα δεν το υπολογίζω για δυτικό τόξο. Επίσης υπάρχει και η Χασιά, αλλά εκεί παμε προς Θριάσιο. 

Είναι καθαρά λόγω θέσης, η Πεντέλη με το υψόμετρο της δεν μπορεί να κόψει πολύ υετό όταν υπάρχει σοβαρός χιονιάς και ο Υμηττός βοηθάει στο υψόμετρο των περιοχών να κινείται στα 200μ+. Ας πούμε το Περιστέρι βρίσκεται στο ίδιο ύψος με την Αγία Παρασκευή αλλά λόγω θέσης και χαμηλού υψομέτρου μπορεί να μη πάρει και χαμπάρι από χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Είναι καθαρά λόγω θέσης, η Πεντέλη με το υψόμετρο της δεν μπορεί να κόψει πολύ υετό όταν υπάρχει σοβαρός χιονιάς και ο Υμηττός βοηθάει στο υψόμετρο των περιοχών να κινείται στα 200μ+. Ας πούμε το Περιστέρι βρίσκεται στο ίδιο ύψος με την Αγία Παρασκευή αλλά λόγω θέσης και χαμηλού υψομέτρου μπορεί να μη πάρει και χαμπάρι από χιόνι.

Η Πεντέλη δεν είναι τόσο χαμηλή. Απλά....έχει προσανατολισμό βορας-νότος και όχι ανατολή  - δύση . Επομενως δεν λειτουργεί ως φράχτης. Είναι και μικρό βουνό σε όγκο επίσης. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Η Πεντέλη δεν είναι τόσο χαμηλή. Απλά....έχει προσανατολισμό βορας-νότος και όχι ανατολή  - δύση . Επομενως δεν λειτουργεί ως φράχτης. Είναι και μικρό βουνό σε όγκο επίσης. 

Είναι ένας συνδυασμός, επίσης στην Ελπίδα το ΒΑ ρεύμα στα 700 είχε τόσο ανατολική συνιστώσα που λειτούργησε εξαίσια με τον Υμηττό. Δεν υπάρχει αντίστοιχο ρεύμα σε αυτό το υψόμετρο που μπορεί να δώσει τέτοιο χιόνι στα νοτιοδυτικά με μόνη πρόσφατη εξαίρεση το 2008 με τη κασκαρίκα του Σαρωνικού όπου και πάλι το ύψος της χιονόστρωσης έφτανε μέχρι ένα σημείο. Η είσοδος των νεφών από ανατολική συνιστώσα έχει παρατηρηθεί και τον Φεβρουάριο του 1991 (ο χιονιάς-σκακιέρα) νομίζω και τον Φεβρουάριο του 1992. Σε κάποια φάση χιόνιζε Αγία Παρασκευή και δεν χιόνιζε Κηφισιά. Αυτό έχει ξανασυμβεί επίσης στην επιδείνωση του 2006 στις 25 Γενάρη όπου χιόνιζε εδώ με στούπα και δεν χιόνιζε στην Άνοιξη. Για τις παλαιότερες αναφορές έχω διαβάσει περιγραφές στην Hellasweather και για το 2ο το έχω ζήσει επειδή μιλάγαμε τότε με Roma. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και η Ηλιούπολη δεν τρώει σχεδόν ποτέ φόλα. Έχουμε δει στρωμένο χιόνι σε όλες τις δυνατές κακοκαιρίες τα τελευταία χρόνια, τα φαινόμενα πάντα φτάνουν κι εδώ. Έχουμε λιγότερο βέβαια από βόρειο Υμηττό (Αγία, Γέρακα, Χολαργό κλπ) αλλά πάντα παίρνουμε κάτι αξιοπρεπές έως θάψιμο. Θετική εξαίρεση είναι η Αριάδνη, που ίσως είχαμε το περισσότερο στο Λεκανοπέδιο αλλά και η Ελπίδα, όπου οι διαφορές με Αγία, Χαλάνδρι κλπ ήταν ελάχιστες στα αντίστοιχα υψόμετρα.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Αριάδνη. 

Άλλη μια απόδειξη ότι μερικοί χιονιάδες των σάπιων για Κέντρο 10s (Αριάδνη, Τηλέμαχος, 29/12/16) ήταν ισάξιοι ή και ανώτεροι από την μουφο-Βαρβάρα. Ευτυχώς, βέβαια, υπήρξε η συγκεκριμένη κακοκαιρία ως διάλειμμα από τα συνεχόμενα 20αρια, γιατί φέτος πηγαίναμε καρφί για τον θερμότερο χειμώνα όλων των εποχών, αλλά δυστυχώς υπερεκτιμήθηκε τρομερά για την πεδινή Αττική και διαβάζαμε "αρκούδες" περί 3/3.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Άλλη μια απόδειξη ότι μερικοί χιονιάδες των σάπιων για Κέντρο 10s (Αριάδνη, Τηλέμαχος, 29/12/16) ήταν ισάξιοι ή και ανώτεροι από την μουφο-Βαρβάρα. Ευτυχώς, βέβαια, υπήρξε η συγκεκριμένη κακοκαιρία ως διάλειμμα από τα συνεχόμενα 20αρια, γιατί φέτος πηγαίναμε καρφί για τον θερμότερο χειμώνα όλων των εποχών, αλλά δυστυχώς υπερεκτιμήθηκε τρομερά για την πεδινή Αττική και διαβάζαμε "αρκούδες" περί 3/3.

Εγώ πάντως θεωρώ πως για Κέντρο και νότια η Αριάδνη πρέπει να θεωρείται ως "ιστορικός χιονιάς", υπό την έννοια ότι έσπασε τη μεγάλη αχιονία μετά το 2008. Τότε το έστρωσε και σε δρόμους στο Κέντρο με αρνητικές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εγώ πάντως θεωρώ πως για Κέντρο και νότια η Αριάδνη πρέπει να θεωρείται ως "ιστορικός χιονιάς", υπό την έννοια ότι έσπασε τη μεγάλη αχιονία μετά το 2008. Τότε το έστρωσε και σε δρόμους στο Κέντρο με αρνητικές.

Στην περιοχή μου το έπιασε πρόσκαιρα σε πεζοδρόμια. Χιόνι σε δρόμο εδώ πρώτη φορά είδα στην Μήδεια. Είδα, ωστόσο, φωτογραφίες από άλλες περιοχές του Κέντρου πιο εύκολες στο χιόνι (βλ. Αμπελοκήπους) με κανονικότατη χιονόστρωση στον δρόμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Στην περιοχή μου το έπιασε πρόσκαιρα σε πεζοδρόμια. Χιόνι σε δρόμο εδώ πρώτη φορά είδα στην Μήδεια. Είδα, ωστόσο, φωτογραφίες από άλλες περιοχές του Κέντρου πιο εύκολες στο χιόνι (βλ. Αμπελοκήπους) με κανονικότατη χιονόστρωση στον δρόμο.

Λογικό μου φαίνεται γιατί είσαι και πολύ βόρεια στο Κέντρο, εκείνος ο χιονιάς είχε το "κουλό" ότι όσο νοτιότερα, τόσο πιο έντονα φαινόμενα. Εγώ ήμουν στη Δάφνη την ώρα της έξαρσης και το έστρωνε επάνω στη Βουλιαγμένης, δεν το περίμενα και είχα μείνει άναυδος. Έλεγα ότι βορειότερα θα γίνεται χαμός, αλλά εν τέλει το επίκεντρο ήταν τα Ν.Π.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχολιασμός θεσσαλονικιωτικων χιονιαδων της περιόδου 2017-2021 για την περιοχή της Περαίας όπου τις έζησα και από κοντά 

 

Αριάδνη:

Το πρώτο καλό χιόνι μετά τον Φλεβάρη του 2006. Κάπου στα 15 εκ. Αυτό που έμεινε στην ιστορία ήταν ο πρωτοφανής παγετός οπου μπορούσες κυριολεκτικά να περπατήσεις πάνω από τον Θερμαϊκό

26/01/2017:

Πολύωρη ασθενής χιονόπτωση με οριακή χιονόστρωση στα αυτοκινητα. Ίσα ίσα καταφέραμε και παίξαμε χιονοπολεμο τότε 

21/12/2017:

Ήταν η περίπτωση που έπεσαν νιφάδες ενώ όλα τα μοντέλα έδειχναν καθαρό ουρανό. Ήταν νιφαδοπτωση που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες. Καθόλου χιονόστρωση

Λητώ:

Δυνατή μπόρα χιονιού που κράτησε ένα μισάωρο (ξεκίνησε λίγο πριν τις 12μμ 26/2/18). Χιόνισε ξανά πρόσκαιρα λίγες ώρες μετά. Ούτε ίχνος χιονόστρωσης

Σοφία:

Ο πρώτος μεγάλος χιονιάς μετά από αυτόν της 1ης Μαρτίου 2005 για την Περαία. 25-30 εκ. Έλιωσαν τα περισσότερα μέχρι να έρθει η Υπατία που έβαλε αλλά 7-8 εκ.

Φοίβος:

Γνωστός ως χιονιάς με 0 στα 850hpa. Τότε νομίζω έστρωσε κανονικά σε Μηχανιώνα/Πλαγιάρι/Τριλοφο. Περαια ειχαμε υετό τύπου βόρειας Κρήτης με κάτι σκορπια πατσαβούρια ανάμεσα

Ωκεανίς: 

Περαία είχε μόνο 2-4 εκ. στις εύκολες. Δεν έπιασε δρόμο. Δεν είχα απογοητευτεί γιατί δε περίμενα καν χιονόστρωση τότε αλλά είχα πάθει πλάκα με τα 10 εκ. της Θεσσαλονίκης

23-24/03/2020:

Κάι τότε χιόνισε στην Μηχανιώνα και στα ψηλότερα του δήμου Θερμαϊκού χωρίς χιονόστρωση. Θυμάμαι τότε να πέφτει χιονόνερο/υγρο χιονι το απόγευμα της 23/3 (ήμουν έξω) με την θερμοκρασία στους 3°. Ίσως να έπεσαν και κανονικές νιφάδες αργότερα αλλά δεν είχα προσέξει. Την ίδια ώρα το κέντρο και το αεροδρόμιο είχαν 5 με 6°.

01-02/04/2020:

Δε πρέπει να χιόνισε δήμο Θερμαϊκού (ούτε στα πιο ψηλά) αλλά χιόνισε μέχρι πολύ χαμηλά (50-100μ) στην Θεσσαλονίκη.

Λέανδρος:

Πολύ οριακός ως προς τις θερμοκρασίες. Παραλιακά είχε περίπου 2-4 εκ. Άνω περαια κοντά στα 5-8 εκ. Μόλις λίγα μέτρα ψηλότερα στο ραντάρ είχε άνετα πάνω από 15

27/01/2021:

Δίωρη νιφαδοπτωση με ανέμους 8-9 μποφόρ

Μήδεια:

Εντυπωσιακή ως προς την ένταση ΚΑΙ την τοπικότητα χαράματα της 14/2. 20-25 εκ. στην Περαία, 30+ σε Μηχανιώνα & Τριλοφο, μόλις 5-10 Θεσσαλονίκη. Γενικά όσο πιο νοτιοδυτικά τόσο καλύτερα τοτε. Από νωρίς το μεσημέρι που εξασθένησαν τα φαινόμενα (παρεμεινε νιφαδοπτωση μέχρι το βραδυ) ο Βαρδάρης άρχισε να εξαφανίζει το χιόνι από τα ανοιχτα σημεια. Το απόγευμα είχε μείνει το μισό ενώ την επόμενη μέρα έλιωσε σχεδόν ολο.

08/04/2021:

Ήμουν στο μπαλκόνι τότε και είδα να πέφτουν σκορπιες νιφάδες Απρίλη μηνα! Έπεσε και έλιωσε μια στο χέρι μου. Το φαινόμενο δε κράτησε πάνω από 15 λεπτα. Την ίδια ώρα η θερμοκρασία ήταν στους 6 βαθμούς με υγρασία κάτω από το 50%.

Πρώτη Απριλιατικη χιονόπτωση μετά το 2003 για την Περαία, ίσως και μοναδική μετά το 1960

Κατάταξη μεγάλων χιονιαδων για την Περαία:

1: Σοφία (25-30 εκ.)

2: Μήδεια (20-25 εκ.)

3: Αριάδνη (15 εκ.)

4: Υπατία (7-8 εκ.)

5: Λέανδρος (5-8 εκ.)

6: Ωκεανίς

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα (22-23/02) είχαμε τρεις μεγάλους χιονιαδες στην Αθήνα, τα ετη 1929, 1940 και 1992. Ο πρώτος ήταν εξαιρετικά ακραίος με 30εκ+ στο κέντρο στης πόλης

archives-1929-2-22-12-1.png.13adb2765d3e4be3c5e833cf711d70cb.pngarchives-1940-2-22-0-1.png.0a23d8e5556d5408547edc23a851e066.pngarchives-1992-2-23-0-1.png.faa36141a7c90a3e231577490321065f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρώτησα πότε χιόνισε τελευταία φορά στην Αθήνα και μου έβγαλε 16 Φεβρουαρίου του 2021. Όταν του είπα ότι έκανε λάθος και ότι χιόνισε στις 24 Ιανουαρίου 2022, τότε εκπαιδεύτηκε και το έμαθε και το απάντησε όταν ξαναρώτησα. Γι' αυτό άλλωστε είναι δωρεάν αφού... το εκπαιδεύουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 19/2/2023 at 12:08 ΜΜ, geornik είπε:

Αυτο το 1993 ειναι πολυ πικραμενη ιστορια...πολυ ψυχρος χειμωνας με απανωτες εισβολες αλλα που δεν καταφερναν τιποτα απολυτως εντος λεκανοπεδιου

Κάτι σαν το χειμώνα 2021-2022

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, geornik said:

Τηλεμαχος?

Μπάρμπαρα στην Κάντζα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σημερα 95 χρονια πριν κανει το πικ ψυχους μια τερατωδης ψυχρη εισβολη 21-26/2/1928, που εδωσε πολυ καλο χιονι στην Αθηνα 23-24/2, αλλα στην αναδιπλωση της ψυχρης αεριας μαζας κατεβηκε πολυ ψυχος στα Ανατολικα προσηνεμα ξανα στις 26/2 με διακυμανση στο κεντρο μολις 1,8 με -3,2 με λιγο ομως υετο σε αυτη την φαση και Τ850 σιγουρα -12!!!

image.png.bbd943af05175ec9e25fb52d2000493a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Σαν σημερα 95 χρονια πριν κανει το πικ ψυχους μια τερατωδης ψυχρη εισβολη 21-26/2/1928, που εδωσε πολυ καλο χιονι στην Αθηνα 23-24/2, αλλα στην αναδιπλωση της ψυχρης αεριας μαζας κατεβηκε πολυ ψυχος στα Ανατολικα προσηνεμα ξανα στις 26/2 με διακυμανση στο κεντρο μολις 1,8 με -3,2 με λιγο ομως υετο σε αυτη την φαση και Τ850 σιγουρα -12!!!

image.png.bbd943af05175ec9e25fb52d2000493a.png

Απο την εβδομαδιαια εφημεριδα της Ανδρου "Ανδριωτης" το φυλλο της 3.3.1928...

 

Screenshot_20230226-170046_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Σαν σημερα 95 χρονια πριν κανει το πικ ψυχους μια τερατωδης ψυχρη εισβολη 21-26/2/1928, που εδωσε πολυ καλο χιονι στην Αθηνα 23-24/2, αλλα στην αναδιπλωση της ψυχρης αεριας μαζας κατεβηκε πολυ ψυχος στα Ανατολικα προσηνεμα ξανα στις 26/2 με διακυμανση στο κεντρο μολις 1,8 με -3,2 με λιγο ομως υετο σε αυτη την φαση και Τ850 σιγουρα -12!!!

image.png.bbd943af05175ec9e25fb52d2000493a.png

Ερώτηση : Ποιος είναι ο ιστορικότερος χιονιάς "ψαριών" όπου έφαγε μούφα η Αθήνα; Ιανουάριος 2004;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ερώτηση : Ποιος είναι ο ιστορικότερος χιονιάς "ψαριών" όπου έφαγε μούφα η Αθήνα; Ιανουάριος 2004;

Σιγουρα 23-24.1.2004 ηταν ακραιο χιονι Σκυρου-Ανδρου-Καρυστου κ σχετικη μουφα Αθηνας...νομιζω 13-14.1.1968 ήταν ο πιο ακραιος τετοιου τυπου...και πιο παλια εχω δει τις 23.1.1947 και 23-24.12.1933..ειναι και αλλα αλλά αυτα θεωρουνται ακραια που μου ερχονται στο μυαλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και Ιανουάριος 2015 θα έλεγε κανείς ότι ήταν μούφα σε σχέση με αυτό που έκανε Άνδρο. 

Πάρτε και ένα χάρτη που έδωσε -23.9 βαθμούς στο Ιφράν του Μαρόκο (1665μ), η χαμηλότερη νομίζω που έχει παρατηρηθεί στην Αφρικανική ήπειρο σε κατοικημένο μέρος τουλάχιστον. Μεγάλο χιονομέρος για Αφρική και οι φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο το αποδεικνύουν. 

 

NOAA_1_1935021100_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Σιγουρα 23-24.1.2004 ηταν ακραιο χιονι Σκυρου-Ανδρου-Καρυστου κ σχετικη μουφα Αθηνας...νομιζω 13-14.1.1968 ήταν ο πιο ακραιος τετοιου τυπου...και πιο παλια εχω δει τις 23.1.1947 και 23-24.12.1933..ειναι και αλλα αλλά αυτα θεωρουνται ακραια που μου ερχονται στο μυαλο

Σοβαρό χιόνι στα νησιά του Αιγαίου πρέπει να έδωσε και κάποια από τις πολλές κατεβασιές του τρομερά ψυχρού και ξηρού για τα ηπειρωτικά χειμώνα του 2000. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...